Infolinia: 800 800 120
Dlaczego Polska
Strona główna > Dlaczego Polska > Regiony > Województwa > kujawsko-pomorskie old

kujawsko-pomorskie


Stolice województwa Bydgoszcz, Toruń
Powierzchnia 17 970 km2
Liczba ludności
- w tym w miastach
2 066 400
61,4%

Centrum Obsługi Inwestora

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Parki przemysłowe i Technologiczne

Potężne lasy, urokliwe jeziora, czyste rzeki, tradycyjna wieś, ale też zabytki i renomowane uzdrowiska - to województwo Kujawsko-pomorskie. Region leży w środkowej części Polski, po obu brzegach Wisły, największej polskiej rzeki. Produkcja rolna to trzydzieści procent produkcji przemysłowej województwa.

Kujawsko-Pomorskie jest województwem dwóch stolic. Jedna z nich to miasto Toruń z przepiękną Starówką, wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO i miejscem urodzenia słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Druga to Bydgoszcz z historią niewiele młodszą, bo 600 letnią, XIX wiecznym Kanałem Bydgoskim,  tworzącym unikatowy europejski system żeglugi śródlądowej w Europie, po którym pływały parowce transportujące rocznie 500 tysięcy ton ładunku.

Współczesne województwo Kujawsko-Pomorskie to fabryki japońskiego giganta elektronicznego Sharp i jego poddostawców w Łysomicach pod Toruniem, Centrum Transferu Technologii w Toruniu i Toruńskim Parkiem Technologicznym oraz niekomercyjną, szerokopasmową siecią internetową w Bydgoszczy. Pokładane nadzieje to wykształcona młodzież pobierająca nauki w licznych uczelniach wyższych i jako przykład pianista Rafał Blechacz, wychowanek Bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Nowiejskiego, laureat XV Konkursu Chopinowskiego.

Kujawsko-pomorskie to zagłębie rolnicze, dziedzictwo kultury naszych przodków, europejski ośrodek muzyczny i kierunek na nowoczesność.

Szanse inwestycyjne

  • tradycje przemysłowe,
  • liczna wykwalifikowana i  tania kadra inżynierska oraz techniczna,
  • silne zaplecze naukowo-badawcze (wiele uczelni wyższych, prężne ośrodki naukowe),
  • wiodąca rola w Polsce w zakresie budowy społeczeństwa informacyjnego,
  • koncentracja populacji: aglomeracja bydgosko-toruńska oraz inne silne ośrodki subregionalne,
  • wysokotowarowa gospodarka rolna oraz rozwinięte przetwórstwo żywności,
  • czyste środowisko wspierane zaawansowanymi projektami z zakresu ochrony środowiska,
  • silna i rozbudowana infrastruktura społeczna (wiodące w kraju placówki medyczne, rozbudowana baza uzdrowiskowo-sanatoryjna, znaczące placówki kultury i dziedzictwa kulturowego, sprawny system edukacyjny),
  • dobry klimat dla rozwoju gospodarki i lokowania inwestycji.

Przemysł chemiczny

Województwo ma duże tradycje w produkcji przemysłowej w sektorze chemicznym.  Rozwój tego sektora, innowacyjne rozwiązania, niskie koszty produkcji, a przede wszystkim dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej oraz istniejące zaplecze naukowo-badawcze sprawiają, że jest on nadal atrakcyjny dla inwestorów.

High-Tech

Województwo posiada wyspecjalizowane zaplecze naukowo-techniczne oraz centra naukowe gwarantujące wysoki potencjał edukacyjny. Duża podaż wykwalifikowanych kadr sprawia, że region w ostatnich latach jest postrzegany jako atrakcyjny dla firm z sektora High-Tech. W regionie lokują swoje inwestycje firmy wspomagające badania i rozwój, centra transferu technologii oraz przedsiębiorstwa elektroniczne.

Wypracowane przez instytucje nadzorujące działalność gospodarczą ulgi i zachęty inwestycyjne również przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności regionu.

Przemysł maszynowy

Województwo ma duże tradycje związane z przemysłem maszynowym. Szanse na rozwój inwestujących w tej branży podmiotów zwiększa sieć potencjalnych kooperatorów i poddostawców, ale również ze względu na istniejące podmioty tego sektora, odbiorców dostaw i usług.

Nie bez znaczenia dla potencjalnych inwestorów jest zaplecze naukowo-badawcze i odpowiednio wykwalifikowana siła robocza. Wypracowane przez instytucje nadzorujące działalność gospodarczą ulgi i zachęty inwestycyjne również przyczyniają się do podniesienia atrakcyjności regionu.

Przemysł spożywczy

Województwo posiada korzystne warunki naturalne do rozwoju rolnictwa oraz wieloletnie doświadczenia związane dziedzinami gospodarki jakimi są rolnictwo i przemysł spożywczy.
Atrakcyjność w tym względzie podkreślona jest poprzez znaczący potencjał naukowo-badawczy regionu, służący kształceniu wykwalifikowanej kadry jak również pozwalający na prowadzenie badania stymulujących innowacyjność w produkcji żywności. Dwa elementy jakimi są liczna sieć przedsiębiorstw branży spożywczej oraz znacząca produkcja rolno-spożywcza sprawiają, iż potencjalny inwestor może znaleźć właściwy dla siebie obszar działania.
 


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij