POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A.
NEWSLETTER
 5 grudnia 2013 r.
 Numer 359

AKTUALNOŚCI

Ikony polskiej mody i designu podbiły Włochy
Ogromnym sukcesem zakończyła się jubileuszowa, dwudziesta edycja wystawy Designed in Poland. Odbywające się w rzymskiej galerii Alberto Sordi wydarzenie przyciągnęło uwagę tysięcy zwiedzających oraz czołowych włoskich mediów, takich jak magazyn Vogue. Wybierając najlepszy produkt wystawy, Włosi postawili na prawdziwe ikony polskiego designu.

W samym centrum Rzymu, do secesyjnych wnętrz eleganckiej galerii Alberto Sordi, zawitała polska sztuka użytkowa. Na włoskich entuzjastów wzornictwa i mody, odwiedzających wystawę Designed in Poland, czekała porcelana, szkło, biżuteria czy akcesoria modowe.


Różowa porcelana Fabryka Porcelany AS Ćmielów

Wśród eksponatów znalazły się zarówno nowoczesne prace młodych polskich projektantów jak i prawdziwe klasyki. Ceramiczne dzieła sztuki rodem z Fabryki Porcelany AC Ćmielów, w tym także serwisy kawowe z unikatowej różowej porcelany, bazujące na przedwojennej recepturze Bronisława Kryńskiego, zostały okrzyknięte najciekawszymi projektami i zwycięzcami jubileuszowej wystawy Designed in Poland. Wystawa Designed in Poland w Rzymie odniosła spektakularny sukces, przyciągając liczne grono odwiedzających.


Figurka Dafne Fabryka Porcelany AS Ćmielów

Folkowe torby autorstwa Goshico

Polskie projekty oglądało dziennie ponad 1000 odwiedzających. Produkty polskich projektantów z uznaniem opisywał między innymi Vogue, podkreślając, że są one kwintesencją współczesnej kultury i estetyki Polski. Do obejrzenia projektów rodem znad Wisły zachęcał również modowy magazyn Rendez Vous de la Mode.


Talerze Astralon Joanna Bylicka

Designed in Poland to prestiżowy projekt prezentujący współczesne, polskie wzornictwo. Impreza jest organizowana przez PAIiIZ poza granicami Polski od 2005 roku. Zakończona właśnie edycja wystawy Designed in Poland została przygotowana przez PAIiIZ oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Rzymie.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131203/ikony_polskiej_mody_i_designu_podbily_Wlochy (PAIiIZ)

Invest in Central Eastern Europe
Prezes PAIiIZ Sławomir Majman wziął udział w konferencji biznesowej nt. możliwości inwestowania w Europie Środkowej i Wschodniej, która odbyła się 27 listopada w Czechach.

Wydarzenie miało na celu przedstawienie możliwości inwestycyjnych krajów regionu, najważniejszych sektorów gospodarki oraz wyzwań, które stoją przed państwami CEE. Spotkanie skierowane zostało do włoskich firm, które obecne są na rynkach krajów Europy Środkowej i Wschodniej bądź są zainteresowane wejściem na te rynki.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele agencji inwestycyjnych z Czech, Słowacji oraz Węgier. (PAIiIZ)

Bliższa współpraca z Marokiem
Morrocan Investment Development Agency dołączyła do grona agencji inwestycyjnych, z którymi PAIiIZ ma zawarte porozumienie o współpracy. 28 listopada, podczas seminarium promocyjnego odbywającego się w Maroku, umowę sygnowała wiceprezes PAIiIZ Bożena Czaja.

Podczas dwudniowej wizyty przedstawiciele PAIiIZ mieli okazję do rozmów w marokańskich resortach m.in. przemysłu, handlu, inwestycji i gospodarki cyfrowej, rolnictwa i rybołówstwa, mieszkalnictwa i polityki miast.
Przy okazji misji polscy przedsiębiorcy uczestniczyli w forach biznesu i spotkaniach B2B w Rabacie i Casablance, zorganizowanych wspólnie przez izby handlu, przemysłu i usług z tych miast, Krajową Izbę Gospodarczą oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Casablance.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131128/blizsza_wspolpraca_z_marokiem (PAIiIZ)

Turecki biznes w Polsce
W siedzibie PAIiIZ odbyło się spotkanie przedsiębiorców oraz samorządu gospodarczego w Turcji. Podczas ostatniej wizyty w Polsce turecki minister gospodarki mówił o konieczności stworzenia platformy porozumienia, która pozwoli dalej rozwijać współpracę gospodarczą między oboma krajami.

Wiceprezes Zarządu Anna Polak-Kocińska przedstawiła uczestnikom spotkania system wspierania inwestorów zagranicznych. Podkreśliła również rolę Agencji, która pomaga przedsiębiorcom z zagranicy wejść na polski rynek.


Spotkanie z wiceprezes Anną Polak-Kocińską z przedstawicielami tureckich przedsiębiorstw i samorządu gospodarczego

Przypomniała o sygnowanym 8 listopada br. porozumieniu o współpracy pomiędzy PAIiIZ a jej turecką odpowiedniczką Investment Support and Promotion Agency. W programie study tour znalazła się również wizyta w Łódzkiej SSE.


Prezentacja oferty handlowej polskich firm

Polska jest największym partnerem handlowym Turcji w Europie Środkowej. Przewiduje się, że do końca roku wymiana handlowa przekroczy 5 mld USD.

Więcej informacji: www.paiz.gov.pl/20131128/turecki_biznes_w_polsce (PAIiIZ)

Jinjiang bada potencjał Polski
Ile wynosi średnia płaca w Polsce, jakie polskie marki znane są na świecie oraz które sektory polskiej gospodarki, uchodzą za najbardziej konkurencyjne - te tematy poruszono podczas polsko-chińskiej dyskusji w PAIiIZ.

Gości powitała wiceprezes PAIiIZ Anna Polak - Kocińska, a spotkanie moderował doradca Zarządu Agencji - Maciej Górski, który przedstawił uczestnikom bieżącą sytuację gospodarczą kraju. Scharakteryzował on również szkolnictwo oraz rynek pracy w Polsce.


Przedstawiciele miasta Jinjang w PAIiIZ

Blisko 27% Polskich firm deklaruje współpracę z Chińskimi partnerami, a 11% chce nawiązać relacje biznesowe z Państwem Środka. Aby ich wesprzeć, od 2012 roku PAIiIZ prowadzi program Go China, na który składa się m.in. organizacja misji, konferencji, poradnictwo w zakresie działalności biznesowej w Chinach.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131128/jinjiang_bada_potencjal_polski (PAIiIZ)

Polska centrum logistycznym
Położenie w sercu kontynentu europejskiego daje Polsce silną pozycję w walce o pierwsze miejsce pod względem logistyki i dystrybucji na Europę Środkowo-Wschodnią. „Polska jako centrum logistyczne” to temat konferencji, która odbyła się 26 i 27 listopada br. w Ambasadzie Polskiej w Londynie oraz w siedzibie PAIiIZ.

Ulokowanie przez firmę Amazon trzech centów logistycznych w Polsce pokazało rosnący potencjał Polski jako ośrodka logistycznego. Obecny na konferencji w Londynie dyrektor firmy Amazon, Tim Collins, wypowiadał się z uznaniem o Polsce jako lokalizacji operacji logistycznych, podkreślając szybkość, efektywność, aktywne nastawienie władz lokalnych oraz polski etos pracy.


Dyskusja nt. handlu i możliwości inwestycyjnych (źródło: BPCC)

Ponadto docenił znaczną poprawę infrastruktury, dzięki której obecnie transport z Poznania do Berlina jest szybszy niż z centrów dystrybucyjnych Amazona ulokowanych w zachodnich Niemczech. Spotkania zostały zorganizowane przez PAIiIZ oraz Brytyjsko-Polską Izbę Przemysłowo-Handlową.


Bliźniacza konferencja w Londynie Poland as a logistics hub (źródło: BPCC)

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131126/polska_centurm_logistycznym (PAIiIZ/BPCC)

Atrakcyjność inwestycyjna województw
W siedzibie PAIiIZ zaprezentowano kolejną edycję raportu nt. atrakcyjności inwestycyjnej województw. Mazowsze nadal najlepsze, ale pozostałe województwa zmniejszają dystans do lidera.

- Jednym z najważniejszych wniosków raportu jest także zaobserwowany wzrost atrakcyjności obszarów wiejskich. Wykorzystały one ostatnie 3 lata bardzo dobrze. Jestem przekonana, że następne trzy lata będą równie owocne- zaznaczyła prof. Hanna Godlewska.

Nie można jednak pozostać obojętnym na fakt, że w większości wypadków to właśnie przynależność do SSE warunkuje atrakcyjność i powodzenie inwestycyjne wielu miast w Polsce. To tzw. lokomotywy rozwoju - duże miasta należące do SSE najbardziej wypływają na rozwój inwestycji w konkretnych regionach, to tam warunki do otworzenia nowego biznesu są najdogodniejsze (pomoc publiczna, niższy podatek od osób fizycznych).


Prelegenci podczas prezentacji raportu nt. atrakcyjności inwestycyjnej województw

W ostatnim czasie znacząco podniosła się atrakcyjność inwestycyjna województwa lubuskiego i podkarpackiego, co związane jest z sukcesami restrukturyzacyjnymi, poniesieniem nakładów na infrastrukturę, a w przypadku Podkarpacia także rozwojem sektora lotniczego. Wzrosła także atrakcyjność inwestycyjna województw zachodnich. Nie bez znaczenia pozostaje tu sąsiedztwo Niemiec.

Raport został opracowany na zlecenie PAIiIZ przez Centrum Analiz Regionalnych i Lokalnych. Jest to pierwsze tego typu opracowanie, które badaniem obejmuje zarówno województwa, jak i lokalne społeczności (gminy i powiaty).

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131128/atrakcyjnosc_inwestycyjna_wojewodztw_2013 (PAIiIZ)

INWESTYCJE W POLSCE

Polska inwestycja w Wałbrzyskiej SSE
Polska firma NSK Steering Systems Europe otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Podstrefy Wałbrzych.

Przedsiębiorca zainwestuje ponad 30 mln zł oraz zwiększy zatrudnienie o co najmniej 50 nowych pracowników. Firma będzie prowadzić działalność polegającą na produkcji kolumn kierowniczych oraz komponentów do nich. (WSSE Invest-Park)

Nowe inwestycje w Małopolsce
Trzy firmy otrzymały zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Krakowskim Parku Technologicznym - Werner Kenkel, Syntaj oraz Supersnow.

Werner Kenkel jest producentem tektury falistej oraz opakowań z nadrukiem fleksograficznym i offsetowym. Firma poniesie nakłady w wysokości 50 mln złotych i zatrudni co najmniej 35 nowych pracowników.

Syntaj zobowiązał się zainwestować na terenie strefy 6 mln złotych oraz zatrudnić co najmniej 20 nowych pracowników. Spółka zamierza wybudować nowy zakład, w którym - w oparciu o najnowsze technologie - produkowane będą systemy posadzkowe.

Supersnow rozpocznie innowacyjną produkcję urządzeń naśnieżających. W związku z realizacją tej inwestycji spółka poniesie nakłady w wysokości 20 mln złotych i utworzy co najmniej 30 nowych miejsc pracy. (KSSE)

POLSKA W LICZBACH

  • Kursy walut:


Kupno

Sprzedaż

Dolar

3,0667

3,1287

Euro

4,1562

4,2402

Źródło: www.nbp.pl
Kurs walut z dnia: 05.12.2013

WYDARZENIA

Plany pracodawców w 2014 roku
PAIiIZ i Randstad zapraszają do udziału w konferencji prasowej nt. prognoz rynku pracy w 2014. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia br. o godz. 10.30 w siedzibie Agencji.

W gronie prelegentów zasiądą: minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PAIiIZ Sławomir Majman oraz dyrektor Zarządzający Agencji Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej Randstad Kajetan Słonina.

Prelegenci postarają się odpowiedzieć na pytanie czego spodziewają się pracodawcy w pierwszym półroczu 2014 roku. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną najnowsze wyniki badań Instytutu Badawczego Randstad oraz TNS przeprowadzone w listopadzie br. wśród pracodawców w Polsce.

Potwierdzenia udziału oraz akredytacja mediów pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 6 grudnia do godz.12.00 (PAIiIZ)

Dobre praktyki w Chinach
Jak uniknąć problemów we współpracy z partnerem chińskim, jakie są problemy prawne, kulturowe oraz metody weryfikacji chińskich partnerów biznesowych - dowiedzą się uczestnicy szkolenia, które odbędzie się 10 grudnia o godz. 09.30 w siedzibie PAIiIZ.

Wydarzenie jest dobrą okazją do zapoznania się z praktycznymi aspektami współpracy z chińskim partnerem biznesowym oraz najczęstszymi problemami, z którymi mają do czynienia polscy przedsiębiorcy.
Szkolenie skierowane jest do przedstawicieli firm polskich, pracowników COI i BOI, specjalnych stref ekonomicznych oraz dziennikarzy.

Rejestracja (imię nazwisko, stanowisko oraz nazwa firmy i branża) za pośrednictwem formularza elektronicznego:

http://www.paiz.gov.pl/biznes_Chiny  do 9 grudnia do godziny 12.00.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131210/dobre_praktyki_w_chinach (PAIiIZ) 

Wsparcie na działalność B+R w 2014 roku
Jaka jest perspektywa finansowa 2014-2020 w zakresie wsparcia sektora badawczo-rozwojowego? Jakie programy krajowe czekają na innowacyjne duże przedsiębiorstwa oraz firmy z sektora MŚP? Powyższe tematy będą poruszane podczas konferencji, która odbędzie się 11 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie PAIiIZ.

Zgłoszenia udziału prosimy kierować na adres e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 9 grudnia do godz. 12.00 (PAIiIZ/Crido)

Rynek spożywczy w Korei Południowej
12 grudnia o godz. 10.00 w Hotelu Novotel odbędzie się seminarium nt. rynku spożywczego Korei Południowej połączone z prezentacją Targów Seoul Food.

Wydarzenie ma promować współpracę biznesową i instytucjonalną w sektorze spożywczym. Do udziału zapraszani są przedstawiciele instytucji państwowych oraz polskie firmy zainteresowane koreańskim rynkiem spożywczym.

Szczegółowych informacji udziela: Marta Stępińska, marta.stepinska@kotra.pl, tel. 22 520 64 72 oraz Maria Godlewska maria@kotra.pl tel. 22 520 62 44 (Kotra)

Wsparcie biznesowe eksporterów i importerów
18 grudnia br. PAIiIZ zaprasza do wzięcia udziału w seminarium poświęconym wsparciu jakie eksporterom oraz inwestorom oferują instytucje z Grupy Banku Światowego.

Seminarium rozpocznie się o godz. 11.00 w Centrum Informacyjnym PAIiIZ. Udział jest bezpłatny. Potwierdzenie uczestnictwa do 17 grudnia do godz. 12.00 www.paiz.gov.pl/pslo

Akredytacja mediów pod adresem e-mail: beata.jez@paiz.gov.pl do 17 grudnia do godz. 12.00

Więcej informacjihttp://www.paiz.gov.pl/20131218/wsparcie_biznesowe_eksporterow_i_importerow (PAIiIZ)

ANALIZY I RAPORTY

PKB zgodne z oczekiwaniami
W III kwartale br. PKB był wyższy o 1,9% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - tak wynika z szacunkowych danych opublikowanych przez GUS. Prognozy te zgodne są ze wcześniejszym opracowaniem eksperymentalnym GUS.


Źródło: weim-Fotolia.com

W III kwartale 2013 r. PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 0,6% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 1,7%. (GUS)

Z REGIONÓW

Porozumienie z miastem Zawiercie
Wspólne działania PAIiIZ i miasta Zawiercie mające na celu profesjonalne przygotowanie do pozyskiwania i obsługi inwestorów zagranicznych są jednym z elementów porozumienia o współpracy, które zostało podpisane 2 grudnia br. Z ramienia PAIiIZ sygnowała je wiceprezes PAIiIZ Bożena Czaja.

Głównym celem porozumienia jest promocja gospodarcza miasta zwiększająca szanse na pozyskanie zagranicznych przedsiębiorstw.


Wiceprezes PAIiIZ Bożena Czaja oraz prezydent miasta Zawiercie Ryszard Mach

W jego ramach podejmowane będą działania podnoszące umiejętności w zakresie przygotowywania ofert inwestycyjnych, gromadzenia i udzielania informacji gospodarczych, tworzenia i zarządzania bazami dotyczącymi gospodarki miasta.

Więcej informacji: http://www.paiz.gov.pl/20131202/porozumienie_z_miastem_zawiercie (PAIiIZ)

Wzorcowe strony internetowe wizytówką gmin
29 listopada, z udziałem przedstawicieli PAIiIZ, COI oraz SSE odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu współpracy z przedstawicielami tych instytucji oraz omówieniu wspólnych działań na rok 2014.

Jednym z punktów spotkania była kwestia przygotowania wzorcowej strony internetowej, która stanowi narzędzie w rękach samorządowców i jednocześnie przyczynia się do komunikowania z otoczeniem biznesowym.


Spotkanie partnerów regionalnych PAIiIZ

Istotną kwestią w tworzeniu strony www jest komunikacja, proces, który wymaga planowania działań, ich realizacji oraz monitorowania i nadzorowania. Te czynniki sprawią, że potencjalny inwestor z chęcią sięgnie po ofertę danego regionu bądź gminy. (PAIiIZ)

CZY WIESZ, ŻE

Wykształceni Polacy
Polscy gimnazjaliści są jednymi z najbardziej uzdolnionych w Europie i na świecie -wynika z międzynarodowego badania edukacyjnego OECD.

Według PISA, Polska zajmuje pierwsze miejsce w UE pod względem umiejętności czytania (razem z Finlandią i Irlandią) oraz w zakresie umiejętności matematycznych. W obszarze nauk przyrodniczych Polacy zajmują trzecie miejsce, po Finlandii i Estoni.

Programme for International Student Assessment (PISA) to najważniejsze i największe badanie sprawdzające stopień przygotowania młodzieży do dalszej kariery edukacyjnej i wymagań rynku pracy. (OECD)


Redakcja: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., 00-585 Warszawa, ul. Bagatela 12
Departament Informacji i Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paiz.gov.pl
Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych www.paiz.gov.pl

Kliknij na ikonę po prawej, aby pobrać Newsletter w formacie PDF: