POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 8 sierpnia 2013 r.
 Numer 342-343

AKTUALNOŚCI

Będzie elastyczny czas pracy
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy i pozwalającą na zastosowanie ruchomego czasu pracy. O takie rozwiązania postulowali w rozmowach z PAIiIZ inwestorzy zagraniczni.

Ustawa wprowadza do Kodeksu pracy rozwiązania, które pozwolą na bardziej elastyczną organizację czasu pracy. Umożliwi ona racjonalną organizację pracy, wpłynie na zwiększenie konkurencyjności firm, ułatwi zachowanie dotychczasowych i tworzenie nowych miejsc pracy.

Z opublikowanego przez PAIiIZ w marcu br. raportu, który powstał na podstawie wywiadów  z inwestorami zagranicznymi, wynika, że uelastycznienie czasu pracy może pozytywnie wpłynąć na zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Polski. (PAIiIZ)

Delegacja z Pekinu w PAIiIZ
2 sierpnia br. PAIiIZ odwiedziła delegacja z Beijing Municipal Commission of Development and Reform, której przewodniczył Zhou Jingsheng - zastępca dyrektora generalnego.

Podczas spotkania poruszona została tematyka związana z inwestycjami rządowymi w Polsce oraz partnerstwem publiczno - prywatnym (PPP). Goście mieli również okazję do zapoznania się z procesem tworzenia nowych obiektów użyteczności publicznej.

Beijing Municipal Commission of Development and Reform to instytucja rządowa odpowiedzialna za rozwój społeczny i gospodarczy Pekinu. Do jej głównych obowiązków należy wspieranie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, zarządzanie projektami inwestycyjnymi oraz rozwojem inwestycji rządowych, głównie w obszarze obiektów użyteczności publicznej. (PAIiIZ)

Przedstawiciele regionów poznają zasady prowadzenia biznesu z Japonią
PAIiIZ oraz Podkarpackie Centrum Obsługi Inwestora, zorganizowały spotkanie szkoleniowe dla COI/COIE/BOI dotyczące problematyki rynku japońskiego w aspekcie inwestycji zagranicznych.

Podczas spotkania zostały przedstawione doświadczenia płynące z realizacji inwestycji japońskich w Polsce oraz uwarunkowania administracyjno - polityczne i ich skutecznego pozyskiwania.


Marika Dąbrowski

Zaproszeni eksperci przedstawili również stosunki gospodarcze łączące Polskę z Japonią w XXI wieku. (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Kolejne miejsca pracy w Podstrefie Oława
6 sierpnia br. zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Podstrefy Oława Wałbrzyskiej SSE otrzymały dwie firmy: Helkra oraz 2P Poland.

Firma Helkra sp. z o.o. będzie produkowała elementy grzewcze i generatory parowe stosowane głównie w branżach przemysłowych. Przedsiębiorca zagwarantował poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 10 mln złotych oraz zatrudnienie co najmniej 18 pracowników.

Firma 2P Poland sp. z o.o. będzie prowadziła działalność polegającą na produkcji tłoczonych i prasowanych komponentów metalowych dla branży AGD. 2P Poland zainwestuje 12 mln złotych i zatrudni co najmniej 13 pracowników. (Wałbrzyska SSE)

POLSKA W LICZBACH

 • Bezrobocie spada


  Stopa bezrobocia w Polsce w lipcu br. spadła, w porównaniu z poprzednim miesiącem, o 0,1 punktu procentowego i wynosi 13,1%.


  W lipcu spadek stopy bezrobocia odnotowano w dziesięciu województwach, a w czterech wskaźnik bezrobocia utrzymał się na poziomie poprzedniego miesiąca. Tylko w dwóch województwach (podlaskim i świętokrzyskim) wzrósł o 0,1 punktu. Najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 9,6%) wystąpiła w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko - mazurskim (20,2%). Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do spadku liczby bezrobotnych przyczynił się m.in. wzrost liczby wyrejestrowanych bezrobotnych z powodu podjęcia pracy co związane jest z pełnią prac w budownictwie, turystyce, rolnictwie i leśnictwie) oraz aktywizacja bezrobotnych w ramach aktywnych form. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lipcu 2013 roku wyniosła 77,2 tys., czyli o 1,1 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. (Ministerstwo Pracy)

 • Polacy wciąż kupują


  Wg danych Eurostatu w czerwcu 2013 roku sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 5,5 proc. rok do roku, co czyni z Polaków jednych z najbardziej aktywnych konsumentów w Unii Europejskiej.


  Valua Vitaly-Fotolia.com (źródło: Fotolia.com)


  W porównaniu do czerwca 2012 r. sprzedaż detaliczna w całej UE wzrosła zaledwie o 0,1 proc. Siedem krajów Wspólnoty zanotowało spadek (największy Hiszpania, - 6,9 proc.), a piętnaście wzrost. Polska znalazła się na trzecim miejscu po Luksemburgu (+27,5 proc.) i Litwie (+6,7 proc.) (Eurostat)

 • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,1378

3,2012

Euro

4,1746

4,2590

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 08.08.2013

WYDARZENIA

Promocja polskiej gospodarki w Turcji
PAIiIZ zaprasza polskie firmy do udziału w targach "Izmir International Fair" oraz "WORLD FOOD" Stambuł.

Tegoroczna, 82. edycja międzynarodowych Izmir International Fair organizowana jest z myślą o przedsiębiorcach działających m.in. w branży meblarskiej, budowlanej, artykułów dekoracyjnych i wyposażenia mieszkań, AGD, budowlanej, chemicznej i petrochemicznej, części i akcesoriów motoryzacyjnych, maszyn i urządzeń rolniczych, elektrycznej i elektronicznej, sprzętu medycznego i sportowego, kosmetycznej, spożywczej, odzieżowej, wydawniczej oraz usług i finansów. Targi odbędą się w dniach 29 sierpnia - 4 września br. w tureckim Izmirze.

Kolejną imprezą targową w ramach programu "Promocja polskiej gospodarki w Turcji" są odbywające się w dniach 5 - 8 września br. 21. Międzynarodowe Targi Produktów Spożywczych i Technologii Przetwórstwa Żywności „WORLD FOOD” Stambuł. Targi przeznaczone są dla branży artykułów rolno - spożywczych i technologii przetwórstwa żywności. W ramach targów, organizowana jest również misja gospodarcza dla polskich przedsiębiorców z branży spożywczej.

Więcej informacji udziela przedstawiciel PAIiIZ: Pani Agnieszka Faust, e-mail: agnieszka.faust@paiz.gov.pl, tel.: +48 22 334 99 88

Projekt organizowany jest w ramach projektu systemowego „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych” (poddziałanie 6.5.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka) (PAIiIZ)

Forum Gospodarcze Polska - Indonezja
4 września br. w hotelu Hyatt w Warszawie odbędzie się Forum Gospodarcze Polska - Indonezja.

W uroczystym otwarciu Forum udział wezmą Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono.

Przewidywany jest również udział przedstawicieli kilkudziesięciu firm indonezyjskich oraz wysokich przedstawicieli indonezyjskiej administracji.

Strona indonezyjska poszukuje partnerów głównie w sektorach: infrastruktury, górnictwa, energii odnawialnych (firmy budujące elektrownie), zielonych technologii (biomasa), turystycznym.

Polskie firmy zainteresowane współpracą z indonezyjskimi firmami oraz udziałem w forum, prosimy o rejestrację online w nieprzekraczalnym terminie do 23 sierpnia 2013 roku pod adresem: http://www.paiz.gov.pl/Polska-Indonezja.

W pierwszej kolejności akceptowane będą zgłoszenia firm działających w wyżej wymienionych branżach.

Media zainteresowane udziałem w Forum prosimy o potwierdzenie obecności na adres: beata.jez@paiz.gov.pl do 30 sierpnia br. (PAIiIZ)

VI Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2013

W dniach 13-14 listopada br. odbędzie się w Łodzi „VI Europejskie Forum Gospodarcze - Łódzkie 2013. W centrum Polski, w centrum Europy”.

Motywem przewodnim Forum są nowoczesne usługi biznesowe i ich wpływ na atrakcyjność inwestycyjną polskich regionów.

Celem spotkania jest wymiana doświadczeń obejmujących aktualną sytuację gospodarczą oraz trendy, ze szczególnym uwzględnieniem branż strategicznych regionu (BPO/IT), nawiązanie trwałej i efektywnej współpracy między podmiotami sfery gospodarczej oraz pobudzenie ducha przedsiębiorczości.

Wydarzenie, organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, objęte zostało patronatem PAIiIZ.

Więcej informacji oraz rejestracja: http://www.forum.lodzkie.pl/ (EFG)

POLANDAFRICA - 2013
Regionalna Izba Gospodarcza - Łódź we współpracy z Instytutem Afrykańskim oraz PAIiIZ, pod patronatem Zespołu d/s. Afryki Parlamentu Polskiego organizuje kongres POLANDAFRICA - 2013, który odbędzie się w dniach 26-27 listopada br. w Łodzi.

Kongres otworzy sesja plenarna pt. "Polska - Afryka, perspektywy partnerskiej współpracy", w której udział wezmą przedstawiciele rządu RP, ambasadorzy krajów afrykańskich, lokalnych władz samorządowych oraz organizacji gospodarczych i przedsiębiorców z Afryki i Polski.

W drugiej części dnia odbędą się sesje tematyczne poświęcone geoinżynierii, górnictwu, energetyce i ekologii, przemysłowi obronnemu, inwestycjom, w tym infrastrukturze i budownictwu, informatyce i jej zastosowaniu w nowoczesnej gospodarce, rolnictwu i przemysłowi spożywczemu, farmaceutycznemu i medycznemu oraz edukacji.

Udział w kongresie jest bezpłatny. Więcej informacji oraz rejestracja na stronie: www.polandafrica.pl (RIG- Łódź)

AKTywni 50+
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprasza do udziału w konkursie „Aktywni 50+” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej.

Konkurs „Aktywni 50+” to element programu emitowanego na antenie 16 ośrodków regionalnych TVP. Bohaterami kolejnych odcinków są aktywni, kompetentni i twórczy Polacy powyżej 50 roku życia, którzy nie boją się realizować swoich marzeń i pasji. Pomagają im w tym fundusze europejskie.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy nadesłać swoją relację z uczestnictwa w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych, skierowanym do osób w wieku 50+ lub dotyczącym korzystania z obiektów powstałych z myślą o tej grupie wiekowej. Relację można przedstawić nie tylko w formie krótkiego reportażu, opisu, wywiadu, ale także wiersza czy piosenki.

Na twórców najciekawszych historii czekają atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu komputerowego lub fotograficznego.
Więcej informacji o konkursie i projekcie telewizyjnym na stronie www.tvp.pl/krakow/aktywni-50/ (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

O polskim rynku pracy dla inwestorów
PAIiIZ oraz firma K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego opracowały prezentację na temat rynku pracy i zasobów ludzkich w Polsce, skierowaną do inwestorów zagranicznych.

W prezentacji przedstawione zostały mocne i słabe strony zasobów ludzkich w Polsce oraz możliwości i zagrożenia na rynku pracy w oparciu o praktyczną wiedzę inwestorów. W filmach dołączonych do niej, swoimi doświadczeniami podzielili się przedstawiciele firm, które w ostatnich latach zainwestowały w Polsce: Daniel Kortlan, Dyrektor ds. korporacyjnych LG Electronics i Kip Thompson - Prezes i CEO Economic Development International (inwestycje w Polsce: Dell, Heli-One).

Prezentacja dostępna jest pod adresem: http://www.paiz.gov.pl/publikacje/rynek_pracy (PAIiIZ)

CZY WIESZ, ŻE

Jarmark Dominikański - 750 lat tradycji
27 lipca br. rozpoczął się 753 Jarmark św. Dominika - największa w Polsce i jedna z największych imprez tego typu w Europie. Historia Jarmarku św. Dominika sięga XIII wieku.

Podczas tegorocznego święta kupców swoje towary, m.in. wyroby ze srebra, platery i cyny, zaprezentuje ponad 1000 wystawców. Jarmark łączy w sobie handlowy kiermasz z bogatym programem imprez kulturalnych i sportowych.


Jarmark św. Dominika (Źródło: http://www.jarmarkdominika.pl)

Podczas tegorocznej imprezy uwagę zwiedzających i mieszkańców przyciągną zapewne akcenty międzynarodowe - produkty wystawców z zagranicy, m.in. Litwy, Niemiec, Austrii czy Turcji. Jednym z ważniejszych wydarzeń obecnej edycji jarmarku, będzie występ Młodzieżowego Chóru z Szanghaju.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się święto mięs Polski, czyli festiwal rodzimych, zdrowych wyrobów mięsnych oraz stoiska z wyrobami polskich designerów. Impreza potrwa do 18 sierpnia. (www.gdańsk.pl)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl