POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 29 sierpnia 2013 r.
 Numer 345

AKTUALNOŚCI

Przedstawiciele Polski Wschodniej z misją w Singapurze
W dniach 14 - 16 sierpnia br. przedstawiciele parków technologicznych i specjalnych stref ekonomicznych z Polski Wschodniej wzięli udział w misji inwestycyjnej w Singapurze.

W programie misji znalazło się seminarium poświęcone możliwościom inwestycyjnym w Polsce, w którym uczestniczyli przedstawiciele 20 firm singapurskich. Podczas spotkania członek zarządu PAIiIZ, Bożena Czaja zaprezentowała ogólną sytuację ekonomiczną Polski. Zostały również omówione kwestie związane z inwestowaniem w specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce Wschodniej, prezentacja form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, systemu podatkowego oraz możliwości inwestycyjnych w sektorze energetycznym.

Goście uczestniczyli także w spotkaniu z Singapore Business Federation, która zrzesza największych przedsiębiorców singapurskich. Ponadto wizytowano również dwa wysoko wyspecjalizowane parki technologiczne, w których swoje siedziby mają największe na świecie firmy farmaceutyczne i kosmetyczne.

Projekt został sfinansowany z funduszy unijnych, w ramach realizowanego przez PAIiIZ Programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej. (PAIiIZ)

Władze lokalne z Tonglu County
22 sierpnia br. PAIiIZ odwiedziła chińska delegacja z People’s Government of Tonglu County, na której czele stanął doradca, pan Mao Xihao.

Podczas spotkania poruszono kwestie związane m.in. z możliwościami inwestycyjnymi w Polsce i grantami rządowymi dla inwestorów zagranicznych. Przedstawione zostały również główne sektory, w jakich działają inwestorzy zagraniczni w Polsce.

Strona chińska wyraziła chęć współpracy, zapewniając przekazanie informacji o Polsce przedsiębiorstwom działającym na terenie Tonglu County, w celu zachęcenia ich do współpracy z firmami polskimi.


Delegacja Tonglu County

Tonglu County znajdujące się niedaleko miasta Hangzhou. Region ten słynie z licznych atrakcji turystycznych, przemysłu lekkiego, produkcji części samochodowych, sprzętu AGD oraz podzespołów do elektrowni wodnych. (PAIiIZ)

Atlas Wdraża Wytyczne OECD
28 sierpnia 2013 r. Krajowy Punkt Kontaktowy OECD działający przy PAIiIZ S.A. przyznał firmie Atlas certyfikat "Wdrażam Wytyczne OECD. Odpowiedzialny Biznes 2013".

Certyfikat potwierdza zgodność działalności firmy z Wytycznymi OECD dla przedsiębiorstw Wielonarodowych, a tym samym jej zaangażowanie w odpowiedzialne prowadzenie biznesu.

Fakt ten cieszy tym bardziej, że jest to pierwsza firma, która uzyskała certyfikat już po raz kolejny.

Uwagę PAIiIZ zwróciła szczególna dbałość firmy Atlas o informowanie o wpływie jej produktów na środowisko.

Atlas umieszcza na opakowaniach dodatkowe, dobrowolne informacje. To podejście ma szansę rozprzestrzeniać się na kolejne rynki przez inwestycje zagraniczne firmy Atlas, np. w Rumunii i na Białorusi. (PAIiIZ/Atlas)

Konsultacje społeczne POIiŚ 2014 - 2020
24,158 mld euro, czyli ponad 100 mld zł zostanie przeznaczone w najbliższych latach na  wsparcie gospodarki niskoemisyjnej, ochronę środowiska, przeciwdziałania i adaptację do zmian klimatu, transport, bezpieczeństwo energetyczne oraz ochronę zdrowia i kulturę.

Najwięcej, bo ponad 17,5 mld euro, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego planuje przeznaczyć na sektor transportu, czyli na drogi, koleje, transport miejski, lotniczy i morski. Drugi w kolejności będzie sektor środowiska - ponad 3,4 mld euro. Na znaczeniu, w porównaniu do obecnej perspektywy, zyskają energetyka i zdrowie.

W nowym Programie zostanie położony także większy nacisk na wsparcie gospodarki skutecznie korzystającej z dostępnych zasobów, przez co sprzyjającej środowisku i jednocześnie bardziej konkurencyjnej ekonomicznie.

Konsultacje społeczne Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 potrwają do 21 października 2013 r.

Więcej informacji na stronie: http://www.pois.gov.pl/2014_2020/Strony/glowna.aspx (MRR)

INWESTYCJE W POLSCE

Kolejne 3 nowe projekty na liście PAIiIZ
3 nowe inwestycje znalazły się na liście projektów obsługiwanych przez PAIiIZ. Dzięki temu zatrudnienie może znaleźć około pięćset osób.

PAIiIZ zamknęła w tym roku 33 inwestycje o łącznej wartości 645,2 mln euro, które stworzą 9 523 miejsca pracy. Obecnie Agencja prowadzi 163 projekty o łącznej wartości 4,9 mld euro i planowanej liczbie miejsc pracy 31 193.

Wśród największych inwestorów obsługiwanych przez PAIiIZ znajdują się Stany Zjednoczone (46 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1150,15 mln euro i planowanej liczbie miejsc pracy 9226), Niemcy (21 projektów) oraz Chiny (14 projektów). Na kolejnych miejscach znalazły się: Szwajcaria (8 projektów) oraz Wielka Brytania (7 projektów).

Najpopularniejsze branże to: BPO (40 projektów), motoryzacja (30 projektów), badawczo - rozwojowa (13 projektów). Na kolejnych miejscach znalazł się sektor spożywczy (11 projektów) oraz logistyczny (7 projektów). (PAIiIZ)

Mars zainwestuje ponad 250 mln zł w rozbudowę swoich fabryk w Polsce
Jedna z wiodących na świecie firm FMCG w ciągu ostatnich 21 lat zainwestowała w Polsce ok. 800 mln złotych w kompleks fabryczno - biurowy pod Sochaczewem. Kolejne 250 mln przeznaczy w rozbudowę fabryk w Janaszówku i Kożuszkach Parcel.

Dziś Mars Polska sp. z o.o. ma ponad 1,5 mld zł przychodów rocznie i zatrudnia 1400 osób. Więcej niż połowa produkcji firmy trafia do ponad 30 krajów na świecie.

Mars Polska przeznaczy ponad 250 mln zł na rozbudowę fabryki produktów czekoladowych w Janaszówku oraz na rozbudowę fabryki karmy dla zwierząt w Kożuszkach Parcel.


Fabryka w Kożuszkach Parcel (Źródło: Mars incorporated)

Rozpoczęto już proces rekrutacji pracowników dla nowych inwestycji - zarówno wśród inżynierów, kierowników zmian jak i osób pracujących na liniach produkcyjnych. Dzięki inwestycjom w Mars Polska powstanie dodatkowo minimum 100 miejsc pracy. Projekt firmy Mars prowadzony był przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. (Mars incorporated)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,1906

3,2550

Euro

4,2481

4,3339

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 29.08.2013

WYDARZENIA

BALTEXEPO - 2013
W dniach 3 - 5 września w Centrum Wystawienniczo - Kongresowym AMBEREXPO w Gdańsku odbędą się XVII Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXEPO - 2013. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem PAIiIZ.

Targi BALTEXPO, targi z 30 - letnią tradycją, to największa i najbardziej prestiżowa w Europie Środkowo - Wschodniej impreza targowa przemysłu morskiego.

Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia Targów BALTEXPO 2013 oraz do udziału w trzydniowym programie konferencji i Polsko - Norweskim Forum Gospodarki Morskiej.

W targach uczestniczą m.in. takie kraje jak: Dania, Finlandia, Francja, Holandia, Korea Płd., Litwa, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Wlk. Brytania, USA.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie www.baltexpo.com.pl. (BALTEXPO 2013)

Forum Gospodarcze Polska - Indonezja
4 września br. w hotelu Hyatt w Warszawie odbędzie się Forum Gospodarcze Polska - Indonezja.

Polskie firmy zainteresowane współpracą z przedsiębiorstwami indonezyjskimi oraz udziałem w forum, prosimy o rejestrację online w nieprzekraczalnym terminie do 30 sierpnia 2013 roku pod adresem:

http://www.paiz.gov.pl/Polska-Indonezja

Media zainteresowane udziałem w Forum prosimy o potwierdzenie obecności na adres: beata.jez@paiz.gov.pl do 30 sierpnia br. (PAIiIZ)

 

Targi innowacyjności i nowych technologii
„Innowacyjność i nowe technologie jako budowanie przewagi konkurencyjnej w biznesie” - pod taką nazwą odbędą się 12 września br. na terenie Parku Naukowo - Technologicznego Polska - Wschód w Suwałkach targi, nad którymi patronat objęła PAIiIZ.

Targi oficjalnie otworzy wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy dotyczące funduszy unijnych w nowej perspektywie budżetowej 2014 - 2020, Programu Promocji Polski Wschodniej, sposoby wsparcia biznesu przez samorządy oraz kwestie związane ze specjalnymi strefami ekonomicznymi - ulgi oraz przywileje dla inwestorów zagranicznych.

Dodatkowo uczestnicy targów będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach dotyczących nowoczesnych technik budowlanych obniżających koszty inwestycji, zastosowania systemów informatycznych oraz bezkosztownych zwiększeń wynagrodzeń pracowników produkcji.

Rejestracja pod adresem: www.businesstobusiness.com.pl.

W targach udział wezmą m.in. przedstawiciele rządu, władz samorządowych, eksperci w dziedzinie ekonomii i prawa oraz przedsiębiorcy. (PAIiIZ)

13 Międzynarodowe Forum Gospodarcze w Gdyni
11 października br. w Gdyni odbędzie się Międzynarodowe Forum Gospodarcze - jedna z największych imprez biznesowych Polski Północnej.

Dyskusje panelowe odbędą się w ramach trzech konferencji: Gospodarka Morska, Lotniska Regionalne oraz Przekształcenia Terenów Poportowych i Postoczniowych.

Tegoroczne gdyńskie Forum Gospodarcze będzie z pewnością doskonałą okazją do konfrontacji teorii z praktyką, otwartej wymiany opinii i doświadczeń w gronie ekspertów i autorytetów środowiska biznesu i nauki.

Tematami przewodnimi Forum będą m.in. gospodarka morska regionu w świetle nadchodzących zmian otoczenia prawno-biznesowego, model nowoczesnego lotniska GA+B, rozwój biznesu okołolotniskowego jako szansa na rozwój portu lotniczego oraz nowe funkcje miejskie poprzemysłowych terenów nadmorskich.

Forum Gospodarcze w Gdyni jest imprezą bezpłatną. W celu rejestracji na wydarzenie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, znajdujący się na stronie www.forum.gdynia.pl

Międzynarodowe Forum Gospodarcze objęte zostało patronatem PAIiIZ. (ARG)

FDI Poland Investor Awards
BizPoland Magazine oraz BiznesPolska zapraszają do udziału w konkursie na najlepszą firmę zagraniczną działającą w Polsce.

Firmy oceniane będą m.in. w kategoriach wielkości inwestycji, poziomu zatrudnienia oraz znaczenia strategicznego. Rejestracji można dokonać za pomocą formularza dostępnego na stronie www.FDIPolandAwards.pl do 31 sierpnia br.

15 września jury oceni wszystkie otrzymane nominacje. Lista finalistów zostanie ogłoszona 23 września, a oficjalne wyniki przedstawione zostaną podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 października br. w hotelu InterContinental w Wrszawie.

Wśród członków jury zasiądzie prezes PAIiIZ Sławomir Majman. PAIiIZ jest również partnerem wspierającym całe wydarzenie. (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów w górę
Wg danych Ipsos, WOK (Wskaźnik Optymizmu Konsumentów) wzrósł uzyskując wynik 83,79 pkt. - jest to najwyższy wynik od lipca 2012 roku.

W porównaniu do zeszłego miesiąca najbardziej wzrosła skłonność do zakupów - o 1,37 pkt., uzyskując wynik 93,25 pkt. Zwiększył się odsetek Polaków twierdzących, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku (z 14% do 17%). Wskaźnik oczekiwań względem przyszłości zanotował wzrost w stosunku do zeszłego miesiąca o 1,32 pkt. (osiągając poziom 90,38 pkt.). W porównaniu z lipcem, grupa osób twierdząca, że sytuacja materialna w ich domu w ciągu najbliższego roku poprawi się wzrosła do 19%.

Najmniejszy wzrost zaobserwowano w ocenie klimatu gospodarczego o 0,02 pkt. do poziomu 69,59 pkt. Na wzrost nastrojów konsumentów złożyły się głównie sezonowe polepszenie ocen i prognoz sytuacji materialnej rodzin. (Ipsos)

O polskim rynku pracy dla inwestorów
PAIiIZ oraz firma K&K Selekt Centrum Doradztwa Personalnego opracowały prezentację na temat rynku pracy i zasobów ludzkich w Polsce, skierowaną do inwestorów zagranicznych.

Prezentację opartą o koncepcję analizy SWOT polskich zasobów ludzkich uzupełniają filmy z wypowiedziami przedstawicieli firm inwestujących w Polsce. Jednym z dzielących się doświadczeniami jest Kip Thompson - prezes i CEO Economic Development International (firmy odpowiedzialnej za inwestycje w Polsce: Dell, Heli - One). Jego zdaniem: Polska to wspaniały kraj. W ciągu lat musiała sprostać wielu wyzwaniom. I sądzę, że m.in. dzięki temu jest ona dziś tak dobrym miejscem do inwestowania. Wyzwania stworzyły ludzi, którzy mają zdolność, możliwości i chęci, by wchodzić w kolejne role pozwalające im i ich firmom osiągać sukcesy w XXI wieku.

Film zawiera również opinię Daniela Kortlana, dyrektora ds. korporacyjnych LG Electronics, przybliżającego piętnastoletnią historię inwestycji firmy LG na terenie Warmińsko - Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mławie. (PAIiIZ)

CZY WIESZ, ŻE

World Summit Award - Polacy w półfinale
Aż 6 polskich inicjatyw znalazło się wśród 461 projektów, które doszły do półfinału tegorocznej edycji organizowanego przez ONZ konkursu World Summit Award.

Celem konkursu jest wyłonienie z oceanu stron serwowanych przez Internet tych najbardziej wartościowych, które w codziennym przeszukiwaniu sieci mogą zostać niedostrzeżone.

Z polskich projektów na uznanie zasłużyła m.in. koncepcja Przemysława Kuśmierka, który stworzył KinecTranslator.pl, w Polsce znany jako Migam.pl. Projekt pozwoli ludziom nie znającym języka migowego komunikować się z łatwością z ludźmi używającymi go z konieczności. Rewolucyjny tłumacz wykorzystuje Kinecta (czyli czujnik ruchu znany z XBOX-a).

Ogłoszenie 40 finalistów będzie miało miejsce 29 sierpnia 2013 w Tallinie. Oficjalna gala, podczas której poznamy zwycięzcę odbędzie się 23 października na Sri Lance. (wsis-award.org)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Promocji Gospodarczej, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl