Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Inwestuj w Polsce
Strona główna > Inwestuj w Polsce > Silna gospodarka

Silna gospodarka

Silna polska gospodarka i solidne podstawy jej dalszego rozwoju gwarantują opłacalność inwestycji w naszym kraju. W latach 1995 - 2011 wzrost PKB w Polsce wynosił średnio 4,8% rocznie. Przyczyniały się do tego między innymi inwestycje zagraniczne. Napływ BIZ w 2011 roku wyniósł 13,6 mld euro.

Najbardziej widocznym czynnikiem przemawiającym za polską gospodarką jest fakt, że ze względu na silną i stabilną politykę gospodarczą, jako jedyny kraj w Europie, nie została dotknięta recesją. Co więcej, w 2011 roku Polska była jednym z najszybciej rozwijających się krajów w Unii Europejskiej -  według Eurostatu PKB Polski wzrósł wówczas o 4,3%, podczas gdy PKB wszystkich 27 krajów UE wzrastał średnio w tempie 1,5%.

Polska odnotowała też dynamiczny wzrost w zakresie handlu zagranicznego. Polskie firmy o ugruntowanej pozycji i znanej marce z powodzeniem eksportują swoje towary, które cieszą się dużym powodzeniem za granicą ze względu na ich cenioną jakość. W latach 2001-2011 według GUS polski eksport zwiększył się o ponad 277%, a import o 202% (w przeliczeniu na polską walutę).  W okresie od stycznia do grudnia 2012 roku wartość polskiego eksportu wyniosła 141 mld euro, co stanowiło 104% wartości z analogicznego okresu roku poprzedniego. Największą dynamikę odnotowuje eksport do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Rosji, na Słowację, do Niderlandów. Wśród eksporterów jest wielu zagranicznych inwestorów, którzy zdają sobie sprawę z korzyści, wynikających z przeniesienia działalności do Polski, zwłaszcza dlatego, że obok dostępności wykwalifikowanych pracowników i relatywnie niskich kosztów pracy otrzymują wysoką efektywność.Z raportu HSBC „Global Connections " wynika, że tempo wzrostu polskiego eksportu w okresie najbliższych kilkunastu lat stawiać nas będzie w czołówce państw europejskich. W okresie do roku 2020 polski eksport będzie rosnąć w tempie 8-10% rocznie, w kolejnej dekadzie średnie tempo wzrostu wyniesie 7%. W naszej części świata lepszy wynik osiągnie jedynie Turcja.

W Polsce powstaje coraz więcej firm prywatnych. Dzięki przedsiębiorczości młodych Polaków, wspieranej funduszami Unii Europejskiej, powstają liczne nowe spółki usługowe, edukacyjne, informatyczne. Polska jest największym beneficjentem funduszy europejskich. Z budżetu unijnego na lata 2014-2020 Polska otrzyma 105 ,8 mld euro. Środki te będzie można zainwestować w m.in. badania naukowe i ich komercjalizację, kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogi ekspresowe) rozwój przedsiębiorczości, transport przyjazny środowisku (kolej, transport publiczny) cyfryzację kraju (szerokopasmowy dostęp do Internetu, e-usługi administracji), czy włączenie społeczne i aktywizację zawodową.

Pozytywne prognozy wzrostu ekonomicznego wpłynęły na wizerunek kraju. Polska znalazła się w gronie 20 najcenniejszych marek narodowych, a jej wartość okazała się najszybciej rosnącą na całym świecie. Od 2011 roku zanotowała rekordowy, ponad 74 % wzrost wartości marki – z  271 do 482 mld USD (awansując z 24 na 20. miejsce) - Polska gospodarka po prostu wciąż rośnie – czytamy w raporcie BrandFinance Journal .


Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij