POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU S.A.
NEWSLETTER
 20 kwietnia 2017 r.
 Numer 533

INWESTYCJE

Wawel rozwija się w Krakowskim Parku Technologicznym
Znana na całym świecie z produkcji  wyrobów cukierniczych spółka Wawel S.A., postanowiła zwiększyć moce produkcyjne zakładu działającego w krakowskiej specjalnej strefie ekonomicznej.

Fabryka w Dobczycach zostanie rozbudowana i wyposażona w nowoczesne linie produkcyjne kosztem kilkudziesięciu milionów złotych. W ramach projektu inwestycyjnego powstanie także co najmniej 18 nowych miejsc pracy. To drugie zezwolenie na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej wydane spółce przez zarząd Krakowskiego Parku Technologicznego.

Wawel jest jednym z najstarszych producentów wyrobów cukierniczych w Polsce. Spółka specjalizuje się w produkcji wyrobów czekoladowych, batonów, bombonierek oraz wyrobów light. Od 2006 roku, kojarzony z Krakowem zakład, przeniósł całą produkcję do Dobczyc - gminy słynącej w Małopolsce z dbałości o potrzeby inwestorów. Realizacja nowego projektu inwestycyjnego w tym miejscu potwierdza, że wybór tej lokalizacji był dobry i sprzyja rozwojowi spółki. (KPT)

WYDARZENIA

Forum Polska - Indie z udziałem władz obu krajów
27 kwietnia 2017 r.  w gmachu Ministerstwa Rozwoju, Plac Trzech Krzyży 3/5 odbędzie się Polsko-Indyjskie Forum Biznesu z udziałem wiceprezydenta Indii Pana M.H. Ansariego, premier Beaty Szydło oraz wicepremiera ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego.

Forum odbywa się przy okazji wizyty wiceprezydenta Indii MH Ansariego w Polsce. Forum rozpocznie się o godz. 15:00 w Sali Pod Kopułą (wejście od strony ul. Wspólnej) i potrwa do godz. 18:00.


© michaklootwijk - Fotolia.com

Z uwagi na zaostrzone procedury bezpieczeństwa prosimy o potwierdzenie Państwa zgłoszenia  udziału  na adres e-mailowy:  Lucyna.Jaremczuk@mr.gov.pl w terminie do 24 kwietnia 2017 - do końca dnia.

Więcej informacji: http://www.goindia.gov.pl/poland-india-connecting-minds-business-summit-news 

China‐CEEC Fruit, Vegetables and Meat Exhibition
W dniach 9-12 czerwca 2017 r. w mieście Ningbo odbędzie się kolejna edycja targów China-CEEC Expo. Ubiegłoroczna edycja imprezy zgromadziła 260 firm z 16 krajów Europy Środkowo-Wschodniej i przyciągnęła tysiące chińskich profesjonalnych nabywców (importerzy, sprzedawcy detaliczni i supermarkety) oraz delegacje gości.

Celem tegorocznej edycji targów jest zwiększenie dostępności do rynku chińskiego dla kolejnych grup produktowych z sektora spożywczego, w tym produktów pochodzenia zwierzęcego (mięso i produkty mleczarskie), świeżych owoców i warzyw, przetwórstwa rybnego, miodów oraz produktów ziołowych.


© Olga Lyubkina, Richard Blaker, Tomo Jesenicnik, Elenathewise, Johanna Mühlbauer, photocrew - Fotolia.com

W ramach targów odbędzie się również „China-CEEC Cooperation for Quality Supervision, Dialogue on QS, Inspection and Quarantine of Food and Agricultural Products Forum” organizowany przez General Administration of Quality Supervision (CIQ). Celem forum jest zwiększenie dopuszczonych do rynku chińskiego produktów żywnościowych z Europy Środkowej i Wschodniej oraz ułatwienie handlu produktami importowanymi z tego sektora.

Zgłoszenia należy składać do 26 kwietnia 2017 roku poprzez formularz elektroniczny. Liczba  bezpłatnych stoisk jest ograniczona, wyłącznie dla wyselekcjonowanych firm.

www.gochina.gov.pl/20170411/China_CEEC_FVME

W ramach organizacji misji gospodarczej Polską Agencję Inwestycji i Handlu wspiera Zagraniczne Biuro Handlowe w Szanghaju.

International Week Warsaw
W dniach 6-14 maja 2017 r. odbędzie się 24. edycja projektu wymian międzynarodowych International Week Warsaw,  organizowana przez Zrzeszenie Studentów Polskich.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Studenci Szkoły Głównej Handlowej wraz z 20 gośćmi z najlepszych uczelni ekonomicznych w Europie i Azji będą mieli okazję do bliższego poznania polskiego biznesu i kultury. Podczas Company Visits i Case Studies zostanie przybliżona im m.in. charakterystyka polskich firm i rodzimego rynku.

Celem International Week Warsaw jest pokazanie Polski od jak najlepszej strony poprzez uświadomienie uczestników o możliwościach, jakie tutaj na nich czekają.

Więcej informacji: http://iww.zspsgh.pl/

Targi w Yiwu
Polska Agencja Inwestycji i Handlu zaprasza na misję gospodarczą do Chin, na targi China Yiwu Imported Commodities Fair, które odbędą się w dniach 6-9 maja 2017 roku.

China Yiwu Imported Commodities Fair to targi wielobranżowe towarów importowanych, drugie co do wielkości po słynnym wydarzeniu wystawienniczym w Kantonie. Miasto Yiwu uważane jest za jeden z największych rynków hurtowych na świecie oraz główną chińską bazę zakupową.


© Rawpixel.com - Fotolia.com

Znajduje się w prowincji Zhejiang, która jest zaliczana do najbogatszych regionów w Chinach. W zeszłorocznej edycji targów w Yiwu wzięło udział 1,560 wystawców z ponad 100 krajów.

Więcej informacji: www.gochina.gov.pl/20170313/China_YIWU_Imported_Commodites_Fair

Forum Gmin na 5
Szkoła Głowna Handlowa w Warszawie zaprasza na konferencję "Forum Gmin na 5!", która odbędzie się w dniach 11-12 maja 2017 r. w siedzibie SGH.

Forum Gmina na 5!

Konferencja będzie połączona z ogłoszeniem wyników corocznych badań prowadzonych w Instytucie Przedsiębiorstwa, poświęconych zachowaniom przedsiębiorczym gmin w zakresie obsługi przedsiębiorców.

Konferencja ma na celu upowszechnienie dobrych praktyk samorządu terytorialnego w zakresie tworzenia informacji publicznej dla inwestorów i przedsiębiorców z użyciem nowoczesnych mediów.

Więcej informacji oraz program:
http://kolegia.sgh.waw.pl/pl/KNoP/struktura/IP/struktura/ZOB/forum_gmin_na_5/Strony/default.aspx

Zgłoszenia do 20 kwietnia 2017 r. poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScHY_osm4jmq2Fnzt6PkyCmQc0iFNy5QlM9I04U0DxRJi86SQ/viewform (SGH)

Misja na targi wielobranżowe w Ningbo
Polska Agencja Inwestycji i Handlu w ramach programu GoChina rozpoczyna nabór na misję gospodarczą do Ningbo (Chiny), która odbędzie  się w dniach 8-12 czerwca 2017. China-CEEC Investment and Trade Expo 2017 to targi towarów eksportowych z państw Europy Środkowej i Wschodniej.
Go China

Podczas targów prezentowane będą produkty takich sektorów, jak: artykuły spożywcze, biżuteria, kosmetyki, nowoczesne wzornictwo wyrobów rynkowych (szkło, kryształ itp.), towary konsumpcyjne codziennego użytku, dzieła sztuki, prezenty, produkty ochrony zdrowia, artykuły gospodarstwa domowego, itp. Obecność handlowców, agentów, importerów, przedstawicieli chińskich sieci dystrybucji daje możliwość zbudowania doskonałych kontaktów przy wejściu na rynek chiński.

Dla wyselekcjonowanych firm polskich Agencja oferuje m.in.: bezpłatną powierzchnię targową (ok. 9 m2/firmę), w tym urządzenie stoiska w promocyjnej cenie 3700 PLN netto; rabaty w hotelach, bezpłatny transport z Szanghaju do Ningbo oraz transport pomiędzy hotelem a kompleksem targowym. Oferujemy również dedykowane spotkania biznesowe, przygotowane na podstawie profilu Państwa firmy.

Więcej informacji: www.gochina.gov.pl/Ningbo_2017

Liczba  bezpłatnych stoisk jest ograniczona, wyłącznie dla wyselekcjonowanych firm. (PAIH)

ANALIZY I RAPORTY

Ankieta AHK: 95% niemieckich firm zadowolonych z inwestycji w Polsce
Dla 369 firm zagranicznych operujących w naszym kraju, Polska jest najlepszym krajem do prowadzenia inwestycji w regionie. Obroniła też pozycję wicelidera atrakcyjności inwestycyjnej w Europie Środkowo - Wschodniej, takie wyniki przynosi 12 edycja Ankiety Koniunkturalnej Polsko - Niemieckiej Izby Przemysłowo - Handlowej (AHK), przeprowadzonej we współpracy z trzynastoma izbami bilateralnymi w Polsce, zrzeszonymi w International Group of Chambers of Commerce.

Warunki do prowadzenia biznesu w Polsce zostały poddane ocenie 369 firm zagranicznych działających nad Wisłą, a także 1365 inwestorów niemieckich, aktywnych na 15 rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.  W 2017 roku, podobnie jak w 2016 roku  Polska zajęła 2. miejsce w regionie z notą 4,09 pkt. na sześć możliwych do uzyskania punktów. Pierwsze miejsce przypadło Czechom, choć dystans do naszego sąsiada to zaledwie 0,04 pkt. procentowego. Na kolejnych miejscach pierwszej dziesiątki rankingu uplasowały się: Słowacja, Estonia, Słowenia, Łotwa, Chorwacja, Litwa, Węgry i Rumunia.


Atrakcyjność inwestycyjna Polski na tle regionu

Badanie pokazuje, że trendy z poprzedniego roku utrzymują się również w 2017 roku. Jednym z nich jest wysoka satysfakcja niemieckich firm, które operują w Polsce.  Aż 95,6% inwestorów jest zadowolonych z działalności gospodarczej w naszym kraju. Tak samo, jak w 2016 roku, czyli dobrze (ponad 58%) i zadowalająco (ponad 38%)  inwestorzy ocenili kondycję swoich firm, które aktywne są w Polsce. Połowa z nich jest zdania, że stan ten nie ulegnie zmianie, a dla 44% rok 2017 może przynieść poprawę. Połowa inwestorów na zbliżonym do poprzedniego roku poziomie planuje wydatki na inwestycje, a jedna trzecia myśli o ich zwiększeniu.  W 2017 roku, w porównaniu do roku ubiegłego, większość badanych firm zagranicznych w Polsce (59,1%) spodziewa się wzrostu obrotów w swoich przedsiębiorstwach, a  1/3 przedsiębiorców (32,0%) nie przewiduje zmian. Firmy z zagranicznym kapitałem nie są też skłonne do zmiany planów wobec zatrudnienia - 45% myśli o akcjach rekrutacyjnych, a połowa nie planuje takich działań.


Zmiany w ocenie atrakcyjności inwestycyjnej

Pośród 21 czynników atrakcyjności inwestycyjnej stosowanych w badaniu, podobnie jak w ub.r., członkostwo w Unii i kwalifikacje pracowników oraz dostępność poddostawców są czynnikami definiującymi wysoką atrakcyjność inwestycyjną Polski. Względem poprzedniego roku największej poprawie uległa w Polsce przejrzystość prawa zamówień publicznych, skuteczność walki z korupcją i przestępczością gospodarczą oraz jakość warunków dla badań i rozwoju w Polsce. W porównaniu z ub. r. w ocenie inwestorów pogorszyła się natomiast dostępność wykwalifikowanej kadry i system kształcenia zawodowego. Firmy z zagranicznym kapitałem były również ostrożne w ocenie bezpieczeństwa prawnego, stabilności polityczno - społecznej oraz przewidywalności polityki gospodarczej. Jednak jeśli zapytać ich o stan polskiej gospodarki, ponad połowa z nich uważa, że jest zadowalający, a dla 1/3 dobry. (AHK/PAIH)

Gospodarka światowa w punkcie zwrotnym
W najnowszej edycji raportu World Economic Outlook Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że wzrost gospodarczy w 2017 roku wyniesie 3,5%, a w 2018 roku podskoczy do 3,6%. Eksperci uważają jednak, że w perspektywie średnio-terminowej cały globalny rynek stoi przed wyzwaniami, które mogą chłodzić optymizm.

World Economic Outlook dostrzega długo oczekiwaną i lepszą niż się pierwotnie spodziewano,  poprawę w światowej gospodarce. Ożywienie widać zwłaszcza w przypadku USA, Japonii i Europy. W efekcie Fundusz podwyższył prognozy światowego wzrostu z 3.4% do 3.5% w 2017 roku.


© raymac - Fotolia.com

Również w Polsce widać analogiczny trend. Wedle wyliczeń Funduszu, w 2017 roku Polska to druga po Turcji gospodarka z najszybciej rosnącym PKB. Z poziomu 2,8%  w 2016 roku, wzrost gospodarczy w obecnym roku osiągnie poziom 3,4%, zbliżając się do światowej średniej, aż o 4 punkty procentowe przeskakując średnią dla Europy Środkowo - Wschodniej. Tym czasem średni poziom PKB w Starej Europie wynieść ma 2%.

Chodź nowy rok przynosi poprawę zwłaszcza w światowym handlu, na horyzoncie widać wzrost protekcjonizmu i ryzyko rozluźniania się współpracy międzynarodowej. Eksperci zwracają uwagę na to, że dla globalnej gospodarki może to być momencie zwrotny. Dlatego zdaniem autorów raportu świat potrzebuje nowego scenariusza globalizacji.

http://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2017/04/04/world-economic-outlook-april-2017#Summary

Z REGIONÓW

Opole szkoli młodych przedsiębiorców
W Opolu uruchomiono pilotażowy Program Mentoringu Biznesowego. Jego głównym założeniem jest transfer wiedzy od doświadczonych biznesmenów do firm, które dopiero rozwijają biznesowe skrzydła.

Projekt skierowany jest do firm z sektora MŚP, działających na rynku mniej niż 5 lat, za to mają duży potencjał wzrostu. Współpraca z doświadczonymi managerami ma im pokazać, jak prowadzić biznes by był trwały i perspektywiczny. W rolę mentorów wejdą managerowie największych firm lokalnych, jak Górażdże Cement czy Nutrica.


© Yuri Arcurs - Fotolia.com

Za projektem stoi Loża Opolska BCC. W inicjatywę zaangażowały się również Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Opolska Izba Gospodarcza i  Izba Gospodarcza „Śląsk”.

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane są do 25 kwietnia pod adresem: a.tkocz@ocrg.opolskie.pl

(Opolskie.pl)

Więcej informacji: www.opolskie.pl/2017/04/mistrzowie-biznesu-podziela-sie-doswiadczeniem/

CZY WIESZ, ŻE

Gdańsk wśród zwycięzców European Best Destination 2017
W rankingu European Best Destination 2017, czyli najważniejszych miast Europy, które trzeba zobaczyć znalazł się Gdańsk.

Gdańsk jest trzecim najgorętszym kierunkiem turystycznym 2017 roku, po Porto i Mediolanie. Stolica Pomorza po raz pierwszy wzięła udział w konkursie i od razu znalazł się w gronie zwycięzców. To pierwszy taki przypadek w historii  tego plebiscytu.


© Nightman1965 - Fotolia.com

O miano najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych 2017 roku walczyło 20 europejskich metropolii, natomiast w rolę sędziów wcielili się internauci z całego świata.  Gdańsk urzekł ich swoją niepowtarzalnością, na którą składa się tysiącletnia historia oraz niezwykłe położenie miasta. Na Gdańsk internauci oddali 427 tyś. głosów.

Więcej informacji:  https://www.europeanbestdestinations.com/best-of-europe/european-best-destinations-2017/


Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Biuro Prasowe, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU S.A. www.paih.gov.pl