Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
20 maja 2020

PAIH24 Alert. Informacje rynkowe: Europa i Azja

Przekazujemy najnowsze informacje gospodarcze ze świata.

BIAŁORUŚ: zniesienie zakazu wywozu niektórych materiałów medycznych, m.in. maseczek rodzimej produkcji.

CZECHY: Czech Airlines (CSA) wznowiły regularne loty do Paryża, Frankfurtu nad Menem i Amsterdamu.

FRANCJA: kraj został podzielony na strefy, zielone bądź czerwone (m.in. region paryski), w zależności od stopnia zakażeń koronawirusem; obywatele po raz pierwszy od dwóch miesięcy mogą opuścić swoje miejsca zamieszkania bez wypełniania dokumentów uzasadniających wyjście; restauracje i bary wciąż pozostają zamknięte, ale dozwolone spotkania do 10 osób.

GRUZJA: linie lotnicze Georgian Airways wznowią regularne loty od 1 lipca.

IRLANDIA:

  • rozpoczęła się I faza znoszenia ograniczeń; plan znoszenia restrykcji jest podzielony na pięć etapów w odstępach trzytygodniowych w i potrwa do 10 sierpnia;
  • stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła aż 28,2% - najwięcej w historii kraj;
  • od 1 lipca Ryanair przywróci 40% rozkładu lotów, zachowa 90% sieci tras sprzed pandemii.


HISZPANIA
: 70% Hiszpanii weszło w pierwszą fazę odmrażania gospodarki; część archipelagu Balearów i Wysp Kanaryjskich weszła do kolejnej; we Wspólnocie Madrytu, aglomeracji Barcelony oraz znacznej części regionu autonomicznego Kastylii i Leon została utrzymana faza 0, co oznacza najmniejszy stopień luzowania obostrzeń; szczegóły.

PORTUGALIA: rozpoczął się drugi etap łagodzenia obostrzeń, który zakłada m.in.: otwarcie restauracji, kawiarni i żłobków.

ROSJA: zmiana wymogów dotyczących transportu żywności i produktów nieżywnościowych w krajach Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej.

SERBIA: ruszyły pierwsze loty komercyjne z lotniska w Belgradzie; 21 maja swoje połączenia ma uruchomić największy serbski przewoźnik Air Serbia.

FILIPINY: podatek dochodowy dla firm ma być obniżony z 30% do 25% od lipca 2020 r.

INDONEZJA: ministerstwo skarbu przedstawiło pięcioetapowy plan odmrażania gospodarki; luzowanie obostrzeń rozpocznie się już 25 maja, a do końca czerwca działalność wznowią wszystkie sektory gospodarki, zachowując protokół higieny i dystansu społecznego.

JAPONIA: gospodarka jest już w recesji; analitycy przewidują rekordowy spadek PKB o 21,5% w okresie kwiecień-czerwiec 2020 r.

KOREA POŁUDNIOWA: bez pracy jest ponad 2 mln Koreańczyków, najwięcej od 2000 roku.

MALEZJA: do 9 czerwca obowiązuje warunkowy Movement Control Order; trwa odmrażanie gospodarki, a życie publiczne wraca do względnej normalności; zakaz podróżowania miedzy stanami oraz wjazd cudzoziemców jest utrzymany.

MJANMA: walczy m.in. z brakiem możliwości realizacji nauczania na odległość; spowodowane to jest brakami w infrastrukturze oraz zaniedbaniami w rozwoju kraju na wielu płaszczyznach; dotychczas wjazd do Mjanmy jest zabroniony dla cudzoziemców na czym bardzo traci branża turystyczna kraju.

TAJLANDIA: nadal obowiązuje stan wyjątkowy; granice lotnicze będą zamknięte do końca czerwca.

UZBEKISTAN: nowe narzędzia wsparcia biznesu i obywateli: nowe środki wspierania biznesu i społeczeństwa: stawka podatku społecznego dla małych firm i gospodarstw domowych zostanie obniżona z 12% do 1% w okresie maj-lipiec, MŚP będą zwolnione z podatku gruntowego i majątkowego w ciągu najbliższych trzech miesięcy; przedsiębiorcy będą mogli płacić cła z odroczeniem do 120 dni.

IZRAEL: w kwietniu stopa bezrobocia sięgnęła rekordowych 27%, przed pandemią nie przekraczała 4%.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij