PAIH Business Brief marzec 2019, Numer 17
Nie przegap...
... dyskusji o przyszłości motoryzacji w regionie CEE na pierwszym PAIH Moto East
Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza firmy motoryzacyjne na sesję B2B oraz Kongres MOVE z udziałem partnerów z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Zarówno sesje B2B, jak i Kongres MOVE odbędą się podczas tegorocznej edycji Targów Poznań Motor Show, w dniu 29 marca br.

Partnerami rozmów B2B będą przedsiębiorcy z Rosji, Ukrainy i Białorusi. Z kolei prelegenci Kongresu MOVE skupią się na rozwoju rynku paliw alternatywnych, w kwestii m.in. pozyskiwania paliwa z recyklingu i regeneracji części. Przedstawią również możliwości działalności inwestycyjnej i współpracy handlowej w branży automotive na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

Wśród panelistów znajdzie się również kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Mińsku.

Rejestracja na oba wydarzenia jest możliwa za pośrednictwem formularza elektronicznego do 27 marca.

Więcej o wydarzeniu: www.paih.gov.pl/20190229/paih_moto_east_2019

Wydarzenia

Hannover Messe 2019
Termin: 1-5 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Hannover, Niemcy
Międzynarodowe Targi Kosmetyczne Expocosmética
Termin: 30 marca - 1 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Lizbona, Portugalia
IPhEB Russia 2019
Termin: 2-4 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Moskwa, Rosja
Polsko-Holenderskie Forum Biznesowe
Termin: 3 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Haga, Holandia
XVI Międzynarodowe Targi Spożywczo-Rolnicze SIAM
Termin: 6-21 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Meknes, Maroko
Misja Gospodarcza do Charkowa dla polskich firm włókienniczych
Termin: 8 kwietnia 2019 r.
Nabór do: 28 marca 2019 r.
Miejsce: Charków, Ukraina
Misja handlowa branży medycznej - ENRICH in China
Termin: 8-13 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Pekin, Wuxi, Chiny
Polskie stoisko narodowe na targach Sea Asia 2019
Termin: 9-11 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Singapur
Międzynarodowe Targi Budowlane, Wykończeniowe i Infrastruktury Afryki Zachodniej - SENCON 2019
Termin: 23 kwietnia 2019 r.
Nabór do (stoisko PAIH na targach): 31 marca 2019 r.
Miejsce: Dakar, Senegal
Misja gospodarcza i targi Africa Drone Expo - Wybrzeże Kości Słoniowej
Termin: 25-27 kwietnia 2019 r.
Nabór do (stoisko PAIH na targach): 31 marca 2019 r.
Miejsce: Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej
Polskie stoisko narodowe na targach Cosmobeauty Seoul 2019
Termin: 9-11 maja 2019 r.
Miejsce: Seul, Korea Południowa
Konferencja technologiczna "Collision" w Toronto
Termin: 20-23 maja 2019 r.
Miejsce: Toronto, Kanada

wszystkie wydarzenia

Raporty i komentarze

Ekspansja zagraniczna polskich firm w 2018 roku - raport Banku PEKAO
Raport o sytuacji mikro, małych i średnich firm w Polsce jest publikowany corocznie przez Bank Pekao w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami 7,5 tysiąca firm zatrudniających do 249 osób (99,8% wszystkich aktywnych firm w Polsce). W roku 2018 w raporcie po raz pierwszy znalazły się również firmy średnie, tworząc w ten sposób pełny obraz firm w grupie MŚP.

Raport porusza między innymi kwestie sytuacji firm, zatrudnienia, inwestycji, eksportu, innowacji, finansowania zewnętrznego, otoczenia biznesowego oraz barier rozwojowych. Każdego roku wybierany jest również temat specjalny raportu. W najnowszym raporcie z roku 2018 tematem specjalnym została ekspansja zagraniczna polskich firm.

Wiele firm, które podjęły decyzję o sprzedaży swoich produktów i usług na rynkach zagranicznych, odnosi duże sukcesy, czego dowodem jest coraz większe znaczenie polskiego eksportu. Wsparcie w realizacji planów eksportowych polskich MŚP oraz inwestycji na nowych rynkach wpisane jest w cel działania Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. (PAIH). Z pakietem usług wspierających polskie firmy w umiędzynarodowieniu ich działalności w kraju i za granicą można zapoznać się w artykule Krzysztofa Sengera, członka Zarządu PAIH. Raport do pobrania >>
Polskie firmy powinny próbować sił w Rosji - raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców
Polskie firmy powinny próbować sił w Rosji - wzywa w swoim raporcie Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Opublikowany przez ZPP raport szczegółowo omawia możliwości i warunki prowadzenia biznesu w Rosji. Mimo chłodnych stosunków politycznych - należy próbować rozwijać relacje gospodarcze.

Polska jest ważnym partnerem handlowym Federacji Rosyjskiej. Według danych za 11 miesięcy poprzedniego roku importowaliśmy rosyjskie towary i surowce o wartości 15 mld dolarów (wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim o 48,2 %), zaś nasz eksport do Rosji osiągnął poziom 4,61 mld dolarów (wzrost o 5,1 %). Biorąc pod uwagę wielkość gospodarki, polskie obroty handlowe z Rosją są relatywnie wyższe niż obroty handlowe innych znaczących partnerów Rosji, takich jak Niemcy, Francja czy Włochy. Świadczy to o utrzymywaniu się licznych więzi handlowych i kooperacyjnych mimo trudnych relacji politycznych. Raport do pobrania >>

Prezentacja rynku - Arabia Saudyjska

POZNAJ EKSPERTA
Radosław Kyc - kierownik ZBH w Rijadzie - ukończył studia magisterskie na specjalności Filologia Orientalna - Arabistyka, jak również studia podyplomowe z Zarządzenia w Przemyśle Naftowym i Gazowniczym na AGH. Pracował w takich krajach jak Libia, Jordania oraz Arabia Saudyjska. Posługuje się językiem arabskim i angielskim.

Kontakt:

Tel.: +966 532 567 366
radoslaw.kyc@paih.gov.pl
www.paih.gov.pl/zbh_rijad

Narzędzia wsparcia

Inwestycyjne okno na świat dla regionów - czyli konkurs „Grunt na medal”
Organizowany co dwa lata, od 2005 roku przez PAIH, Marszałków Województw oraz Regionalne Centra Obsługi Inwestora (COI) pod rządowym patronatem konkurs „Grunt na Medal”, prowadzony jest równolegle w 16 polskich województwach. Jego zadaniem jest wyłonienie w każdym województwie najlepszego, niezabudowanego terenu inwestycyjnego (tzw. greenfield), o powierzchni co najmniej 2 hektarów, przeznaczonego pod inwestycje przemysłowo-produkcyjne.

W rywalizacji mogą wziąć udział wszystkie polskie gminy, zgłaszając dowolną liczbę ofert. Zadaniem samorządu jest wytypowanie, zgłoszenie a następnie atrakcyjne zaprezentowanie terenów z największym potencjałem inwestycyjnym na obszarze danej gminy. Forma własności terenu nie ma tu znaczenia. Ważne jednak, aby zgłaszany do rywalizacji grunt nie był objęty działaniem specjalnych stref ekonomicznych, czy parków przemysłowych lub technologicznych.

Dzięki wyróżnieniu w ramach konkursu tereny uzyskują pierwszeństwo w prezentacji przed potencjalnymi inwestorami, których na co dzień obsługuje PAIH. Dla laureatów zwycięstwo oznacza zatem promocję i większą szansę na przyciągnięcie wartościowych projektów inwestycyjnych do gminy. Przekonanie inwestora do terenu może okazać się dla gminy prawdziwą "żyłą złota", zmieniającą jej oblicze i gwarantującą nowe miejsca pracy.

Podsumowanie ostatniej edycji konkursu: Więcej >>

Zwycięzcy konkursu "Grunt na medal" 2018

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

Zmiany w PAIH: Grażyna Ciurzyńska obejmuje stanowisko p.o. Prezes Zarządu Agencji
Powołana w lutym do Zarządu PAIH Grażyna Ciurzyńska objęła stanowisko p.o. Prezes Agencji. Zadecydowała o tym 13 marca Rada Nadzorcza PAIH. W Zarządzie pozostaje także Krzysztof Senger.
Amerykański Honeywell zainwestuje w Katowicach
Notowana na nowojorskiej giełdzie firma technologiczna Honeywell otwiera Centrum Obsługi Klienta w Katowicach. Do końca 2019 roku planuje zatrudnić 100 osób. Realizację projektu wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
Polsko -Tureckie Forum Gospodarcze: Turcja pozostaje niedoszacowanym partnerem gospodarczym
O perspektywach współpracy ekonomicznej w energetyce, górnictwie, IT/ICT czy innowacyjnej motoryzacji rozmawiali przedsiębiorcy podczas Polsko - Tureckiego Forum Gospodarczego.
50 firm może dostać grant na podbój Dalekiej Azji
Projekt Polskie Mosty Technologiczne nie zwalnia tempa. Znamy już wyniki naboru wniosków na rynki japoński, chiński i wietnamski. Gęste sito oceny przeszła ponad połowa z nich, a wśród rekomendowanych do wsparcia projektów znalazły się bardzo innowacyjne rozwiązania dla inżynierii materiałowej, branży smart cities, czy medycyny.
Kitron inwestuje 65 mln zł w Grudziądzu
Kitron, wiodąca międzynarodowa grupa segmentu EMS (Electronics Manufacturing Services), otworzyła nowy zakład produkcyjny w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Producent podzespołów elektronicznych zainwestuje w Grudziądzu 65 mln zł, a docelowo zatrudni 400 osób.
Polskie łóżka medyczne za 1,3 mln $ jadą na Węgry
Polski producent sprzętu medycznego Ana-med Sp. z o.o. podpisał kontrakt warty 1,3 mln dolarów na dostawę innowacyjnych, elektrycznych łóżek szpitalnych na Węgry. Produkty z Polski trafią do 36 węgierskich szpitali, dzięki wsparciu biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Budapeszcie.
Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2019 w Cannes
12-13 marca we francuskim Cannes odbyły się jedne z najważniejszych wydarzeń sektora nieruchomości na świecie: Międzynarodowe Targi Nieruchomości i Inwestycji MIPIM 2019.
Polskie kosmetyki na targach w Danii
Sześć polskich marek kosmetycznych zaprezentowało się na stoisku narodowym podczas duńskich targów BEAUTY19. Do udziału w wydarzeniu zaprosiło je kopenhaskie biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Polskie firmy z szansą na biznes w Południowym Kazachstanie
Zakończyła się misja polskiego sektora budowlanego i rolniczego do Południowego Kazachstanu zorganizowana przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Astanie. Polskie firmy poznały możliwości inwestycyjne i eksportowe w obwodzie turkiestańskim, spotkały się także z potencjalnymi kontrahentami.
Be Organic wchodzi do Chin
Bella Farmacja, polski producent naturalnych kosmetyków Be Organic, podpisał kontrakt na sprzedaż swoich produktów z chińskim dystrybutorem Ruxun Industry Co.
Japoński producent rdzeni silników elektrycznych inwestuje w Polsce
Mitsui High-tec (MHT) zbuduje w Polsce swoją pierwszą europejską fabrykę rdzeni e-silników do aut hybrydowych i elektrycznych. Japońska spółka zainwestuje ponad 160 mln zł i na początek zatrudni 30 osób. Realizację projektu wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu przy udziale swojego ZBH Tokio.
Polskie FMCG i technologie jadą do Indonezji
W stolicy Indonezji - Dżakarcie - rozpoczął się Polska Festival. Wydarzenie ma charakter wystawienniczo - targowy i jest największym jak dotąd projektem promującym polski biznes w Indonezji. Podczas targów Polskę reprezentują producenci z sektora FMCG oraz firmy technologiczne. Polska Festival w Indonezji potrwa do 24 marca 2019.

Czy wiesz, że...

... warszawski CeDeT znalazł się w czołówce konkursu MIPIM
Warszawski budynek CeDeT znalazł się w czwórce finalistów nominowanych do nagrody przyznawanej podczas targów nieruchomości MIPIM we francuskim Cannes w kategorii najlepsza rewitalizacja budynku. Obiekt został zrewitalizowany i rozbudowany przez Immobel Group według projektu pracowni Andrzeja Chołdzyńskiego oraz Rhode Kellermann Wawrowsky. Budowa budynku o łącznej powierzchni 22,3 tys. m2 została ukończona w maju 2018 roku. Wśród najemców są Grupa PFR oraz WeWork ze swoją pierwszą lokalizacją w Polsce. Do części handlowej powrócił Smyk. Zachowane żelbetowe słupy konstrukcji starego domu towarowego to jedyna pozostałość po zabytkowym budynku. CeDeT jest jednym z dwóch obiektów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej nominowanych do nagrody. Drugi to Zarjadje (Зарядье) park wraz kompleksem koncertowym w Moskwie, który stanowi miejską inwestycję publiczną. Od marca 2019 r. szczęśliwym mieszkańcem CeDeTu jest również Polska Agencja Inwestycji i Handlu stanowiąca część Grupy PFR. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120