Infolinia Grupy PFR: 800 800 120
  • fb
  • yt
  • tw
CSR - jesteśmy odpowiedzialni
Strona główna > CSR - jesteśmy odpowiedzialni

From Poland with Love to Rwanda

Polska Agencja Inwestycji i Handlu postanowiła spełnić motoryzacyjne życzenie ponad stu czterdzieściorga podopiecznych Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w rwandyjskim mieście Kibeho. Akcja przerodziła się w szeroko zakrojony projekt, do którego sukcesywnie przystępowały kolejne firmy, instytucje oraz osoby, poruszone niezwykłą historią ośrodka prowadzonego przez polskie Siostry Franciszkanki.


Zaczęło się od wypadku

Wszystko zaczęło się podczas zorganizowanej przez PAIH w 2017 r. misji handlowej do Rwandy. Po oficjalnym programie biznesowym, zabraliśmy szefów polskich firm do misji przy Sanktuarium Matki Bożej Słowa w Kibeho. Przywitała nas tam grupa niewidomych i słabowidzących dzieci, które specjalnie dla nas przygotowały pokaz taneczny. Wzruszenie wycisnęło łzy z oczu przedstawicieli polskiego biznesu. Postanowiliśmy więc wesprzeć dzieciaki, które w prowadzonym przez polskie zakonnice ośrodku znalazły dom, bezpieczne schronienie i edukację.Okazało się, że pilną potrzebą, jest samochód do podróży do m.in do szpitala okulistycznego z podopiecznymi Ośrodka, a także po zaopatrzenie. Do Ośrodka nie jest łatwo dojechać. Droga do Kibeho wiedzie częściowo po polnych, nieutwardzonych drogach, na których najlepiej sprawdziłaby się terenówka. Poprzednie auto - wysłużona Toyota Land Cruiser - zostało skasowane w 2016 r. w wypadku drogowym, w którym zginęła założycielka misji, siostra Rafaela Nałęcz.Dopisujemy szczęśliwe zakończenie…

Koszt i logistyka zakupu nowego samochodu zupełnie przekraczały możliwości Ośrodka. Dlatego podjęliśmy wyzwanie. Akcję zainicjował wigilijny kiermasz książek pracowników PAIH w 2017 r., z którego dochody przekazaliśmy na specjalnie utworzone konto Caritas Polska. Krótko potem do zbiórki przystąpili Bank Gospodarstwa Krajowego, a także firmy Ursus oraz Grupa Pietrucha.

W niełatwą akcję poszukiwania samochodu o odpowiednich parametrach technicznych i negocjacje zakupowe, zaangażowała się Toyota z Radości. Następnie przystosowanie terenówki do potrzeb niepełnosprawnych dzieci oddaliśmy w fachowe ręce mechaników z Ursusa.Na przełomie lipca i sierpnia 2018 r. Toyota z napisem „From Poland with Love to Rwanda” trafi na statek i znad Bałtyku popłynie do Afryki, gdzie w Kibeho czekają na nią wspaniałe dzieciaki. Do przetransportowania auta na swój koszt zobowiązała się firma Prologus Logistics.


Sprawdziliśmy nasze kompetencje

Dla nas samych projekt From „From Poland with love” jest cennym doświadczeniem wejścia w podwójną rolę - instytucji wspierającej klienta, czyli w tym przypadku nas samych, w eksporcie na trudny, afrykański rynek. Na własnym, dość nietypowym przykładzie, zweryfikowaliśmy nasze kompetencje i narzędzia wsparcia dla polskiego biznesu. Chylimy czoła przed polskimi firmami za ich odwagę w ekspansji zagranicznej i troskę o społeczności lokalne, które zastają na nowych rynkach.


C.D.N. :)

Podopieczni Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych mają jeszcze wiele marzeń do spełnienia. Jednym z nich jest plac zabaw. Mają też wiele codziennych potrzeb. Do tych najważniejszych należy papier do nauki pisania Brajlem. Dlatego zachęcamy do finansowego wsparcia Ośrodka w Kibeho:


Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża,
Piwna 9/11, 00-265 Warszawa

PKO BP SA. 8 oddział/Warszawa, Pl. Bankowy 2
36 1020 1013 0000 0902 0120 3744
z dopiskiem „Kibeho”


Dziękujemy wszystkim osobom oraz podmiotom zaangażowanym w projekt „From Poland with Love to Rwanda”, a w szczególności firmom:

  • Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Fundacji BGK
  • Ursus
  • Prologus
  • Grupa Pietrucha
  • Toyota z Radości
  • Telewizji Polskiej SA, która objęła patronatem i nagłośniła naszą wspólną historię
Jeśli chcą Państwo otrzymywać Newsletter, prosimy o wypełnienie formularza

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Bagatela 12

00-585 Warszawa

Fax: +48 22 334 9889

e-mail dla inwestorów: invest@paih.gov.pl
e-mail dla eksporterów: eksport@paih.gov.pl

NIP:526-030-01-67; kapitał zakładowy: 138.006.600,00 PLN

KRS 0000109815 Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawa w Warszawie, XII Wydział

Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego

webmaster@paih.gov.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

fb yt tw bip internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij