PAIH Business Brief lipiec 2019, Numer 21
Nie przegap...
... PAIH Forum Biznesu 2019 - spotkajmy się jeszcze raz!
Już 9 października 2019 r. ponownie zapraszamy przedsiębiorców na PGE Narodowy, aby porozmawiać o biznesie, eksporcie, inwestycjach i zainspirować się success stories polskich firm. Małe i średnie przedsiębiorstwa stale podejmują wyzwania na rynkach zagranicznych w obszarach eksportu oraz inwestycji. Wyzwania te, jako procesy złożone, wymagają wsparcia stabilnego i zaufanego partnera. Takim partnerem, który będzie wraz z nimi aktywnie działał w skali globalnej i wspierał internacjonalizację, jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Wydarzenie PAIH Forum Biznesu skierowane jest do polskich przedsiębiorców, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP, aktywnych eksporterów i przedsiębiorców zainteresowanych eksportem swoich produktów i usług oraz planujących i realizujących inwestycje zagraniczne.

Uroczystym podsumowaniem całodniowego Forum, a przede wszystkim uhonorowaniem wkładu biznesu inwestycyjnego oraz eksportowego w rozwój polskiej gospodarki będzie wieczorna Gala.

Forum Biznesu to unikatowe spotkanie przedsiębiorców, regionów, SSE, urzędów marszałkowskich, klientów PAIH oraz jej Partnerów.

Rejestracja ruszy już wkrótce - śledź naszą stronę: https://paihforumbiznesu.pl.

... drugiej edycji programu partnerskiego dla firm w ramach EXPO 2020
Do końca września 2019 Polska Agencja Inwestycji i Handlu czeka na zgłoszenia do drugiej edycji Programu Partnerskiego. Biorąc pod uwagę różnorodność form zaangażowania Polski w obecność na EXPO 2020 w Dubaju, PAIH przygotowała zróżnicowaną ofertę pakietów sponsorskich, która umożliwi współudział w finansowaniu i organizacji różnych inicjatyw oraz na różnym poziomie zaangażowania finansowego. Program przewiduje cztery kategorie Partnerstwa:
  • wyposażenie Pawilonu, w tym pomieszczeń biurowych oraz części gastronomicznej;
  • wydarzenia towarzyszące;
  • wydarzenia towarzyszące branżowe;
  • partnerstwo specjalne.

W myśl tematu przewodniego EXPO - „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”, naszą ofertę kierujemy również do młodszych pokoleń, które będą tworzyć przyszłość świata. Więcej »

Wydarzenia

Sydney International Boat Show 2019
Termin: 1-5 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Sydney, Australia
INDEX 2019
Termin: 2-4 sierpnia 2019 r.
Miejsce: New Delhi, Indie
Profood Propack & Agbiz 2019
Termin: 2-4 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Kolombo, Sri Lanka
Seminarium "Możliwości wejścia na rynek ukraiński w branży energetycznej"
Termin: 6 sierpnia 2019 r.
Zgłoszenia: 2 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Warszawa
Annapoorna ANUFOOD India 2019
Termin: 29-31 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Mumbaj, Indie
Autumn Fair 2019
Termin: 1-4 września 2019 r.
Miejsce: Londyn, Wielka Brytania
Misja handlowa firm medycznych do Mjanmy
Termin: 4-7 września 2019 r.
Miejsce: Mjanma, Birma
WHO’S NEXT 2019
Termin: 6-9 września 2019 r.
Rekrutacja na narodowe stoisko promocyjne: do 10 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Paryż, Francja
Nordic Life Science Days 2019
Termin: 10-12 września 2019 r.
Miejsce: Malmö, Szwecja
Discover Creative Vienna: Circular Design
Termin: 26 września 2019 r.
Zgłoszenia: do 1 września 2019 r.
Miejsce: Wiedeń, Austria
Start Alliance Berlin: Mobility
Termin: 4-14 listopada 2019 r.
Rekrutacja: do 31 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Berlin, Niemcy
Polski Dzień na Moscow Fashion Week 2019
Termin: 22-27 października 2019 r.
Rekrutacja: do 2 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Moskwa, Rosja

wszystkie wydarzenia

Raporty i komentarze

CEO World Magazine: Polska 2. najlepszym miejscem do robienia biznesu
Polska jest drugim najlepszym miejscem do robienia biznesu według rankingu CEO World Magazine. W rankingu wyprzedziła Polskę Malezja. Polska zdobyła najwięcej punktów w kategorii otwartości biznesu (95/100) i gotowości technologicznej (84/100). - Inwestorzy zagraniczni znajdują nad Wisłą bardzo dobre środowisko do prowadzenia biznesu. Mogą liczyć nie tylko na wysoką jakość infrastruktury okołobiznesowej ale przede wszystkim - profesjonalizm i zaangażowanie polskich pracowników. Dlatego właśnie tu lokują zaawansowane technologicznie inwestycje, często współpracując z polskimi partnerami. Stajemy się hubem innowacji w naszym regionie, w czym pomaga również szybko rosnący rynek venture capital (VC) - powiedział wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.

Polskę korzystnie sklasyfikowano również w zakresie swobód przepływu i systemu skarbowego. Ranking CEO World Magazine prezentuje 50 krajów najlepszych do prowadzenia biznesu. W pierwszej dziesiątce znalazły się Indonezja, Australia, Singapur, Indie, Czechy, Hiszpania oraz Tajlandia. Atrakcyjność inwestycyjną Polski potwierdza również badanie klimatu inwestycyjnego przeprowadzane przez PAIH, HSBC i Grant Thornton. Tegoroczna edycja pokazała, że ponad 90% firm jest zadowolonych z decyzji o zainwestowaniu nad Wisłą i zrobiłoby to ponownie. Więcej »
PARP: Raport o stanie sektora MŚP w Polsce
Rosnącej liczbie przedsiębiorstw w Polsce towarzyszy wzrost miejsc pracy – w gospodarce funkcjonuje prawie 2,1 mln podmiotów, a w całym sektorze przedsiębiorstw pracuje blisko 10 mln osób. Firmy poprawiły swoją sytuację finansową: zwiększyły swoje przychody, produkcję i wartość dodaną. Odnotowano wzrost nakładów na innowacje. Na przestrzeni ostatnich lat widoczny jest rosnący trend w zakresie odsetka eksporterów wśród przedsiębiorców. Jednocześnie poprawia się zaawansowanie technologiczne polskiego eksportu. To najważniejsze wnioski płynące z tegorocznej edycji „Raportu o stanie sektora MŚP w Polsce” opracowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Raport, XXII edycja, prezentuje obraz sektora przedsiębiorstw w Polsce w oparciu o przekrojowe roczne dane statystyczne. Opracowanie opiera się na danych GUS zakupionych specjalnie na potrzeby raportu oraz na najbardziej aktualnych danych GUS dostępnych publicznie.

Raport do pobrania: Więcej »

Prezentacja ZBH - Portugalia

POZNAJ EKSPERTA
Dariusz Duda - kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Portugalii. Absolwent wydziału Iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim, Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej oraz Europeistycznych Studiów Podyplomowych w Kolegium Europejskim w Warszawie. Posiada kilkuletnie doświadczenie akademickie i zawodowe za granicą (Portugalia, Hiszpania, Meksyk). W PAIH zajmował się dotychczas obsługą inwestycji zagranicznych w Polsce. Biegły poziom języków obcych: angielski, portugalski, hiszpański.

Kontakt do biura:

Tel.: +351 932 822 648
dariusz.duda@paih.gov.pl
www.paih.gov.pl/zbh_lizbona

Narzędzia wsparcia

Zainwestuj w re/KULTYWATOR
Gmina Brudzew poszukuje Inwestora/Partnera do realizacji projektu re/KULTYWATOR. Projekt jest realną szansą na przeobrażenie terenów pokopalnianych w wyjątkową atrakcję turystyczną (napędzającą na nowo gospodarkę lokalną i regionalną). re/KULTYWATOR to koncepcja budowy nowoczesnego Centrum Nauki ENERGIA BRUDZEW, którego ekspozycje stanowić będą instalacje odnawialnych źródeł energii, w połączeniu z Parkiem Odkryć prezentującym unikatowe na skalę światową znaleziska geologiczne i archeologiczne (wydobyte podczas eksploatacji węgla). Na ponad 30 ha terenu połączona zostanie historia węgla brunatnego z przyszłością pozyskiwania energii. Lokalne warunki środowiskowe (rz. Warta, 4 zbiorniki wodne) oraz lokalizacja miejsca (centralna Polska, autostrada A2) stanowią realne podłoże sukcesu re/KULTYWATORA. Więcej »

Kontakt:
tel. kom. 607820405
email: d.kaszynska@brudzew.pl
www.invest.brudzew.pl

Zwycięzcy konkursu "Grunt na medal" 2018

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Producent tytoniu do fajki wodnej wchodzi do Polsk
Pochodzący ze ZEA producent tytoniu do fajki wodnej, firma Al Fakher uruchamia w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy zakład produkcyjny. To pierwszy projekt inwestycyjny z ZEA, jaki obsługuje PAIH.
Bałkany Zachodnie: region niewykorzystanego potencjału
Blisko 300 przedsiębiorców z całej Europy wzięło udział w Forum Biznesu, które jest elementem Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Unijne i bałkańskie firmy miały okazję wzmocnić współpracę w branży energetycznej, cyfrowej i rolno-spożywczej.
Polska firma Meblik otwiera swój pierwszy sklep na Węgrzech
Polski procent mebli dziecięcych - Meblik - otworzył swój pierwszy sklep nad Balatonem. Węgrzy będą mogli kupić komodę, biurko czy łóżeczko dziecięce z polską „metką” w budapesztańskim centrum handlowym MaxCity. Wsparcia w wejściu na rynek udzieliło Biuro Handlowe PAIH w Budapeszcie.
W ZBH Zagrzeb odbyły się warsztaty z technologii szklarniowych
We wtorek, 2 lipca 2019 r., odbyło się w Zagrzebiu zorganizowane przez Zagraniczne Biura Handlowe spotkanie polskich przedstawicieli firm D.A. Glass oraz Plantalux z chorwackimi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie upraw szklarniowych.
PAIH zabiera polski sektor kosmetyczny na podbój Azji
Udział w międzynarodowych targach kosmetycznych, szkolenia i spotkania z potencjalnymi kontrahentami - czekają na 10 polskich firm, które Polska Agencja Inwestycji i Handlu zabrała na misję biznesową do trzech krajów Azji Południowo-Wschodniej.
Inwestorzy z USA i Chin zainteresowani polskim sektorem jachtowym
"Blisko 95% wyprodukowanych w Polsce jachtów i łodzi trafia na eksport. Rodzima branża cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zagranicznych odbiorców od 2009 roku" - mówi Wojciech Nowicki, ekspert ds. branży jachtowej w PAIH.

Czy wiesz, że...

... do globalnego biznesu można dostać się „przez żołądek”?
Agnieszka Górska, założycielka Ulala Chef - jak sama przyznaje - uwielbia celebrować czas ze znajomymi przy stole i rozsmakowywać się w potrawach przygotowanych przez kreatywnych kucharzy. Pomysł na biznes, który stworzyła, wynikał z jej własnej potrzeby - chęci skorzystania z usług wyśmienitych szefów kuchni w zaciszu własnego domu, podczas przyjęcia dla przyjaciół lub uroczystości rodzinnych. Z zapałem przystąpiła do budowy platformy, dzięki której stało się to możliwe: nie tylko dla niej, ale też dla całej społeczności pasjonatów jedzenia.

Ulala Chef to marketplace internetowy, za pomocą którego klienci prywatni i korporacyjni mogą wynająć szefa kuchni do obsługi dowolnego wydarzenia. Portal, założony cztery lata temu, posiada aktualnie rozległą bazę 150 kucharzy w 11 największych miastach Polski. Są wśród nich szefowie uhonorowani gwiazdkami Michelin, kucharze znani z programów telewizyjnych czy najpopularniejszych restauracji.

Inicjatywa Start Alliance: Female Founders, w której wzięła udział, kierowana była do spółek założonych przez kobiety, zainteresowanych ekspansją na rynek niemiecki. Agnieszka aktualnie koncentruje się na wypracowaniu strategii ekspansji zagranicznej dla swojej firmy. Jeszcze w tym roku zamierza założyć swoje pierwsze biuro w Berlinie, zaczęła też rekrutować lokalnych kucharzy oraz zdobywać klientów. W zdobywaniu niemieckiego rynku będzie ją wspierać Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH we Frankfurcie. We współpracy z PAIH Agnieszka zamierza m.in. aranżować spotkania B2B na miejscu, zdobywać potencjalnych kontrahentów oraz planować wyjazdy na najważniejsze branżowe targi i misje gospodarcze. Więcej »

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120