PAIH Business Brief kwiecień 2019, Numer 18
Nie przegap...
... raportu PAIH i K&P: Nowe możliwości dla japońskiego kapitału w Polsce
Rozwiązania dla inteligentnych miast i przemysłu 4.0., usługi dla biznesu, energetyka i farmaceutyka oraz e-mobilność - to obszary nowych szans dla japońskich inwestorów w Polsce. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz firma prawnicza Kochański & Partnerzy opracowały raport, którym chcą przekonać biznes z Kraju Kwitnącej Wiśni do większego zaangażowania kapitałowego w Polsce.

Raport pokazuje, że wzrasta atrakcyjność Polski, również wśród japońskich inwestorów, w jeden z najnowszych sektorów produkcyjnych, czyli branżę e-mobilności. Dzięki wielu znaczącym inwestycjom zagranicznym od kilkunastu miesięcy w Polsce rośnie unikalny na skalę europejską, ekosystem producentów i poddostawców.

Oprócz analizy perspektywicznych sektorów współpracy inwestycyjnej, raport PAIH i Kochański & Partnerzy przybliża makroekonomiczną sytuację Polski, prawo podatkowe, rynek M&A oraz czynniki wpływające na atrakcyjność inwestycyjną kraju - jak poprawiająca się jakość infrastruktury transportowej. Elementem publikacji są również referencje japońskich inwestorów, a także prezentacja instrumentów wsparcia inwestycji.

Pobierz raport >>

Wydarzenia

Misja gospodarcza i targi Africa Drone Expo - Wybrzeże Kości Słoniowej
Termin: 25-27 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej
SIAL Canada 2019
Termin: 30 kwietnia – 2 maja 2019 r.
Miejsce: Toronto, Kanada
Targi branży meblarskiej, architektonicznej i wystroju wnętrz INDEX 2019
Termin: 1-4 maja 2019 r.
Miejsce: Mumbaj, Indie
Misja gospodarcza do Astany w ramach Wystawy Kazachstańskich Producentów "ULTTYQ ÓNIM`2019"
Termin: 4-6 maja 2019 r.
Miejsce: Astana, Kazachstan
Misja gospodarcza PPCC do Lizbony
Termin: 13-17 maja 2019 r.
Miejsce: Lizbona, Portugalia
XXV Międzynarodowe Targi Branży Spożywczej - WorldFood Azerbaijan
Termin: 15-17 maja 2019 r.
Miejsce: Baku, Azerbejdżan
Start Alliance Berlin: Energytech & Cleantech
Termin: 20-29 maja 2019 r.
Nabór do: 20 kwietnia 2019 r.
Miejsce: Berlin, Niemcy
Konferencja technologiczna "Collision" w Toronto
Termin: 20-23 maja 2019 r.
Miejsce: Toronto, Kanada
Impact '19
Termin: 21-22 maja 2019 r.
Miejsce: Kraków
Targi InnoVEX 2019
Termin: 29-31 maja 2019 r.
Miejsce: Tajpej, Tajwan
Warsaw Humanitarian Expo 2019
Termin: 11 czerwca 2019 r.
Miejsce: Warszawa – Nadarzyn
VI edycja Forum AFRICALLIA
Termin: 12-14 czerwca 2019 r.
Miejsce: Abidżan, Wybrzeże Kości Słoniowej

wszystkie wydarzenia

Raporty i komentarze

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego o skutkach brexitu
Opublikowana w marcu taryfa celna Wielkiej Brytanii rzuca nowe światło na kształtowanie się polskiego eksportu na rynek brytyjski, gdyż w sytuacji wyjścia z UE bez umowy Wielka Brytania przyjmie swoją taryfę celną. Przewidziany w tej taryfie poziom ochrony celnej rynku brytyjskiego będzie wyraźnie niższy, niż gdyby Wielka Brytania przyjęła jako swoją taryfę celną UE. Cłem zostałby objęty m.in. przywóz autobusów, samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych oraz motocykli, a także odzieży, mięsa i przetworów z mięsa, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ceramicznych naczyń kuchennych, bioetanolu, ryżu i masła. Zwraca uwagę fakt, że przywóz części i akcesoriów motoryzacyjnych do Wielkiej Brytanii nadal byłby bezcłowy.

Z tytułu przywrócenia ceł, zgodnie z opublikowaną niedawno taryfą brytyjską, polski eksport do Wielkiej Brytanii mógłby zmniejszyć się o 1,8 mld PLN, tj. o niespełna 3,2 proc. (przyjmując 2018 r. jako bazowy). Przyjęcie przez Wielką Brytanie własnej taryfy celnej oznaczałoby, że spadek popytu na importowane towary byłby niższy niż w sytuacji przyjęcia za swoją taryfy unijnej. To stwarza także potrzebę rewizji wcześniejszych szacunków dotyczących zmian zatrudnienia w polskiej gospodarce w następstwie twardego brexitu. Przyjmując założenie, że w następstwie twardego brexitu brytyjski popyt na produkty pochodzące z UE (w tym Polski) zmniejszyłby się o 10 proc., można szacować, że w Polsce liczba osób pracujących dzięki eksportowi do Wielkiej Brytanii zmalałaby o 18,6 tys., tj. 0,1 proc. ogółu pracujących w gospodarce.

Raport do pobrania (raport PIE, numer 12/2019) >>

Prezentacja kraju i branż priorytetowych - Senegal

POZNAJ EKSPERTA
Leszek Biały - kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Dakarze - ukończył studia podyplomowe w Vrije Universiteit w Amsterdamie na kierunku zarządzanie środowiskiem, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego oraz Finanse i Bankowość w Szkole Głównej Handlowej. Przez większość tego czasu związany z UNESCO i organizacjami międzynarodowymi takimi jak World Fedration of Engineering Organizations, International Council for Science. W trakcie swojej kariery prowadził projekty związane z edukacją, nauką i komunikacją w różnych krajach Afryki, m.in. w Senegalu, Gambi, Kenii i Tunezji.

Kontakt:

Tel.: +221 776 260 734
leszek.bialy@paih.gov.pl
www.paih.gov.pl/zbh_dakar

Narzędzia wsparcia

EXPO 2020: Rusza przetarg na wykonawcę Pawilonu Polski
Na półtora roku przed Wystawą Światową w Dubaju, organizator polskiej ekspozycji Polska Agencja Inwestycji i Handlu ogłasza przetarg na wykonanie Pawilonu Polski. Uruchomiony przez PAIH przetarg dotyczy zaprojektowania, budowy, utrzymania technicznego i rozbiórki Pawilonu Polski na Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Umowa z wykonawcą ma zostać zrealizowana w następujących etapach: wykonanie dokumentacji projektowej, budowa pawilonu i ekspozycji, utrzymanie techniczne. Wybrane elementy wyposażenia Pawilonu oraz jego rozbiórka są objęte prawem opcji. O wyborze oferty zdecyduje zarówno cena, jak i jakość wykonania próbek. Do udziału zapraszamy przedsiębiorców z doświadczeniem w realizacji inwestycji o podobnej skali i gotowych do przygotowywania wielojęzycznych ekspozycji multimedialnych. Prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie tego roku. Termin składania ofert upływa 7 maja 2019 r. Więcej >>
Akademia BioMed PFR wyszkoli liderów branży medycznej i farmaceutycznej
Wystartowała Akademia BioMed PFR, inicjatywa edukacyjna, której celem jest wzmocnienie polskiej branży medycznej. Współorganiztorem inicjatywy jest Ambasada Wielkiej Brytanii w Warszawie. Akademia BioMed PFR adresowana jest do przedstawicieli polskich spółek medycznych i farmaceutycznych, którzy posiadają co najmniej proof of concept rozwijanego przez siebie innowacyjnego produktu leczniczego lub wyrobu medycznego, bądź oferują usługi wspierające przedkliniczny bądź kliniczny rozwój leków. Celem inicjatywy jest umacnianie tego sektora w Polsce i stworzenie młodym naukowcom oraz przedsiębiorcom warunków do rozwoju i odnoszenia sukcesów w kraju. W projekcie bierze udział ramię inwestycyjne PFR, czyli PFR Ventures, którego fundusze mogą zapewnić finansowanie dla najciekawszych z obszarów MedTech i BioTech. Nabór trwa w okresie 1 kwietnia – 26 maja 2019 r. Więcej >>

Zwycięzcy konkursu "Grunt na medal" 2018

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej >>

Co słychać w biznesie

"Polska smakuje" - promocja polskich produktów w ukraińskich hipermarketach sieci AUCHAN
Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Kijowie we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Auchan Ukraina organizowało w dniach 15-23 marca br. w sieci hipermarketów Auchan na Ukrainie promocję polskich produktów spożywczych.
Izodom inwestuje w Rumunii z pomocą PAIH
Polski Izodom to jeden z trzech w Europie dostawców domów pasywnych. Ponad połowa jej sprzedaży trafia za granicę. Z pomocą biura handlowego PAIH w Bukareszcie zakłada drugą zagraniczną spółkę, w rumuńskim Cluj Napoca.
Polskie innowacje na podbój Emiratów i Kenii
40 innowatorów znad Wisły może z pomocą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zdobyć egzotyczne rynki ZEA i Kenii. Agencja do grantu z projektu Polskie Mosty Technologiczne rekomendowała m.in. fintechy, edu-techy, autorzy innowacyjnego systemu oświetlenia lotnisk czy rozwiązań dla telemedycyny.
Senegal eksportowym kierunkiem dla polskiej motoryzacji
Biuro Handlowe PAIH w Dakarze przeprowadziło badanie, z którego wynika, że Senegal może stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków eksportowych dla polskiej motoryzacji, zwłaszcza producentów części i akcesoriów. Senegal importuje 100% aut oraz części zamiennych.
Już piąta polska firma w tym roku wchodzi na Węgry przy pomocy ZBH Budapeszt
Węgierscy konsumenci coraz bardziej cenią sobie polskie marki. W ekspansji nad Balaton pomogło im Biuro Handlowe PAIH w Budapeszcie.
Polskie kotwy z recyklingu wchodzą do Danii
Producent ekologicznych podstaw i kotew stosowanych w montażu słupów ogrodzeniowych SADDAR znalazł dystrybutora w Danii. W sfinalizowaniu pierwszego zamówienia na tamten rynek wsparło go Zagraniczne Biuro handlowe PAIH w Kopenhadze.
SK Innovation wybuduje fabrykę separatorów do baterii w Polsce
Wiodąca firma energetyczno - chemiczna Korei Południowej, SK Innovation wybuduje w Polsce fabrykę separatorów baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. To pierwsza inwestycja tej południowokoreańskiej firmy w Polsce.

Czy wiesz, że...

... Polska jest największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE?
Autobusy elektryczne stają się polską specjalnością eksportową.  Z danych GUS wynika, że w 2018 r. odbiorcy zagraniczni zakupili w Polsce 131 autobusów o napędzie elektrycznym za łączną kwotę 231,8 mln zł. Dla porównania: rok wcześniej sprzedano tylko 24 pojazdy o wartości 39,6 mln zł. Polska eksportuje autobusy elektryczne głównie do krajów Unii Europejskiej. Perspektywy dla polskiego eksportu autobusów elektrycznych są obiecujące.

Rządy wielu krajów i władze lokalne stawiają w coraz większej mierze na ochronę klimatu i zdrowia swoich obywateli, wprowadzając m.in. przepisy promujące pojazdy ze zredukowanym oddziaływaniem na środowisko i wielkością zużycia energii. Wspiera się również lokalne inicjatywy w tworzeniu stref o niskiej i ultra niskiej emisji zanieczyszczeń oraz zachęca do wprowadzania autobusów elektrycznych w miastach. W efekcie coraz więcej aglomeracji miejskich w Europie (szczególnie w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i we Włoszech) wprowadza lub zamierza wprowadzić ekologiczny, cichy i zeroemisyjny transport publiczny przyjazny środowisku i mieszkańcom. Ponadto, prognozy dotyczące przyszłości rynku autobusów elektrycznych mówią o jego dynamicznym rozwoju. Według Electric Bus Market 2013-2025, światowy rynek autobusów elektrycznych będzie rósł rocznie o ok. 17 proc. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120