PAIH Business Brief maj 2018, Numer 7
Nie przegap...
... konkursu na najlepsze tereny inwestycyjne w gminach
Rozpoczyna się VIII edycja Ogólnopolskiego Konkurs „Grunt na medal”. O tytuł najatrakcyjniejszych terenów inwestycyjnych i zainteresowanie globalnych graczy, rywalizować będą gminy z całej Polski. Jak wynika z doświadczeń poprzednich edycji ponad połowa zwycięzców zdobyła inwestorów. Zgłoszenia do konkursu do 4 czerwca przyjmują Regionalne Centra Obsługi Inwestora.

Zapraszamy gminy do udziału w Konkursie!

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy:

Wydarzenia

Międzynarodowe Forum Kosmetyczne
Termin: 22 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa
I Kenijska Konferencja Inwestycyjna w Polsce
Termin: 22 maja 2018 r.
Miejsce: Warszawa, Centrum Informacyjne PAIH
BSS Tour: Polsko-Niemieckie Forum Outsourcingu w Szczecinie
Termin: 24 maja 2018 r.
Miejsce: Szczecin
Targi Rolnicze AgroActivia
Termin: 6-9 czerwca 2018 r.
Miejsce: Armstrong, Argentyna
Seminarium: Discover and expand your business in America
Termin: 12 czerwca 2018 r.
Miejsce: Słupsk
Polsko-Kazachstańskie Forum Gospodarcze
Termin: 19 czerwca 2018 r.
Miejsce: Astana, Kazachstan
Targi China-CEEC Investment and Trade Expo 2018 i Misja Gospodarcza do Chin
Termin: 7-11 czerwca 2018 r.
Miejsce: Ningbo, Chiny
Misja Gospodarcza do Mozambiku
Termin: 1-5 lipca 2018 r.
Miejsce: Maputo, Mozambik

wszystkie wydarzenia

Atrakcyjność inwestycyjna województw

Prezentacja rynku

POZNAJ EKSPERTA
Marcin Karaskiewicz - kierownik Biura Handlowego PAIH w Budapeszcie.
Jest absolwentem wydziału prawa UKSW oraz studiów podyplomowych SGH z zakresu administracji europejskiej i polityki gospodarczej. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie wspierania eksportu polskich przedsiębiorstw oraz pozyskiwania inwestycji zagranicznych.

Kontakt:
Horvat utca 14-24, 1027 Budapeszt
tel.: +36 1800 1020
Marcin Karaskiewicz - kierownik biura
e-mail: marcin.karaskiewicz@paih.gov.pl
Sagi Ferenc - Business Development Manager
e-mail: sagi.ferenc@paih.gov.pl
Agnieszka Forreiter - ekspert
e-mail: agnieszka.forreiter@paih.gov.pl
hungary.trade.gov.pl

Narzędzia wsparcia

Grupa Banku Światowego
Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. wspiera polskie firmy zainteresowane udziałem i realizacją projektów Banku Światowego:
  • dostarcza informacji na temat pomocy udzielanej przez instytucje Grupy Banku Światowego;
  • ułatwia kontakty między sektorem prywatnym a instytucjami Grupy Banku Światowego;
  • organizuje konferencje, seminaria i inne wydarzenia poświęcone możliwościom rozwoju przedsiębiorstw sektora prywatnego;
  • promuje wykorzystanie przez sektor prywatny wiedzy i zasobów instytucji Grupy Banku Światowego.
System zamówień publicznych Banku Światowego to portfel warty około 42 miliardy USD, czyli 1800 projektów rozwojowych w 172 krajach. Beneficjentami pożyczek mogą być rządy lub instytucje posiadające gwarancje rządowe, a środki pomocy przeznaczane są na realizację konkretnych, uzgodnionych wcześniej projektów. Rządy przez swoje urzędy lub agencje ogłaszają przetargi na realizację tych projektów. W przetargach startują przedsiębiorstwa z sektora prywatnego.

Kontakt do Oficera Łącznikowego Sektora Prywatnego dla Grupy Banku Światowego (PSLO): arkadiusz.tarnowski@paih.gov.pl

Strona Banku Światowego: http://projects.worldbank.org

Co słychać w biznesie

Elektromobilność i inwestycje z Singapuru - majowy portfel BIZ wspieranych przez PAIH
W ciągu roku o 1,6 mld euro zwiększyła się wartość portfela aktywnych projektów inwestycyjnych typu BIZ obsługiwanych przez PAIH. Obecnie Agencja wspiera 182 inwestycje z całego świata warte łącznie 6,5 mld euro, które wygenerować mogą ponad 48 tys. miejsc pracy.
Polsko - amerykański szczyt gospodarczy w Warszawie: Partnerstwo dla sukcesu na kolejne 100 lat
26 kwietnia w Warszawie, już po raz trzeci, odbył się Polsko-Amerykański Szczyt Gospodarczy - jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących relacji polsko-amerykańskich w zakresie wymiany handlowej i inwestycji.
Polski sukces na Hannover Messe 2018: Fintech SMEO wróci z targów z partnerami z całego świata
SMEO jest jednym z 16 polskich innowatorów, prezentowanych przez PAIH oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii na Polskim Stoisku Narodowym na największych targach przemysłowych świata w Hanowerze.
Paradyż zwiększa swój udział w rynku Ameryki Północnej z pomocą PAIH
Ceramika Paradyż podpisała długoterminowy kontrakt z nowym, kanadyjskim partnerem, Eurcan Tile. Zagraniczne Biuro PAIH w Toronto zainicjowało kontakt między stronami i wspierało przebieg negocjacji.
Biuro PAIH w Tel Awiwie i pomoc dla polskich firm w ekspansji na rynek izraelski
W Izraelu niedługo wejdą w życie nowe przepisy, które stworzą firmom kosmetycznym warunki wejścia na rynek zbliżone do tych panujących w Unii Europejskiej. Z kolei nad uproszeniem procedury zdobycia certyfikatów koszerności dla branży spożywczej pracuje Fundacja Jewrnalism.
Konkurs na promocję podczas EXPO 2020 w Dubaju
Masz innowacyjną technologię lub produkt, które wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju i chcesz wypromować je na EXPO 2020? Zgłoś się do naszego konkursu!
Rekrutacja na China International Import Export tylko do końca maja
Targi China International Import Expo to pierwsza tego rodzaju impreza pod patronatem samego Prezydenta Chin - Xi Jingpinga. Udział w targach stanowi niepowtarzalną okazję do zaprezentowania polskich produktów.
PAIH stawia na Afrykę. Wkrótce rusza tam drugie Zagraniczne Biuro Handlowe
Afryka Północna to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw bardzo obiecujący rynek. Dynamiczny rozwój gospodarczy regionu i zwiększająca się siła nabywcza jego mieszkańców daje mocne fundamenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej.

Raporty i komentarze

Raport KPMG: Inwestycje amerykańskie w Polsce. Partnerstwo dla sukcesu na kolejne 100 lat
Amerykańskie przedsiębiorstwa inwestujące w Polsce są zintegrowaną częścią gospodarki i przyczyniają się do jej wzrostu i rozwoju. Wartość inwestycji amerykańskich w Polsce po I kwartale 2018 roku mogła sięgnąć 130 mld zł. Przedsiębiorstwa zza Atlantyku tworzą aż 220 tys. miejsc pracy, w których przeciętne wynagrodzenie jest wyższe niż analogiczna wartość dla całej gospodarki. Rozbudowana sieć partnerów biznesowych świadczy o wysokim poziomie integracji amerykańskich firm, które przyczyniają się do tworzenia wartości dodanej w polskiej gospodarce. Firmy amerykańskie są ponadto zaangażowane w działalność CSR-ową, dążą do parytetu płci wśród pracowników, jak również intensywnie współpracują z uczelniami, tworząc wspólne projekty z obszaru badań i rozwoju. Więcej >>

Czy wiesz, że…

Polska jest jednym z największych producentów szkła na świecie
Według danych Związku Pracodawców Polskie Szkło rocznie w ponad 100 przedsiębiorstwach wytwarzamy go około trzech milionów ton. Większość wyrobów z polskich fabryk stanowi szkło budowlane i opakowaniowe (butelki, słoiki, znicze). Szklanym zagłębiem Polski jest Podkarpacie, gdzie ta branża rozwijała się od XVIII w. Szybki rozwój hutnictwa szkła nastąpił w dwudziestoleciu międzywojennym. Wtedy to powstały słynne zakłady w Krośnie (produkcję uruchomiono w 1924 r.), nieco mniejsze w pobliskim Jaśle. W czasach PRL zjednoczyły się one pod nazwą Krośnieńskie Huty Szkła Krosno. Wyroby tej fabryki, w większości seryjne produkty szkła użytkowego, ale też naczynia i przedmioty ręcznie zdobione czy dzieła artystyczne, znalazły uznanie na całym świecie. Więcej >>

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120