Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
31 lipca 2020

Korzyści z liberalizacji handlu z Wietnamem - EVFTA wchodzi w życie

Już 1 sierpnia wejdzie w życie umowa gospodarczo-handlowa UE-Wietnam (EVFTA), dzięki której przed polskim biznesem otworzy się bardzo perspektywiczny, 95-milionowy azjatycki rynek. Największe korzyści z liberalizacji handlu odniosą sektory: farmaceutyczny, rolno-spożywczy, maszynowy i motoryzacyjny.

Wietnam nie należy do kluczowych partnerów handlowych Polski, jednak ze względu na jego potencjał gospodarczy, resort rozwoju sklaryfikował go jak rynek perspektywiczny dla polskiego biznesu. Naszymi hitami eksportowymi do Wietnamu do tej pory były filety rybne, leki oraz produkty mleczarskie. Wartość sprzedaży nadwiślańskich towarów do Wietnamu sięgnęła w 2017 r. 1 mld zł, a w 2019 r. przekroczyła 1,3 mld zł. Jest jednak drugim, po Singapurze, największym partnerem handlowym UE wśród państw należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Wartość wymiany towarowej między UE a Wietnamem sięga niemal 50 mld euro rocznie, a w przypadku usług kwota ta wynosi prawie 4 mld euro. 30 czerwca 2019 roku Unia Europejska i Wietnam podpisały w Hanoi porozumienie o wolnym handlu (EVFTA), które docelowo zniesie ponad 99% ceł na unijne i wietnamskie towary. Dokument będzie obowiązywać od 1 sierpnia tego roku.

Minimalizacja barier i biurokracji

- Wchodzące właśnie w życie porozumienie jest przełomowe dla relacji gospodarczych UE z krajami trzecimi. To druga, po Singapurze, umowa liberalizująca wymianę towarową z członkiem ASEAN. Wraz z wejściem w życie porozumienia Wietnam zniesie 65 proc. ceł przywozowych na towary z UE, pozostałe będą stopniowo eliminowane przez 10 lat - mówi Piotr Harasimowicz, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Ho Chi Minh. Jak tłumaczy, umowa oferuje firmom po obu stronach więcej możliwości poprzez usunięcie taryf celnych, ograniczenie barier regulacyjnych i biurokracji, zapewnienie ochrony oznaczeń geograficznych, otwarcie usług i rynku zamówień publicznych, a także gwarancję, że uzgodnione zasady są wykonalne. Szef wietnamskiego biura PAIH wyjaśnia, że największe korzyści z liberalizacji handlu odniosą sektory farmaceutyczny, rolno-spożywczy, maszynowy i motoryzacyjny.

Blisko połowa produktów farmaceutycznych pochodząca z UE będzie zwolniona z 8-procentowych ceł zaraz po wejściu w życie umowy, reszta po 7 latach. Z kolei cła na wołowinę zostaną wyeliminowane po 3 latach, na produkty mleczarskie maksymalnie po 5 latach, a na przetwory spożywcze po upływie 7 lat. Dość mocno obciążony (stawki sięgające 48-50%) handel winami i napojami spirytusowymi nie będzie podlegał opodatkowaniu po 7 latach od implementacji porozumienia. Na piwo przyjdzie pora po 10 latach. Co ważne wraz z wejściem w życie umowy prawie wszystkie maszyny i urządzenia będą zwolnione z 35-procentowych ceł, do zera zejdzie też bagatelna, 78-procentowa stawka na samochody - wylicza Piotr Harasimowicz z Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Ho Chi Minh.Dostęp do zamówień publicznych i rynku usług

Szef wietnamskiego biura handlowego Agencji podkreśla również, że porozumienie EVFTA otwiera wietnamski rynek zamówień publicznych dla wszystkich firm z UE, w tym z Polski. - Zgodnie z zapisami umowy polscy przedsiębiorcy będą mogli przystąpić do przetargów ogłaszanych przez takie podmioty jak administracja centralna (w tym dotyczące realizacji inwestycji infrastrukturalnych), miasta Hanoi i Ho Chi Minh City oraz największe przedsiębiorstwa państwowe - wyjaśnia Piotr Harasimowicz. Zaznacza ponadto, że umowa zapewnia ułatwiony dostęp do wietnamskiego rynku usług pocztowych i kurierskich, bankowych i ubezpieczeniowych, a także tych związanych z transportem morskim.

Wpływ pandemii a ochrona inwestycji

W pierwszej połowie 2020 r. Wietnam odnotował wzrost 1,81% wzrost PKB - najniższy od 2011 r. Rząd szacuje, że wzrost gospodarczy spowolni w tym roku do 3-4%, podczas gdy w 2019 roku wyniósł najprawdopodobniej 7%. - Co ciekawe z powodu pandemii COVID-19 cena akcji i aktywów przedsiębiorstw nagle spadła, co może utorować drogę zagranicznym inwestorom do zwiększenia przejęć przedsiębiorstw krajowych. Warto zauważać, że wietnamski parlament już w lutym zagłosował za umową o ochronie inwestycji, która jest składnikiem porozumienia EVFTA - tłumaczy szef biura PAIH w Wietnamie. Jak dodaje Piotr Harasimowicz, umowa o ochronie inwestycji przewiduje utworzenie systemu sądów inwestycyjnych z niezależnymi sędziami na czele do rozstrzygania sporów między inwestorami z państw Unii a rządem Wietnamu.

Szef wietnamskiego biura PAIH zapewnia, że Agencja na bieżąco informuje przedsiębiorców o praktycznych aspektach umowy EVFTA. Jednym z narzędzi, jakie przygotowała jest bezpłatne webinarium, które odbędzie się już we wrześniu.

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz rozwiązania technologiczne made in Poland. Agencja pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij