POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU S.A.
NEWSLETTER
 11 maja 2017 r.
 Numer 536-537

AKTUALNOŚCI

Na Europejskim Forum Gospodarczym w Katowicach o Afryce, Chinach i ekspansji
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się dziewiąta edycja największego spotkania biznesowego w Europie Centralnej - Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Eksperci Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która została partnerem instytucjonalnym wydarzenia, biorą udział w panelach dotyczących współpracy z Afryką i Chinami, inwestycji zagranicznych w Polsce i polskich na świecie oraz dyplomacji ekonomicznej.

Pierwszym wydarzeniem, w którym udział wzięli przedstawiciele Agencji było IV Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej. Podczas forum dyskutowano o możliwościach biznesowych w Afryce oraz roli państwa we wspieraniu działalności na rynkach zagranicznych.

- Nadal istnieje duże zapotrzebowanie i potencjał do współpracy dla polskich firm w Afryce - tłumaczył wiceprezes PAIH Wojciech Fedko. Wszystkie kraje Afryki modernizują swoje rolnictwo, dlatego też dużym zainteresowaniem cieszą się maszyny rolnicze.

- Szybki rozwój infrastruktury powoduje z kolei zapotrzebowanie na firmy z branży budownictwa infrastrukturalnego np. w Kenii, Senegalu czy Wybrzeżu Kości Słoniowej - tłumaczył Fedko. Wiceprezes Agencji przypomniał, że Afryka to wymagający rynek. To kontynent o olbrzymim potencjale gospodarczym, ale zarazem z zupełnie odmienną specyfiką prowadzenia biznesu - tłumaczył. Istotą jest strategia wejścia na rynki afrykańskie. Powinna ona zakładać długotrwałą obecność biznesową.

Od 2017 roku w sercu Afryki, w Nairobi działa Zagraniczne Biuro Handlowe Agencji. To jedna z 8 zagranicznych placówek PAIH, otwarta w ciągu zaledwie kilku miesięcy. O ich roli mówił podczas panelu poświęconego dyplomacji gospodarczej prezes PAIH, Tomasz Pisula.

- Zagraniczne Biura rozpędzają się. Obsługujemy pierwsze zapytania polskich firm. Są już też pierwsze podpisane kontrakty. Do końca roku otworzymy 20 biur,wyjaśniał szef Agencji. Pisula zaapelował do biznesu oraz administracji publicznej o wytworzenie spójnej identyfikacji wizualnej polskiej gospodarki. W tej roli szef Agencji widzi polską flagę narodową.

Przypomniał przy okazji,  że dziś wiele produktów globalnych firm powstaje z wykonanych w Polsce półproduktów świetnej jakości. Następnie sprzedawane są pod zagraniczną marką z dużym sukcesem. - Jesteśmy zapleczem wytwórczym gospodarki niemieckiej. Towary niemieckie podbijają rynek chiński, choć są często konfekcjonowane z polskich podzespołów. Należy zmienić podejście i promować poprzez polską flagę każdą rzecz i usługę, która powstanie w naszym kraju. Za 10 - 20 lat polskie logo narodowe otworzy dzieciom i wnukom dzisiejszych przedsiębiorców wiele nowych biznesowych drzwi na świecie - mówił Tomasz Pisula. 

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to trzydniowy cykl debat o różnorodnej tematyce, podążającej za aktualną sytuacją gospodarczą Polski, Europy i świata. Każdego roku spotykają się tu komisarze Unii Europejskiej, posłowie, ministrowie, reprezentanci europejskiego parlamentu i zagranicznych rządów, przedstawiciele świata biznesu z Europy, Afryki i Azji, a także instytucji finansowych i samorządów. (PAIH)

Misja z prezydentem do Etiopii: Polski biznes przyczyni się do rozwoju Afryki
- Musimy zmienić strukturę eksportu, tak żeby polskie firmy były bardziej obecne na rynkach Afryki i Azji - mówił podczas otwarcia Polsko-Etiopskiego Forum Gospodarczego członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Handlu, Krzysztof Senger. Forum, które odbyło się 8 maja w Addis Abebie, jest jednym z punktów programu misji gospodarczej zorganizowanej przez Agencję przy okazji oficjalnej wizyty w Etiopii prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Podczas forum przedstawiciele administracji rządowej Polski oraz Etiopii dyskutowali nt. możliwości handlowo - inwestycyjnych w Etiopii, roli etiopskiego sektora prywatnego oraz oferty inwestycyjnej w Polsce. - Firmy, które przyjechały z nami do Etiopii są już obecne na rynkach Afryki, a dzięki takim wydarzeniom jak dzisiejsze powinniśmy mieć więcej wspólnych projektów współpracy gospodarczej - mówił Senger.


Uczestniczący w forum prezydent Duda wyraził nadzieję na rozwój polskiego biznesu w Etiopii. - Chciałbym, aby polski biznes przyczynił się do rozwoju Etiopii, korzystając na tym. Mam nadzieję, że polskie marki staną się tu rozpoznawalne - mówił prezydent. (PAIH)

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20170508/rozwijamy_wspolparce_z_etiopia

Wybrzeże Kości Słoniowej - kraj nowych możliwości
Wybrzeże Kości Słoniowej ma szansę stać się kolejnym kierunkiem eksportu i inwestycji polskich firm. O tym ambitnym celu rozmawiano podczas wtorkowego seminarium dotyczącego możliwości inwestycyjnych w tym kraju.Od  lewej: Thomas Amari, przedsiębiorca, Emannuel Essis, dyrektor generalny  CEPICI, Tomasz Pisula, prezes PAIH, Tuo Siriki radca handlowy Ambasady Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Polskie firmy już znają Afrykę i są zainteresowane współpracą z tym regionem. Dzisiaj chcielibyśmy zachęcić je do poznania potencjału Wybrzeża Kości Słoniowej - powiedział prezes PAIH Tomasz Pisula otwierając seminarium. Radca Handlowy Wybrzeża Kości Słoniowej Tuo Siriki zaznaczył, że  po wprowadzeniu reform kraj zaczął rozwijać się bardzo dynamicznie.


Emannuel Essis, dyrektor generalny CEPICI oraz Tomasz Pisula, prezes PAIH.

Kraj ten jest największą gospodarką wśród państw West African Economic and Monetary Union i zajmuje czwarte miejsce w Afryce subsaharyjskiej pod względem wartości eksportu.


Seminarium nt. możliwości inwestycyjnych w Wybrzeżu Kości Słoniowej (fot.PAIH)

Jego gospodarka oparta jest na rolnictwie. WKS to światowy producent kakao i czołowy eksporter orzechów nerkowca. (PAIH)

Katar i Polska planują wspólne projekty
Wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Senger, wspólnie otworzył z wicepremierem Jarosławem Gowinem i ministrem gospodarki i handlu Kataru Sheikhiem Ahmedem Bin Jassim bin Mohammed AL-Thanim, Forum Biznesowe Polska - Katar. - Współpraca handlowa i inwestycyjna między Polską a Katarem nie osiągnęła jeszcze satysfakcjonującego poziomu. Jednak ostatnie lata pokazują, że w tym zakresie jest coraz więcej obszarów do zagospodarowania - mówił Senger.

Na międzynarodowych rynkach inwestycyjnych Katar jest postrzegany jako jeden z najbardziej atrakcyjnych partnerów, który, choć oparł swoją gospodarkę na eksporcie gazu ziemnego i ropy, chętnie realizuje inwestycje zagraniczne w innych obszarach gospodarczych.

Do inwestowania w najnowocześniejsze segmenty polskiej gospodarki zachęcał władze Kataru oraz katarski biznes Krzysztof Senger, wiceszef PAIH, który w Agencji odpowiada za napływ i obsługę inwestycji zagranicznych.


Prezentacja potencjału polskiej gospodarki podczas Forum Biznesowego Polska - Katar

- Katarscy inwestorzy wiedzą, że jedna z najbardziej prestiżowych na świecie lokalizacji dla sektora BSS jest w Polsce - mówił Senger, wspominając o Centrum Obsługi Klienta na Europę, którą przewoźnik Qatar Airways otworzył we Wrocławiu.

Podczas forum rozmawiano także o zbliżających się zawodach Fifa World Cup: Qatar 2022, które są dla polskich firm nowym wyzwaniem biznesowym. (PAIH/ Nowy Styl/ Prezydent.pl)

Więcej informacji: www.paih.gov.pl/20170505/Katar_Polska_planuja_wspolne_projekty

INWESTYCJE

Guardian Glass reinwestuje 99 mln euro w Częstochowie
Amerykański producent szkła Guardian Glass zdecydował się ponownie zainwestować w Częstochowie, w nową linię produkcyjną. Dzięki inwestycji Częstochowa staje się produkcyjnym hubem Guardiana w Europie. Zezwolenie na realizację projektu wydała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Projekt wspiera Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Nowa linia produkcyjna zostanie umiejscowiona w bezpośrednim sąsiedztwie działającej od kilkunastu lat huty Guardiana w Częstochowie, na terenie objętym Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. W efekcie amerykański inwestor będzie dysponować dwiema liniami produkcyjnymi, które pozwolą mu obsługiwać powiększające się właśnie grono klientów.

Na realizację projektu Guardian Glass przeznaczyć ma 99 mln euro. W ramach inwestycji stworzonych zostanie 90 nowych miejsc pracy, a dodatkowo utrzymanych 350.


© Mathias Rosenthal - Fotolia.com

- Guardian Glass jest jednym z większych projektów inwestycyjnych z USA jaki w 2017 roku wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Liczymy na dobre wyniki jeśli chodzi o inwestycje zza Atlantyku w tym roku, ponieważ aktualnie pracujemy nad 61 projektami z USA o łącznej wartości ponad miliarda euro. To najlepsze wyniki spośród krajów, które obsługujemy - komentuje wiceprezes PAIH ds. inwestycyjnych, Krzysztof Senger. (PAIH)

DFM Europe inwestuje 2,4 mln zł w kujawsko - pomorskim
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała w maju zezwolenie dla DFM Europe na realizację inwestycji w podstrefie Grudziądz.

W ramach zezwolenie spółka wyposaży swój nowy zakład w maszyny i urządzenia do produkcji stolarki przeciwpożarowej, a także stworzy kolejne 5 miejsc pracy. Wejście do podstrefy Grudziądz jest konsekwencją pozyskania przez inwestora nowych kontraktów. (PSSE)

WYDARZENIA

Polsko - Singapurskie Forum Gospodarcze
Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Singapore Business Federation zapraszają na Polsko - Singapurskie Forum Gospodarcze zorganizowane przy okazji wizyty państwowej w Polsce Prezydenta Singapuru.

Forum z udziałem Prezydenta Singapuru Tonyego Tana odbędzie się 22 maja 2017 roku (poniedziałek) o godz. 15:00 w hotelu Hilton Warsaw Hotel and Convention Centre (ul. Grzybowska 63) w Warszawie. Prezydentowi Singapuru towarzyszyć będzie delegacja biznesowa. Po zakończeniu części plenarnej Forum zaplanowane są spotkania B2B polskich i singapurskich przedsiębiorców.

Rejestracja gości  oraz akredytacja mediów za pośrednictwem formularza elektronicznego w nieprzekraczalnym terminie do 18 maja br. do g. 15.00.

Informacja o rejestracji oraz program na: http://www.paih.gov.pl/20170510/forum_polska_singapr_zaproszenie

Misja do Mozambiku
Krajowa Izba Gospodarcza oraz Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza zaprasza do udziału w Misji Gospodarczej do Mozambiku (Maputo) w terminie 2-7 lipca 2017 roku. To doskonała okazja, aby znaleźć potencjalnych partnerów w Mozambiku oraz bezpośrednio ocenić możliwości biznesowe na tamtejszym rynku.

Głównym punktem programu misji są spotkania B2B i B2C, zgodnie z profilem każdego z uczestników, które zostaną zorganizowane przy współpracy z lokalnymi partnerami i współpracownikami obu organizatorów.

Wszystkie zainteresowane firmy zapraszamy do wypełnienia formularza rejestracyjnego, niezobowiązującego do wzięcia udziału w Misji Gospodarczej:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeUXoooXzblyp1k8bjOdrJj-k3_VFt8faviwAsMXT_f5X3fWw/viewform

Dalszych informacji udzieli: Weronika Gwiazda, Operation Manager w Polsko-Portugalskiej Izbie Gospodarczej, weronika@ppcc.pl, +48 539 728 680.

FutureTech Congress
W dniach 24-25 maja w Warszawie, pod patronatem PAIH odbędzie się FutureTech Congress. Wydarzenie adresowane jest do sektora fintech/insurtech i BigData, a także firm finansowych i start-upów.

Kongres składa się z sześciu równoległych wydarzeń: FutureTech Congress, FinTech Digital Congress, InsurTech Digital Congress, BIGDATA : Think Big CEE Congress, FutureTech Night,ExecutiveTech Night.

Więcej informacji na: www.ftcongress.pl

Z REGIONÓW

W Łodzi powstaje inteligentny kombinezon dla żołnierzy
Łódzkie start-upy oraz jednostki badawcze pracują nad stworzeniem inteligentnego kombinezonu dla żołnierzy i innych służ mundurowych. Zbroją Heimadall Combat System zainteresowane są polskie jednostki specjalne i francuska armia.

Specjalny kombinezon naszpikowany będzie sensorami, które stale monitorują aktywność żołnierza. W ten inteligentny, bojowy mundur wkomponowano żyroskopy, lokalizatory, czujniki prędkości, gazu czy temperatury. Zbierane za ich pomocą dane są dostępne na bieżąco na wyświetlaczu, zamontowanym w hełmie użytkownika kombinezonu. Dostęp do nich ma również centrum dowodzenia, które, na podstawie wysyłanych w czasie bieżącym informacji, może zwiększyć efektywność dowodzenia, czy szybko pomóc poszkodowanemu użytkownikowi.

Za pomysłem stoi łódzki start-up Heimadall Combat System, wsparty wiedzą naukowców m.in. Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, czy projektantami z łódzkiej ASP i Akademickiego Centrum Designu. Pomysł zdobył już wiele wyróżnień m.in. srebrny medal paryskich targów International Exhibition of Innovation "Concours Lépine". Jak przekonują autorzy, produkcja seryjna kombinezonu może zostać wdrożona nawet w ciągu dwóch lat. (poland.pl)

Więcej informacji: https://poland.pl/science/achievements-science/combat-suit-future-designed-polish-start-/

Uniwersytet Jagielloński wśród najbardziej innowacyjnych w Europie
Reuters opublikował ranking 100 najbardziej innowacyjnych uczelni wyższych w Europie.  Jedną z nich jest krakowski Uniwersytet Jagielloński. Badanie pokazuje, że choć największe i najbogatsze kraje Europy zdominowały ranking, to wiele wyróżniających się innowacyjnością placówek akademickich mieści się poza wielkimi metropoliami.

Uniwersytet Jagielloński jest jedyną polską uczelnią wymienioną w zestawieniu Reutersa. Znalazła się ona na 90. miejscu, w sąsiedztwie uniwersytetów z Niemiec, Hiszpanii czy Francji.  Doceniono ją m.in za aktywność Centrum Transferu Technologii, w ramach którego od 2003 roku pracowało aż 80 zespołów badawczych.


© Yuri Arcur - Fotolia.com

Wśród osiągnięć UJ wymieniono także stworzenie sytemu informatycznego ToxComp dla brytyjskiej firmy farmaceutycznej Simcyp, który pozwala przewidywać jak nowe leki wpływają na komórki organizmu. Najlepszą uczelnią techniczną w Europie po raz drugi z rzędu został Belgijski KU Leuven.

Więcej informacji:
http://www.reuters.com/article/us-reutersrankings-europeanuniversities-idUSKBN17Z09T?utm_source=Facebook&utm_medium=Social

CZY WIESZ, ŻE

Polski start-up w finale międzynarodowego konkursu - głosowanie trwa
Innowatorzy z Polski z firmy Nextbio mają pomysł, jak walczyć z głodem na świecie. Teraz  - jako jedyni polscy półfinaliści międzynarodowego konkursu Chivas Venture - walczą o dofinansowanie dla swojego pomysłu. W puli konkursu jest milion dolarów, ale to internauci zadecydują o tym komu przyznać część pieniędzy.

Do półfinału konkursu Chivas Venture zakwalifikowało się 30 start-upów z całego świata. Łączy je wykorzystanie nowoczesnych technologii w słusznym celu. Te młode firmy oferują rozwiązania, które przyczynić się mogą do rozwoju lokalnych wspólnot i rozwiązania wielu palących problemów społecznych.

Polskę reprezentuje Nextbio, która wymyśliła przenośne mini laboratorium do diagnozowania chorób roślin uprawnych. Dzięki prostemu testowi każdy uprawiający rośliny - amator, rolnik czy pracownik wielkiej plantacji w szybki sposób będzie mógł zdiagnozować problem i zastosować odpowiednie środki, aby powstrzymać rozwój patogenu. W krajach rozwijających rozwiązanie to może w istotny sposób przyczynić się do rozwiązania problemu niedoboru żywności.

Nextbio i inni półfinaliści walczą teraz o dostęp do programu mentorskiego oraz do wsparcia finansowego, którego łączna kwota wynosi 1 mln dolarów. Jedna czwarta tej kwoty, czyli 250 tys. dolarów została oddana w ręce internautów. W otwartym głosowaniu decydują oni, który projekt dostanie najwięcej pieniędzy z tej puli. Rywalizacja jest zacięta, ponieważ głosowanie rozłożono na pięć tygodniowych sesji, gdzie do podziału jest po 50 tys. dolarów. Oznacza to, że na Polaków można zagłosować aż pięć razy, do 12 czerwca.  Zachęcamy do głosowania na polskich naukowców!

Więcej informacji: https://www.chivas.com/en/the-venture/finalists/people/pl-nexbio


Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU S.A. www.paih.gov.pl