Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
25 lutego 2020

Wmurowanie kamienia węgielnego pod inwestycję Umicore

25 lutego w Radzikowicach pod Nysą odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod nowy zakład produkcyjny belgijskiego koncernu Umicore. W podjęciu decyzji inwestycyjnej firmę branży elektromobilności wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). Agencja obecnie współpracuje z 19 producentami i poddostawcami z tego sektora.

Belgijska Grupa Umicore ma na świecie 48 zakładów, w których produkuje katalizatory ograniczające emisję spalin (tego typu zakład znajduje się pod Nową Rudą) oraz zajmuje się recyklingiem metali szlachetnych. Pod Nysą, w województwie opolskim, będzie wytwarzać materiały katodowe wchodzące w skład baterii stosowanych w pojazdach elektrycznych. Symbolicznym początkiem obecności Umicore w Nysie było wmurowanie kamienia węgielnego, które odbyło się 25 lutego w Radzikowicach. Wzięli w niej udział m.in. Prezes Grupy Umicore Marc Grynberg, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski oraz przedstawiciele administracji lokalnej.

Firma, dzięki innowacyjnym technologiom, odpowiedzialnemu wydobyciu surowców i zastosowaniu zamkniętego obiegu materiałów jest bardzo mocno zaangażowana w proces transformacji ku elektrycznej mobilności. Jesteśmy wiodącym dostawcą materiałów katodowych w transporcie elektrycznym i dlatego tak ważna jest dla nas możliwość docierania do klientów w różnych regionach świata. Budowa nowego zakładu produkcyjnego w Nysie świetne wpisuje się w tę strategię - podkreślał CEO Umicore Marc Grynberg.

Jak poinformowali przedstawiciele inwestora, prace budowlane rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku i potrwają kilkanaście miesięcy. Proces produkcyjny ma się rozpocząć pod koniec 2020 roku. W nowym zakładzie Umicore pracę znajdzie ok. 400 osób, m.in. z wysokimi kwalifikacjami technicznymi. Belgijski inwestor planuje też współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. To największa zagraniczna inwestycja w regionie i jedna z największych z Polsce. Jej wartość szacowana jest na 660 mln euro.

Wspieranie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) jest jednym z głównych zadań Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Agencja odpowiada za wsparcie blisko 30 proc. wszystkich BIZ zrealizowanych w Polsce.

W związku z tym, że Polska stawia na rozwój innowacji, jako PAIH kładziemy nacisk na przyciąganie projektów, które gwarantują transfer wiedzy i wysokiej jakości miejsca pracy. Łączna wartość obsługiwanych przez nas inwestycji wzrosła z 500 mln euro w 2015 r. do niemal 3 mld euro w 2019 r. – zwrócił uwagę podczas wydarzenia Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH.

Jak dodał, największy wzrost liczby projektów Agencja obserwuje wśród inwestycji o charakterze badawczo-rozwojowym i z obszaru e-mobilności. – To bardzo dobra informacja zarówno dla nas, gdyż realizujemy założenia polityki gospodarczej, jak i polskiej gospodarki i polskich pracowników – powiedział Członek Zarządu PAIH.

Do tej pory Agencja wsparła 24 projekty z branży e-mobilności. Inwestorzy, z którymi współpracowała PAIH, zadeklarowali zatrudnienie na poziomie 7,7 tys. osób. Wśród nich był belgijski koncern Umicore. Agencja wsparła inwestora m.in. wyborze lokalizacji i kontaktach z administracją lokalną.

Polska ma wyjątkowy na skalę europejską ekosystem producentów i poddostawców branży elektromobilności. Naszymi atutami są przede wszystkim wysoce wykwalifikowani pracownicy i stabilna gospodarka. Inwestycja Umicore, która opiera się na najnowocześniejszych technologiach, z pewnością przyczyni się do rozwoju innowacji w Polsce. To również kolejny przykład reinwestycji. Świadczy zatem o ogromnym zaufaniu, jakim inwestor obdarzył Polskę i polskich pracowników. Liczymy, że inni inwestorzy tego typu pójdą śladem Umicore i Polska Agencja Inwestycji i Handlu będzie mogła pracować nad podobnymi projektami w przyszłości – wskazał w trakcie ceremonii Grzegorz Słomkowski.

Poinformował także, że obecnie PAIH współpracuje z 19 inwestorami reprezentującymi branżę elektromobilności.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij