Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
15 grudnia 2020

W Jaworznie na Śląsku powstanie fabryka Izery

ElectroMobility Poland (EMP) wybiera Jaworzno (woj. śląskie) na lokalizację pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych. Prace budowlane rozpoczną się jesienią 2021 roku, a produkcja samochodów ruszy w 2024 roku. Proces wyboru lokalizacji wspierała Polska Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Auto_izera_plŹródło: izera.pl


Memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę fabryki Izery podpisano 15 grudnia w Katowicach. W wydarzeniu wzięli udział: Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, miasta Jaworzna i Lasów Państwowych.

Decyzja o ulokowaniu fabryki samochodów elektrycznych poprzedzona była szczegółowymi analizami. Spółka początkowo rozważała kilkadziesiąt lokalizacji.

Z firmą Electromobility Poland jesteśmy w kontakcie od 2018 roku. W tym czasie wspólnie przeanalizowaliśmy około 30 lokalizacji w całym kraju, w tym klika bardzo szczegółowo - już pod kątem ostatecznego wyboru. Cieszymy się, że mogliśmy wspierać EMP w tym jakże ważnym procesie. Wierzę, że uruchomienie fabryki polskich samochodów elektrycznych przyczyni się do ogromnego wzrostu gospodarczego nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce - mówi Jan Kamoji-Czapiński, Dyrektor Centrum Inwestycji PAIH.

We współpracy z PAIH oraz firmą doradczą specjalizującą się w podobnych procesach sprawdzono każde z potencjalnych pod inwestycję miejsc. Kluczowe okazały się m.in. dostęp do mediów, infrastruktury drogowej, ukształtowanie i sposób użytkowania terenu, a także kwestie prawne związane z własnością gruntów.

Ważna była nie tylko możliwość zbudowania fabryki, ale też odpowiedniego zaplecza logistycznego i stworzenie parku dostawców w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu. Jaworzno daje największy potencjał w tym zakresie, stąd po dokładnych i szczegółowych analizach wskazaliśmy właśnie to miejsce - podkreśla Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Fabryka będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) skupiającej ponad 400 nowoczesnych firm. Dzięki fabryce Izery pracę znajdzie ok. 15 tys. osób - 3 tys. w zakładzie w Jaworznie i 12 tys. u dostawców i kooperantów.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij