POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 18 września 2014 r.
 Numer 400

AKTUALNOŚCI

Nowe rozdanie funduszy unijnych
- Wierzę, że Fundusze Unijne przyczynią się do wyrzeźbienia kształtu polskiej gospodarki - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman podczas konferencji nt. perspektywy UE 2014-2020.

Nowa perspektywa finansowa na lata 2014-2020 to aż 82,5 mld euro, czyli o 10 mld euro więcej niż w okresie 2007-2013. W poprzednim rozdaniu funduszy unijnych dofinansowanie z działania 4.5.2 PO Innowacyjna Gospodarka (PO IG) pozwoliło na realizację 121 projektów usługowych, które stworzą 12 tys. miejsc pracy. - To dla nas najlepszy dowód na realny wpływ funduszy unijnych na polską gospodarkę - zaznaczył prezes Majman. Natomiast w ramach POIG 4.5.1 26 projektów produkcyjnych otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 mld zł.


- Wierzę, że Fundusze Unijne przyczynią się do wyrzeźbienia kształtu polskiej gospodarki - zaznaczył prezes Majman (źródło: Leszek Szymański)

Nowa perspektywa kładzie większy nacisk na wspieranie działalności badawczo-rozwojowej. Ma to odzwierciedlenie zarówno w ilości środków przeznaczonych na ten cel jak i różnorodności planowanych instrumentów.

Rozdawaniu funduszy unijnych w latach 2014-2020 towarzyszy też nowa mapa pomocy publicznej. W większości województw nastąpiło obniżenie jej dopuszczalnego pułapu co jest następstwem rozwoju regionów. Jedynie 4 województwa Polski Wschodniej utrzymały najwyższy, 50% limit procentowy.

Konferencja „Fundusze UE 2014-2020. Nowa perspektywa - nowe możliwości dla przedsiębiorców” odbyła się 15 września w siedzibie PAIiIZ. Spotkanie zorganizowane zostało przez PAIiIZ oraz Crido Taxand.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140915/nowe_rozdanie_funduszy_unijnych (PAIiIZ)

Media z Afryki
Polskę wizytują dziennikarze z Etiopii i Tanzanii. Misja przyjazdowa rozpoczęła się 15 września spotkaniem z prezesem PAIiIZ Sławomirem Majmanem.

Spotkanie skupiało się na kwestiach związanych z ekspansją polskich przedsiębiorców oraz specjalnymi programami - GoAfrica oraz GoChina, których celem jest zwiększenie wymiany handlowej w krajach afrykańskich oraz na rynku chińskim.


Dyskusja o klimacie inwestycyjnym Polski z prezesem Majmanem

Dziennikarze zainteresowani byli nastawieniem polskiego biznesu do rynków afrykańskich, konkurencyjnością polskich firm względem chińskich i amerykańskich oraz planami polskiego rządu w zakresie nowych programów wspierających polski eksport.


Spotkanie dziennikarzy w Ministerstwie Gospodarki

Widać już pierwsze efekty wizyty studyjnej. 16 września w tanzańskiej gazecie ukazał się artykuł, w którym autor relacjonuje wizytę w PAIiIZ. „Polska jest guru inwestycyjnym w górnictwie, przetwórstwie spożywczym i maszynowym, wyraźnie widać jak rośnie udział kraju na rynku tanzańskim”, pisze Mkinga Mkinga.

Tanzania oferuje polskiemu biznesowi różne obszary inwestycji takie jak przetwórstwo spożywcze, górnictwo, maszyny oraz sprzęt elektryczny.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140915/media_z_afryki (PAIiIZ)

Z wizytą w Polsce - ZEA
Zjednoczone Emiraty Arabskie - raj dla polskich inwestorów, brama do regionu i kluczowy partner w Zatoce Perskiej. Od 15 września, na zaproszenie PAIiIZ, Polskę wizytuje misja dziennikarzy z ZEA. Swój pobyt rozpoczęli spotkaniem z wiceprezes PAIiIZ Anną Polak-Kocińską.

Perspektywicznymi z punku widzenia polskich przedsiębiorców branżami na rynku ZEA jest sektor dóbr luksusowych, kosmetyków i mebli. Niewątpliwie milowym krokiem w zacieśnianiu dwustronnej współpracy było otwarcie w kwietniu br. Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Abu Dhabi.

Dziennikarze reprezentują czołowe branżowe media arabskie. Ich tematyka jest spójna z branżami, które, zgodnie z wytycznymi MG mają być promowane w ZEA: designem, sektorem spożywczym, budowlanym i motoryzacyjnym.

Wizyta przyjazdowa przedsiębiorców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich realizowana jest jako element programu promocji o charakterze ogólnym na terenie ZEA w 2014 r., w ramach projektu systemowego MG.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140915/z_wizyta_w_polsce_zea  (PAIiIZ)

Chińskie spotkania gospodarcze
Prezes PAIiIZ Sławomir Majman w ubiegłym tygodniu wziął udział w szeregu wydarzeń poświęconych zacieśnianiu współpracy pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią a Chinami. Rezultat - w listopadzie w Warszawie odbędzie się spotkanie założycielskie sekretariatu 16 państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin, tzw. Inicjatywa Warszawska.

12 września w Pekinie odbyło się zorganizowane przez chińską Akademię Nauk Społecznych forum poświęcone współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Gospodarzem sesji, na zaproszenie strony chińskiej był prezes PAIiIZ Sławomir Majman. W swoim wystąpieniu prezes mówił m.in. o zagrożeniach i wyzwaniach dla współpracy krajów EŚW z Chinami, nierównowadze w obrotach handlowych, niskim poziomie inwestycji oraz o pokusie traktowania wszystkich krajów regionu bez uwzględniania znaczących różnic gospodarczych. Prezes podkreślił jednocześnie chęć większego zaangażowania się w inicjatywę 16 plus 1 i koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku. Natomiast w Shenyang (prowincja Liaoning) prezes Majman uczestniczył w seminarium poświęconym promocji inwestycji chińskich w Polsce.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20141009/16_1_jesienia_w_warszawie
Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140912/forum_wspolpracy_chin_z_esw
Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/2014092/w_shenyang_o_wspolpracy

(PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Największy tartak w Polsce
W Stalowej Woli odbyło się uroczyste otwarcie zakładu Ikea Industry Stalowa Wola. To największy tartak w Polsce i największy taki zakład grupy Ikea na świecie.

W zakładzie produkowane będą płyty meblowe dla sklepów sieci IKEA. Docelowo zatrudnienie znajdzie 300 osób. Celem inwestycji, zlokalizowanej na terenie Tarnobrzeskiej SSE, jest stworzenie pełnego łańcucha przerobu surowca sosnowego od dłużycy (drewno okrągłe, wielkowymiarowe) do gotowego mebla.

Szwedzka firma ma duże plany odnośnie ekspansji na rynku Polskim. W ciągu najbliższych 20 lat koncern planuje ośmiokrotnie zwiększyć obroty, z obecnych 2 mld zł do 16 mld zł. Polska jest drugim po Chinach producentem produktów dla Ikea globalnie, a trzecim krajem na świecie (po Chinach i Rosji) jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży.
Projekt IKEA był obsługiwany przez PAIiIZ.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140916/najwiekszy_tartak_w_polsce (PAIiIZ)

Włoska ofensywa InPost
InPost, firma z kapitałem polskim podpisała porozumienie z Repsol Italy - operatorem stacji paliw działającym w 29 krajach. Współpraca obejmuje instalację Paczkomatów InPost na stacjach Repsol we Włoszech.

Paczkomaty InPost działają już w głównych miastach na Półwyspie Apenińskim, a do końca 2015 roku sieć obejmie 1000 automatycznych terminali. W połowie lutego InPost nawiązał także współpracę z Banzai, największą włoską platformą e-commerce. Współpraca z Repsol jest kolejnym elementem budowania przewagi strategicznej InPost we Włoszech.


Źródło: InPost

InPost -właściciel największej na świecie sieci Paczkomatów w kilka lat podbił oprócz Polski: Australię, Chile, Wielką Brytanię, Włochy, Francję, Irlandię, Islandię, Litwę, Łotwę, Ukrainę, Estonię, Rosję, Cypr, Słowację, Malezję, Czechy, Arabię Saudyjską, Kolumbię, Kostarykę, Salwador oraz Gwatemalę. Spółka planuje instalację kolejnych 6000 terminali na terenie Europy, Azji, obu Ameryk, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce. (InPost)

Klimat inwestycyjny - zapraszamy do badania
Do 19 września można wziąć udział w kolejnej edycji badania klimatu inwestycyjnego w Polsce. Badanie będzie oparte na opiniach firm z udziałem kapitału zagranicznego działających w Polsce.

Celem badania jest poznanie opinii dotyczącej prowadzenia działalności gospodarczej i tego w jaki sposób wpływa na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

Badanie jest anonimowe i prowadzone w trybie on-line. Ankieta dostępna jest pod adresem:
http://www.paiz.gov.pl/klimat

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140903/klimat_inwestycyjny_zapraszamy_do_badania (PAIiIZ)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

USD

3,1967

3,2613

EUR

4,1442

4,2280

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 18.09.2014

WYDARZENIA

China Yiwu International Commodities Fair - zapraszamy na targi
PAIiIZ w ramach wspierania współpracy pomiędzy Polską a Chinami, zaprasza do udziału w misji gospodarczej 20th China Yiwu International Commodities Fair. Targi odbędą się w dniach 21-25 października.

20th China Yiwu International Commodities Fair to okazja dla polskich przedsiębiorstw zainteresowanych wejściem na rynek chiński do nawiązania kontaktu i współpracy z partnerami z Dalekiego Wschodu.

Firmy zainteresowane udziałem w targach proszone są o wypełnienie formularza elektronicznego: www.gochina.gov.pl/YIWU_2014 do 30 września.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20141021/china_yiwu_international_commodities_fair (PAIiIZ) 

IV Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
„10 lat przedsiębiorczości bez granic” - to hasło przewodnie IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Spotkanie odbędzie się w dniach 22-25 września w Katowicach. Współorganizatorem wydarzenia jest PAIiIZ.

Małe i średnie przedsiębiorstwa to najważniejsi gracze polskiej gospodarki. O możliwościach rozwoju i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją dyskutować będą przedstawiciele ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz delegaci zagraniczni.

Więcej informacji: http://www.kongresmsp.eu/pl/streaming (www.kongresmsp.eu)

Hong Kong - miejsce, gdzie rośnie biznes
Z myślą o polskich firmach, które chcą rozwijać bądź rozpocząć działalność gospodarczą na rynku w Hong Kongu i Chinach, Invest Hong Kong organizuje 25 września w warszawskim hotelu Bristol seminarium. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Więcej informacji oraz rejestracja: www1.investhk.gov.hk/event-detail/where-business-goes-to-grow-seminar-and-networking-lunch-warsaw-poland (Invest Hong Kong)

Misja gospodarcza do Skandynawii
W ramach “Inwestuj w Pomorskie” Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego organizuje misję gospodarczą do Skandynawii. Do 29 września firmy prowadzące działalność w ekotechnologiach w rolnictwie mogą zgłaszać swój udział.

Misja do Danii odbędzie się w dniach 24-26 listopada. Uczestnicy misji wezmą udział w targach Agromek 2014 - jednej z największych imprez wystawienniczych sektora rolnego w Europie.

Ogłoszenie o naborze:
http://sse.slupsk.pl/index.php/pl/o-strefie/projekty-ue/skandynawia-ii/660-nabor-na-misje-gospodarcza-przedsiebiorcow-z-sektora-ekotechnologii-w-rolnictwie-do-danii-w-terminie-24-27-listopada-2014-r (PARR)

ANALIZY I RAPORTY

Kierunki ekspansji
Mimo kryzysu na wschodzie Europy, 50% polskich przedsiębiorców spodziewa się zwiększenia eksportu w II półroczu - wynika z badania przeprowadzonego przez HSBC i Oxford Economics. Badanie przedsiębiorców przeprowadzone zostało w maju i czerwcu br.

W wyniku sankcji nałożonych przez Rosję oraz kryzysu gospodarczego na Ukrainie, polscy przedsiębiorcy będą jeszcze aktywniej szukać nowych rynków zbytu. Alternatywą mogą stać się firmy z Azji - głównie z Chin i Indii. W 2030 roku Chiny będą piątym co do ważności kierunkiem eksportu polskich towarów.


© Victoria-Fotolia.com

W czołówce pozostaną: Niemcy, Wielka Brytania, Francja oraz Turcja. Analitycy Oxford Economics przewidują wzrost polskiego PKB 2014 roku do 3,4%, 2015 r. - 3,6%. (www.hsbc.com)

Mikrofirmy - ekspansja sposobem na rozwój
Polskie mikrofirmy to jeden z najbardziej dynamicznych segmentów rynku, który aktywnie poszukuje nowych możliwości rozwoju. Dla 1/5 wiąże się to z rozszerzeniem działalności, nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami - wynika z badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy.

Z badania wynika, że mikrofirmy solidnie przygotowują się do zdobywania nowych rynków. Ponad 2/3 nawiązuje współpracę z nowymi partnerami biznesowymi. Jednym z istotnych elementów w procesie planowania ekspansji jest kapitał na inwestycje. W przypadku mikroprzedsiębiorstw, które dotąd nie zwiększały obszaru działania, aż 1/3 szuka zewnętrznego finansowania w postaci środków unijnych (firmy planujące ekspansję) lub kredytów bankowych (firmy już istniejące na nowych rynkach).

61% mikroprzedsiębiorców, jako główny powód ekspansji wymienia chęć zwiększenia przychodów. Jakie bariery napotykają mikroprzedsiębiorstwa? Dla 50% badanych to konkurencja, koszty pracy oraz biurokracja. 45% wskazało wysokość podatków oraz nieznajomość obowiązujących regulacji prawnych. (Fundacja Kronenberga, Citi Handlowy)

Polscy pracodawcy umiarkowanie optymistyczni
Pracodawcy w Polsce pozostają umiarkowanie optymistyczni co do planów zwiększania zatrudnienia w najbliższych trzech miesiącach: 13% przewiduje zwiększenie całkowitego zatrudnienia, 8% zamierza redukować etaty a 73% nie planuje zmian personalnych w najbliższym kwartale - wynika z opublikowanego przez ManpowerGroup kwartalnego raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia.

Największy optymizm odnotowano dla sektorów Transport/Logistyka/Komunikacja (+15%) a także Handel detaliczny i hurtowy (+14%). Wysokie prognozy netto zatrudnienia uzyskano również dla branż Produkcja przemysłowa oraz Restauracje/Hotele, (+10% dla obu). Pozytywny trend widać też w sektorze Budownictwo, który uzyskał wynik +7%, a także Rolnictwo/Leśnictwo/Rybołówstwo z prognozą netto zatrudnienia +6%. W porównaniu z III kwartałem 2014 r. polepszenie prognoz nastąpiło w siedmiu z 10 badanych sektorów. W porównaniu z wynikami dla III kwartału 2014 r. prognoza zatrudnienia wzrosła w trzech z sześciu badanych regionach. Najwyższy wzrost odnotowano w regionach Południowym i Północnym, odpowiednio o 5 i 4 punkty procentowe. W regionie Południowo-Zachodnim prognoza spadła o 9 punktów procentowych, a w regionie Centralnym o 3 punkty procentowe. (ManpowerGroup)

Z REGIONÓW

Promocja polskiej przedsiębiorczości
- Samorządy województw doskonale promują polską przedsiębiorczość, bo mają najlepsze rozeznanie potencjału swojego regionu - powiedziała wiceprezes PAIiIZ Monika Piątkowska, podczas Konwentu Marszałków Województw odbywającego się w Nałęczowie.

Wiceprezes Piątkowska przypomniała również o realizacji Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. Dzięki niemu przedstawiciele samorządów oraz firmy mogą brać udział w targach czy misjach inwestycyjnych organizowanych przez PAIiIZ.


- Samorządy województw doskonale promują polską przedsiębiorczość, bo mają najlepsze rozeznanie potencjału swojego regionu - powiedziała wiceprezes Monika Piątkowska
(źródło: fot. Wojciech Pacewicz)

Od 2010 roku, dzięki Programowi, zawarto już 753 kontrakty na łączną kwotę ponad 350 mln zł.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140912/promocja_polskiej_przedsiebiorczosci (PAP/PAIiIZ)

W Radomiu powstanie Park Naukowo-Technologiczny
Wystartował wspólny projekt Agencji Rozwoju Przemysłu i Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii - Park Naukowo-Technologiczny.

Jest to kolejny projekt ARP wspierający rozwój przedsiębiorczości. Na terenie Parku Naukowo-Technologicznego powstanie m.in. inkubator technologiczny dla nowych firm, centrum technologiczne z laboratoriami, centrum serwerowe, centrum kształcenia i podnoszenia kwalifikacji przedsiębiorców oraz centrum usług doradczych. Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie Parku, korzystać z usług doradczych. Celem Parku będzie również pomoc w pozyskiwaniu finansowania dla przedsiębiorców oraz działania na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami a sferą naukowo-badawczą. (ARP)

Warmińsko-Mazurskie stawia na Internet
Plan Cyfrowy 2025 dla Warmii i Mazur to nazwa programu, który w najbliższych latach będzie realizowany na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Budowa sieci światłowodowej ma umożliwić dostęp do szerokopasmowego Internetu na terenie całego województwa. Będzie to jeden z kluczowych motorów regionu. Sieć będzie neutralna technologicznie i otwarta dla wszystkich operatorów zainteresowanych świadczeniem usług dostępu do Internetu dla mieszkańców, instytucji i przedsiębiorstw. Celem projektu jest obniżenie barier inwestowania w tzw. ostatnią milę. (UM Województwa Warmińsko-Mazurskiego)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: