POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 9 czerwca 2016 r.
 Numer 488

AKTUALNOŚCI

Już 193 tysiące Polaków pracuje w sektorze BSS
Nowe preferencje lokalizacyjne inwestorów, rynek pracownika, dominacja kapitału polskiego i ambitne projekty realizowane praktycznie w każdym zakątku Polski - tak wygląda obecnie sektor BSS w Polsce. Opublikowany przez PAIiIZ „Raport BSS w Polsce 2016 Gaining Momentum” śledzi i analizuje trendy w rozwoju w Polsce tej młodej, ale i dynamicznie rosnącej branży.

BSS, czyli sektor usług dla biznesu (Business Service Sector) to dziś najszybciej rozwijający się i generujący najwięcej miejsc pracy obszar polskiej gospodarki. W 852 centrach pracuje 193 tysiące osób. - Polska stała się ważnym graczem, i to w skali globalnej, sektora BSS - komentował nowy szef PAIiIZ Bartłomiej Pawlak. - Jesteśmy w tej branży równorzędnym partnerem dla międzynarodowych koncernów. To, co zostanie wypracowane w Polsce, bardzo często jest kontynuowane na rynku międzynarodowym - dodał.


Bartłomiej Pawlak: W branży BSS jesteśmy równorzędnym partnerem dla międzynarodowych koncernów

Zdaniem Iwony Chojnowskiej-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ i lidera zespołu, który przygotował raport, źródłem tak szybkiego wzrostu rynku nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce są wysokiej klasy kadry. - Stoją za nim wyjątkowi ludzie, 90% ma wyższe wykształcenie. Nikt nie przenosi do Polski prostych procesów. Polacy są zaangażowani w ambitne międzynarodowe projekty - mówiła Chojnowska-Haponik. (PAIiIZ)


Polskie i amerykańskie firmy są najbardziej zaangażowane w polskie sektor BSS

Poziom zatrudnienia w ośrodkach, gdzie rozwija się sektor BSS

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20160607/juz_193_tysiace_polakow_pracuje_w_sektorze_BSS

Go India. Polskie firmy z ofertą dla Indii
Indie w ciągu najbliższych lat planują wielkie inwestycje energetyczne. O nowych możliwościach dla polskich firm rozmawiał wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki z delegacją rządową Ministerstwa Węgla Indii pod przewodnictwem Sekretarza Anil Swarupa. W spotkaniu uczestniczył wiceprezes PAIiIZ Michał Dąbrowski.


- Polskie firmy mają wiele do zaoferowania partnerom z Indii, czego dowodem jest obszerna oferta, określająca konkretne obszary współpracy biznesowej przygotowana przez nasze firmy - powiedział wiceprezes Dąbrowski

Wiceszef PAIiIZ przekazał ofertę współpracy przygotowaną przez polskie firmy z branży górniczej, okołogórniczej i energetycznej a skierowaną na indyjski rynek. - Polskie firmy mają wiele do zaoferowania partnerom z Indii, czego dowodem jest obszerna oferta, określająca konkretne obszary współpracy biznesowej przygotowana przez nasze firmy - powiedział wiceprezes Dąbrowski. - Mamy duże doświadczenie w zakresie maszyn i urządzeń górniczych, innowacyjnych rozwiązań dla górnictwa, nowych technologii i praktyk, które są stosowane w polskim górnictwie, a które z powodzeniem można przenieść na rynek indyjski - dodał. (PAIiIZ)


Spotkanie w Ministerstwie Rozwoju

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20160606/goIndia-polskie_firmy_z_oferta_dla_Indii

INWESTYCJE

Mondelēz w Bielanach Wrocławskich
Symbolicznym wbiciem łopaty przedstawiciele Mondelēz International rozpoczęli w Bielanach Wrocławskich budowę globalnego Centrum ds. Badań, Rozwoju i Jakości. Sama budowa obiektu to inwestycja szacowana na 15 mln USD. Będzie to trzecia inwestycja firmy w regionie i druga w Bielanach Wrocławskich. Projekt realizowany był przy udziale PAIiIZ.

Mondelez

W nowym Centrum będą prowadzone badania dotyczące znanych marek czekolady i ciastek, takich, jak Milka, Oreo czy belVita, a także badania jakości, opakowań, preferencji klientów oraz konsultacje dotyczące regulacji prawnych produktów spożywczych.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20160608/Mondelez_w_Bielanach_Wroclawskich

WYDARZENIA

Misja biznesowa na Kubę
PAIiIZ, we współpracy z Ambasadą RP w Hawanie pod auspicjami Ministerstwa Rozwoju RP, zaprasza do udziału w misji gospodarczej na Kubę, która odbędzie się w dniach 27-30 czerwca. Misji przewodniczyć będzie podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.

W ramach misji odbędzie się „Polsko-Kubańskie Forum Gospodarcze” organizowane we współpracy z Kubańską Izbą Gospodarczą, z udziałem przedstawicieli administracji rządowej Kuby, przedstawicieli otoczenia biznesu oraz kubańskich przedsiębiorców. Zorganizowane zostaną także indywidualne spotkania B2B z firmami działającymi m.in. w sektorze maszynowym, energetycznym, spożywczym i przetwórstwa spożywczego, chemii gospodarczej, farmaceutycznym, kosmetycznym, tekstylnym, budowlanym, logistycznym, IT, morskim, itp. Wszystkie spotkania prowadzone będą w j. hiszpańskim i j. angielskim. W ramach misji zaplanowano także wizytę w Specjalnie Strefie Ekonomicznej Mariel (La Zona Especial de Desarrollo Mariel).

Koszty przelotu, zakwaterowania, ubezpieczenia oraz koszty związane z pobytem na terytorium Kuby firmy ponoszą we własnym zakresie.

Zgłoszenia udziału w misji oraz szczegółowe informacje: agnieszka.schutte@paiz.gov.pl

Forum Polska-Portugalia-Angola-Brazylia-Mozambik
Forum Polska-Portugalia-Angola-Brazylia-Mozambik skierowane jest do polskich przedsiębiorstw zainteresowanych inwestycjami bądź wymianą handlową z rynkami portugalskojęzycznymi.

Forum Polska-Portugalia- Angola-Brazylia - MozambikGłównym celem wydarzenia jest prezentacja rynków luzofońskich i możliwości współpracy biznesowej oraz przedstawienie przykładów polskich przedsiębiorstw, które odniosły sukces w Portugalii, Angoli, Brazylii bądź Mozambiku.

Wydarzenie zorganizowane zostanie wspólnie przez Polsko-Portugalską Izbę Gospodarczą (PPCC), Ambasadę Portugalii, Brazylii i Angoli w Warszawie oraz Ambasadę Mozambiku w Berlinie. Patronat nad forum objęli: Ministerstwa Rozwoju RP, KIG oraz PAIiIZ. Forum odbędzie się 17 czerwca 2016 w Ministerstwie Rozwoju RP w Warszawie.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 13 czerwca 2016 do Pani Małgorzaty Goreń na adres: gosia@ppcc.pl lub telefonicznie +48 22 322 76 67.

Synergy Days 2016 - Rozwiązania IT w Polsce
W dniach 15-16 czerwca zorganizowane zostanie Synergy Days 2016 - Rozwiązania IT w Polsce. Impreza jest ogólnopolskim forum wymiany informacji pomiędzy kadrą decyzyjną dużych i średnich przedsiębiorstw, a dostawcami rozwiązań informatycznych.

Synergy Poland

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Więcej informacji: http://synergia-it.pl/synergy-days-2016/

AutoEvent 2016 w Zawierciu
Dwunasta edycja jednej z najważniejszych konferencji dla przemysłu motoryzacyjnego AutoEvent 2016 pod potronatem PAIiIZ odbędzie się w Zawierciu w dniach 14-16 czerwca.

AutoEvent od 11 lat gromadzi reprezentantów biznesu, prezesów największych firm z branży automotive, naukowców i praktyków, mających realny wpływ na rozwój polskiej branży motoryzacyjnej. Tegoroczna konferencja odbywa się pod hasłem: Pozycja polskich firm w Europie. Innowacje sposobem na przewagę konkurencyjną

Organizatorem konferencji jest Polska Izba Motoryzacji: www.pim.pl

Więcej informacji: www.autoevent.pl

Na podbój Moskwy: Innoprom i MiMS Automechanika
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Rosji zaprasza polskie firmy na odbywające się w Moskwie tego lata imprezy targowe: wystawę innowacji w przemyśle Innoprom 2016 oraz MIMS Automechanika 2016 dla poddostawców części samochodowych.

Podczas obu wydarzeń targowych polskie firmy będą miały do dyspozycji stoiska informacyjne do dystrybucji materiałów promocyjnych. Katalogi, foldery, ulotki, czy płyty CD, które mają być dystrybuowane podczas obu imprez należy przesłać na adres Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (ul. Zimna 2 lok. 2, 00-138, Warszawa) z dopiskiem „Innoprom 2016” lub „MiMS Automechanika 2016”, a materiały elektroniczne na moscow@trade.gov.pl

Więcej informacji udziela I Sekretarz Ambasady RP w Moskwie, Stanisław Podściański

VOIP +48 22 490 97 43; +7(495) 231-16-11; +7(985) 299-75-92.

Informacje o wydarzeniach: www.innoprom.com oraz www.mims.ru

GRUNT NA MEDAL

81 terenów walczy o tytuł „Grunt na Medal”
Zakończyła się pierwsza część konkursu „Grunt na Medal 2016”. Do kolejnego etapu zakwalifikowano 81 terenów kompleksowo przygotowanych pod inwestycje produkcyjne. Jest to blisko połowa gruntów, spośród 179 ofert, które zostały zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu.

W 2016 roku do „Gruntu na Medal” przystąpiły 142 gminy. Łącznie zgłosiły one 179 ofert, które zostały zweryfikowane przez regionalne Centra Obsługi Inwestora w każdym z województw. Połowa kandydatów do tytułu najlepszego gruntu w danym województwie to tereny dotychczas nie zgłaszane do poprzednich edycji konkursu. Dzięki wejściu do rywalizacji, zostaną one teraz włączone do Bazy ofert Greenfield, którą prowadzi PAIiIZ i będą rekomendowane inwestorom.

W tegorocznej, już siódmej edycji konkursu największą aktywnością wykazały się samorządy z Wielkopolski, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Lider zestawienia - województwo wielkopolskie - przystąpiło do rywalizacji, typując aż 31 terenów, z czego 6 przeszło do kolejnego etapu. Kolejne województwa z największą liczbą zgłoszeń to: śląskie (25 gruntów) oraz łódzkie (21 gruntów). Najmniej, 2 oferty przesłało na konkurs „Grunt na Medal” lubelskie, za to oba zgłoszenia zostały zakwalifikowane do dalszego postępowania w konkursie. O stuprocentowej efektywności, czyli przejściu do kolejnego etapu wszystkich zgłoszonych działek mogą mówić także: lubuskie (6 gruntów), pomorskie (5 gruntów), świętokrzyskie (5 gruntów) czy podlaskie (3 grunty).

Spośród wszystkich nadesłanych na konkurs zgłoszeń 45% przeszło do kolejnego etapu postępowania i w wakacje zostaną poddane kompleksowemu audytowi, w tym wizytacji terenów przez ekspertów PAIiIZ. Wśród zadań konkursowych, jakie postawiono przed samorządami, jest krótka prezentacja terenu walczącego o tytuł „Gruntu na Medal”. Konkurs zakończy się wyborem najlepszych terenów inwestycyjnych w każdym województwie i oficjalnym ogłoszeniem zwycięzców podczas uroczystej gali, która odbędzie się na przełomie października i listopada 2016 roku.

Organizowany, co dwa lata, od 2005 roku przez PAIiIZ, Marszałków Województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI) pod rządowym patronatem konkurs „Grunt na Medal”, prowadzony jest równolegle w 16 polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym województwie najlepszego, niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, przeznaczonego pod inwestycje przemysłowe.

Z REGIONÓW

Kielecki Kombinat Kariery
W Kielcach powstał Kielecki Kombinat Kariery. Porozumienie zawarli Miejski Urząd Pracy, Centrum Kształcenia Praktycznego, Kielecki Park Technologiczny oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Celem współpracy jest wsparcie mieszkańców Kielc w rozwoju zawodowym od najwcześniejszych lat edukacji aż do emerytury poprzez zaoferowanie im kompleksowego doradztwa edukacyjnego, zawodowego i biznesowego.

Kielecki Kombinat Kariery to odpowiedź na problemy związane z brakiem wykwalifikowanych zasobów ludzkich oraz odpływem najlepszych pracowników do innych regionów Polski i za granicę.

Współpraca ma charakter otwarty, oprócz sygnatariuszy porozumienia w działania zaangażować się może każdy, komu leży na sercu rozwój gospodarczy regionu.

Pierwszym zadaniem klastra ma być analiza kieleckiego rynku pracy. W planach jest również ustalenie zasad wymiany informacji między pracodawcami a szkołami oraz pozyskiwanie środków na aktywizację bezrobotnych. Dzięki ścisłej współpracy kieleckich instytucji jest duża szansa, iż za kilka lat region będzie miał ofertę, która zatrzyma w nim młodych ludzi i przyciągnie zewnętrzne firmy. (UM Kielce)

ANALIZY I RAPORTY

Bank Światowy wie jak pobudzić polskie firmy do wzrostu
W małych i średnich polskich firmach „drzemie znaczący potencjał innowacyjny”, twierdzą autorzy raportu Banku Światowego „W kierunku innowacyjnej Polski: proces przedsiębiorczego odkrywania i analiza potrzeb przedsiębiorstw”. Odkrywanie liderów, czy identyfikowanie potrzeb takich firm, a także zapewnienie wsparcia publicznego, powinno wyzwolić ich innowacyjny i przedsiębiorczy potencjał, tłumaczą eksperci.

W latach 2014-2015, Bank Światowy prowadził ponad 500 wywiadów z zarządami firm z czterech województw: dolnośląskiego, świętokrzyskiego, zachodniopomorskiego oraz śląskiego. Okazało się, że 40% przebadanych przedsiębiorstw to firmy o dużym potencjale wzrostu opartego na innowacjach, tzw. „czempioni”. Charakteryzują się oni dobrą dynamiką przychodów, dużymi wydatkami na badania i rozwój, wysokim odsetkiem sprzedaży na eksport oraz znaczącym udziałem kadry z wyższym wykształceniem technicznym. Taki firmy mają także silne nastawienie kierownictwa na wzrost przedsiębiorstwa oraz szeroką sieć kontaktów z klientami, dostawcami i innymi partnerami. Z drugiej strony ¼ przebadanych firm nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału wzrostowego.

Badanie pozwoliło również zdefiniować bariery w rozwoju polskich firm. Są to przede wszystkim: ograniczony dostęp do finansowania i nowych rynków, brak wykwalifikowanego personelu, wąska sieć kontaktów, braki tzw. miękkich umiejętności wśród pracowników, a także bariery w sposobie myślenia właścicieli. Autorzy raportu uważają, że firmy, które nie wykorzystują swojego potencjału, w przypadku odpowiedniego „pobudzenia”, zarówno lepszego zarządzania, jak i instytucjonalnego wsparcia, zaczną się rozwijać. Jednym z proponowanych przez Ministerstwo Rozwoju narzędzi wyzwalających innowacyjność ma być program StartinPoland. Sprzyjać ma on tworzeniu dobrych warunków do działalności startapów na każdym etapie ich rozwoju. Ministerstwo chce zwiększyć rolę instrumentów zwrotnych oraz wprowadzić bardziej profesjonalny system doradztwa dla firm. (Bank Światowy/MR)

Pełna wersja raportu: www.worldbank.org/poland/innovation/edp

CZY WIESZ, ŻE

Iran - szansa na zbudowanie potężnej marki
Otwierający się po latach na świat Iran budzi duże emocje wśród polskich przedsiębiorców. Kim są dziś Irańczycy, jak robić z nimi interesy i dlaczego, aby zacząć biznes w Iranie, niezbędne jest znalezienie lokalnego przedstawiciela - na te pytania odpowiedzi dostarcza Persepolis.love.

Iran stwarza ogromne możliwości biznesowe. Po latach zamknięcia potrzebuje solidnego zastrzyku kapitału zagranicznego, tłumaczą autorzy bloga - polska dziennikarka oraz jej mąż, przedsiębiorca z Iranu, który osiadł nad Wisłą. Ich zdaniem, nisz do zagospodarowania jest wiele, zarówno dla wielkich koncernów, jak i mniejszych przedsiębiorców. Zwłaszcza dla tych ostatnich Iran stanowi niezwykłą szansę na zbudowanie od podstaw własnej marki i szybkiego rozwinięcia jej potencjału. Zachodnie marki mogą odświeżyć rynek i wzbudzić zainteresowanie złaknionych zachodu Irańczyków.

„Czego potrzebuje Iran? Praktycznie wszystkiego” - podpowiada Persepolis.love. Od paszy dla zwierząt hodowlanych, przez mięso kurcząt czy owiec, mleko w proszku, kosmetyki i maszyny rolnicze, po rozwiązania dla przemysłu gazowego i paliwowego. „Ten kraj musiał radzić sobie sam przez 30 lat sam. Teraz otwarci na nowości Irańczycy, mają pieniądze i zapatrzeni są na zachód”. Do zagospodarowania praktycznie od zera jest także sektor turystyczny. Persepolis.love podpowiada także, jak postawić pierwsze biznesowe kroki w Persji. Po pierwsze, konieczne jest znalezienie lokalnego przedstawiciela. Po drugie, niezbędna jest pewność siebie i stanowczość. Pierwsze wrażenie to klucz do sukcesu.

http://persepolis.love/jak-robic-interesy-z-iranem/#more-155


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl