POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 24 kwietnia 2014 r.
 Numer 379-380

INWESTYCJE

Kierunek Afryka
Podczas misji wyjazdowej zorganizowanej przez MSZ, MG oraz PAIiIZ, z udziałem przedstawicieli polskiego biznesu do Ghany i Senegalu firma Farmtrac Tractors Europe podpisała memorandum na dostawę 1000 ciągników do Ghany. Dodatkowo firma OPTA-TECH przekazała uniwersytetom medycznym w Ghanie i Senegalu mikroskopy.

Celem podpisanego memorandum jest przyspieszenie rozwoju obszarów wiejskich w Ghanie prowadzące do zapewnienia niezależności żywnościowej tego kraju. Porozumienie zawiera również zapisy na temat przeszkolenia personelu technicznego oraz rozwoju sieci serwisowej.

Przekazany podczas misji uniwersytetom w Ghanie i Senegalu zestaw diagnostyczno-badawczy OPTA-TECH ma służyć do podniesienia jakości kształcenia medycznego. Zestaw, dzięki możliwościom cyfrowej analizy obrazu mikroskopowego, nadaje się zarówno do dydaktyki jak i prowadzenia klinicznych badań rutynowych, w zakresie: mikrobiologii; histopatologii, badania krwi. Dzięki dużym możliwościom rozbudowy, stanowi doskonałe narzędzie do diagnostyki malarii i gruźlicy, zgodnie ze standardami zalecanymi przez WHO. (OPTA-TECH/Farmtrac)

Wałbrzyska SSE większa
Aż o 334 ha zostanie powiększona Wałbrzyska SSE. Rozporządzenie zostało przyjęte przez Radę Ministrów 22 kwietnia.

Dzięki powiększeniu Wałbrzyskiej SSE o tereny we Wrześni i Nowej Rudzie województwo dolnośląskie i wielkopolskie mogą liczyć na nowe inwestycje. Szacuje się, że w perspektywie kilku najbliższych lat, na skutek nowych projektów może powstać ponad 10 tys. nowych miejsc pracy. Planowane nakłady inwestycyjne szacowane są na blisko 4,6 mld zł. (www.premier.gov.pl)

Nowe miejsca pracy w strefie
Pięć przedsiębiorstw zainwestuje w Wałbrzychu, Jelczu-Laskowicach, Krotoszynie i we Wrześni. Łączne nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 150 mln zł, dzięki czemu utworzonych zostanie ponad 400 miejsc pracy.

Polska spółka Dino wybuduje halę chłodniczą wraz z infrastrukturą. Inwestycja wiąże się z nakładami w wysokości 50 mln zł oraz zatrudnieniem 250 osób. W zakładzie prowadzona będzie działalność związana z przetwórstwem mięsnym oraz przygotowaniem gotowych dań. Dodatkowo uruchomiona zostanie mieszalnia przypraw sterowana komputerowo oraz linia wypieku pieczywa.

Firma Krispol we Wrześni wybuduje zakład, w którym produkowane będą elementy bram segmentowych i garażowych. Inwestycja kosztować będzie 20 mln zł, a zatrudnienie w polskim przedsiębiorstwie znajdzie przynajmniej 10 osób.

Koncern Faurecia zdecydował się na kolejne dwie strefowe inwestycje. W Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach rozbudowane zostaną zakłady produkujące elementy siedzeń samochodowych oraz pianki wypełniające fotele. Francuski przedsiębiorca zainwestuje blisko 70 mln zł i stworzy ponad 120 miejsc pracy.

W Jelczu-Laskowicach powstanie także inwestycja firmy Elica Group Poland. Przedsiębiorca zainwestuje 10 mln zł na wdrożenie technologii do produkcji okapów kuchennych i małych silników AGD. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie 30 osób. (WSSE "Invest-Park")

Szóste zezwolenie w KPT
Firma PXM otrzymała zezwolenie na działalność gospodarczą w Krakowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Swoją inwestycję realizować będzie w podstrefie Niepołomice.

PXM jest producentem profesjonalnych systemów sterowania oświetleniem dla teatrów, muzeów, budynków oraz ogrodów. Oferta firmy obejmuje całą gamę nowoczesnych rozwiązań z zakresu oświetlenia architektonicznego, lamp LED oraz sterowników fontann.

W ramach inwestycji PXM poniesie nakłady w wysokości ponad 5,8 mln zł i zatrudni co najmniej 10 nowych pracowników. (KPT)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0002

3,0608

Euro

4,1501

4,2339

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 24.04.2014

WYDARZENIA

PAIiIZ podsumowuje 25 lat inwestycji zagranicznych
W dniach 8 i 9 maja PAIiIZ zaprasza do udziału w panelach dyskusyjnych poświęconych podsumowaniu 25 lat inwestycji zagranicznych w Polsce oraz relacjom ekonomicznym Unia Europejskie - Chiny. Oba spotkania odbędą się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC). Partnerem Kongresu i współorganizatorem organizatorem paneli jest PAIiIZ.

2014 rok to czas wielkich rocznic. Dokładnie 25 lat temu Polska wkroczyła na drogę demokratycznych przemian, które doprowadziły ją do wejścia w struktury NATO oraz Unii Europejskiej. Kraj otworzył także swe drzwi zagranicznym inwestorom. Kim byli pierwsi inwestorzy, które firmy zostały najszybciej sprywatyzowane? Jakie wspólne doświadczenia w zachęcaniu zagranicznych inwestycji mają kraje z regionu Europy Centralnej? O bilans inwestycyjnego ćwierćwiecza, a także o perspektywy na przyszłość w przyciąganiu zagranicznego kapitału uczestników panelu pytać będzie prezes PAIiIZ Sławomir Majman, moderujący wydarzenie. Dyskusja odbędzie się 8 maja.

Natomiast 9 maja w ramach EEC prezes PAIiIZ poprowadzi III Forum Współpracy Gospodarczej Unia Europejska-Chiny. Goście spotkania przyjrzą się rosnącej roli Chin w globalnej gospodarce, nowym trendom w chińskich inwestycjach i wymianie handlowej, a także potencjałowi chińskiego rynku wewnętrznego. Dyskusja toczyć się będzie także wokół polityki Chin wobec Unii Europejskiej i Europy Wschodniej. Wydarzenie rozpocznie się o 9.30. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele administracji rządowych z Polski, Czech, Chin i Unii Europejskiej.

Oba wydarzenia zostały zorganizowane przy udziale PAIiIZ w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, który odbędzie się między 7 a 9 maja. To już szósta edycja jednej z najważniejszych imprez gospodarczych regionu. Głównymi nurtami tematycznymi tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach są: Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse - mądre inwestycje, polityka przemysłowa i energetyczna, migracje i rynek pracy w Europie, USA, Chiny, Afryka - partnerzy i konkurenci.

Więcej informacji o panelach PAIiIZ na EKG:
www.paiz.gov.pl/20140418/paiiiz_podsumowuje_25_lat_inwestycji_zagranicznych

Więcej informacji o EKG: www.eecpoland.eu. (PAIiIZ/PWTP)

Polska atrakcyjnym kierunkiem dla R&D
28 kwietnia PAIiIZ o godz. 14.00, w siedzibie PAIiIZ, odbędzie się konferencja, której tematem przewodnim będzie potencjał Polski jako miejsca do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Akredytacja mediów oraz uczestników na wydarzenie pod adresem: www.paiz.gov.pl/Poland_for_RandD_Warsaw do 25 kwietnia

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140428/polska_atrakcyjnym_kierunkiem_dla_r. (PAIiIZ/BPCC).

Spotkanie z chińskim biznesem
5 maja o godz. 14.00 w siedzibie PAIiIZ odbędzie się spotkanie z chińską delegacją z miasta Qingdao. Wydarzenie organizowane jest przez Centrum Współpracy Gospodarczej Polska-Chiny.

W ramach spotkania odbędzie się sesja indywidualnych spotkań biznesowych polskich przedsiębiorców z firmami chińskimi biorącymi udział w delegacji. Firmy zainteresowane udziałem proszone są o rejestrację elektroniczną do 29 kwietnia.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140429/spotkanie_z_chinskim_biznesem. (PAIiIZ).

Polska-Luksemburg: możliwości współpracy
8 maja o godz. 9.00 w hotelu Regent w Warszawie odbędzie się Forum Biznesowe Polska-Luksemburg. Spotkanie organizowane jest przez Izbę Przemysłowo-Handlową Księstwa Luksemburga we współpracy z PAIiIZ oraz KIG.

Uczestnicy spotkania dyskutować będą o możliwościach inwestycyjnych w Polsce i Luksemburgu w obszarze czystych technologii i logistyki, technologii kosmicznej a także na temat połączenia komunikacyjnego pomiędzy oboma krajami.

Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrację elektroniczną: www.paiz.gov.pl/Poland-Luxembourg do 2 maja. (PAIiIZ)

Zhejiang - Poland Matchmaking Forum
27 maja w Hotelu Regent w Warszawie odbędzie się Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum. Patronat nad wydarzeniem objęli Gubernator Prowincji Zhejiang oraz Ministerstwo Gospodarki.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 20 maja pod adresem:
www.gochina.gov.pl/Zhejiang_forum

Organizatorami Forum są China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz PAIiIZ we współpracy z Ambasadą Chin.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140520/zhejiang_poland_matchmaking_forum. (PAIiIZ)

V Konferencja ABSL
Patronat honorowy nad V Konferencją ABSL objęła PAIiIZ. Gościem specjalnym wydarzenia, które odbędzie się w dniach 22-24 maja w Poznaniu, będzie Madeleine Albright, była sekretarz stanu USA.

Konferencja ABSL odbędzie się pod hasłem „Poland - taking on the world". Wydarzenie to jest ważną platformą wymiany poglądów na temat strategii rozwoju polskiej gospodarki, skupiającą liderów biznesu i polityki.

Więcej informacji: www.absl.pl/pl/conference-2014. (Linkleaders)

IV Forum Human Resources w sektorze motoryzacyjnym
Podczas tegorocznej IV edycji Forum HR w sektorze motoryzacyjnym przedstawione zostaną zagadnienia związane z rekrutacją, selekcją i planowaniem zatrudnienia, szkoleniami i rozwojem kadry, metodami zarządzania, motywowaniem i efektywnością pracowników. Spotkanie odbędzie się 22-23 maja w Jaworzu k. Bielska-Białej.

Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy będą mieli okazję do wysłuchania studium przypadków, przygotowanych i przeprowadzonych przez szefów HR kluczowych firm branży motoryzacyjnej działających na terenie Polski.

Spotkanie organizowane jest przez Automotive Suppliers. Patronat nad wydarzeniem objęła PAIiIZ.

Więcej informacji: www.hrwmotoryzacji.pl. (AutomotiveSuppliers.pl)

The Health Tourism Show
Już po raz piąty w Wielkiej Brytanii odbędą się targi „The Health Tourism Show 2014”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10-12 lipca w Londynie.

Celem wydarzenia jest rozwój turystyki medycznej w Wielkiej Brytanii poprzez pokazanie możliwości leczenia za granicą osobom, których nie stać na korzystanie z systemu ochrony zdrowia w kraju, lub chcą korzystać z usług medycznych poza granicami kraju.

W 2013 roku targi odwiedziło 10 000 zwiedzających. Wydarzenie gromadzi przedstawicieli placówek medycznych, sanatoriów, lekarzy różnych specjalności, pośredników w turystyce medycznej, agencji turystycznych i hoteli.

Zgłoszenia firm zainteresowanych udziałem targach w ramach wspólnego stoiska promocyjnego „Polska” pod adresem e-mail: karolina.dresler@paiz.gov.pl

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140710/the_health_tourism_show. (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Dostęp do Internetu szansą na wyjście z ubóstwa
Gdyby dostęp do Internetu zwiększył się w Indiach, Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Łacińskiej do poziomu krajów rozwiniętych, PKB tych regionów mogłoby wzrosnąć łącznie o 2,2 bln dolarów, a 160 mln ludzi wyszłoby z ubóstwa - takie konkluzje wypływają z raportu „Value of connectivity. Economic and social benefits of expanding internet access” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte na zlecenie portalu Facebook.

Dziś w obszarze dostępu do Internetu pomiędzy Europą i Ameryką Północną, a Azją Południowo-Wschodnią, Indiami, Ameryką Łacińską i Afryką istnieje przepaść. W krajach rozwiniętych jego penetracja wynosi średnio 74% (68% w Europie i 82% w Ameryce Północnej). W Polsce dostęp do sieci jest nieco mniejszy. Z Internetu w 2012 roku korzystało 60% Polaków. Dla porównania penetracja Internetu w krajach rozwijających się wynosi średnio 22%, co oznacza, że tylko 800 mln ludzi z 3,8 mld ma do niego dostęp. Najgorzej jest w Indiach, gdzie ten wskaźnik sięga zaledwie 13%. W Afryce jest to 20%, w Azji Południowo-Wschodniej o jeden punkt proc. więcej, a w Ameryce Łacińskiej - 45% (dane za 2013 rok).

Eksperci Deloitte szacują, że zwiększenie dostępu do Internetu do poziomu obserwowanego obecnie w krajach rozwiniętych oznaczałoby w dłuższej perspektywie wzrost produktywności w czterech omawianych regionach średnio o 25%. W Indiach byłoby to nawet 31%, podczas gdy w Afryce i Azji Południowo-Wschodniej odpowiednio 29% i 26%, a w Ameryce Łacińskiej - 13%. Internet znacząco wpływa na wzrost gospodarczy. W Polsce udział Internetu w całym PKB w 2010 roku wynosił 5% i z roku na rok ten wskaźnik rośnie. (Deloitte)

Polskie słodycze hitem eksportowym
Polskie słodycze podbijają europejskie i światowe rynki, a dla przemysłu cukierniczego eksport stał się jednym z najważniejszych czynników rozwoju. Takie konkluzje wypływają z nowego raportu KPMG dotyczącego rynku słodyczy i branży cukierniczej w Polsce.

W 2013 r. eksport słodyczy (w tym także słonych przekąsek) z Polski wzrósł i wart był ponad 6,3 mld zł. W tym samym czasie wartość rynku krajowego wyniosła 12,7 mld zł. Kluczowym trendem, który będzie miał znaczny wpływ na rozwój polskiego rynku, jest rosnąca rola dyskontów. W 2013 r. odpowiadały one za blisko 40% całkowitej sprzedaży słodyczy w Polsce.

Głównym kierunkiem eksportu produkowanych w Polsce słodyczy są państwa Unii Europejskiej, ale do najważniejszych odbiorców należą również takie kraje jak Rosja, Stany Zjednoczone, Turcja i Arabia Saudyjska. Jak wynika z danych Eurostatu, w latach 2009-2013 wartość eksportu zwiększyła się łącznie o 72%. Sam rok 2013 przyniósł wzrost eksportu o 12,9% pod względem wolumenu, a wartość eksportu wzrosła aż o 15,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Branża czekoladowo-cukiernicza jest jedną z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się w sektorze gospodarki żywnościowej. Od lat polskie wyroby czekoladowo-cukiernicze mają największy udział w eksporcie żywności wysokoprzetworzonej i są obecne w ponad 60 krajach świata, zarówno na rynku unijnym jak i krajów trzecich.


Źródło: djul-Fotolia.com

Najważniejszym, a zarazem najdynamiczniej rozwijającym się segmentem polskiego rynku słodyczy są wyroby czekoladowe. W 2013 r. segment ten stanowił ponad 50% wartości całego rynku. Przewiduje się, że wartość segmentu wyrobów czekoladowych zwiększy się o ponad 17% do 2018 roku, podczas gdy w tym samym okresie rynek słodyczy jako całość wzrośnie jedynie o 9%. (KPMG)

Co skłania firmy do inwestowania w B+R - zapraszamy do badania
PAIiIZ zaprasza do udziału w badaniu, realizowanym przez firmę Deloitte, którego wyniki pomogą zilustrować obecne zaangażowanie firm w Polsce w B+R. Polska wchodzi na ścieżkę rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach i wiedzy.

Firmy innowacyjne zwracają większą uwagę na jakość zarządzania, rozwój zasobów ludzkich, dobry marketing, zdrowe finansowanie, efektywność produkcji i generalnie częściej osiągają sukces gospodarczy. Oznacza to, że innowacje wiodą do ogólnej poprawy funkcjonowania firm i zwiększają ich szanse na ekspansję.

Deloitte Europa Środkowa corocznie bada skłonność firm do zaangażowania się w działalność badawczo - rozwojową. W tym roku badanie zostanie przeprowadzone wśród przedsiębiorców z 10 krajów: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji oraz Węgier. Na podstawie opracowanego przez Deloitte wskaźnika BERD (business expenditure on research and development), zaprezentowane zostaną potrzeby i czynniki stymulujące zwiększenie wydatków przedsiębiorstw na B+R.

Więcej informacji:
www.deloitte.com/view/pl_PL/pl/zagadnienia/innowacje/3ca602760a5b4410VgnVCM3000003456f70aRCRD.htm. (Deloitte)

CZY WIESZ, ŻE

Polscy konstruktorzy robotów nagrodzeni
Aż 8 złotych medali zdobyli polscy konstruktorzy podczas największych w Europie zawodów robotów - RobotChallenge 2014. Tym samym wygrali w klasyfikacji medalowej.

Zawodnicy RobotChallenge rywalizowali w 15 kategoriach. Polacy zdobyli złoto w czterech konkurencjach: robotów walczących - minisumo i humanoid sumo, w konkurencji sprawnościowej (puck collect) oraz biegu na czas robotów humanoidalnych - humanoid sprint.

Sukces w Wiedniu nie był odosobniony, bowiem polscy konstruktorzy stanęli na podium także w innych konkursach robotycznych, m.in. w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA.(www.poland.gov.pl)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: