PAIH Business Brief maj 2019, Numer 19
Nie przegap...
... wyjątkowej szansy na wsparcie ekspansji na rynki Ukrainy, Rosji i Norwegii!
Już po raz drugi w tym roku mikro, małe i średnie firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie działalności biznesowej poza Unią Europejską. Obecny nabór wniosków do projektu Polskie Mosty Technologiczne Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu dotyczy ekspansji do Rosji, Norwegii i na Ukrainę. Stawką w PMT jest grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis na opracowanie i wdrożenie strategii ekspansji zagranicznej. Wsparcie mogą otrzymać MŚP, których oferta jest innowacyjna na danym rynku.

Wnioski w obecnej rundzie konkursowej Agencja przyjmuje do 28 maja 2019 r. Więcej >>

Wydarzenia

Warsaw Humanitarian Expo 2019
Termin: 11 czerwca 2019 r.
Miejsce: Warszawa, Nadarzyn
Biznes Forum Polska - Azerbejdżan
Termin: 31 maja 2019 r.
Miejsce: Baku, Azerbejdżan
Targi JCK Las Vegas 2019
Termin: 31 maja - 3 czerwca 2019 r.
Miejsce: Las Vegas, USA
Misja gospodarcza przemysłu motoryzacyjnego do Senegalu
Termin: 2-4 czerwca 2019 r.
Miejsce: Dakar, Senegal
BIO International Convention
Termin: 3-6 czerwca 2019 r.
Miejsce: Filadelfia, USA
Misja gospodarcza z okazji Szczytu Trójmorza w Lubljanie
Termin: 4-6 czerwca 2019 r.
Miejsce: Lubljana, Słowenia
Rynek budownictwa i infrastruktury w Norwegii - wyzwania i możliwości dla polskich firm
Termin: 5 czerwca 2019 r.
Miejsce: Warszawa
URBIS Smart City Fair 2019
Termin: 5-6 czerwca 2019 r.
Miejsce: Brno, Czechy
XXII Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze DOBROSĄSIEDZTWO - 2019
Termin: 6-7 czerwca 2019 r.
Miejsce: Mińsk, Białoruś
The 1st China - CEEC Expo & International Consumer Goods Expo (CEEC Expo)
Termin: 8-12 czerwca 2019 r.
Miejsce: Ningbo, Chiny
Szczyt Inwestycyjny SelectUSA 2019
Termin: 10-22 czerwca 2019 r.
Miejsce: Waszyngton, USA
Poland & CEE - co-building BELT & ROAD
Termin: 11-12 czerwca 2019 r.
Miejsce: Warszawa
VI edycja Forum AFRICALLIA
Termin: 12-14 czerwca 2019 r.
Miejsce: Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej
Misja Gospodarcza POLSKA - UKRAINA MEDYCYNA I BIOTECHNOLOGIA
Termin: 12 czerwca 2019 r.
Miejsce: Kijów, Ukraina
Przemysł drzewno - meblarski na Warmii i Mazurach - perspektywy inteligentnej specjalizacji
Termin: 17 czerwca 2019 r.
Miejsce: Olsztyn
Międzynarodowe targi FILDA 2019
Termin: 9-13 lipca 2019 r.
Miejsce: Luanda, Angola

wszystkie wydarzenia

Prezentacja ZBH - Korea Południowa

POZNAJ EKSPERTA
Dr Arkadiusz Tarnowski: kierownik ZBH w Seulu, wykładowca. Studiował na Akademii Ekonomicznej w Bukareszcie oraz na japońskim Uniwersytecie Tsukuba. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z trendami inwestycyjnymi, azjatycką kulturą biznesową, internacjonalizacją przedsiębiorstw oraz współczesnymi stosunkami polityczno-gospodarczymi pomiędzy Japonią, Republiką Korei a Europą.

Kontakt do biura:

Tel.: +82-10-3249-1973
arkadiusz.tarnowski@paih.gov.pl
www.paih.gov.pl/zbh_seul

Narzędzia wsparcia

Kalkulator Polskiej Strefy Inwestycji
Sprawdź, na jaką pomoc publiczną może liczyć Twoja firma w wybranej strefie ekonomicznej
Industrial.pl ­- jedna z najbardziej popularnych wyszukiwarek powierzchni magazynowych i logistycznych w Polsce należąca do firmy Cushman & Wakefield po raz pierwszy w Polsce zaproponowała Kalkulator Specjalnych Stref Ekonomicznych. To innowacyjne, proste w obsłudze narzędzie skierowane jest do firm, poszukujących najlepszej lokalizacji dla swojej planowanej inwestycji. Dzięki niemu można sprawdzić wysokość możliwej pomocy publicznej w danej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Po wypełnieniu trzech zmiennych (Typ inwestora, Lokalizacja inwestycji i Koszty kwalifikowane) użytkownik otrzyma podstawowe dane o interesującej go lokalizacji tj. stopę bezrobocia wg. GUS, minimalną wartość kosztów kwalifikowanych w powiecie oraz maksymalną intensywność regionalnej pomocy inwestycyjnej. Zapytanie będzie jednocześnie przesyłane do wyznaczonego eksperta ds. SSE.

- Kalkulator to narzędzie pozwalające w prosty sposób uzyskać informacje o wysokości i dostępności pomocy publicznej w oparciu o bazę przepisów dotyczących Polskiej Stefy Inwestycji dla konkretnego projektu i miejsca. W szybki sposób można sprawdzić, gdzie w Polsce uzyska się największą pomoc publiczną dla planowanego projektu - komentuje Michał Sikora, Konsultant ds. gruntów, spraw technicznych i Specjalnych Stref Ekonomicznych firmy Cushman & Wakefield. Więcej >>

Zwycięzcy konkursu "Grunt na medal" 2018

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

Grenton podpisuje z nami kolejny kontrakt na Półwyspie Arabskim
Polski producent i dystrybutor rozwiązań smart home Grenton, umacnia pozycję na Półwyspie Arabskim. Spółka podpisała umowę o strategicznym partnerstwie z wiodącym saudyjskim dystrybutorem. W rozpoczęciu ekspansji na tamtejszy rynek wsparło ją biuro handlowe PAIH w Rijadzie.
Groupe PSA rozpocznie w Gliwicach produkcję dużych samochodów dostawczych
Właściciel marek Opel i Vauxhall Groupe PSA rozpocznie produkcję dużych samochodów dostawczych w Gliwicach. To kolejny projekt inwestycyjny francuskiego koncernu, który w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Polskie Targi Pracy w Londynie - Polska dobrym miejscem do pracy i życia
Podczas Polskich Targach Pracy w Londynie przedstawiliśmy Polakom, mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, oferty pracy w firmach prywatnych oraz spółkach państwowywch. Pokazaliśmy im, jak przez ostatnie lata zmienił się nasz kraj, zachęcając ich tym samym do rozważenia powrotu do kraju.
Polski producent pap dachowych wchodzi do Niemiec
W 2018 roku, przy wsparciu biura handlowego PAIH w Budapeszcie, polski producent pap dachowych Lemar wysłał pierwszą dostawę na Węgry. Teraz podpisuje umowę o współpracy z niemieckim dystrybutorem, także przy udziale Agencji.
Polska - kraj wielu możliwości dla koreańskich inwestorów
Z okazji 30. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz firma doradcza JP Weber przygotowały raport Poland Land of Opportunities, prezentujący aktywność inwestycyjną firm południowokoreańskich w Polsce oraz identyfikujący najbardziej perspektywiczne sektory dla koreańskich inwestorów.
Sukces innowacyjnej polskiej firmy Biotrem na kanadyjskich targach Green Living Show
Firma Biotrem zadebiutowała w Toronto na targach poświęconych prostym rozwiązaniom wspierającym prowadzenie zdrowego stylu życia Green Living Show, gdzie cieszyła się ogromnym uznaniem i zainteresowaniem Kanadyjczyków.

Czy wiesz, że...

... kolejny „Grunt na Medal” właśnie znalazł kupca?
Kolejny "Grunt na Medal" został sprzedany - tym razem w Raciborzu. 16 maja w Urzędzie Miasta odbył się przetarg na teren inwestycyjny przy ul. 1 Maja. Wygrała firma Polska Ekologia sp. z o.o. która jest czołowym producentem innowacyjnych rozwiązań opartych o odnawialne źródła energii. Za grunt zapłaciła 660 tys. złotych brutto. Teren inwestycyjny przy ul. 1 Maja, który uzyskał tytuł „Grunt na Medal” w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu znajduje się w centralnej części miasta, w bliskiej odległości istniejących zakładów produkcyjnych. Nieruchomość jest niezabudowana, uporządkowana i posiada bezpośredni dostęp do bocznicy kolejowej. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120