Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
16 października 2020

Ruszyła Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza

13 października swoją działalność zainaugurowała Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza. Głównym zadaniem Izby jest wzmocnienie wymiany handlowej oraz relacji inwestorskich pomiędzy Polską a Węgrami. Obecnie izba skupia 33 firmy.

Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza ma swoje siedziby w Warszawie i Budapeszcie. Inicjatywę utworzenia Izby poparły krajowe izby handlowe, organizacje eksportowe oraz przedstawiciele obu państw, mając na celu rozwój stosunków gospodarczo-handlowych oraz poszerzenie współpracy między Polską i Węgrami. W skład Izby wchodzą 33 firmy z doświadczeniem w działalności na terenie obydwu państw. Wśród członków Izby znajdują się takie znane marki jak: Nowy Styl, KR Group, Litwiniuk czy Cordia Polska. To właśnie dyrektor zarządzający tej ostatniej firmy, Michał Melaniuk został prezesem Izby. Dyrektorem Generalnym Izby jest Anna Wisniewski, była węgierska dyplomatka odpowiedzialny za współpracę gospodarczą z Polską.

Jednym z celów Izby jest ożywienie dotychczasowej wymiany gospodarczej na linii Polska – Węgry, choć już dzisiaj z perspektywy Polski, Węgry są jednym z kluczowych partnerów handlowych. Dla osiągnięcia tego zadania Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza zamierza rozpowszechniać informacje rynkowe i finansowo-ekonomiczne w celu promocji wzajemnej wymiany handlowej oraz oferować usługi polskim i węgierskim firmom, oparte o własną sieć kontaktów. Ponadto Izba zapowiada organizację wydarzeń ekonomicznych i spotkań biznesowych dla swoich członków.

Bilateralna wymiana handlowa pomiędzy Polską i Węgrami osiągnęła w ubiegłym roku rekordową wartość 10,4 miliarda euro. Polska jest 4. największym eksporterem na Węgry i jednocześnie 2. największym dostawcą żywności. Powołanie pierwszej, po 1939 r. Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej stanowi przypieczętowanie doskonałej współpracy gospodarczej pomiędzy dwoma krajami - komentuje Marcin Karaskiewicz, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Budapeszcie. - Dla naszego biura dodatkową satysfakcję stanowi fakt, że mieliśmy swój mały udział w utworzeniu przedmiotowej Izby.

Nowopowstała Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza działa przy wsparciu ambasad obydwu krajów. Co więcej, w najbliższej przyszłości planuje rozpocząć działania partnerskie z innymi instytucjami wsparcia biznesu w Polsce i na Węgrzech.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij