PAIH Business Brief czerwiec 2019, Numer 20
Nie przegap...
... Forum Biznesu w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich 2019
4 lipca 2019 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich odbędzie się Forum Biznesu. Obok spotkań szefów rządów oraz spotkań ministerialnych odbędzie się Forum Społeczeństwa Obywatelskiego i Forum Biznesu. Polska Agencja Inwestycji i Handlu wraz z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii ma zaszczyt zaprosić do udziału w tym unikatowym wydarzeniu. Oprócz paneli dyskusyjnych w trakcie Forum Biznesu odbędą się spotkania B2B dla firm.

Aby wziąć udział w Forum Biznesu należy wypełnić formularz rejestracyjny.

Więcej »

Wydarzenia

Professional Beauty India 2019
Termin: 1-2 lipca 2019 r.
Miejsce: New Delhi, Indie
Forum Biznesowe Polska-Mongolia
Termin: 9 lipca 2019 r.
Rekrutacja: do 29 czerwca 2019 r.
Miejsce: Ułan Bator, Mongolia
Międzynarodowe targi FILDA 2019
Termin: 9-13 lipca 2019 r.
Miejsce: Luanda, Angola
Argentina Gas Oil and Energy Summit
Termin: 10-11 lipca 2019 r.
Miejsce: Buenos Aires, Argentyna
Cosmobeaute Malaysia
Termin: 15-18 lipca 2019 r.
Miejsce: Kuala Lumpur, Malezja
BIO ASIA Taiwan 2019
Termin: 24-28 lipca 2019 r.
Miejsce: Tajpej, Tajwan
Sydney International Boat Show 2019
Termin: 1-5 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Sydney, Australia
Start Alliance Berlin: Mobility
Termin: 4-14 listopada 2019 r.
Rekrutacja: do 31 sierpnia 2019 r.
Miejsce: Berlin, Niemcy

wszystkie wydarzenia

Raporty i komentarze

Klimat inwestycyjny Polski - raport PAIH, Grant Thornton oraz HSBC
Polska to dobre miejsce do inwestycji - deklarują zagraniczne firmy, czyli respondenci 12 edycji badania „Klimat Inwestycyjny”, zrealizo­wanego przez PAIH, Grant Thornton oraz HSBC. Już trzeci rok z rzędu klimat do inwestowania w Polsce został oceniony na 3,7 pkt na 5 możliwych, a aż 65% ankietowanych określiła warunki do prowadzenia biznesu w naszym kraju jako co najmniej dobre. Badanie pokazuje także, że najwyższe noty wystawili inwestorzy europejscy oraz azjatyccy.

Główne wnioski:
  • 94 proc. zagranicznych inwestorów cieszy się, że zainwestowało w Polsce i zrobiłoby to ponownie;
  • Klimat inwestycyjny w Polsce jest oceniany przez zagranicznych inwestorów na 3,7 pkt (w skali 1-5), co jest jedną z najlepszych ocen w historii badania;
  • Zagraniczni inwestorzy, jako główne atuty naszego kraju, wskazują wielkość rynku wewnętrznego oraz stabilność gospodarczą;
  • Zmienność i niejasność przepisów, niska efektywność sądownictwa gospodarczego i podatkowa biurokracja to obszary wymagające zdecydowanej poprawy.

Stopień zadowolenia z inwestowania w Polsce różni się w przypadku poszczególnych krajów pochodzenia inwestorów. Najlepsze opinie o naszym kraju mają firmy z Wielkiej Brytanii, przyznając nam średnio aż 4,5 pkt na 5 możliwych. Co ciekawe, na drugim miejscu uplasowały się Chiny (4,2 pkt), a na trzecim ex aequo Dania i Niemcy (3,8 pkt). Na dole rankingu znalazły się natomiast oceny inwestorów ze Szwecji (3,3 pkt) i Holandii (3,4 pkt). Należy jednak zwrócić uwagę, że te najmniej korzystne opinie plasują się znacznie powyżej środka skali i świadczą o dużym zadowoleniu inwestorów. Więcej »
Bezpośrednie inwestycje w Europie na dobrym poziomie, choć spadają nieznacznie po raz pierwszy od 6 lat - raport EY
W 2018 roku w Europie odnotowano 6 356 nowych inwestycji bezpośrednich (BIZ) - wynika z przygotowanego przez EY dorocznego raportu „Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2019”. Choć w ujęciu rocznym liczba BIZ rok do roku spadła o 4%, jest to i tak drugi najwyższy wynik od 2000 roku, od kiedy EY prowadzi badanie. W Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 roku odnotowano 1 598 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (rok wcześniej było ich nieznacznie więcej, bo 1 621). W regionie pozytywnie wyróżniała się Polska - 272 inwestycje, dzięki którym znajduje się na szóstym miejscu w Europie pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.

Mimo wielu niepewności, 56% inwestorów wskazuje Europę Zachodnią jako jedną z trzech najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla swojego biznesu, a to o 3 punkty procentowe więcej niż przed rokiem. Jako kolejna, wymieniana jest Europa Środkowo-Wschodnia (ten kierunek wskazuje 40% badanych). W tym roku wyprzedziła pod tym względem Chiny, które znalazły się dopiero na czwartej pozycji - tuż za Ameryką Północną - z wynikiem 37%. W Europie Środkowo-Wschodniej w 2018 roku odnotowano 1 598 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (rok wcześniej było ich nieznacznie więcej, bo 1 621). W regionie pozytywnie wyróżniała się Polska - 272 inwestycje, dzięki którym znalazła się w zestawieniu na 1. miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej i na 6. w Europie. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy - szczególnie z kompetencjami technologicznymi - mogą okazać się również nieodłącznym elementem, napędzającym europejską gospodarkę. Wszystko dlatego, że 39% uczestników badania, pytanych o sektory pobudzające europejski wzrost w najbliższych latach wskazuje, że będzie nim gospodarka cyfrowa, a ona z kolei wymaga od pracowników odpowiedniego wykształcenia. Więcej »
Rynek Fotowoltaiki w Polsce ’2019
Instytut Energetyki Odnawialnej zaprezentował najnowszy raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce ’2019”, który powstał przy współudziale firm z rynku fotowoltaicznego. Raport stanowi kompletne podsumowanie stanu i trendów na rynku fotowoltaiki (PV) w Polsce. Patronat honorowy nad raportem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. Biorąc pod uwagę aktualne i realne inwestycje w toku oraz trendy, w 2019 roku Polska może znaleźć się już na 4 miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych. Autorzy raportu oceniają, że w całym 2019 roku przybędzie nawet 1 GW nowych instalacji PV, a moc skumulowana instalacji fotowoltaicznych w Polsce na koniec roku wyniesie 1,5 GW. Więcej »

Prezentacja ZBH - San Francisco

POZNAJ EKSPERTA
Maja Kieturakis - kierownik ZBH w San Francisco. Ukończyła studia prawnicze na University of California, Berkeley oraz Santa Clara University School of Law. Jest ekspertem w dziedzinie prawa własności intelektualnej. Od lat pracuje w Dolinie Krzemowej, doradzając firmom, inwestorom oraz instytucjom. Od początku 2017 roku w ramach PAIH wspiera firmy technologiczne w wejściu na rynek amerykański.

Kontakt do biura:

Tel.: +1 (650) 580-6352
maja.kieturakis@paih.gov.pl
www.paih.gov.pl/zbh_san_francisco

Narzędzia wsparcia

Program Start Alliance Berlin: Mobility to pierwszy krok do zaistnienia na berlińskim rynku start-upowym
Berlin jest europejskim liderem w inwestowaniu w startupy. Jeśli więc opracowujesz innowacyjny produkt w obszarze transportu, mobilności lub logistyki nie przegap szansy na nawiązanie kontaktów biznesowych ze środowiskiem automotive, technologii lotniczych oraz transportu technologicznego. Berlin jest miastem szczególnie zainteresowanym wdrażaniem transportu elektrycznego, sztucznej inteligencji, czy komunikacji Car2X w transporcie miejskim. Program dedykowany jest startupom, których pomysł lub usługa został z sukcesem zaimplementowany na rynku krajowym, planują ekspansję na rynki europejskie (w szczególności niemiecki), poszukują międzynarodowych partnerów i planują rekrutację zagranicznych pracowników. Organizatorzy zapewniają biurko w przestrzeni coworkingowej na czas czterech tygodni, szkolenia biznesowe, udział w demo day, rozmowy z otoczeniem biznesu.

Gdzie?: Berlin
Kiedy?: 4-14 listopada 2019 r.
Rekrutacja na wydarzenie trwa do 31 sierpnia 2019 r., ale nie czekaj do ostatniej chwili i aplikuj już dziś!  Więcej »

Strona wydarzenia »

Zwycięzcy konkursu "Grunt na medal" 2018

Przegląd makroekonomiczny PAIH

Zapraszamy na comiesięczną dawkę analizy makroekonomicznej Polski przygotowanej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Więcej »

Co słychać w biznesie

Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii w światowym centrum innowacji
W ramach oficjalnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych w samym sercu Doliny Krzemowej odbyło się Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii poświęcone bilateralnej współpracy technologicznej.
Klimat inwestycyjny Polski: rekord obroniony
Polska to dobre miejsce do inwestycji - deklarują zagraniczne firmy, czyli respondenci 12 edycji badania „Klimat Inwestycyjny”, zrealizowanego przez PAIH, Grant Thornton oraz HSBC. Już trzeci rok z rzędu klimat do inwestowania w Polsce został oceniony na 3,7 pkt na 5 możliwych, a aż 65% ankieto­wanych określiła warunki do prowadzenia biznesu w naszym kraju jako co najmniej dobre.
PAIH przekonuje biznes z Chile do górnictwa podziemnego
Biuro Handlowe PAIH w Santiago de Chile zorganizowało misję sektora górniczego do Polski. Agencja chce zainteresować południowoamerykańskich partnerów nową metodą wydobycia kopalin i współpracą z polskimi producentami maszyn.
Forum Biznesowe w Baku
„Infrastruktura, transport, energetyka i nowe technologie to sektory wysokich szans współpracy gospodarczej Polski i Azerbejdżanu. Polska może odegrać szczególnie znaczącą rolę w rozwoju tamtejszej branży IT” - podkreślił podczas Forum Biznesowego w Baku wiceprezes PAIH Krzysztof Senger.
Memorandum o Współpracy między PAIH a Białoruską Izbą Przemysłowo-Handlową
W Bibliotece Narodowej Białorusi odbyło się XXII Białorusko-Polskie Forum Gospodarcze "Dobrosąsiedztwo 2019", zorganizowane przez Białoruską Izbę Przemysłowo-Handlową, Polsko-Białoruską Izbą Gospo­darczą oraz Polską Agencję Inwes­tycji i Handlu przy wsparciu Ambasady RP w Republice Białorusi.
Kijów: Nagroda dla PAIH
W trakcie Uroczystej Gali z okazji obchodów 20-lecia Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie (MSPPU) Polska Agencja Inwestycji i Handlu otrzymała nagrodę za wkład w rozwój polsko-ukraińskich relacji.

Czy wiesz, że...

... ZBH PAIH w Argentynie zorganizowało „winny” rekonesans dla firmy TiM S.A.?
Kluczowym celem TiM S.A. podczas wizyty w Argentynie było spotkanie z obecnymi i potencjalnymi dostawcami, poznanie biznesu winiarskiego Argentyny „od środka”, a tym samym monitoring tej destynacji pod kątek możliwości, potencjału, trendów i stabilności rynku. Przy współpracy z Zagranicznym Biurem Handlowym PAIH w Buenos Aires reprezentowanym przez Karolinę Barmutę stworzono agendę pobytu selekcjonując winiarnie pod względem ich potencjału produkcyjnego i biznesowego, zaproponowano także szczegółową mapę spotkań. Wizyta w Argentynie była wyjątkowa i stanowiła szansę na maksymalne wykorzystanie potencjału zarówno Spółki jak i winiarzy argentyńskich w ramach zacieśnienia relacji biznesowych i międzyludzkich. Karolina Barmuta komentuje, iż rozszerzenie oferty win z Argentyny w Polsce oraz wzrost nakładów na promocję tego regionu świata wpłynie korzystnie na rozwój enoturystyki, a tym samym zwiększy zainteresowanie Polaków Argentyną, jako krajem, w którym silnie zakorzeniona jest kultura winiarska. Mamy nadzieję, że wynikiem podobnych przedsięwzięć będzie wzrost rozpoznawalności marek argentyńskich na polskim rynku. Więcej »

Zagraniczne Biura Handlowe

Redakcja: Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.,
ul. Krucza 50, 00-025 Warszawa
Biuro Komunikacji, tel.: +48 22 334 99 49, fax: +48 22 334 99 99,
e-mail: redakcja@paih.gov.pl
Infolinia Grupy PFR: 800 800 120