POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
13 stycznia 2012 r.
Numer 260

SPIS TREŚCI

 

AKTUALNOŚCI

Inwestycje w 2012 - przeważa optymizm

Będzie trudniej, ale nie będzie gorzej - tak Prezes PAIiIZ Sławomir Majman podsumował dyskusję ekspertów nt. prognoz napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w 2012 r.

Podczas konferencji „Jaki będzie rok 2012 w inwestycjach”, która odbyła się 12 stycznia br. w siedzibie PAIiIZ zaproszeni goście dyskutowali na temat zmian, które mogą nastąpić w napływie BIZ do Polski w tym roku.

Paneliści zgodzili się, że największy wpływ na poziom i kształt inwestycji zagranicznych mogą mieć zawirowania na światowym rynku gospodarczym oraz wyczerpujące się instrumenty wsparcia, jakimi dysponuje Polska. Teresa Kamińska, Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zauważyła, że dla inwestorów ważna jest stabilność, nie tylko finansowa czy polityczna, ale też w zakresie prawa, a niejasne losy specjalnych stref ekonomicznych, które zgodnie z obowiązującą ustawą mają zakończyć działalność w 2020 r. nie zachęcają przedsiębiorców do rozwijania w nich działalności. Strefy od początku istnienia stanowiły jedną z ważniejszych zachęt inwestycyjnych, wiec brak jasnych informacji o ich losach może odbić się negatywnie na atrakcyjności inwestycyjnej Polski. Wśród pozytywnych symptomów wymieniła rozwijające się w Polsce porty, które już teraz przyjmują największe jednostki. Dzięki nim Polska ma szansę stać się centrum tranzytowym i przyjmować coraz więcej inwestycji z sektora logistyki.

Jak zauważył Prezes PAIiIZ Sławomir Majman w tym roku nastąpi wyczerpanie środków z funduszy unijnych na wspieranie dużych inwestycji - ostatni nabór na ten cel będzie miał miejsce w tym miesiącu. - PAIiIZ nadal będzie mógł wykonywać swoją pracę tylko będzie miał coraz mniej narzędzi - podsumował Paweł Tynel, Szef Działu Doradztwa w zakresie Ulg i Dotacji Inwestycyjnych Ernst&Young.


Od lewej: Adam Żołnowski - Dyrektor PwC, Marek Łyżwa - Wiceprezes PAIiIZ, Janusz Jankowiak - główny ekonomista, Polska Rada Biznesu, Paweł Tynel E&Y, prof. dr hab. Ryszard Michalski - Dyrektor Instytutu Badań Rynku, Marek Cieślak - Wiceprezydent Łodzi, Teresa Kamińska - Prezes Zarządu Pomorskiej SSE, Sławomir Majman - Prezes Zarządu PAIiIZ

Dobre strony kryzysu zauważył Adam Żołnowski, Dyrektor w PwC: - Amerykański inwestor, z którym od pewnego czasu współpracujemy, może dzisiaj nabyć działkę pod swoją inwestycję za 20-30% mniej niż kilka miesięcy temu - powiedział. Zaznaczył również, że duże znaczenie dla inwestorów mają granty rządowe (w ubiegłym tygodniu 3 firmy - Samsung, PGW i TJX otrzymały wsparcie rządowe w ramach programu wieloletniego). Granty nie stanowią dużej pomocy finansowej, ale są sygnałem, że rząd wspiera zagranicznych inwestorów.

Janusz Jankowiak, Główny Doradca Polskiej Rady Biznesu zagrożenie widzi w jednostkowych kosztach pracy, których dynamika jest dość wysoka. - Wciąż jest dość duża rezerwa w stosunku do krajów rozwiniętych, ale niekoniecznie w stosunku do naszych sąsiadów - powiedział.

Zdania ekspertów co do kierunków napływu BIZ były podzielone: wskazywano, że w 2012 roku napływu inwestycji należy spodziewać się z dużych krajów europejskich, USA, ale także z Ameryki Łacińskiej oraz krajów azjatyckich, szczególną uwagę poświęcając Chinom.

Wśród prognoz na 2012 w zakresie napływu BIZ przeważały te umiarkowanie pozytywne. Prezes Kamińska powiedziała, że obserwując sytuację w pomorskiej strefie można założyć, że bieżący rok nie będzie gorszy od poprzedniego. Według profesora Ryszarda Michalskiego, Dyrektora Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur rok 2012 minie pod znakiem taniejących gruntów i siły roboczej, co będzie efektem słabego złotego. Janusz Jankowiak widzi najbliższą przyszłość w ciemniejszych barwach. - 2012 będzie nieco gorszy niż obecny rok z dalszym pogorszeniem pozycji inwestycyjnej netto Polski- powiedział.

Przeciwnego zdania byli przedstawiciele firm konsultingowych, które współpracują z inwestorami zagranicznymi. Zauważyli, że o ile kilka lat temu Polska odpadała na wczesnym etapie wyboru lokalizacji pod inwestycje to dzisiaj znajduje się w ścisłej czołówce. Adam Żołnowski z PwC stwierdził, ze 2012 rok nie będzie gorszy od poprzedniego. Paweł Tynel spodziewa się, że bieżący rok będzie konkurencyjny, ale nie wyklucza pewnego osłabienia po 2014.

Ubiegły rok okazał się bardzo dobry dla inwestycji zagranicznych - pomimo globalnego kryzysu gospodarczego wartość inwestycji zamkniętych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych w 2011 r. stanowi 173% wyniku z 2010r. (PAIiIZ)

Do spisu... 

Łódź na liście miast, które warto odwiedzić w 2012r.

„The New York Times” opublikował listę miejsc, które warto odwiedzić w 2012. W rankingu znalazło się również jedno polskie miasto - Łódź.

Ranking liczy 45 miejsc, a wśród nich są takie miasta jak Londyn, Tokio czy Panama. Na 43. miejscu znalazła się Łódź, którą autorzy raportu nazwali polskim Hollywood. New York Times podkreśla, że to właśnie w Łodzi rozpoczęła się kariera światowej sławy reżysera Romana Polańskiego czy Andrzeja Wajdy.

Łódź pochwalono również za wspaniale wykorzystaną pofabryczną infrastrukturę. Reżyser David Lynch planuje założyć studio filmowe w dawnej elektrowni miejskiej (z XIX wieku), a architekt Frank Gehry ma zaprojektować awangardowe centrum kongresowe. Artykuł dostępny jest tutaj: travel.nytimes.com/2012/01/08/travel/45-places-to-go-in-2012.html?pagewanted=all. (NYT)


Centrum kulturalno-handlowo-rozrywkowe "Manufaktura" (Fot.: Michał Oziębło)

Do spisu... 

INWESTYCJE W POLSCE

3 potężne inwestycje - ponad 1400 nowych miejsc pracy

Samsung Electronics Poland Manufacturing, Pittsburgh Glass Works i TJX European Distribution na swoje nowe inwestycje w Polsce przeznaczą blisko 560 mln złotych. 3 stycznia br. rząd przyjął programy wieloletnie, dzięki którym inwestorzy otrzymają wsparcie.

Samsung Electronics Poland Manufacturing przeznaczy ponad 280 mln zł na rozbudowę i unowocześnienie fabryki pralek i lodówek we Wronkach. W ramach inwestycji powstanie 250 dodatkowych miejsc pracy. Samsung otrzyma wsparcie rządowe w wysokości 7,86 mln zł.

Pittsburgh Glass Works Poland (PGW) rozpocznie produkcję szyb samochodowych w Środzie Śląskiej. Firma zainwestuje co najmniej 204 mln zł i stworzy 150 miejsc pracy. Wsparcie przewidziane dla PGW wyniesie 3,6 mln złotych.

TJX European Distribution wybuduje we Wrocławiu Centrum Operacyjnie inwestując ponad 71 mln. Zatrudnienie znajdzie tam ok. 1000 osób. W ramach programu wieloletniego firma TJX European Distribution otrzyma z budżetu państwa 3,2 mln zł. (MG)

Do spisu... 

Capgemini w Opolu

Capgemini Polska należąca do Grupy Capgemini, światowego lidera oferującego usługi konsultingowe, informatyczne i outsourcingowe poinformowała o otwarciu nowego centrum w Opolu.

W nowym biurze o powierzchni blisko 1000 m2 zatrudnienie znajdzie 100 osób, które obsługiwać będą klientów w zakresie wsparcia informatycznego.

Nowa inwestycja w Opolu wpisuje się w strategię firmy w zakresie rozwoju usług outsourcingu IT w Polsce, które od sześciu lat świadczone są w centrach firmy w Katowicach i Krakowie. Centrum Capgemini w Opolu oferować będzie usługi zdalnego wsparcia technicznego użytkowników oraz zdalnego zarządzania infrastrukturą informatyczną dla klientów niemieckojęzycznych. Z tego powodu rozpoczęta rekrutacja kierowana jest do osób z biegłą znajomością języka niemieckiego, komunikatywną znajomością języka angielskiego oraz posiadających doświadczenie w obsłudze klienta.

Capgemini Polska planuje zatrudnić w roku 2012 ponad 500 osób we wszystkich biurach w kraju tj. Warszawie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Opolu. Obecnie firma zatrudnia ponad 4,6 tysiąca osób, które zajmują się doradztwem informatycznym, tworzeniem i utrzymaniem oprogramowania dla przedsiębiorstw, wdrażaniem i integracją systemów informatycznych oraz outsourcingiem procesów biznesowych i IT. (UM Opole)

Do spisu... 

Coroplast w Strzelcach Opolskich

Niemiecki koncern Coroplast stał się właścicielem terenów obok ciepłowni w Strzelcach Opolskich.

Inwestor zobowiązał się do uruchomienia w Strzelcach fabryki wiązek przewodów elektrycznych dla motoryzacji. W województwie opolskim Coroplast ma już cztery zakłady, w których zatrudnia łącznie ponad 3000 pracowników.

Coroplast to niemiecka firma założona w 1928 r. słynąca z najwyższej jakości taśm klejących. Najważniejsza część działalności koncernu to obecnie produkcja kabli oraz wiązek elektrycznych, przede wszystkim dla motoryzacji.

Oddziały firmy poza Niemcami ulokowane są w Polsce, Tunezji, Chinach i Meksyku. Polski zakład Coroplastu w Dylakach otrzymał w roku 2011 tytuł najlepszego dostawcy dla zakładów Volkswagena. (Strzelce Opolskie)

Do spisu... 

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,4104

3,4792

Euro

4,3704

4,4586

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 13.01.2012

Do spisu... 

WYDARZENIA

Giełda kooperacyjna Future Match 2012 na targach CeBIT - Hanower 6-10 marca 2012 r.

Ośrodek Enterprise Europe Network zaprasza przedstawicieli firm, instytutów badawczych, szkół wyższych oraz instytucji publicznych związanych z sektorem ICT do udziału w międzynarodowej giełdzie kooperacyjnej „Future Match 2012”.

Giełda odbędzie się w ramach targów technologii informacyjnych, telekomunikacyjnych i elektroniki konsumenckiej CeBIT 2012 w dniach 6-10 marca 2012 r. w Hanowerze. Wydarzenie jest organizowane z myślą o przedsiębiorcach i instytucjach, których zakres działalności obejmuje profesjonalne rozwiązania ICT dla biznesu, klientów indywidualnych i sektora publicznego oraz działalność B+R w zakresie innowacyjnych rozwiązań ICT.

Giełda kooperacyjna Future Match towarzyszy targom CeBIT od 1999 roku. Pozwala wystawcom i zwiedzającym znaleźć partnerów biznesowych. W 2011 roku w Giełdzie wzięło udział 263 uczestników z 35 krajów.

Giełda to serie uprzednio zaaranżowanych 30-minutowych spotkań pomiędzy dobranymi w pary firmami. Oficjalnym językiem spotkań będzie język angielski. W wybranych przypadkach spotkanie może być prowadzone w języku niemieckim.

Więcej informacji można uzyskać pod nr telefonu Tel: 22 432 87 05 lub pod adresem: magdalena_gephard@parp.gov.pl.

Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie: www.b2match.eu/futurematch2012. (PARP)

Do spisu... 

CZY WIESZ, ŻE

Order Oficerski Imperium Brytyjskiego dla Barbary Hulanickiej 

Barbara Hulanicka, światowej sławy projektantka odzieży i wnętrz, twórczyni marki Biba, uhonorowana została przez królową Elżbietę II prestiżowym Orderem Oficerskim Imperium Brytyjskiego (OBE) za osiągnięcia projektanckie.

Barbara Hulanicka urodziła się w Warszawie w 1936 r., jednak wychowywała się w Anglii i tam też rozpoczęła karierę. W 1964 r. założyła w Londynie butik Biba, który działał na rynku do 1976r. Przez kolejne lata Hulanicka zajmowała się fotografią mody oraz projektowała wnętrza hoteli, restauracji i klubów.

Elżbieta II przyznaje wyróżnienia w kilku kategoriach dwa razy do roku - z okazji urodzin oficjalnie obchodzonych w czerwcu i z okazji Nowego Roku.

Tym razem za osiągnięcia w pracy społecznej i zawodowej wyróżnione zostały 984 osoby. Wśród wyróżnionych są m. in. aktorka Helena Bonham-Carter, Ronnie Corbett oraz Nigel Mansell uhonorowany za pracę charytatywną z młodzieżą. (www.barbarahulanickidesign.com)

Do spisu... 


Justyna Kowalczyk
(Fot.: Tor Atle Kleven)

Polka znowu najlepsza w Tour de Ski

Justyna Kolwaczyk po raz trzeci została zwyciężczynią turnieju w narciarstwie biegowym.

Polka znakomicie poradziła sobie z ostatnim etapem Tour de Ski 2011/12. Jej przewaga na mecie wyniosła 28,2 sekundy.

Polska zawodniczka odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo w klasyfikacji Tour de Ski, co czyni ją zdecydowanie najbardziej utytułowaną biegaczką w historii tej imprezy. Justyna jest też zawodniczką, która już po raz szósty wbiegła pod Alpe Cermis, jedyna trzy razy jako pierwsza.

Za zwycięstwo w Tour de Ski Justyna Kowalczyk otrzymała 400 punktów do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i obecnie ma 102 punkty starty do Marit Bjoergen. (www.justyna-kowalczyk.pl)

Do spisu... 

Wrocław zorganizuje World Games 

W 2017 roku Wrocław zorganizuje The World Games - Igrzyska Sportów Nieolimpijskich.

12 stycznia br. w Lozannie komisja International World Games Association (IWGA) zdecydowała, że to właśnie Wrocław w 2017 roku zorganizuje The World Games - Igrzyska Sportów Nieolimpijskich. Konkurentami stolicy Dolnego Śląska były Budapeszt i Kapsztad (miasto w ostatnim momencie wycofało się z walki o WG).

Igrzyska The World Games rozgrywane są od 1981 roku. To międzynarodowa impreza organizowana w rok po Letnich Igrzyskach Olimpijskich przez IWGA pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

O miejsca na podium rywalizują sportowcy 37 dyscyplin w tym kajakarze, miłośnicy skoków spadochronowych, przeciągania liny, ratownictwa wodnego czy biegu na orientację. Wszystkie dyscypliny podzielone są na 5 dużych grup: taniec i sporty artystyczne, sporty zespołowe, sporty walki, sporty precyzyjne oraz podnoszenie ciężarów. Dodatkowo miasto, w którym organizowana jest olimpiada, może włączyć 5 nowych dyscyplin, które w państwie-mieście organizatorze cieszą się dużą popularnością.

Organizacja Wolrd Games we Wrocławiu to także sposób na wykorzystanie infrastruktury po EURO 2012. (UM Wrocław)

Do spisu... 


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl