POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 1 października 2015 r.
 Numer 453

AKTUALNOŚCI

28 września - Dniem Przedsiębiorcy
28 września Stadion Narodowy stał się gospodarzem Dnia Przedsiębiorcy. Z tej okazji przedstawiciele polskiego biznesu mogli skorzystać z konsultacji dotyczących zagranicznej ekspansji, udzielanych przez Ministerstwo Gospodarki, PAIiIZ, Specjalne Strefy Ekonomiczne czy Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji oraz inne instytucje.

W programie Dnia Przedsiębiorcy, znalazły się seminaria, szkolenia poświęcone wykorzystaniu środków unijnych oraz innym narzędziom, wspierającym eksport.


Dzień Przedsiębiorcy na Stadionie Narodowym

W dniu otwartym dla polskich eksporterów, przedsiębiorcy planujący lub aktywnie działający już na międzynarodowych rynkach mogli skorzystać również z konsultacji ekspertów PAIiIZ, którzy doradzali między innymi, jak efektywnie inwestować za granicą i jak prowadzić wymianę handlową na odległych rynkach, takich jak Afryka czy Chiny.


Dzień Przedsiębiorcy na Stadionie Narodowym

Podczas Dnia Przedsiębiorcy premierę miał nowy Portal Promocji Eksportu, który obsługiwany będzie przez Ministerstwo Gospodarki i PAIiIZ. Można z niego korzystać na stronie: www.trade.gov.pl (PAIiIZ/ MG)


Portal Promocji Eksportu - www.trade.gov.pl

Podsumowano także program „Promocja polskiej gospodarki na rynkach międzynarodowych”. Jak zapowiedziała wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn - Klik, projekt będzie kontynuowany, a lista priorytetowych sektorów eksportowych zostanie niedługo ujawniona. (PAIiIZ)

Ningbo z wizytą w Łodzi
25 września w siedzibie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z chińskiego miasta Ningbo. Organizatorami wydarzenia była PAIiIZ, Łódzka SSE oraz Urząd Marszałkowski woj. łódzkiego.

Wydarzenie otworzyło forum   "Łódź-Ningbo Business Conference", po którym nastąpiła polsko - chińska sesja spotkań B2B, podczas której polskie firmy miały możliwość nawiązania kontaktów z chińskimi przedsiębiorcami działającymi w sektorach: zarządzania odpadami, budownictwa, nieruchomości, turystyki, e-commerce, sprzętu medycznego, oświetlenia, części samochodowych, elektroniki, OZE, przemysłu lekkiego, odzieżowego oraz spożywczego.


Delegacja z Ningbo w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (fot: ŁSSE)

Stronę chińską reprezentowało aż 30 przedsiębiorców. Ningbo jest jednym z wiodących ośrodków gospodarczych prowincji Zhejiang, drugim co do wielkości miastem, po Hangzhou w regionie.


Delegacja z Ningbo w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (fot: ŁSSE)

To także istotny partner w ramach współpracy 16+1, a więc krajów Europy Środkowo - Wschodniej i Chin. W Ningbo, corocznie odbywa się wystawa dóbr konsumpcyjnych z państw Europy Środkowo-Wschodniej - "Central and Eastern European Countries Products Expo".


Delegacja z Ningbo w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (fot: ŁSSE)

(PAIiIZ)

Hebei w PAIiIZ
Trwa „Sezon Chiński” w PAIiIZ. Po spotkaniach z przedsiębiorcami z Ningbo, w ostatnich dniach września Agencja gościła również delegację Hebei Provincial Department of Commerce Investment Promotion Bureau wraz z grupą przedsiębiorców z tej północnej prowincji Chin.

O rosnącym znaczeniu współpracy polsko - chińskiej, zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym, mówił podczas spotkania prezes PAIiIZ Sławomir Majman. Na Shuchen, wiceprezes biura handlu i inwestycji prowincji Hebei, przekonywał natomiast, że oferta biznesowa Hebei może być bardzo atrakcyjna dla polskich przedsiębiorców. 

W składzie chińskiej delegacji znaleźli się przedstawiciele lokalnych stref ekonomicznych, specjalizujących się w logistyce portowej, jak: Tangshan Port Economic Development Zone czy Industrial Park for Middle Europe in Harbor Economic Development Zone, a także grupa przedsiębiorców zajmujących się międzynarodowym handlem i przemysłem.

Hebei leży na północy Chin,  od wschodu granicząc z Morzem Żółtym. Region otacza Pekin,  który jest administracyjnie wydzielony obszarem. Czyni to prowincję Hebei  gospodarczym zapleczem stolicy kraju i ważnym ośrodkiem gospodarczym. (PAIiIZ)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,7569

3,8327

Euro

4,2025

4,2875

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 01.10.2015

WYDARZENIA

V Europejski Kongres MŚP
W dniach 12-14 października 2015 r. w Katowicach odbędzie się V Europejski Kongres Gospodarczy Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

O możliwościach rozwoju i wyzwaniach, jakie stoją przed przedsiębiorcami dyskutować będą najważniejsze osoby w kraju, osobistości ze świata nauki, polityki i gospodarki oraz przedstawiciele licznych delegacji zagranicznych. 

W ciągu trzech dni Kongresu zaplanowano kilkadziesiąt sesji panelowych oraz szereg warsztatów i spotkań, w których udział wezmą eksperci z kraju i zagranicy.

Kongres odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Udział w bezpłatny.

Rejestracja pod adresem: https://rejestracja.ekmsp.eu/system/login

Więcej informacji: http://ekmsp.eu/pl/.

V Ogólnopolski Kongres Spożywczy
Miasto Opole i Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Opolu zapraszają przedsiębiorców do udziału w V Ogólnopolskim Kongresie Branży Spożywczej. Wydarzenie odbędzie się 6 października 2015 r. w CWK Opole przy ul. Wrocławskiej 158. PAIiIZ objęła wydarzenie patronatem.

 V Ogólnopolski Kongres Spożywczy to możliwość wymiany doświadczeń, szansa poznania nowych inwestycji w sektorze spożywczym w Opolu i na Opolszczyźnie, a także okazja do nawiązania kontaktów z potencjalnymi partnerami biznesowymi w trakcie targów, wystaw, warsztatów czy konferencji towarzyszących wydarzeniu. Podczas Kongresu zorganizowana zostanie giełda kooperacyjna, służąca nawiązaniu nowych kontaktów handlowych z przedstawicielami globalnych marek.

Jednym z punktów programy wydarzenie będzie również konferencja „Współczesne drobiarstwo gwarancją jakości”.

Szczegóły dotyczące Kongresu, a także rejestracji uczestników, są dostępne na stronie internetowej: www.food.cwkopole.pl (PAIiIZ)

Trans Poland 2015 w Warszawie
4 listopada 2015 r. pod patronatem PAIiIZ odbędzie się konferencja "Trans Poland 2015. Transport kluczowym ogniwem w wymianie handlowej Wschód-Zachód. Praktyczne Rozwiązania dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw."

Konferencja jest adresowana do MŚP zainteresowanych rozpoczęciem lub już prowadzących wymianę handlową ze Wschodem (Rosja, Białoruś, Ukraina, Kazachstan).

Organizatorzy zapraszają też do skorzystania z tzw. Punktów / Stolików Konsultacji Handlowych dla wymienionych rynków. Wezmą w nich udział przedstawiciele spedytorów, instytucji certyfikujących dopuszczenie produktów do obrotu na poszczególnych rynkach, dużych i średnich firm logistycznych oraz specjaliści z zakresu ceł, którzy będą na miejscu udzielać praktycznych porad uczestnikom konferencji.

Konferencja ma charakter niekomercyjny i będzie towarzyszyć III edycji Międzynarodowych Targów Transportu i Logistyki - TransPoland (4-6 listopada 2015), odbywających się na Expo XXI. ul. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

Więcej informacji: http://trans-poland.pl/transport-wschod-zachod/ (TransPoland)

Inwestycje w gminach po 25 latach
PAIiIZ objęła patronatem wydarzenie „Inwestycje w gminach. Samorząd po 25 latach”. Spotkanie organizowane jest przez Związek Miast Polskich i odbędzie się między 1 a 2 października w Mielcu.

To XIX konferencja z cyklu Spotkania Biur Promocji. Tegoroczna tematyka wydarzenia obejmuje zagadnienia związane z samorządem i zmianach, jakie zaszły po 25 latach od transformacji polskiej gospodarki.

Konferencja została połączona z XIV Przeglądem Materiałów Promocyjnych Miast, którego celem jest wymiana doświadczeń i realizacją polityki promocji miast w zakresie przygotowywania oferty inwestycyjnej oraz materiałów promocyjnych.


Więcej informacji:
www.zmp.poznan.pl (ZMP)

ANALIZY I RAPORTY

Polska coraz bardziej konkurencyjna
Polska ponownie pnie się  w Rankingu Konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego (WEF). Z opublikowanego 30 września raportu wynika, że obecnie zajmuje ona 41. miejsce na świecie i jest jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek krajów postkomunistycznych.

W  tegorocznej edycji badania Światowego Forum Gospodarczego, Polska została doceniona za poziom edukacji, duży potencjał rynkowy, a także za poprawę infrastruktury. Największy awans - o 17 pozycji - odnotowana natomiast w kategorii „otoczenie makroekonomiczne”, co pozwoliło zająć Polsce 46 miejsce w tym obszarze. Biorąc pod uwagę ocenę Polski z ostatnich 10 lat, kraj awansował o 6 pozycji. Tylko względem poprzedniego roku poprawił swe notowania o dwie lokaty.

Raport pokazuje też wysokie oceny państw starego kontynentu, w tym Europy Środkowo - Wschodniej, a także mocną pozycję naszego kraju na tle regionu. Polskę wyprzedzają jedynie: Estonia (30 miejsce), Czechy (31 miejsce) oraz Litwa (36 miejsce). 

Z najnowszych danych Światowego Forum Gospodarczego wynika, że grono globalnych liderów konkurencyjności nie zmieniło się względem roku poprzedniego. W pierwszej trójce zaleźli się kolejno: Szwajcaria, Singapur i USA oraz Niemcy - zaraz za podium.

W tegorocznym  Rankingu Konkurencyjności Światowego Forum Gospodarczego udział wzięło 14000 przedsiębiorców ze 140 krajów. (NBP)

Z REGIONÓW

Powstaje nowe miejsce do prowadzenia biznesu
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Gmina Miejska Głogów oraz firma NCC Spec Bau powołały Głogowski Park Przemysłowy.

Celem nowo powstałej spółki jest stworzenie atrakcyjnych warunków dla rozwoju działalności gospodarczej poprzez budowę i udostępnienie inwestorom gotowych hal produkcyjno-magazynowych z zapleczem biurowym. Głogowski Park Przemysłowy ma przyczynić się do stworzenia nowych miejsc pracy w regionie oraz uatrakcyjnienia oferty inwestycyjnej podstrefy LSSE w Głogowie. (LSSE)

Łódź - kreatywnie na EXPO w Mediolanie
Na ostatni tydzień września do Pawilonu Polskiego na EXPO 2015 zawitała Łódź, która prezentuje swój kreatywny potencjał kulturalno - biznesowy.

We współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju województwo łódzkie prezentuje się jako centrum rewitalizacji, a jego stolica jako centrum przemysłów kreatywnych i miasto ludzi aktywnych, ambitnie zmieniających swoje otoczenie.

Prezentacja kreatywnego potencjału Łodzi w Pawilonie Polskim na EXPO 2015 w Mediolanie

W bogatym od kreatywnych atrakcji  programie Tygodnia Miasta Łodzi znalazły się między innymi: malowanie murali przed Pawilonem Polskim, warsztaty rewitalizacji, a nawet happening w centrum Mediolanu pt. "Droga do Łodzi".


Warsztaty graffiti

W trakcie  Tygodnia Miasta Łodzi odbędą się również spotkania bilateralne władz miasta oraz rządu z Komisarzami Generalnymi innych Pawilonów Narodowych. Wrzesień żegna się także z widzami Polskiego Pawilonu na filmowo, półmetkiem festiwalu dzieł współczesnej polskiej kinematografii, pod hasłem Tasty Ciemna. (PAIIIZ/PARP)

CZY WIESZ, ŻE

Polskie firmy zbudują europejski system nawigacji GPS
Polacy będą budować Galileo - europejską alternatywę dla amerykańskiego Global Positioning System (GPS) i rosyjskiego GLONASS. Wszystko to w ramach dofinansowania z unijnego programu  Horyzon2020.

Komisja Europejska przyznała właśnie 25 grantów w ramach programu ramowego  Horyzon2020. Aż 1/5 z inicjatyw wspartych przez KE będzie realizowana z udziałem polskich firm, które weszły w konsorcja z zagranicznymi graczami. Wśród polskich beneficjentów są m.in.: Astri Polska, Elproma Elektronika z Łomianek, Instytut Geodezji i Kartografii, gdańskie Blue Dot Solutions czy fundusz Black Pearls.

Więcej informacji: http://www.kpk.gov.pl/

Motoryzacyjny wrzesień
Wrzesień to ważny moment dla historii inwestycji motoryzacyjnych w Polsce.  Właśnie mija 40 lat, od kiedy z linii produkcyjnych zjechały pierwsze "Maluchy", czyli Fiaty 126p. Tym czasem nowy rozdział działalności rozpoczyna gliwicka fabryka Opla.

Dokładnie czterdzieści lat temu popularnie nazywany „Maluchem”, samochód zmotoryzował polskie społeczeństwo. Przez 27 lat z taśmy montażowej Fiata w Tychach oraz Bielsku Białej zjechało w sumie 3 318 674 sztuk fiatów 126P.

Natomiast łączna liczba różnych modeli samochodów, które od 1971 do dziś zostały wyprodukowane przez fiata w obu fabrykach wyniosła 10 888 480.

Wrzesień to również ważny moment dla fabryki Opla w Gliwicach. We wtorek, 29 września, w obecności wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, uruchomiono tam linię produkcyjną astry piątej generacji.

Branża motoryzacyjna w Polsce to jedna z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki, stale przyciągająca zagraniczne inwestycje. W portfolio PAIiIZ projekty motoryzacyjne zajmują drugie miejsce pod względem liczby aktualnie realizowanych inwestycji. Obecnie Agencja obsługuje 33 takie projekty o łącznej wartości prawie 687 mln euro. Dzięki nim w przyszłości powstać może prawie 7,5 tys. miejsc pracy. (fiatpress.pl /PAIiIZ)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl