Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
3 grudnia 2020

"Soft Landing" dla zagranicznych firm w Polsce

Ruszył nowy program "Soft Landing", adresowany do zagranicznych przedsiębiorców, którzy swój biznes chcą budować i rozwijać w Polsce. Z programu mogą skorzystać białoruscy przedsiębiorcy w ramach zainaugurowanego we wrześniu projektu "Poland. Business Harbour", który powstał aby pomóc białoruskim firmom. Projekt we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) organizuje Cambridge Innovation Center (CIC), Venture Cafe Warsaw i EY.

Soft Landing


Program stworzony przez PAIH, CIC, Venture Cafe Warsaw i EY skierowany jest m.in. do białoruskich startupów, które chciałyby rozwijać swój biznes w Polsce, zdobyć wiedzę z zakresu prawa migracyjnego i podatkowego oraz nawiązać i umocnić relacje z polskim środowiskiem biznesowym. Oferta skierowana do białoruskich firm jest bezpłatna. Do programu należy zgłosić się do końca grudnia br. za pomocą formularza, który dostępny jest na stronie: SoftLanding.

Inaugurując program wsparcia dla białoruskich przedsiębiorców "Poland. Business Harbour", wyraźnie podkreśliliśmy znaczenie bliskiej współpracy pomiędzy polskimi i białoruskimi firmami i specjalistami z sektora IT. Mamy nadzieję, że oferowany w jego ramach program "Soft Landing" będzie miał pozytywny odbiór wśród białoruskich przedsiębiorców wybierających Polskę jako kraj, w którym zamierzają podjąć działalność gospodarczą - zaznacza Tomasz Salomon z Departamentu Handlu i Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Cztery kroki do sukcesu

Część pierwsza programu, tzw. "Prelanding package" dotyczy wsparcia w zarejestrowaniu działalności oraz poznania podstawowych zagadnień prawno-organizacyjnych. Pakiet zawiera materiały interaktywne, bezpłatne informatory, a także możliwość uczestnictwa w webinariach. Część druga, to tzw. "New Entity". Obejmuje ona profesjonalną pomoc w przeprowadzeniu rejestracji spółki. Trzeci krok do sukcesu to "First 30 Days". Na tym etapie organizatorzy zapewniają uczestnikom programu m.in. warsztaty oraz grupowe konsultacje z ekspertami, którzy podzielą się wiedzą, jak założyć spółkę czy funkcjonować na rynku.

- Pierwsze 30 dni działalności firmy mogą zdecydować o sukcesie lub porażce w ekspansji do nowego kraju. Dlatego chcemy zapewnić firmom wszystko, co będzie im potrzebne do bardzo szybkiej ścieżki rozwoju na nowym rynku. Program "Soft Landing" to propozycja dla startupów zainteresowanych rozpoczęciem działalności w Polsce - podkreśla Ewa Geresz, Dyrektor Innovation Visitors Bureau w Venture Cafe Warsaw.

Dzięki programowi, pięć wybranych w konkursie przedsiębiorstw otrzyma dostęp do indywidualnych sesji z ekspertami oraz dostęp do przestrzeni co-workingowej w centrum Warszawy. Kryterium konkursu to największe pozytywne tzw. oddziaływanie społeczne lub środowiskowe.

- Firmy, które dołączą do programu "Soft Landing" otrzymają od nas wsparcie m.in. w procesie włączenia się w ekosystem innowacyjny w Polsce oraz nawiązania wartościowych kontaktów z kluczowymi osobami, organizacjami i instytucjami. Przestrzenie CIC Warsaw są zaprojektowane tak, aby wzmacniać kreatywność oraz tworzyć efektywne środowisko pracy - wyjaśnia Izabela Górska, współzałożycielka CIC Poland, Sales Lead w CIC Warsaw.

Czwarta część projektu, "Scaling-up", jest dodatkowym wsparciem dla przedsiębiorców, którzy swoją firmę chcą rozwijać na nowych, globalnych rynkach.

"Poland. Business Harbour" - pomoc dla przedsiębiorczych Białorusinów z sektora ICT

Polski rząd wspiera Białorusinów w rozwoju ich firm w Polsce już od września realizując projekt "Poland. Business Harbour". Koordynatorami są Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Startup Hub Poland.

Zainteresowanie programem "Poland. Business Harbour" nadal jest bardzo duże. Przez trzy miesiące jego funkcjonowania wpłynęło do PAIH ponad 1200 zgłoszeń mailowych oraz blisko 1000 zgłoszeń telefonicznych. Obecnie w Centrum Inwestycji obsługujemy 40 białoruskich projektów. Zdecydowana większość, bo ponad 30 dotyczy firm z branży IT, a w dwóch przypadkach to projekty gamingowe - mówi Katarzyna Jedlińska, rzecznik prasowy PAIH.

W ramach "Poland. Business Harbour" Białorusini mogą dowiedzieć się, jak szybko i sprawnie rozpocząć działalność na terenie Polski, uzyskać wsparcie przy relokacji pracowników i ich rodzin, ale też otrzymać prawną i wizową pomoc w formule "business concierge". Osoby fizyczne i firmy z Białorusi mogą liczyć na ułatwienia w kontakcie z samorządami czy Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi, które aktywnie włączyły się w przygotowanie oferty, tworząc tymczasową przestrzeń biurową i mieszkaniową. Jednym z elementów pakietu jest wsparcie w postaci łączenia przedsiębiorców z inwestorami oraz grantów na działalność B+R. Osoby fizyczne posiadające wykształcenie inżynierskie lub doświadczenie w branży IT mogą z kolei skorzystać z ułatwionej procedury wizowej. Oprócz tego, kilkadziesiąt firm technologicznych z całej Polski przygotowało dla przyjeżdżających specjalne oferty pracy.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij