POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 11 września 2014 r.
 Numer 399

AKTUALNOŚCI

16+1 jesienią w Warszawie
- Jesienią w Warszawie odbędzie się spotkanie założycielskie sekretariatu 16+1 - poinformował przebywający w Chinach prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Strona chińska zaprosiła już wszystkie państwa „Inicjatywy Warszawskiej” na to wydarzenie.

Decyzja o spotkaniu założycielskim sekretariatu 16+1 zapadła podczas posiedzenia Contact Mechanism Meeting for the Investment Promotion Agencies of China - CEE Countries w Xiamen.


Prezes Majman podczas China-CEE Countries Investment Promotion Symposium

Grupa 16 + 1  została powołana w kwietniu 2012 roku podczas wizyty ówczesnego premiera Chin Wen Jiabao w Polsce. Ustalono wówczas podstawy współpracy Chin z 16 państwami regionu, wśród których Polska jest największym krajem.
Celem inicjatywy jest m.in. zwiększenie napływu chińskich inwestycji do Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20141009/16_1_jesienia_w_warszawie (PAIiIZ)

Wystawa Designed in Poland tym razem w Zagrzebiu
Już w najbliższy piątek, 12 września startuje kolejna edycja międzynarodowej wystawy Designed in Poland. Tym razem dzieła polskich designerów oraz jubilerów zaprezentowane zostaną w Zagrzebiu. Organizatorem wystawy jest PAIiIZ oraz WPHI Ambasady RP w Chorwacji.

Wystawa w galerii handlowej Avenue Mall Zagreb to już 21 edycja prestiżowego projektu pod nazwą Designed in Poland. Wydarzenia z tego cyklu organizowane są od 2005 roku na całym świecie. Promują nowoczesną, polską sztukę użytkową - od mody i wyrobów sztuki złotniczej czy ceramiki po wzornictwo przemysłowe.


Moka Design Monika Błaszkowska

Jeremi Nagrabecki, Galeria VELT

Polska wyrasta na europejską potęgę wzornictwa przemysłowego, a polscy projektanci współpracują z najbardziej znanymi globalnymi markami. Tworzą też własne, które cieszą się coraz większym uznaniem na świecie. Dlatego każda edycja wystawy z cyklu Designed in Poland wzbudza duże zainteresowanie publiczności. Jubileuszowa ekspozycja prezentowana jesienią 2013 roku w Rzymie, przyciągała ponad 1000 gości dziennie. O pracach polskich twórców rozpisywały się najbardziej prestiżowe włoskie media.


Maciek Pawelski

Sebastian Pawlak

Do tradycji wystawy przeszedł też konkurs na najciekawszy produkt prezentowany podczas wydarzenia wybierany przez zwiedzających. Również teraz na gości wystawy, którzy wezmą udział w konkursie czekają upominki ufundowane przez PAIiIZ. Prace polskich projektantów będzie można oglądać między 12 a 22 września. Wydarzenie zainauguruje wiceprezes PAIiIZ Anna Polak - Kocińska. (PAIiIZ)

Cieszy optymizm pracodawców
29% badanych firm przyznało, że w nadchodzącym półroczu będzie zwiększać zatrudnienie. Jest to wzrost o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego kwartału, a zarazem najwyższe wskazanie w blisko pięcioletniej historii badania.

Najczęściej zwiększenie zatrudnienia jest przewidywane przez firmy większe, liczące przynajmniej 250 pracowników (34%). 62% badanych przedsiębiorców potwierdza, że aktualna sytuacja finansowa ich firm jest dobra lub bardzo dobra.


Źródło: PAP fot. Leszek Szymański

Najczęściej pozytywnie sytuację finansową oceniają przedstawiciele firm zajmujących się pośrednictwem finansowym (82%). Jedynie 8% badanych opisuje swój status jako zły lub bardzo zły.


- Rekordowy odsetek pracodawców planujących w najbliższym czasie zatrudnienie nowych osób to najlepszy dowód na to, że firmy czują poprawę sytuacji gospodarczej. Tworzenie nowych miejsc pracy oznacza, że przedsiębiorstwa mają długofalowe wizje rozwoju - podkreśliła wiceprezes Piątkowska (źródło: PAP fot. Leszek Szymański)

Pozytywnych planów zatrudnienia nie ograniczą zapowiadane przez rząd zmiany prawa pracy: ustanowienie limitu czasowego maksymalnej, zmiana dopuszczalnej długości umów zawartych z danym pracownikiem na czas określony, a także wydłużenie okresów wypowiedzenia tych umów.


Źródło: PAP fot. Leszek Szymański

 

Raport z 23. edycji sondażu Instytutu Badawczego Randstad i TNS Polska został przedstawiony podczas konferencji, która odbyła się 10 września.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140910/cieszy_optymizm_pracodawcow (PAIiIZ/Randstad).

INWESTYCJE W POLSCE

Klimat inwestycyjny - zapraszamy do badania
Do 12 września można wziąć udział w kolejnej edycji badania klimatu inwestycyjnego w Polsce. Badanie będzie oparte na opiniach firm z udziałem kapitału zagranicznego działających w Polsce.

Celem badania jest poznanie opinii dotyczącej prowadzenia działalności gospodarczej i tego w jaki sposób wpływa na ocenę atrakcyjności inwestycyjnej Polski.

Badanie jest anonimowe i prowadzone w trybie on-line. Ankieta dostępna jest pod adresem: http://www.paiz.gov.pl/klimat

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140903/klimat_inwestycyjny_zapraszamy_do_badania (PAIiIZ)

Kolejny projekt w portfolio PAIiIZ
Na liście PAIiIZ pojawiła się kolejna inwestycja. Aktualnie Agencja prowadzi 170 projektów o wartości 3240,3 mln euro, które w przyszłości mogą utworzyć 36 722 miejsc pracy.

Najwięcej, bo 53 projekty (nakłady inwestycyjne 960,9 mln euro, 8240 miejsc pracy) pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Z Niemiec prowadzonych jest obecnie 25 projektów. PAIiIZ obsługuje po 11 projektów pochodzących z Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów jest BPO (39 projektów, o łącznej wartości 31,4 mln euro, 11755 miejsc pracy), motoryzacja (30 projektów inwestycyjnych) oraz badawczo-rozwojowy (16 projektów).

Od początku roku Agencja doprowadziła do zakończenia 32 inwestycji, których łączna wartość wynosi 1718,24 mln euro. Dzięki nim w przyszłości może powstać 6180 miejsca pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140905/kolejny_projekt_w_portfolio_paiiiz (PAIiIZ)

Pierwsze cyfrowe laboratorium powstanie w Łodzi
Pierwsze na świecie cyfrowe laboratorium do zadań specjalnych powstanie w Łódzkim Regionalnym Parku Naukowo-Technologicznym.

Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) to gigantyczne, pierwsze na świecie urządzenie, które skróci czas badań chemicznych z miesięcy do dni i pozwoli zbadać zjawiska wymykające się dotąd obserwacji w warunkach laboratoryjnych.


ARUZ - wizualizacja cyfrowej próbówki (źródło: ŁRPNT)

Analizator będzie sercem Laboratorium Symulacji Molekularnych - jednego z sześciu laboratoriów powstających w BioNanoParku - finansowanym przez UE, nowo budowanym obiekcie Technoparku. Pomysłodawcą koncepcji budowy i funkcjonowania ARUZ jest Politechnika Łódzka.

Działający jak cyfrowa probówka ARUZ może znaleźć zastosowanie w badaniach na rzecz wielu dziedzin przemysłu, od ochrony środowiska, przez farmację po przemysł kosmiczny i lotniczy. (ŁRPNT)

UPS inwestuje
Amerykańska firma UPS, w związku z realizacją dwóch nowych inwestycji, zatrudni w Polsce ponad 300 osób oraz zainwestuje 25 mln USD.

Pierwsza z inwestycji to budowa nowego centrum przeładunkowego i oddziału UPS w Strykowie. Druga to centrum obsługi procesów biznesowych w Łodzi. O lokalizacji inwestycji zadecydowało centralne położenie tych miejscowości, dobra infrastruktura oraz bliskość centrów usług dla biznesu. (UPS)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,2185

3,2835

Euro

4,1600

4,2440

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 11.09.2014

WYDARZENIA

Forum Gospodarcze Polska - Zambia - ODWOŁANE
Forum Gospodarcze Polska-Zambia, które miało odbyć się 15 września w hotelu Novotel w Warszawie, zostało odwołane.

 

Nowe możliwości dla przedsiębiorców - zapraszamy do PAIiIZ
15 września o godz. 10.00 w PAIiIZ odbędzie się konferencja nt. „Fundusze UE 2014-2020. Nowa perspektywa - nowe możliwości dla przedsiębiorców”.

Rejestracja on-line: http://www.paiz.gov.pl/fundusze_ue do 12 września do godz. 17.00

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140915/nowe_mozliwosci_dla_przedsiebiorcow (PAIiIZ/Crido Taxand)

Lubin - alternatywna lokalizacja dla przemysłu lotniczego
22 września w Hotelu Europa w Lubinie odbędzie się organizowana przez PAIiIZ konferencja „Lubin - alternatywna lokalizacja dla przemysłu lotniczego”.

Lubin, położony w województwie dolnośląskim, posiada ogromny potencjał, który może być wykorzystany przez przemysł lotniczy.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 18 września pod adresem: konferencje@lsse.eu  lub telefoniczną: (76) 727 74 77 (PAIiIZ)

Szwecja dla firm z Polski Wschodniej
Trwa nabór wniosków firm z Polski Wschodniej na udział w targach poddostawstwa dla przemysłu ELMIA w Szwecji.

PAIiIZ przypomina o naborze wniosków o dofinansowanie uczestnictwa w targach w ELMIA SUBCONTRACTORS 2014, trwających w terminie 11-14 listopada w Jönköping w Szwecji.

Firmy z sektora maszynowo-metalowego mogą skorzystać z uczestnictwa w targach W wyjeździe uczestniczyć może 20 firm z pięciu województw Polski Wschodniej. Termin naboru wniosków do 12 września.

Więcej informacji na:
http://www.paiz.gov.pl/20140813/Nabor_wnioskow_o_dofinansowanie_uczestnictwa_w_targach_Elmia_Subcontractors_2014 (PAIiIZ)

Giełda kooperacyjna branży aparatów przemysłowych
22 października w siedzibie WPHI w Kolonii odbędzie się giełda kooperacyjna skierowana do polskich przedsiębiorców produkujących aparaty przemysłowe.

Zgłoszenia na wydarzenie należy przesyłać do 12 września na adres e-mail: joanna.zieba@trade.gov.pl.

Więcej informacji udziela Joanna Zięba, tel. +49 /221/ 34 99 29 (WPHI Kolonia)

Hong Kong - miejsce, gdzie rośnie biznes
Z myślą o polskich firmach, które chcą rozwijać bądź rozpocząć działalność gospodarczą na rynku w Hong Kongu i Chinach, Invest Hong Kong organizuje 25 września w warszawskim hotelu Bristol seminarium. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Podczas konferencji polscy przedsiębiorcy będą mieli okazję zapoznać się z możliwościami, jakie stwarza Hong Kong - stanowiący bazę do rozwoju biznesu w Chinach oraz na szerokim rynku Azji Południowo-Wschodniej.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele Invest Hong Kong. Swoimi doświadczeniami podzielą się przedstawiciele przedsiębiorstw, którzy odnieśli sukces na chińskim rynku.

Więcej informacji oraz rejestracja:
www1.investhk.gov.hk/event-detail/where-business-goes-to-grow-seminar-and-networking-lunch-warsaw-poland.

(Invest Hong Kong)

Forum Gospodarcze Polska-Korea
PAIiIZ objęła patronatem wydarzenie wpisujące się w zacieśnianie polsko-koreańskich stosunków gospodarczych. 29 i 30 września w Hotelu Marriott w Warszawie odbędzie się Forum Gospodarcze Polska-Republika Korei.

Dwustronne forum poświęcone będzie polsko - koreańskim relacjom gospodarczym w obszarze handlu, inwestycji i zamówień publicznych. Wśród uczestników znajdzie się 40 firm koreańskich z sektora infrastruktury, ochrony środowiska, energetyki i ICT.

Więcej informacji: http://kotrawarsaw.wix.com/forum. (Ambasada Korei)

Successful R&I in Europe
Ministerstwo Innowacji, Nauki i Badań Kraju Związkowego Nadrenii Północnej i Westfalii oraz Centrum Innowacji i Techniki (ZENIT) zaprasza na konferencję Successful R&I in Europe. Spotkanie odbędzie się 30-31 października w Düsseldorfie.

Konferencja ma na celu poszukiwanie partnerów do projektów badawczych w ramach programu Horizon 2020. Krajami partnerskimi programu są: Niemcy, Polska, Holandia, Belgia, Finlandia, Francja oraz Grecja.

Więcej informacji: http://horizon2020.zenit.de/index.php?id=6 (WPHI Kolonia)

ANALIZY I RAPORTY

Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych
Jedno na trzy centra biznesowe i badawczo-rozwojowe z kapitałem zagranicznym w Polsce to kapitał amerykański. Łącznie zatrudniają one 46 tys. osób - czytamy w raporcie podsumowującym amerykańskie inwestycje w Polsce na przestrzeni 25 lat.

W całej Europie USA zainwestowały blisko 2,5 bln USD, z czego co najmniej 29 mld USD trafiło do Europy Środkowo-Wschodniej. Największym odbiorcą inwestycji amerykańskich w regionie była Polska, gdzie wartość inwestycji bezpośrednich z USA w 2012 roku wyniosła 14 mld USD.

Aż 69% badanych firm dokonało w Polsce reinwestycji. - Polska jest wzorem stabilności i rozsądnej polityki gospodarczej. Firmy amerykańskie doceniają bezpieczne warunki prowadzenia biznesu, dlatego tak często decydują się na realizację swoich kolejnych projektów w Polsce - komentuje raport prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

W czasie ostatnich 20 lat Polska z kraju będącego odbiorcą inwestycji zagranicznych stała się także inwestorem. Chociaż wartość polskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych jest stosunkowo niewielka, od 2010 roku utrzymują się one na znacznie wyższym poziomie. W Stanach Zjednoczonych działa m.in. Zortrax, Game Technologies, KGHM, Inglot, Com.40, HTL-Strefa, Selena Global Experience.

Raport „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych” został przygotowany przez Amerykańską Izbę Handlową w Polsce i KPMG pod patronatem MG oraz PAIiIZ. (KPMG)

Polski eksport nie słabnie
Po 7 miesiącach 2014 r. polski eksport jest wyższy o 5,5% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Import natomiast zwiększył się o 4,4% - wynika z szacunkowych danych GUS.

Eksport towarów osiągnął wartość prawie 93,9 mld euro, import ok. 94 mld euro. W rezultacie deficyt obrotów towarowych zmniejszył się do ok. 170 mln euro, wobec prawie 1,1 mld euro w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W okresie styczeń-lipiec zdecydowanie lepsze wyniki odnotowano w wymianie z krajami rozwiniętymi, gdzie eksport wzrósł o 7,4%, a import o 2,7%. Wywóz towarów do UE wzrósł o 7,4%. Wyraźnie pogorszyło się saldo wymiany z krajami słabiej rozwiniętymi, spowodowane głównie spadkiem eksportu do WNP (o 12,7%), w tym do Rosji - o 10,5%, na Ukrainę - o 26,5% - oraz na Białoruś - o 1,5%.

W przekroju towarowym najszybciej zwiększył się eksport wyrobów przemysłu lekkiego (o 13,6%) a także dominujących w polskiej wymianie z zagranicą wyrobów elektromaszynowych (o 6,9%), artykułów rolno-spożywczych (o 6,3%) oraz wyrobów drzewno-papierniczych (o 6,2%). (GUS/MG)

Z REGIONÓW

Strefowy Klaster Edukacyjny
W Kamiennogórskiej SSE powstaje pierwszy w Polsce Strefowy Klaster Edukacyjny. Cel - dostosowanie szkolnictwa do potrzeb przedsiębiorców.

Kamiennogórska SSE od kilku lat jest partnerem wspomagającym realizację dualnego kształcenia zawodowego. Inicjatywa ta pozwala uczniom dobierać i realizować ścieżkę kształcenia oraz kariery zawodowej. („Mo-Ja” Multimedia)

CZY WIESZ, ŻE

Polski Łazik najlepszy
Skorpion 4, łazik Mars stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej zdobył pierwsze miejsce w europejskim Rover Challenge pokonując 9 zawodników z całego świata.

Jest to podwójny sukces Polski. Po pierwsze, konkurs wygrała polska ekipa. Po drugie, Polska została gospodarzem pierwszej europejskiej edycji konkursu.

Zawody odbyły się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim w województwie świętokrzyskim. Zorganizowane zostały przez stowarzyszenie Mars Society Polska.

Zwycięzcom i organizatorom gratulujemy! (PWR/www.polska.pl)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: