POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 4 lutego 2016 r.
 Numer 471

AKTUALNOŚCI

Polsko - Białoruska współpraca inwestycyjna
Większy dostęp do białoruskiego rynku dla polskich przedsiębiorców, w tym m.in. wizyta w Chińsko-Białoruskim Parku Technologicznym „Wielki Kamień” to główne punkty wizyty delegacji PAIiIZ z udziałem prezesa Sławomira Majmana na Białorusi w dniach 31 stycznia - 3 lutego.

Podczas prowadzonych rozmów gospodarczych z przedstawicielami białoruskiej administracji rządowej m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Narodowej Agencji Inwestycji i Prywatyzacji (NAIP) rozmawiano o możliwościach zdynamizowania współpracy inwestycyjnej.

Delegacja PAIiIZ spotkała się również z przedstawicielem Białoruskiej Izby Handlowo - Przemysłowej oraz przedstawicielami białoruskiego biznesu.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20160202/polsko_bialoruska_wspolpraca_inwestycyjna

Gwiazdy outsourcingu
Już po raz drugi fundacja Pro Progressio ogłosiła laureatów konkursu Outsourcing Stars, który nagradza najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwa outsourcingowe oraz miasta i organizacje wspierające rozwój tego sektora w Polsce. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 28 stycznia w Warszawie. Patronem wydarzenia była PAIiIZ.


Prezes PAIiIZ Sławomir Majman (fot. Pro Progressio)

Podczas gali prezes PAIiIZ Sławomir Majman, podkreślił ogromny sukces branży outsourcingu w Polsce w 2015 oraz widoczny wzrost zainteresowania inwestorów mniejszymi lokalizacjami biznesowymi, takimi jak: Rzeszów, Bydgoszcz czy Szczecin.


Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio (fot. Pro Progressio)

Gali Outsourcing Stars 2015 towarzyszyła premiera nowego modułu platformy Best2Invest (www.best2invest.org) - One Stop Shop, systemu szybkiej analizy danych oraz budowy krótkiej listy wyboru lokalizacji dla inwestycji i partnerów biznesowych.


Laureaci konkursu Outsourcing Stars 2015 (fot. Pro Progressio)

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20160129/gwiazdy_outsourcingu

Forum Polska - Chorwacja
Współpraca Polski z Chorwacją powinna rozwijać się w zakresie transportu, budowy infrastruktury kolejowej i drogowej - wynika z Polsko-Chorwackiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 28 stycznia w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyła prezydent Republiki Chorwacji Kolindy Grabar Kitarovic wraz z delegacja chorwackich przedsiębiorców m.in. z sektora energetyki, kolejnictwa, przemysłu rolno-spożywczego, meblowego i turystycznego.

Kolinda Grabar-Kitarović wyraziła chęć realizowana wspólnych projektów inwestycyjnych. Z kolei obecny na Forum Prezydent RP Andrzej Duda przyznał, że współpraca pomiędzy krajami rozwija się intensywnie, wpisując się tym samym w inicjatywę Prezydent Chorwacji, ABC (Adriatyk - Bałtyk - Morze Czarne).

Prezydent podkreślił również, że wielką korzyść dla obu naszych państw i całego regionu przyniesie wykorzystanie w przyszłości portów do wymiany handlowej, przede wszystkim portu w Rijece, ale także polskich portów, dzięki czemu ich znaczenie gospodarcze może wzrosnąć.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20190129/forum_polska_chorwacja

INWESTYCJE W POLSCE

Borges rekrutuje w Złotoryi
Niespełna miesiąc od wydania zezwolenia na prowadzenie działalności w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wystarczył, aby w firmie Borgers Polska ruszyła rekrutacja. Niemiecki producent podzespołów dla branży motoryzacyjnej przygotowuje się do rozpoczęcia budowy swojego zakładu w Złotoryi. Już teraz poszukuje menadżerów ds. HR, produkcji, logistyki i jakości.

Budowa zakładu Borgers Polska to największa inwestycja w złotoryjskiej podstrefie LSSE. Firma początkowo zatrudni 150 pracowników, a docelowo nawet 600 osób. Nakłady finansowe, jakie poniesie firma w związku z inwestycją wyniosą w pierwszym etapie 127 mln zł.

Borgers Polska to spółka niemieckiego koncernu Borgers AG. Przedsiębiorstwo zatrudnia na międzynarodowym rynku ponad 6000 pracowników i zajmuje się m.in. produkcją tekstyliów dla przemysłu motoryzacyjnego. (LSSE)

PAIiIZ: Zakończyliśmy kolejne 3 projekty inwestycyjne
W ciągu ostatnich dwóch tygodni PAIiIZ zakończyła kolejne trzy projekty inwestycyjne o łącznej wartości 6,3 mln euro i planowanym zatrudnieniu blisko 300 osób. Łącznie w 2016 r. na liście zamkniętych projektów obsługiwanych przez Agencję znalazło się już 5 inwestycji wartych 57,5 mln euro, dzięki którym powstanie ok. 1 tys. miejsc pracy.

Aktualnie Agencja prowadzi 168 projektów o wartości 3637,78 mln euro. W wyniku ich realizacji, inwestorzy mogą zatrudnić blisko 34,5 tys. pracowników.


(fot. raven-Fotolia.com)

Pod względem kraju pochodzenia inwestora prym nadal wiodą Stany Zjednoczone z 45 projektami o wartości 759,3 mln euro i planowanym zatrudnieniu 8622 osób. Pod względem sektora dominuje sektor BPO (42 projekty inwestycyjne, wartość 40,32 mln euro, 11445 planowanych nowych miejsc pracy).

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20160201/zakonczylismy_kolejne_3_projekty_inwestycyjne

Legnica nagrodzona
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedyna strefa ekonomiczna w kraju uhonorowana została Diamentem Forbesa 2016. Diamenty Forbesa 2016 przyznano firmom najszybciej zwiększającym swoją wartość w ciągu ostatnich trzech lat.

W gronie Diamentów znalazły się 168 firm z Dolnego Śląska a w tym też przedsiębiorstwa z Legnickiej SSE, jak: Voss Automotive Polska, Hormann Legnica Voestalpine Rotec czy Viessmann Technika Grzewcza. Jak tłumaczy prezes LSEE Rafał Jurkowlaniec, nagroda to wyraźny sygnał dla inwestorów, że w Strefie otrzymają najlepsze warunki do prowadzenia biznesu. - Firmy, które zainwestowały tutaj już ponad 7,38 mld zł i zatrudniły ponad 12 tys. osób nie mogły się mylić, tłumaczył prezes Jurkowlaniec. (LSSE/Forbes)

Lista nagrodzonych Diamentami Forbesa 2016:
http://diamenty.forbes.pl/diamenty-forbesa-2016-lista-laureatow,artykuly,202232,1,1.html

WYDARZENIA

Targi dla nowych poddostawców Jaguara
PAIiIZ zaprasza firmy motoryzacyjne do wzięcia udziału w dniach poddostawców Jaguar Land Rover (JLR), zaplanowanych na marzec 2016 r. w Heritage Motor Museum w Gaydon w Wielkiej Brytanii. Okazją do organizacji wydarzenia jest budowa nowego zakładu produkcyjnego firmy w Europie Środkowo-Wschodniej.

Propozycja skierowana jest do przedsiębiorstw prowadzących działalność w Polsce w szeroko rozumianej branży motoryzacyjnej, dotychczas niewspółpracujących z JLR. Potencjalni uczestnicy wydarzenia muszą: mieć status poddostawców pierwszego bądź drugiego rzędu (Tier 1 oraz Tier 2), posiadać certyfikat ISO/TS 16949 oraz osiągać roczne obroty powyżej 5 mln GBP.

Formularz do pobrania (format PPT)

Udział w spotkaniu poddostawców z JLR będzie wiązał się z opłatą, której wysokość zostanie doprecyzowana po zamknięciu listy uczestników. Zgłoszenie wraz z wypełnionym formularzem prosimy przesyłać do 5 lutego 2016 r. na adres mailowy: dariusz.duda@paiz.gov.pl, tel.: (22) 334 98 32.

Misja do Izraela
Silesia Chamber of Commerce Ltd. zaprasza polskie firmy na misję gospodarczą do Izraela, która odbędzie się w dniach: 6-11 marca 2016 roku.

Uczestnicy misji odbędą spotkania B2B w Tel-Awiwie i w Jerozolimie z firmami izraelskimi reprezentującymi sektory wskazane w formularzu zgłoszeniowym przez aplikujących do udziału w misji. Istnieje możliwość uzyskania refundacji części kosztów związanych z udziałem w misji (do 50% kosztów kwalifikowanych).

Izrael jest ważnym partnerem handlowym Polski w rejonie Bliskiego Wschodu. Podpisana przez ten kraj umowa stowarzyszeniowa z UE gwarantuje, że polsko - izraelska wymiana handlowa opiera się na zasadach wolnego handlu. Wyraźne ożywienie współpracy między oboma krajami dotyczy zwłaszcza sektora Hi-Tech (IT/ICT, telekomunikacja, biotechnologia, biomedycyna, technologie środowiskowe, w tym OZE, nanotechnologia).

Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji o projekcie:  http://www.scc.org.pl/CMS/IZRAEL2016/Izrael2016.htm

Z REGIONÓW

Stypendia u inwestorów
Poznań łączy innowacyjnych inwestorów z ambitnymi studentami. Firmy realizujące inwestycje w tym mieście mogą otrzymać wsparcie finansowe na organizację staży.

Stypendia dla stażystów przyznawane są na podstawie złożonych wniosków dwa razy w roku: do 31 marca oraz do 31 października. Obecna tura przyjmowania wniosków będzie trwała do 31.03.2016.

Program skierowany jest do inwestorów realizujących w Poznaniu nowe inwestycje o charakterze innowacyjnym w sektorze produkcyjnym lub sektorze usług nowoczesnych. Firmy organizujące szkolenia dla studentów mogą złożyć wnioski o przyznanie stypendium, które może być przeznaczone na pokrycie kosztów stażu w kraju lub za granicą, w szczególności: koszty szkolenia, podróży, utrzymania, zakwaterowania. Stypendium przyznawane jest na 6 miesięcy i wypłacane jednorazowo.

Organizator stażu zobowiązany jest zatrudnić stażystę po zakończeniu stażu na okres 12 miesięcy, o ile stażysta spełnia wymagania pracodawcy, jako kandydat do pracy. Program ma ułatwiać studentom poznańskich uczelni dostęp do ciekawych staży w nowoczesnych firmach.

Więcej informacji w uchwale Rady Miasta Poznania: http://bip.poznan.pl/bip/uchwaly/kadencja-2010-2014,8/lxxiii-1152-vi-2014-z-dnia-2014-09-30,53965/ lub w Biurze Obsługi Inwestorów: Katarzyna Sobocińska, tel. 61 8785404, e-mail: katarzyna_sobocinska@um.poznan.pl (UM Poznań)

CZY WIESZ, ŻE

Już jest biznesowy savoir-vivre po Polsku
Instytut Adama Mickiewicza przygotował przewodnik o biznesowym savoir-vivre dla zagranicznych inwestorów, czy importerów, którzy chcieliby robić interesy w Polsce i z Polakami. PAIiIZ poleca lekturę także polskim przedsiębiorcom.

W przekornie zatytułowanej publikacji „How to survive a business meeting with Poles” (Jak przetrwać spotkanie biznesowe z Polakami), czytelnik znajdzie przydatne wskazówki począwszy od tego, jak szukać partnerów biznesowych, po to jak gładko przebrnąć przez podpisywanie kontraktu, któremu zawsze powinna towarzyszyć nieformalna rozmowa. Autorzy, zwracają uwagę, że Polacy rzadko robią interesy z tymi, których nie znają, dlatego koniecznym jest nawiązanie wcześniejszych relacji. 

Więcej informacji: http://culture.pl/en/article/how-to-survive-a-business-meeting-with-poles


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl