POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 3 kwietnia 2014 r.
 Numer 376

AKTUALNOŚCI

EXPO 2015. Polska i Włochy bliżej siebie
- Polska ma teraz szansę być bliżej Włoch, a Włochy - bliżej Polski - powiedział prezes PAIiIZ Sławomir Majman, który w poniedziałek, 31 marca w Mediolanie podpisał - jako Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO 2015 i reprezentant rządu RP - umowę uczestnictwa Polski w przyszłorocznej Wystawie Światowej.

- Przyjeżdżamy późno, ale po to, by wygrać - podkreślił komisarz Majman. Rangę uroczystości wzmocniła obecność podsekretarza stanu w MG Dariusza Bogdana, przewodniczącego międzyresortowego zespołu ds. EXPO 2015. - Chcemy, by Polska miała najbardziej włoski pawilon spośród wszystkich zagranicznych ekspozycji - zapowiedział minister Bogdan.


Od lewej podsekretarz stanu w MG Dariusz Bogdan, Komisarz Generalny EXPO 2015 Giuseppe Sala oraz Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Sławomir Majman

Organizatorów włoskich reprezentował Komisarz Generalny EXPO 2015 Giuseppe Sala, który, stwierdził, że „obecność Polski gwarantuje, że podczas mediolańskiego EXPO na pewno nie będzie nudno”.

Podpisana umowa zapewnia Polsce prestiżową lokalizację - w samym centrum przyszłorocznego EXPO, w pobliżu pawilonu Włoch i tuż obok ekspozycji narodowych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Węgier.


Podpisanie umowy o udziale Polski w EXPO 2015

Wystawa Światowa EXPO 2015 odbędzie się w Mediolanie w dniach 1 maja - 31 października przyszłego roku pod hasłem „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Weźmie w niej udział blisko 150 państw z całego świata. (PAIiIZ)

Premier i polski biznes z wizytą w Mołdawii
28 marca w Kiszyniowie odbyło się Polsko-Mołdawskie Forum Gospodarcze z udziałem premierów obu krajów - Donalda Tuska oraz Iurie Lanca. Premierowi Polski towarzyszyli przedstawiciele MG, MSZ, MSiT, PAIiIZ oraz polscy przedsiębiorcy. Wydarzenie otworzyła członek Zarządu PAIiIZ Bożena Czaja.

- To wielkie przedsięwzięcie jakim jest UE opłaca się każdemu obywatelowi. UE jest szansą na dobrobyt i przyspieszenie rozwoju dla każdego obywatela - podkreślił Donald Tusk. Premier Mołdawii mówił, że Polska jest jednym z najważniejszych rynków zbytu mołdawskiego wina. - W ubiegłym roku Mołdawia zanotowała wzrost PKB na poziomie 8,9% co wskazuje na potencjał, jaki drzemie w Republice Mołdawskiej, podkreślił Iurie Lanca.


Wiceprezes Bożena Czaja podczas Forum Gospodarczego Polska-Mołdawia

Według Ministerstwa Gospodarki perspektywicznymi sektorami współpracy pomiędzy polskim a mołdawskim biznesem są OZE, zielone technologie, ochrona środowiska, rolnictwo oraz przemysł rolno-spożywczy. Obecnie w Mołdawii działa ponad 50 firm z kapitałem polskim. Jedną z największych inwestycji na mołdawskim rynku jest Polski Cukier, który zainwestował 15 mln USD.

Podczas forum podpisano także umowy pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej oraz rządem Republiki Mołdawii o współpracy w dziedzinie turystyki, porozumienie powołujące Polsko-Mołdawską Radę Gospodarczą w ramach inicjatywy UN Global Compact, MoU pomiędzy Krajową Agencją Poszanowania Energii (KAPE) a Mołdawską Agencją Efektywności Energetycznej a także list intencyjny w sprawie wprowadzenia polskich technologii do gospodarki paliwowo - energetycznej opartej na biomasie niedrzewnej.


Podpisanie porozumienia powołującego Polsko-Mołdawską Radę Gospodarczą w ramach inicjatywy UN Global Compact

Forum Gospodarcze Polska - Mołdawia zorganizowane zostało przez MG, MSZ PAIiIZ oraz agencję inwestycyjną Mołdawii MIEPO.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140328/premier_i_polski_biznes_z_wizyta_w_moldawii# (PAIiIZ/KPRM)

Australijska misja górnicza do Polski i Czech
31 marca w siedzibie PAIiIZ odbyło się spotkanie australijskich przedsiębiorców reprezentujących sektor górniczy. Rozmowy dotyczyły możliwości rozwoju oraz zachęt inwestycyjnych obu krajów.

To trzecia misja biznesowa przedstawicieli australijskiego sektora górniczego do Polski. Wizyta jest okazją dla polskiego biznesu do bliższego poznania australijskich technologii i usług w dziedzinie górnictwa. Spotkanie zostało zorganizowane przez PAIiIZ oraz Austrade.

Dzięki obfitym zasobom naturalnym, zaawansowanym procesom wydobywczym, najnowocześniejszym technologiom oraz wykwalifikowanej sile roboczej, Australia jest światowym liderem w sektorze górnictwa. Posiada największe światowe zasoby ołowiu, niklu, uranu i cynku oraz jest największym światowym producentem boksytów i aluminium, drugim największym producentem rud cynku i niklu oraz trzecim największym producentem rud żelaza i złota. W Australii zagraniczni przedsiębiorcy mogą liczyć na stabilną gospodarkę, która odporna jest na światowe wahania koniunktury a także na przejrzyste prawo, wysoko wykwalifikowanych i wielojęzycznych pracowników oraz innowacyjne rozwiązania w każdej dziedzinie.

Na polskim rynku obecne są australijskie firmy m.in. Balamara Resources i Prairie Downs, które działają w sektorze węglowym a także Linc Energy i Hutton Energy prowadzące działalność w segmencie niekonwencjonalnego wydobycia gazu. Na polskim rynku australijskie przedsiębiorstwa produkują sprzęt wydobywczy i dostarczają usługi w tym sektorze.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140331/australijska_misja_gornicza_do_polski_i_czech (PAIiIZ/Austrade)

The Guardian zachęca Brytyjczyków do inwestowania w Polsce
Dlaczego brytyjski biznes powinien rozważyć eksport towarów do Polski - tak brzmi tytuł artykułu w brytyjskim dzienniku The Guardian, w którym autor zachęca do inwestowania w Polsce.

Polska w The Guardian przedstawiona jest jako szybko rozwijający się kraj, który skorzystał na postkomunistycznej liberalizacji gospodarki. Autor artykułu zwraca uwagę na rosnącą zamożność Polaków, przytaczając raport KPMG, z którego wynika, że w 2012 roku Polacy wydali o 10% więcej na dobra luksusowe niż w roku 2011.

Dziennikarz zwraca również uwagę na obecność brytyjskich marek w Polsce oraz wskazuję perspektywiczne branże dla brytyjskiego biznesu m.in. sektor farmaceutyczny, siódmy co do wielkości w Europie. Zagraniczny dziennik powołując się na badanie ING wskazuje, że w 2017 roku Polska będzie importerem takich dóbr jak: chemikalia, paliwo, urządzenia elektryczne, które tym samym stanowią potencjał eksportowy dla zagranicznych przedsiębiorców.

Więcej informacji: http://www.theguardian.com/small-business-network/2014/mar/27/british-businesses-exporting-to-poland  

(The Guardian)

INWESTYCJE W POLSCE

16 projektów zakończonych
Aż 16 inwestorów zagranicznych obsługiwanych przez PAIiIZ zdecydowało w tym roku o ulokowaniu swojego kapitału w Polsce. Łączna wartość inwestycji wyniesie 1517,74 mln euro, a liczba miejsc pracy przekroczy 4730.

Wśród obsługiwanych projektów, pod względem kraju pochodzenia na pierwszym miejscu plasują się Stany Zjednoczone. Aktualnie Agencja obsługuje 39 inwestycji amerykańskich o wartości 538,15 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 5891 miejsc pracy. Na drugim miejscu znajdują się inwestorzy niemieccy, którzy przy wsparciu PAIiIZ prowadzą w Polsce 28 projektów. Trzecie miejsce przypada Wielkiej Brytanii. Agencja obsługuje 10 projektów z tego kraju. Na kolejnych miejscach plasują się inwestorzy z Francji i Japonii (po 9 projektów) oraz Indii, Szwecji i Korei Południowej (po 6 projektów).

Najpopularniejszym sektorem wśród obsługiwanych przez PAIiIZ inwestorów jest BPO (32 projekty inwestycyjne, o wartości 22,85 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 7150 miejsc pracy), motoryzacja (28 projektów), badawczo-rozwojowy (11 projektów) oraz sektor lotniczy (10 projektów).

Obecnie PAIiIZ obsługuje 148 projektów inwestycyjnych, o wartości 2935,05 mln euro, które w przyszłości mogą stworzyć 29 234 miejsc pracy.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140401/16_projektow_zakonczonych (PAIiIZ)

Z Opola do Australii
Zakończyła się budowa hali, gdzie produkowane będą m.in. quady, amerykańskiego Polarisa. Z taśm montażowych będzie zjeżdżać rocznie około 25 tysięcy pojazdów, które z Opola trafią m.in. do Australii.

W Opolu będą produkowane pojazdy off-roadowe trzech rodzajów: ATV (popularne quady), pojazdy wieloosobowe do zastosowań użytkowych Ranger i pojazdy rekreacyjno-sportowe RZR. W nowopowstałej hali przewidziano miejsce na spawalnię, lakiernię a także na linie produkcyjne i montażowe z robotami przemysłowymi. Testowa produkcja rozpocznie się na przełomie lipca i sierpnia. Pojazdy, produkowane na terenie Wałbrzyskiej SSE mają trafiać od odbiorców w Europie, Azji, Afryce oraz Australii.

W fabryce zatrudnienie może znaleźć nawet 500 osób. Do połowy roku przedsiębiorca planuje zatrudnić 350 osób. (WSSE „Invest Park”)

Boryszew nabył japońską spółkę
W marcu spółka Boryszew podpisała list intencyjny z Tensho Poland Corporation dotyczący nabycia 80% udziałów japońskiej firmy.

Tensho Poland Corporation (TPC) jest częścią japońskiego koncernu Tensho Electric Industries i działa na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jest również jedną z wiodących, światowych firm zajmujących się formowaniem wtryskiem elementów z tworzyw sztucznych, w tym elementów dla przemysłu telewizyjnego (zarówno detale zewnętrzne, jak i detale montażowe wewnętrzne), plastikowych części dla sektora motoryzacyjnego, opakowań oraz innych produktów, mających szerokie zastosowanie w procesach logistyczno-spedycyjnych (palety plastikowe, kontenery, skrzynki oraz pojemniki) a także pojemniki na odpady medyczne. (Boryszew/www.tensho-pol.pl)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0002

3,0608

Euro

4,1347

4,2183

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 03.04.2014

WYDARZENIA

Zhejiang - Poland Matchmaking Forum
27 maja w Hotelu Regent w Warszawie odbędzie się Zhejiang (China) - Poland Matchmaking Forum. Patronat nad wydarzeniem objęli Gubernator Prowincji Zhejiang oraz Ministerstwo Gospodarki.

W ramach forum odbędzie się sesja indywidualnych spotkań biznesowych polskich przedsiębiorców z firmami chińskimi biorącymi udział w delegacji.

Firmy zainteresowane udziałem w wydarzeniu proszone są o rejestrację elektroniczną do 14 kwietnia pod adresem: www.gochina.gov.pl/Zhejiang_forum

Organizatorami Forum są China Council for the Promotion of International Trade (CCPIT) oraz PAIiIZ we współpracy z Ambasadą Chin.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20140414/zhejiang_poland_matchmaking_forum (PAIiIZ)

IDC Vienna CIO Summit 2014
IDC CIO Summit 2014 to wydarzenie przeznaczone dla członków zarządu i wyższej kadry menedżerskiej ICT. Spotkanie odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia w Wiedniu. Wydarzenie objęte zostało patronatem PAIiIZ.

W programie przewidziane zostały dyskusje panelowe oraz sesje. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość nieformalnych rozmów z wiodącymi menadżerami IT, zapoznania się z praktykami w zakresie ICT i przedyskutowania wiodących trendów na światowym rynku.

Więcej informacji na stronie: www.ritzcarlton.com/vienna (IDC).

Wspieranie MŚP na rynkach Azji Południowo-Wschodniej
Wspieranie MŚP na rynkach Azji Południowo-Wschodniej. Belgijski know-how użyteczny dla Polski - to temat konferencji, która odbędzie się 24 kwietnia o godz. 9.00 w siedzibie PAIiIZ.

Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na rynki zagraniczne. Uwaga polskiego biznesu skierowana jest głównie na rynek chiński, który oprócz dużych możliwości, wiąże się ze sporymi trudnościami. Wiele polskich firm nie docenia potencjału rynków Azji Południowo-Wschodniej (Malezja, Indonezja, Singapur, Tajlandia, Wietnam), które są nie tylko jednym z najbardziej dynamicznych rynków konsumenckich na świecie, lecz także oferują wysoki poziom bezpieczeństwa biznesowego.

W przypadku pytań, kontakt pod adresem e-mail: bruksela-polska@wer.pl, tel. 22 850 00 85.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140424/wspieranie_msp_na_rynkach_azjii_poludniowo_wschodniej (BBC).

Polska atrakcyjnym kierunkiem dla R&D
24 kwietnia w Ambasadzie Polskiej w Londynie oraz 28 kwietnia w siedzibie PAIiIZ odbędą się konferencje, których tematem przewodnim będzie potencjał Polski jako miejsca do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Odbywające się w Londynie spotkanie poświęcone zostanie atrakcyjności inwestycyjnej Polski jako lokalizacji działalności badawczo-rozwojowej, kwestii podatków oraz zachęt inwestycyjnych (SSE oraz fundusze unijne). Natomiast uczestnicy warszawskiej konferencji przyjrzą się tworzeniu parków naukowych i klastrów badawczo-rozwojowych.

Rejestracja na wydarzenie w Londynie 24 kwietnia (09.30-13.30) pod adresem:
http://www.paiz.gov.pl/Poland_for_RandD_London do 22 kwietnia

Akredytacja mediów oraz uczestników, na wydarzenie w Warszawie, które odbędzie się 28 kwietnia w godz. 14.00 - 18.00, pod adresem: http://www.paiz.gov.pl/Poland_for_RandD_Warsaw do 25 kwietnia.

Konferencje prowadzone będą w języku angielskim.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20140424/polska_atrakcyjnym_kierunkiem_dla_r (PAIiIZ/BPCC).

VI Europejski Kongres Gospodarczy
Między 7 a 9 maja Katowice staną się centrum gospodarczym Europy Centralnej. W stolicy Śląska już po raz szósty odbędzie się jedna z najważniejszych imprez gospodarczych regionu - Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress). Partnerem wydarzenia jest PAIiIZ.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach jest trzydniowym cyklem debat i spotkań z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy i świata.

W blisko stu sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów: komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

Głównymi nurtami tematycznymi tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach są: Europa wobec wyzwań globalnej konkurencji, nowe unijne finanse - mądre inwestycje, polityka przemysłowa i energetyczna, migracje i rynek pracy w Europie, USA, Chiny, Afryka - partnerzy i konkurenci.

Zaplanowano także kolejną edycję spotkania Unia Europejska - Chiny, drugie Forum Współpracy Gospodarczej Afryki i Europy Centralnej oraz pierwsze Forum Współpracy Gospodarczej Pakistan-Europa Centralna.

Więcej informacji: www.eecpoland.eu (PWTP)

ANALIZY I RAPORTY

Prognoza dla strefy euro
Do 2018 roku stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 11% i będzie jednym z czynników hamujących wzrost gospodarczy w strefie euro. Pomimo tego, że euroland odnotowuje wzrost gospodarczy, to jego tempo jest znacznie niższe niż gospodarek spoza unii walutowej - takie konkluzje płyną z kwartalnego raportu opracowanego przez EY i Oxford Economics.

Według prognoz, PKB eurolandu w 2018 roku będzie tylko o 5% wyższe niż przed szczytem kryzysu w I połowie 2008 roku. W tym czasie gospodarka Wielkiej Brytanii urośnie o 12%, a Stanów Zjednoczonych aż o 23%. Według autorów raportu, wzrost gospodarczy w strefie euro w tym roku wyniesie 1%, a w kolejnym 1,4%. W następnych latach PKB będzie rosło w tempie 1,6% rocznie.

Jak wskazują eksperci, jedną z szans dla wzrostu gospodarczego w strefie euro jest zmiana w polityce gospodarczej rządów. Poważnym zagrożeniem dla wzrostu w strefie euro jest wysokie bezrobocie. Obecnie bez pracy pozostaje 12% mieszkańców eurolandu. Perspektywa powolnego wzrostu gospodarczego, a także obecna sytuacja przedsiębiorstw, które usiłują poprawić wyniki przy jednoczesnym utrudnionym dostępie do kredytów, przekładać się będzie na bardzo powolny spadek bezrobocia w ciągu kolejnych dwóch lat. Stopa bezrobocia w Grecji w tym roku może sięgnąć 28%, a w Hiszpanii 25%. Z kolei w Niemczech i Austrii stopa bezrobocia wyniesie po ok. 5% w kolejnych latach. Największym problemem pozostaje obecnie wysokie bezrobocie wśród młodych, zwłaszcza w Hiszpanii i Grecji, gdzie jego poziom przekracza 50%. Z kolei na Słowacji, we Włoszech, czy w Portugalii odsetek ten sięga 30%. (EY)

CZY WIESZ, ŻE

Chińska biżuteria marki „The Polska Traveller”

W Hongkongu powstała niezwykła pracownia artystyczna, która specjalizuje się w ręcznie robionej biżuterii ze starych przedmiotów codziennego użytku pochodzących z... Polski. Każdy z przedmiotów ozdabia metka z sugestywną nazwą „The Polska Traveller”.

Dla mieszkającego w Hongkongu Yeung Sau Lun to właśnie wycieczka do Polski stała się inspiracją do stworzenia nawiązującej do nazwy kraju marki „The Polska Traveller” i wytwarzania nietypowej biżuterii ze starych monet, medali czy sztućców.


Spinki do mankietu z polskich monet (źródło: thepolskatraveller.com)

W materiały do produkcji ozdób artysta zaopatruje się na polskich pchlich targach i antykwariatach, odwiedzając Polskę kilka razy do roku. Tworzona ręcznie biżuteria „The Polska Traveller” cieszy się uznaniem w Hongkongu, Chinach oraz Korei. (PAIiIZ)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: