PAIH Business Brief luty 2019, Numer 16
Nie przegap...
... pierwszego w tym roku naboru do projektu Polskie Mosty Technologiczne
Wnioski przedsiębiorców zainteresowanych wsparciem ekspansji do Australii, Indii i Izraela przyjmujemy do 27 marca. Zgłoszenie i dokumenty możesz przesłać poprzez stronę: soe.paih.gov.pl.

Przypominamy, stawką w projekcie jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł i opracowanie "szytej na miarę" strategii wejścia na zagraniczne rynki.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym zespołem: pmt@paih.gov.pl.

Więcej >>

Wydarzenia

Hannover Messe 2019
Termin: 1-5 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Hannover, Niemcy
Cykl bezpłatnych konferencji "Postaw na Polską Markę!"
Termin: od 19 lutego do 15 marca 2019 r.
Miejsce: Kraków, Rzeszów, Lublin, Olsztyn, Białystok, Szczecin, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Poznań
Międzynarodowe Targi Budowlane "UzBuild 2019" w Uzbekistanie
Termin: 27 lutego - 1 marca 2019 r.
Miejsce: Taszkient, Uzbekistan
Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2019 w Cannes
Termin: 12 marca 2019 r.
Miejsce: Cannes, Francja
II Międzynarodowa Konferencja "Jak sprzedać polskie produkty na rynkach międzynarodowych?"
Termin: 14-15 marca 2019 r.
Miejsce: Rzeszów
Stoisko promocyjne PAIH podczas targów Food Expo 2019
Termin: 16-18 marca 2019 r
Nabór do: 5 marca 2019 r.
Miejsce: Ateny, Grecja
Polska Festival w Indonezji
Termin: 18-24 marca 2019 r.
Miejsce: Dżakarta, Indonezja
Polsko-Niemieckie Forum Gospodarcze "Digitalizacja - Energia - Mobilność"
Termin: 18 marca 2019 r.
Miejsce: Berlin, Niemcy
Międzynarodowe targi żywności, hotelarstwa i technologii dla przemysłu spożywczego Alimentaria & Horexpo
Termin: 24-26 marca 2019 r.
Miejsce: Lizbona, Portugalia
FutureScope 2019
Termin: 28 marca 2019 r.
Nabór do: 22 lutego 2019 r.
Miejsce: Dublin, Irlandia
Międzynarodowe Targi Budowlane, Wykończeniowe i Infrastruktury Afryki Zachodniej - SENCON 2019
Termin: 28 marca 2019 r.
Nabór do (stoisko PAIH na targach): 31 marca 2019 r.
Miejsce: Dakar, Senegal

wszystkie wydarzenia

Raporty i komentarze

Map of the Polish AI (raport w języku angielskim)
Mapa polskiego AI to najbardziej kompleksowe badanie dotyczące branży sztucznej inteligencji. Zawiera informacje na temat praktycznie wszystkich działających w Polsce firm oferujących usługi z zakresu nowoczesnych technologii. Raport ma stanowić niezbędną pomoc zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych inwestorów szukających ciekawych projektów nad Wisłą. Badanie jest pierwszym i jak dotąd jedynym, które tak szeroko pokazuje krajowe firmy wykorzystujące sztuczną inteligencję. Raport do pobrania >>
Polski przedsiębiorca na rynku projektów i przetargów międzynarodowych instytucji finansowych - PARP
Celem publikacji jest przedstawienie polskim przedsiębiorcom, w szczególności sektora MŚP, potencjału, który wiąże się z rynkiem projektów i przetargów finansowanych przez międzynarodowe banki rozwoju. Omówiono trzy globalne instytucje finansowe: Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, poddając analizie stronę organizacyjną, w tym kapitałową i inwestycyjną tych podmiotów. W publikacji wskazane zostały procedury zamówieniowe mające zastosowanie dla realizacji własnych potrzeb zakupowych banków, jak również, co wydaje się kluczowe dla polskich dostawców, procedury mające zastosowanie do przetargów w związku z realizacją projektów finansowanych przez EBOR, EBI lub AIIB. Opis procedur został dodatkowo opatrzony we wskazówki praktyczne dla wykonawców, wynikające z dokumentów poszczególnych organizacji, jak i doświadczenia autorów publikacji. Raport do pobrania >>

Prezentacja rynku

POZNAJ EKSPERTA
Jacek Kołomyjec - ukończył studia licencjackie na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz administracja, a także magisterskie z ekonomii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Menedżer i przedsiębiorca z blisko dziesięcioletnim stażem, z czego większość to projekty związane z Indonezją, między innymi twórca start-upu Internship-Indonesia. W trakcie swojej kariery zawodowej pracował jako menedżer i wykładowca na uniwersytecie w Malang, dyrektor nadzorujący inwestycję spółki Krezus SA w kopalnie niklu na indonezyjskiej wyspie Seram, a także realizował projekty handlowe jako dyrektor w spółce PT Trading Gate Indonesia.

Kontakt:

Tel.: +62 812 1278 0044
jacek.kolomyjec@paih.gov.pl

Narzędzia wsparcia

gov_LAB - program edukacyjny dla jednostek samorządu terytorialnego
Ruszył pilotażowy program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), dzięki któremu przedstawiciele m.in. urzędów marszałkowskich, powiatowych i gminnych opracują innowacyjne usługi lub programy wspierające przedsiębiorców. Do programu gov_LAB mogą przystąpić przedstawiciele administracji samorządowej z całej Polski. Wybrane przez PARP zespoły projektowe, np. z urzędów marszałkowskich, opracują instrumenty wspierania firm. Mogą to być programy doradcze, szkoleniowe, mentoringowe, które zachęcą spółki do ekspansji, tworzenia powiązań kooperacyjnych czy rozwijania inwestycji. Prawdopodobnie od kwietnia do lipca wybrane zespoły będą pracować nad programem wsparcia dla przedsiębiorców. Wezmą udział w ośmiu warsztatach i dwóch zjazdach edukacyjno-networkingowych, a także w tzw. Demo Day, czyli dniu demonstracyjnym, podczas którego zaprezentują rozwiązania, a niezależne jury je oceni. PARP zorganizuje te spotkania i zapewni ekspertów. PARP daje instytucji wolną rękę w przygotowaniu instrumentu. Jeśli uzna ona, że chce wesprzeć firmy w regionie również finansowo, może to zrobić.

Więcej >>

Zwycięzcy konkursu "Grunt na medal" 2018

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

Grażyna Ciurzyńska w Zarządzie PAIH
15 lutego 2019 roku Rada Nadzorcza, w drodze rozstrzygnięcia konkursu, powołała Grażynę Ciurzyńską na nowego członka Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) S.A. Nowe stanowisko Grażyna Ciurzyńska obejmie 15 marca 2019 roku.
Tadeusz Kościński pokieruje przygotowaniami Polski do EXPO 2020 w Dubaju
Komisarzem Generalnym Sekcji Polskiej EXPO 2020 został wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński. Zastąpił na tym stanowisku byłego prezesa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Tomasza Pisulę. Za organizację udziału Polski w wydarzeniu nadal odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Zachęcamy singapurskie firmy technologiczne do inwestowania w Polsce
Polska Agencja Inwestycji i Handlu uczestniczyła w konferencji poświęconej postanowieniom umowy o wolnym handlu i ochronie inwestycji zawartej między UE a Singapurem. Jej przedstawiciele spotkali się też z tamtejszymi firmami technologicznymi, zainteresowanymi ekspansją do UE.
Hipoalergiczne kosmetyki marki AA przypadły do gustu Węgrom
Firma Oceanic, jako jeden z liderów rynku kosmetycznego w Polsce, prowadzi permanentną ekspansję na rynki zagraniczne. W procesie internacjonalizacji firmy, Węgry są jednym z kluczowych kierunków europejskich, ponieważ pod względem wartości obrotów firmy Oceanic za 2018 rok, jest to trzeci rynek w UE. Na sukces firmy złożyło się kilka czynników, między innymi wsparcie ze strony ZBH Budapeszt.
Miraculum wchodzi do Chin
Miraculum S.A. przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, chce jak najlepiej wykorzystać szansę na szersze otwarcie chińskiego rynku. 28 stycznia 2019 r. w siedzibie PAIH w Szanghaju, Spółka podpisała list intencyjny z chińskim dystrybutorem - Spółką Zichen Trading (HK) CO., Limited.
Lniane tekstylia znad Wisły zagoszczą w japońskich domach
Dzięki wsparciu Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tokio, polski producent wyrobów lnianych Lino wysłał pierwsze zamówienie do Japonii. To jednocześnie pierwsza zagraniczna sprzedaż firmy.
Łazienki modułowe polskiej firmy szturmem zdobyły Danię
Podpisane właśnie przez Ready Bathroom zamówienie duńskiego partnera na dostawę 300 wyposażonych modułów łazienkowych przeznaczonych do budownictwa mieszkaniowego opiewa na wartość około 10 mln DKK (6 mln PLN). Wsparcia firmie udzieliło Zagraniczne Biuro Handlowe w Kopenhadze.

Czy wiesz, że...

... Polska osładza Dubaj?
Lubelska Fabryka Cukierków "Pszczółka" podpisała umowę z emirackim dystrybutorem na dostawę dużej partii słodyczy. Realizacja kontraktu oznacza potrojenie eksportu i podwojenie całości obrotów spółki. W styczniu 2019 roku do Dubaju trafiły pierwsze cukierki, które będzie można kupić w największej sieci supermarketów, a także na stacjach benzynowych Enoc. Kontrakt obejmuje dostawę całego asortymentu, ze szczególnym uwzględnieniem wyrobów czekoladowych. Dwa lata temu Fabryka Cukierków "Pszczółka" oficjalnie otworzyła jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkcyjnych. Realizację tej polskiej inwestycji zlokalizowanej na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec Podstrefa Lublin wsparła PAIH. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120