Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
6 października 2020

Ekologiczne rozwiązania budowlane z Polski podbijają USA

Firma SADDAR specjalizująca się w produkcji ekologicznych elementów budowlanych podpisała, przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), kontrakt z amerykańską siecią 350-ciu hipermarketów budowlanych. Pierwsze zamówienie otwiera przed firmą szansę na szybkie rozszerzenie oferowanego w USA asortymentu o kolejne produkty i klientów.

Wprowadzenie wyrobów SADDAR do sieci amerykańskich hipermarketów budowlanych to pierwszy krok we wsparciu, jakie udzieliło biuro handlowe PAIH w Waszyngtonie. Następny krok to zbudowanie wiedzy na rynku USA o zaletach polskiego produktu dla środowiska naturalnego.

Pionierskie rozwiązanie produkcji ze specjalnie opracowanego przez SADDAR kompozytu na bazie surowca pochodzącego z recyklingu butelek PET jest dla Amerykanów bardzo atrakcyjne. Według danych McKinsey & Company tylko 28 proc. plastiku z opakowań i butelek jest w USA ponownie przetwarzane. Model gospodarki o obiegu zamkniętym, w który idealnie wpisuje się nasz rodzimy producent przyciąga coraz większą uwagę w Stanach Zjednoczonych. Sama Kalifornia, która przoduje w ekologicznych rozwiązaniach to piąta gospodarka światowa i tam właśnie będziemy starać się o nowe kontrakty dla polskiego producenta - powiedział Bartosz Szajda, kierownik biura ZBH PAIH w Waszyngtonie.

Kompozytowa ekokotwa to produkt oparty na zastrzeżonej konstrukcji i innowacyjnym w skali światowej pomyśle wykorzystania do jego produkcji butelek PET. Dotychczasowa hegemonia producentów i dostawców kotw stalowych została przełamana autorskim rozwiązaniem polskiej firmy SADDAR z sukcesem podbijającej już Europę Zachodnią.

- Rozwiązania instalacyjne oferowane przez SADDAR mają bardzo szerokie zastosowanie, w tym jako elementy montażu ogrodzeń, drewnianej architektury ogrodowej czy w sektorze budowlanym. Są to kotwy wbijane, wkręcane i przykręcane w niemal każdy rodzaj gruntu czy powierzchni. Na szeroką skalę używane są przy m.in. instalacji ogromnych farm fotowoltaicznych w USA. Montaż jest szybki i przyjazny środowisku: bez użycia cementu oraz potrzeby dostosowania gruntu z użyciem ciężkiego sprzętu. W razie potrzeby, instalacje można po prostu przenieść w inne miejsce bez uszczerbku dla środowiska - dodaje Bartosz Szajda.

Naszym celem jest zapewnienie idealnego ekologicznego produktu, który istotnie przyczynia się do poszanowania środowiska naturalnego. Oprócz rozpoczętej właśnie ekspansji w USA w ciągu najbliższych 3 lat planujemy również umocnić się w Europie, zdobywając 25 proc. rynku. Przy poziomie produkcji 1.5 mln sztuk rocznie i zużyciu 20 butelek na jedną ekokotwę recyklingowi będziemy poddawać aż 30 mln butelek plastikowych. Dumnie możemy zatem mówić o naszych "zielonych zasługach" - powiedział Dariusz Sadowiński, założyciel firmy SADDAR.

Bazowy surowiec PET pochodzi z recyklingu głównie plastikowych butelek po wodzie mineralnej czy napojach gazowanych i stanowi istotny czynnik ochrony środowiska i przekształcenia plastikowych odpadów poużytkowych czy poprodukcyjnych w pełnowartościowy nowy wyrób, który zastępuje droższy wykonany z blachy stalowej i którego wytworzenie wymaga zużycia dużej ilości energii i kopalin nieodnawialnych, będąc jednocześnie szkodliwym obciążeniem dla środowiska a zwłaszcza atmosfery. Jednocześnie ekokotwa SADDAR wbita w ziemię nigdy nie będzie korodować i nie ulegnie działaniom czynników atmosferycznych, na które jest narażona i jak ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych wyrobów ze stali lakierowanej lub pokrytej galwanicznie mikronową powłoką. Oferowane przez SADDAR ekokotwy można użyć ponownie co więcej można je zmielić i ponownie przetworzyć na inne produkty. Wpisują się zatem w wymagania stawiane produktom w zakresie gospodarki w obiegu zamkniętym (circular economy).


SADDAR


W latach 2018-2020 firma SADDAR zainwestowała w badania i rozwój blisko 2.0 mln USD na poprawę wydajność produkcji do 2,5 - 3 mln ekokotw rocznie oraz na unowocześnienie i opracowanie nowych innowacyjnych modeli produktów.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH)

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie.

Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju.

PAIH współpracuje z sektorem publicznym i partnerami regionalnymi, oferując m.in.: szkolenia, audyt i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij