POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 12 września 2013 r.
 Numer 347

AKTUALNOŚCI

Firmy zagraniczne wierne Polsce
W Polsce poziom reinwestycji jest ponad trzykrotnie wyższy niż średnia europejska - takie wnioski przedstawiono podczas konferencji, która odbyła się 10 września w siedzibie PAiIIZ.

W 2011 roku firmy zagraniczne działające w Polsce zareinwestowały 36% swoich zysków, podczas gdy w Europie poziom reinwestycji wynosił zaledwie 11%. Co więcej, odsetek reinwestycji zagranicznego kapitału w Polsce jest wyższy niż średnia światowa. Aż 78 prowadzonych przez PAIiIZ projektów w latach 2010-2013 to reinwestycje. Stanowiły one 41% wszystkich projektów, a  ich wartość sięga 2,3 mld euro.

Dla firm zagranicznych Polska stwarza dogodne warunki do reinwestycji. Inwestorzy cenią sobie szybsze procedury, niższe koszty, wyeliminowanie ryzyka związanego z wchodzeniem na nowy  rynek  oraz możliwość wykorzystania już istniejącej sieci współpracy.


Od lewej: Iwona Chojnowska-Haponik - dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ, Dave Murphy - CEO PM Group, Joanna Bensz - członek Zarządu AmCham, Anna Polak-Kocińska - wiceprezes PAIiIZ

W konferencji udział  wzięli  przedstawiciele organizatorów oraz zagranicznych  inwestorów  - Kraft Foods Polska, 3M Poland, Weyerhaeuser. Spotkanie  zorganizowane  zostało przez PAIiIZ, Amerykańską Izbę Handlową w Polsce oraz PM Group.

Więcej informacji na stronie: http://www.paiz.gov.pl/20130910/firmy_zagraniczne_wierne_polsce (PAIiIZ)

Wracamy na ścieżkę wzrostu
40% pracodawców w ciągu ostatniego półrocza zwiększyło poziom zatrudnienia - wynika z najnowszej edycji sondażu „Plany Pracodawców”, która została przedstawiona podczas poniedziałkowej konferencji w PAIiIZ. To dużo lepszy wynik niż w trzech poprzednich edycjach badania.

- Przedstawione wyniki planów działania pracodawców to kolejny dowód na to, że wracamy na ścieżkę wzrostu - skomentował obecny na konferencji minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Pracodawcy optymistycznie widzą przyszłość. Jedna czwarta z nich ocenia tempo wzrostu gospodarczego na większe niż w rzeczywistości, 28% chce zatrudniać nowych pracowników, 17% chce dać im podwyżki.


Od lewej: Kajetan Słonina - dyrektor zarządzający Agencji Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej Randstad, Władysław Kosiniak-Kamysz - minister pracy i polityki społecznej, Monika Piątkowska - członek Zarządu PAIiIZ

Plany wzrostu zatrudnienia w najbliższym półroczu są bezpośrednio związane z przewidywaną poprawą sytuacji gospodarczej kraju. Z drugiej strony, co druga badana firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o poszukiwanych umiejętnościach.

19. edycja sondażu „Plany Pracodawców” została opracowana przez Randstad, a zrealizowana przez TNS OBOP we współpracy z PAIiIZ.

Więcej informacji na stronie: http://www.paiz.gov.pl/20130909/wracamy_na_sciezke_wzrostu  (PAIiIZ)

Wytyczne ODCE - szkolenie
11 i 12 września br. PAIiIZ oraz Biuro Zagraniczne Komisji Krajowej Solidarności zorganizowały szkolenie pt. Wytyczne OECD dla przedsiębiorstw ponadnarodowych, a związki zawodowe. Polska perspektywa.

Szkolenie skierowane było do związków zawodowych i miało na celu dostarczenie wiedzy nt. korzyści płynących z Wytycznych OECD. Swoje doświadczenia w tym zakresie zaprezentowali m.in. eksperci ze Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.


Od lewej: Peter Rossman - IUF, Kirstine Drew - Komitet Doradczy Związków Zawodowych przy OECD(TUAC), Agata Mężyńska - PAIiIZ, Joanna Szymonek - NSZZ Solidarność

Szkolenie sfinansowane zostało w ramach specjalnego programu współpracy Komitetu Doradczego Związków Zawodowych przy OECD (TUAC) i Fundacji im. Friedricha Eberta, a merytorycznym partnerem wydarzenia jest Instytut Allerhanda. (PAIiIZ)

PAIiIZ, PARP i Częstochowa
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wesprą Częstochowę w promocji inwestycyjnej miasta, rozwoju przedsiębiorczości oraz przeciwdziałaniu bezrobociu.

9 września 2013 r. w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym odbyło się spotkanie przedstawicieli PAIiIZ oraz PARP z władzami miasta i członkami częstochowskich organizacji wspierających pracodawców.


Spotkanie w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym

Tematem spotkania była trudna sytuacja na częstochowskim rynku pracy.


Spotkanie w Częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym

PARP oraz PAIiIZ przedstawiły konkretne propozycje pomocy współpracy mające na celu rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy w regionie częstochowskim. (PAIiIZ)

PAIiIZ w Turcji
PAIiIZ, w ramach realizacji programu promującego Polskę w Turcji wzięła udział w targach w Stambule i Izmirze.

Od 29 sierpnia do 2 września PAIiIZ uczestniczyła w 82. Międzynarodowych Wielobranżowych Targach w Izmirze.


Stoisko polskie na targach w Izmirze

Wraz z Agencją na stoisku narodowym w Izmirze zaprezentowała się polska firma produkująca maszyny rolnicze - Agralex. PAIiIZ uczestniczyła również w 21. edycji targów spożywczych World Food, które odbyły się w dniach 5-8 września w Stambule.


Wizyta tureckiego wiceministra rolnictwa i przemysłu spożywczego na polskim stoisku w Stambule

W dniu otwarcia targów, polskie stoisko odwiedził turecki wiceminister rolnictwa i przemysłu spożywczego, Kutbettin Arzu. (PAIiIZ)

PAIiIZ na Twitterze
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych wystartowała z oficjalnym kontem na Twitterze.

Zapraszamy do obserwowania profilu PAIiIZ: twitter.com/Invest_inPoland gdzie będziemy zamieszczać najnowsze doniesienia ze świata inwestycji zagranicznych, promocji gospodarczej oraz inne informacje związane z profilem naszej działalności. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Zakończono dwa kolejne projekty
W ostatnim czasie PAIiIZ zakończyła dwa kolejne projekty inwestycyjne. Powstanie dzięki nim 140 nowych miejsc pracy w Łodzi i powiecie sochaczewskim.

Obecnie PAIiIZ obsługuje 163 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 4 888 mln euro, dzięki którym w przyszłości może powstać 31 908 nowych miejsc pracy.

Najwięcej inwestorów obecnych na liście PAIiIZ pochodzi z USA, Niemiec, Chin i Japonii. Pod względem sektorów nadal dominują usługi biznesowe: BPO, motoryzacja, sektor badawczo-rozwojowy i spożywczy.

Nowi inwestorzy na liście PAIiIZ to firma Clariant z sektora BPO, która w Łodzi zainwestuje 0,25 mln euro i zatrudni 40 osób oraz działający w branży spożywczej Mars, który przeznaczy na rozbudowę fabryk w Janszówku i Kożuszkach Parcel ponad 60 mln euro i zatrudni minimum 100 osób.

Więcej na stronie: http://www.paiz.gov.pl/20130906/zakonczono_dwa_kolejne_projekty (PAIiIZ)

Znowu reinwestują
Planowana reinwestycja firmy Wepa w wysokości 54 mln PLN daje gwarancję utrzymania 340 miejsc pracy. Wiąże się również z koniecznością utworzenia, co najmniej 15 nowych etatów.

Nowoczesna linia technologiczna, hala magazynowa i łącznik logistyczny - inwestycję o takiej skali zrealizuje w ciągu najbliższych pięciu lat WEPA Professional w Piechowicach, na terenie Kamiennogórskiej SSE. To kolejny projekt firmy w Strefie.

WEPA Professional jest producentem wyrobów higienicznych i największą firmą rodzinną w europejskim przemyśle papierniczym.

Jest to setne zezwolenie wydane w Kamiennogórskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. („Mo-Ja” Multimedia)

Nowe inwestycje w Legnicy
Firmy VOSS Automotive Polska oraz DRG Agro-Group odebrały zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

VOSS Automotive Polska deklaruje wydatki inwestycyjne na poziomie, co najmniej, 50 mln PLN, zatrudnienie, co najmniej 50 nowych osób i utrzymanie zatrudnienia 615 pracowników. Firma jest światowym liderem w produkcji przewodów wykorzystywanych do redukcji zanieczyszczeń spalin, technik złączeniowych i przewodów m.in. dla systemów hamulcowych.

DRG Agro-Group wyda 15 mln PLN na stworzenie nowoczesnej cynkowni w podstrefie Legnica. Zatrudnienie znajdzie tu co najmniej 25 pracowników. Planowana inwestycja zakłada wykorzystania najnowszych technologii i innowacji oraz wtórne wytwarzanie ciepła technologicznego i wód opadowych.

Uroczystość wręczenia zezwoleń odbyła się w trakcie V. Letniego Pikniku Strefowego, dorocznego spotkania inwestorów, przedstawicieli samorządów i partnerów LSSE. W spotkaniu udział wzięła Monika Piątkowska, członek Zarządu PAIiIZ. (LSSE)

Brytyjczycy zatrudniają w Policach
Polska spółka Gillespie (UK) Limited, która prowadzi działalność w Policach, jako Gillespie International Sp. z o.o., zatrudnia około 15 osób. Obecnie prowadzi rekrutację 30 pracowników.

Gillespie (UK) Limited projektuje i produkuje powłoki architektoniczne z gipsu wzmocnionego szkłem na potrzeby budynków komercyjnych i użyteczności publicznej w Wielkiej Brytanii i innych krajach. (Gillespie (UK) Limited)

Rusza budowa drogi w Jaśle
Ruszyła budowa drogi KDL 1 łącząca tereny inwestycyjne z ul. Przemysłową w Jaśle. Wartość inwestycji wynosi blisko 2 mln zł.

Droga o długości 695 metrów łączy ulicę Przemysłową z terenami, na których powstaną nowe inwestycje i tym samym nowe miejsca pracy. Jest to pierwsza część realizacji inwestycji. Planowany termin realizacji zadania przypada na koniec roku 2013.

Pozostała część robót związana z konstrukcją drogi planowana jest w pierwszym półroczu 2014 roku po przeprowadzeniu procedury przetargowej. (UM Jasło)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,1452

3,2088

Euro

4,1817

4,2661

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 12.09.2013

WYDARZENIA

Zapraszamy na targi w Chinach
PAIiIZ zaprasza polskich przedsiębiorców do udziału w targach China Yiwu International Commodities Fair, które odbędą się od 21 do 25 października br. w Chinach.

Będzie to już 19-sta edycja międzynarodowych targów towarowych dedykowanych branżom: jubilerskiej, elektronicznej, odzieżowej, ceramicznej, usługowej czy branży produktów codziennego użytku.

Firmom zainteresowanym wzięciem udziału w targach organizatorzy zapewniają bezpłatnie VIP-Package, który obejmuje m.in. transfery lotniskowe, 3 noclegi, udział w wydarzeniach towarzyszących targom, bilety wstępu na targi, osobistego tłumacza i powitalną kolację.

Ilość miejsc sponsorowanych jest ograniczona. Zgłoszenie (imię, nazwisko, stanowisko oraz nazwa firmy i branża) prosimy nadsyłać na adres: wojciech.piwowarski@paiz.gov.pl w terminie do dnia 25 września 2013.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131021/targi_china_yiwu_international. (PAIiIZ)

BPOland Potential and Prospects
16 września (poniedziałek) w Centrum Informacyjnym PAIiIZ odbędzie się konferencja prasowa, na której zaprezentowany zostanie stan sektora usług BPO w Polsce i perspektywy jego rozwoju. .

Sektor BPO jest najdynamiczniej rozwijającą się branżą w Polsce zatrudniającą ponad 110 tys. osób. Podczas konferencji paneliści zastanowią się czy sektor ma szanse na dalszy szybki rozwój nad Wisłą, jakie stoją przed nim wyzwania i jakie nowe trendy pojawiają się aktualnie w usługach BPO.

Uczestnicy konferencji poznają opinie ekspertów z firm działających w sektorze (z obszaru nieruchomości i rekrutacji) oraz inwestorów zagranicznych, którzy zaufali polskim pracownikom.

Konferencja jest bezpłatna. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie na język angielski. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia do 13 września pod adresem e-mail: agnieszka.garbacz@paiz.gov.pl
Akredytacja mediów do 13 września do godziny 12.00, pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

Investing in Poland
PAIiIZ oraz Warsaw Business Journal Group zapraszają na konferencję, która jest zapowiedzią 5. edycji rocznika Investing in Poland 2014. Spotkanie odbędzie się 17 września br. w Villa Foksal, ul. Foksal 3/5 o g. 9.30.

Konferencja, oprócz prezentacji klimatu inwestycyjnego i potencjału gospodarczego poszczególnych regionów, ma na celu ułatwienie zagranicznym przedsiębiorcom aklimatyzację na polskim rynku.

Konferencja jest bezpłatna. Osoby zainteresowane wzięciem udziału prosimy o potwierdzenie do dnia 13 września  na adres e-mail: mgajewska@valkea.com lub telefonicznie +48 22 257 75 00 w.257. Konferencja w języku polskim i angielskim. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. (Valkea Media S.A.)

V Forum Logistyki Polski Wschodniej
Organizatorzy zapraszają na V Forum Logistyki Polski Wschodniej, które odbędzie się w dniach 16-17 września br. na terenie Targów Lublin S.A. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Forum Logistyki Polski Wschodniej, to największe wydarzenie logistyczne w regionie określanym jako Polska Wschodnia. Głównym celem spotkań podczas Forum jest wymiana praktycznych doświadczeń w branży logistycznej, flotowej i lotniczej.

Organizatorami wydarzenia są LOGNET Solutions Sp. z o.o. z Lublina oraz Quantum Software S.A. z Krakowa.

Więcej informacji na stronie: http://www.forumlogistyki.pl/index.php (Forum Logistyki)

Forum Gospodarcze Polska-Rosja
W dniach 19-20 września br. w Gdańsku odbędzie się Forum Gospodarcze Polska-Rosja, które towarzyszy corocznemu posiedzeniu Polsko-Rosyjskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. W Forum wezmą udział współprzewodniczący Komisji Międzyrządowej - ministrowie transportu obu rządów.

W forum swój udział zapowiedziała grupa przedsiębiorców rosyjskich oraz przedstawicieli władz regionalnych z Rosji. Głównymi tematami spotkania będą kwestie związane z projektami inwestycyjnymi w określonych regionach, zachęty inwestycyjne skierowane do inwestorów rosyjskich oraz działalność specjalnych stref ekonomicznych graniczących z Federacją Rosyjską.

Forum organizowane jest przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Polsce, PAIiIZ oraz Pomorską SSE w porozumieniu z Ministerstwem Gospodarki oraz Ministerstwem Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Więcej informacji na stronie: http://www.prihp.pl/

W ramach Forum, 20 września w godz. 10.00-12.00, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się spotkanie networkingowe branży IT przedsiębiorców z Polski i Rosji. Informacje udzielane są pod adresem e-mail: a.mayer@strefa.gda.pl (PRIHP/GPNT)

Firmy japońskie w słupskiej SSE
Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy, Miasto Szczecinek oraz Powiat Szczecinek zapraszają na seminarium, które odbędzie się 3 października br. na Zamku Książąt w Szczecinku.

Tematem spotkania będą: „Szanse modernizacji Pomorza Środkowego poprzez napływ i rozwój firm japońskich w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Szczecinku". W konferencji udział wezmą m.in. Ilona Antoniszyn-Klik - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Jan Bossak - wiceprezes Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego oraz przedstawiciele instytucji działających w regionie. PAIiIZ jest jednym z członków Polsko-Japońskiego Komitetu Gospodarczego.

Organizatorzy pokrywają koszty noclegu w hotelu w Szczecinku. Prosimy o potwierdzenie udziału do 20 września na adres e-mail: sekretariat@pjkg.org.pl lub m.kotschy@powiat.szczecinek.pl (PJKG)

ANALIZY I RAPORTY

Polska w czołówce najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestycji
Perspektywy rozwojowe Polski oraz rozmiar jej gospodarki czynią ją najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej. Zawdzięcza to głównie stabilnej sytuacji politycznej oraz konkurencyjności rynku pracy.

W raporcie „Central and Eastern Europe Economic Scorecard - a sustainable future in a great region” przygotowanym przez PwC we współpracy z Ambasadą Brytyjską Polska znalazła się w gronie państw Europy Środkowo-Wschodniej oferujących najlepsze perspektywy dla inwestorów.

Wysoko oceniona została m.in. stabilność polityczna i kapitał ludzki, przy jednocześnie niskich kosztach pracy. Według ekspertów PwC największym wyzwaniem jest infrastruktura.

Raport dostępny na stronach PwC: http://www.economicscorecard.eu/ (PwC)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl