POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 23 stycznia 2014 r.
 Numer 366

AKTUALNOŚCI

Udany rok dla polskiego biznesu w Afryce
- Program Go Africa powstał po to, by pomóc wyjść polskim przedsiębiorcom z europejskiego kokonu - powiedział prezes Sławomir Majman otwierając konferencję podsumowującą program Go Africa w 2013 r.

Podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn-Klik poinformowała, że w tym roku zostaną zorganizowane misje do Kenii, Tanzanii, Senegalu, Angoli, Mozambiku i Algierii. Zapowiedziała również otwarcie nowego biura w Dubaju, które będzie obsługiwało Afrykę Wschodnią.


Prelegenci podczas podusmowania programu Go Africa w roku 2013

Podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk zwróciła uwagę, że we współpracy z Afryką bardzo istotne są kontakty bezpośrednie. Zaznaczyła, że w promocję polskiego biznesu w Afryce, warto zaangażować afrykańskich absolwentów z Polski.


Polscy przedsiębiorcy opowiadają o swoich doświadczeniach związanych z prowadzeniem biznesu w Afryce

W ramach programu Go Africa w ubiegłym roku PAIiIZ zorganizowała 4 misje typu fact finding do Nigerii, RPA, Zambii i Algierii oraz kilkanaście innych wydarzeń promujących Polskę jako wiarygodnego partnera biznesowego, m. in.: przygotowane we współpracy z MG misje biznesowe polskich przedsiębiorców do Nigerii (uczestnictwo 28 firm), RPA (22 firm) i Zambii (20 firm) towarzyszące wizytom premiera Donalda Tuska.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140121/udany_rok_dla_polskiego_biznesu_w_afryce (PAIiIZ) 

Gala Outsourcing Stars
W stylowych wnętrzach gmachu Ufficio Primo w Warszawie odbyła się Gala Outsourcing Stars, podczas której nagrodzono najlepszych i najdynamiczniej rozwijających się dostawców usług outsourcingowych w Polsce w roku 2013.

Podczas wydarzenia wręczono nagrody wyróżniające firmy z sektora BSS m.in. za wzrost zatrudnienia, nowe kontrakty czy wzrost obsługiwanych podmiotów a także miasta i instytucje. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Bydgoszcz, Invest in Pomerania, Katowice oraz Łódź, którym nagrody wręczyła dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych Iwona Chojnowska-Haponik.

  Prezes Sławomir Majman podczas Gali Outsourcing Stars (źródło: Fundacja Pro Progressio)

Z  roku  na  rok  projekty  związane  z usługami biznesowymi stanowią coraz większy procent wszystkich inwestycji zamykanych przy udziale PAIiIZ. Aż 29 projektów,  spośród  53  inwestycji  zakończonych  w 2013 roku (ponad 54,7%), dotyczyło  sektora  usług.  Projekty  te  zaowocują  utworzeniem ponad 7400 nowych miejsc pracy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Gospodarki oraz PAIiIZ.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140117/gala_outsourcing_stars# (PAIiIZ)

Prestiżowe imprezy targowe z udziałem polskiego biznesu
Blisko 40 przedsiębiorców z Polski Wschodniej uczestniczy w jednych z najbardziej prestiżowych wydarzeń targowych Europy - Boot Dusseldorf, Interiors UK oraz Salon International de la Lingerie w Paryżu. Misje wyjazdowe zorganizował PAIiIZ w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

Dzięki wsparciu Agencji, między 18 a 26 stycznia szesnastu polskich liderów branży jachtowej  z Polski Wschodniej oraz sportów wodnych prezentuje swoją ofertę podczas największego na świecie wydarzenia branżowego, BOOT Dusseldorf w Niemczech. Odbywająca się w 17 halach wystawienniczych impreza gromadzi co roku blisko 1600 wystawców z całego świata. Jest to już trzecia edycja targów, w której uczestniczy polski biznes w ramach Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej.

W tym samym czasie, najnowsze trendy w światowym designie oraz meblarstwie podpatrują przedstawiciele polskich firm na targach Interiors Design UK w Birmingham. Impreza, która każdorazowo przyciąga blisko 30.000 odwiedzających, ma szczególne znaczenie w związku ze stale rosnącym popytem polskich mebli na Wyspach. Eksport mebli i produktów tapicerskich z Polski do Wielkiej Brytanii w 2011 roku osiągnął wartość ponad 180 mln funtów i stale rośnie. Okazję do zaprezentowania swoich produktów dostało 19 specjalnie wyselekcjonowanych przez PAIiIZ producentów meblowych z Polski Wschodniej, wyróżniający się wiodącą pozycją w branży.

Natomiast między 24 a 28 stycznia, 12 przedstawicieli polskiego sektora bieliźniarskiego z Polski Wschodniej weźmie udział w jubileuszowej, 50-tej edycji międzynarodowych targów Salon International de la Lingerie w Paryżu. Każdorazowo imprezę odwiedza blisko 20.000 gości z całego świata.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140120/przedsiebiorcy_na_targach_europy (PAIiIZ)

Marka Polska
Aż ¾ Polaków jest za wykorzystaniem przypadającej w tym roku 25. rocznicy transformacji w promocji naszego kraju, a co trzeci badany chciałby w niej uczestniczyć - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Laboratorium Badań Społecznych oraz Mands Badania Rynku i Opinii na zlecenie MSZ.

Przypadające w tym roku rocznice - 25. przemian demokratycznych, 15. wstąpienia do NATO oraz 10. do Unii Europejskiej są dobrą okazją do przygotowania kampanii wizerunkowej Polski.

W przeprowadzonej analizie eksperci zaznaczyli, że wizerunek kraju jest mało wyrazisty, lecz uległ znacznej poprawie. Niewątpliwie przyczyniły się do tego wydarzenia, których rocznice obchodzimy w tym roku oraz organizacja Euro 2012.

Autorzy badania wskazują na nieocenioną wagę marketingu szeptanego w kreowaniu wizerunku Polski, który w dużym stopniu przyczynił się do zainteresowania przez obcokrajowców naszym krajem.


Sean Gladwell - Fotolia.com

W badaniu wskazano również wyraźną potrzebę rozpoczęcia prac nad określeniem wizji i budowaniem spójnej polityki kreowania wizerunku Polski. Ważnym jej elementem powinien być wybór ikony marki - symbolu, osoby, reprezentującej markę a także zaprojektowanie logo dobrze obrazującego założoną wizję, którym będą brandowane wszystkie działania związane z promowaniem Polski na świecie. (PAIiIZ/MSZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Dwie inwestycje w nowym roku
W ciągu trzech tygodni 2014 roku PAIiIZ zakończyła już dwa projekty inwestycyjne. Firmy zadeklarowały nakłady w łącznej wysokości ponad 250 mln euro i stworzenie 290 nowych miejsc pracy.

Pod względem prowadzonych projektów na pierwszym miejscu utrzymują się Stany Zjednoczone. Obecnie na liście PAIiIZ znajduje się 49 projektów amerykańskich o łącznej wartości przekraczającej 951 mln euro. Mogą stworzyć 7289 nowych miejsc pracy. Na kolejnych miejscach są Niemcy (28 projektów), Chiny i Japonia (po 11 projektów) oraz Wielka Brytania i Korea Południowa (po 9 projektów).

Najpopularniejszym sektorem, wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów, jest motoryzacja (39 projektów, ponad 1,3 mld euro, 9934 planowanych miejsc pracy), BPO (37 projektów), sektor badawczo-rozwojowy (15 projektów) oraz lotniczy (10 projektów).

Obecnie PAIiIZ prowadzi 166 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 3324,1 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 31 897 miejsc pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140120/dwie_inwestycje_w_nowym_roku (PAIiIZ)

Części do Porsche i Volkswagena prosto ze Świdnicy
Japoński koncern Nifico podwoi załogę oraz rozbuduje zakład w świdnickiej części Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To już czwarte pozwolenie wydane tej japońskiej firmie przez WSSE.

Przedsiębiorca poniesie nakłady inwestycyjne w wysokości 60 mln zł oraz utworzy 180 nowych miejsc pracy. Co ważne, w nowym zakładzie szansę na znalezienie pracy ma praktycznie każdy. Nifico bowiem, przystąpiło do programu „50 plus”, które wspiera zatrudnienie osób powyżej 50. roku życia.

Nifico wybuduje nową halę, w której produkowane będą plastikowe elementy dla przemysłu motoryzacyjnego. Nowe przedsięwzięcie będzie polegało na realizacji nowych linii technologicznych do produkcji kanałów wentylacyjnych oraz schowków samochodowych głównie dla Porsche i Volkswagena. Zakończenie inwestycji zaplanowano najpóźniej na grudzień 2016 r. (WSSE „Invest-Park”)

Większa Tarnobrzeska SSE
O blisko 45 ha powiększy się Tarnobrzeska SSE. 21 stycznia Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające granicę strefy.

Według Ministerstwa Gospodarki dzięki nowym granicom oraz inwestycjom powstanie w ciągu najbliższych lat około 1680 miejsc pracy, a w okolicznych zakładach blisko 340.

Do TSSE zostaną włączone grunty publiczne w Radomiu i Ożarowie Mazowieckim oraz w gminach Wośniki, Stalowa Wola, Opatów, Gorzyce i Nisko.

Dodatkowo w Radomiu, do Tarnobrzeskiej SSE włączone zostały grunty prywatne pod dwie inwestycje, realizowane przez Global Cosmed oraz Precision Machine Parts Poland.

Global Cosmed, firma z branży kosmetycznej, zainwestuje blisko 20 mln zł oraz utworzy co najmniej 30 nowych miejsc. Przedsiębiorca zamierza wdrożyć innowacyjną technologię mieszania produktów płynnych.

Inwestycja firmy Precision Machine Parts Poland polegać będzie na wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej blach. Przedsiębiorca zainwestuje 20 mln zł i utworzy 30 nowych miejsc pracy. (MG)

Polskie soki na tureckim rynku
Czołowy producent soków w Europie Środkowo-Wschodniej, Grupa Maspex Wadowice, utworzyła spółkę joint venture z jedną z wiodących tureckich firm spożywczych - Tat Konserwe Sanayіі.

Celem współpracy jest wprowadzenie na rynek turecki soków Kubuś, które będą tam sprzedawane pod marką Tedi. Strona turecka będzie odpowiadać m.in. za dystrybucję i docelowo za produkcję, a Maspex odpowiedzialny będzie za działania marketingowe i promocyjne, jak również wsparcie w zakresie badań, rozwoju i technologii.


Tedi (źródło: Maspex)

Turcja to duży i perspektywiczny rynek. Kategoria soków, nektarów i napojów w tym kraju jest jeszcze słabo rozwinięta i cechuje się niskim spożyciem soków na osobę (ok. 7L).

Kubuś to jedna z najbardziej znanych polskich marek spożywczych za granicą. Łącznie sprzedawany jest już w ponad 25 krajach. (www.maspex.com)

Bahlsen Polska zainwestuje w Skawinie
Niemiecki producent wyrobów cukierniczych planuje rozbudowę swojego zakładu w Skawinie, na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest to drugie zezwolenie wydane tej firmie przez Krakowski Park Technologiczny.

Nakłady związane z uruchomieniem nowej linii produkcyjnej wyniosą blisko 32 mln zł. Przedsiębiorca zamierza zatrudnić 30 nowych pracowników. (KPT)

PARP wspiera polskie firmy
Polski Most Krzemowy - to nazwa projektu, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pierwszy etap kończy się 28 stycznia.

Projekt ma na celu wsparcie polskich firm z branży nowych technologii w ekspansji na rynek amerykański poprzez wsparcie informacyjne, doradcze i szkoleniowe, a także powiązanie beneficjentów Projektu z przedsiębiorcami, inwestorami oraz doradcami działającymi w jednym z głównych światowych ośrodków innowacji, tj. Dolinie Krzemowej w USA.

Więcej informacji: www.mostkrzemowy.parp.gov.pl (PARP)

Druga inwestycja irlandzkiej firmy ABP Food
Jeden z największych przetwórców mięsa czerwonego w Europie - ABP Food w Wielkopolsce kupił zakład produkcyjny. Jest to druga inwestycja firmy w Polsce.

W wielkopolskich Pniewach, gdzie grupa posiada swój pierwszy zakład, zatrudnia obecnie ok. 100 osób. W nowym zakładzie, firma będzie przetwarzała wołowinę. (www. abpfoodgroup.com)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0422

3,1036

Euro

4,1248

4,2082

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 23.01.2014

WYDARZENIA

Polsko-Szwajcarskie Forum Gospodarcze
27 stycznia o godz. 11:45, w Centrum Kongresowym Stadionu Narodowego z udziałem prezydentów obu krajów odbędzie się Polsko-Szwajcarskie Forum Gospodarcze.

Otwarcia forum dokonają prezydenci RP Bronisław Komorowski i Konfederacji Szwajcarskiej Didier Burkhalter. Debatę podsumuje wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wydarzenie podzielone zostało na dwa panele dyskusyjne, podczas których prelegenci podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie kształcenia zawodowego, transferu technologii do przedsiębiorstw i polsko-szwajcarskiej współpracy naukowo-badawczej.

Organizatorami wydarzenia jest Ministerstwo Gospodarki, Ambasada Szwajcarii w Polsce i Polsko-Szwajcarska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Więcej informacji na stronie: www.mg.gov.pl/node/19754 (PAIiIZ/MG)

Instrumenty wsparcia polskich przedsiębiorstw
3 lutego o godz. 11.00. br. w siedzibie PAIiIZ odbędzie się konferencja nt. instrumentów finansowego wspierania dostępnych dla polskich przedsiębiorstw.

Spotkanie podzielone zostało na dwa panele dyskusyjne, w których prelegenci przedstawią istniejące w Polsce narzędzia wspierania polskich przedsiębiorstw oraz podzielą się wiedzą na temat możliwości ich wykorzystania w praktyce.

Konferencję zakończy sesja pytań i odpowiedzi.

Rejestracja za pośrednictwem formularza elektronicznego: http://www.paiz.gov.pl/instrumenty_wsparcia do 31 stycznia do godz.15.00

Akredytacja mediów do 31 stycznia do godz. 12.00 na adres e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

PKB przyspieszy do 2,8% w 2014 roku
Najnowsza ankieta makroekonomiczna opublikowana przez NBP wskazuje, że ekonomiści oczekują wzrostu PKB na poziomie 2,8% w 2014 roku oraz 3,4% w 2015 roku.


Źródło: weim-Fotolia.com

Według ekspertów, przyspieszaniu wzrostu gospodarczego w Polsce sprzyjać będzie przewidywana poprawa koniunktury w strefie euro. Rosnącej dynamice PKB w gospodarce krajowej towarzyszyć będzie spadek stopy bezrobocia oraz wzrost dynamiki wynagrodzeń. (NBP)

Konkurencyjny rynek nieruchomości komercyjnych - Warszawa
Według rankingu Emerging Trends in Real Estate rynek warszawskich nieruchomości komercyjnych jest najbardziej konkurencyjny w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Stolica wyprzedziła wszystkie miasta z naszego regionu, zajmując jedenaste miejsce w ogólnoeuropejskim zestawieniu.

W rankingu dotyczącym perspektyw dla działalności deweloperskiej Warszawa znalazła się na 15. pozycji (Moskwa, Praga, i Budapeszt odpowiednio na 4., 12. i 18.). W kategorii inwestycji w nowe nieruchomości, stolica zajęła 21. miejsce, plasując się za Moskwą i Pragą (odpowiednio 11. oraz 19. pozycja) i przed Budapesztem (28. miejsce).

Liderem tegorocznego rankingu, podobnie jak w roku poprzednim, zostało Monachium, zajmując odpowiednio 1. miejsce w kategorii perspektyw dla rynku nieruchomości oraz 2. w kategorii perspektyw dla działalności deweloperskiej.

Raport Emerging Trends in Real Estate Europe został przygotowywany przez firmę doradczą PwC oraz Urban Land Institute. Opisuje rynki europejskie pod względem perspektyw inwestycyjnych oraz rozwojowych w obszarze nieruchomości. (PwC)

Z REGIONÓW

Porozumienie o współpracy PAIiIZ z Miastem Bytom
16 stycznia 2014 r. PAIiIZ podpisała porozumienie o współpracy z Miastem Bytom.

W ramach zawartego porozumienia podejmowane będą wspólne działania mające na celu profesjonalne przygotowanie do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych, poprzez podnoszenie umiejętności w zakresie przygotowywania ofert inwestycyjnych, gromadzenia i udzielania informacji gospodarczych, tworzenia i zarządzania bazami danych dotyczącymi gospodarki miasta. Dotychczas PAIiIZ podpisała porozumienia z 38 miastami prezydenckimi oraz Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. (PAIiIZ)

CZY WIESZ, ŻE

Rozpoczął się Rok Polski w Turcji
Z tej okazji Warszawę oraz Kraków odwiedziło dwóch tureckich kucharzy - Savas Ertunç i Tarik Bayazit. Poszukiwali oni inspiracji do stworzenia menu, które będzie prezentowane w Sakip Sabanci Museum w Stambule od 6 marca do 12 czerwca 2014 roku.

Tematem wystawy będzie „Polska-Turcja 1414-2014 - 600 lat stosunków politycznych i kulturalnych”. Tureccy kucharze rozpoczęli przygodę z polską kuchnią od warsztatów pod hasłem „Polska spiżarnia”. Na tureckich restauratorach największe wrażenie zrobiła trawa żubrowa i syrop z pędów sosny oraz suska sechlońska - wędzona i suszona śliwka z Małopolski.

W tym roku przypada 600. rocznica nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. (www.poland.gov.pl)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: