Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
12 lutego 2020

Amerykański inwestor otworzy zakład i centrum dystrybucyjne w Zabrzu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) wsparła kolejną amerykańską inwestycję. Obsługiwany przez Agencję producent grillów Weber-Stephen Products LCC wybuduje zakład i utworzy europejskie centrum dystrybucyjne w Zabrzu. Nakłady inwestycyjne mają wynieść blisko 50 mln euro, a produkcja ruszyć już w 2021 roku. W polskim zakładzie Weber pracę znajdzie ok. 250 osób.

Weber-Stephen Products LLC produkuje grille węglowe, gazowe i elektryczne oraz akcesoria. Większość zakładów jest zlokalizowana w Stanach Zjednoczonych. W Europie, gdzie spółka ma sieć centrów dystrybucyjnych, ma powstać fabryka nastawiona na eksport. Spółka brała pod uwagę wiele krajów pod lokalizację nowej inwestycji, jednak ostatecznie wybór zawęziła do Polski i Czech.
 
W zakresie doradztwa lokalizacyjnego inwestora wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Eksperci PAIH przygotowali dla klienta informacje o regulacjach prawnych, w tym zachętach inwestycyjnych. Wsparli go również w kontaktach z przedstawicielami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), administracji lokalnej i regionalnych organizacji wsparcia biznesu. Przygotowali ponadto listę dostępnych nieruchomości. Pod koniec stycznia tego roku inwestor wygrał przetarg na zakup działki na terenie KSSE. Dziś podpisał akt notarialny i stał się formalnym właścicielem gruntu. Obsługa inwestora trwała od kwietnia 2019 roku.
Amerykanie od lat należą do grona kluczowych inwestorów obsługiwanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Łączna wartość ponad 200 projektów z USA, jakie wsparła Agencja, wynosi blisko 4 mld euro. Zadeklarowane przez nich zatrudnienie sięga zaś niemal 70 370 osób. Wiele z tych projektów zostało zrealizowanych w większych ośrodkach miejskich. Jednak mam nadzieję, że inwestycja Weber-Stephen zapoczątkuje większe zaangażowanie amerykańskich, i nie tylko, firm w rozwój mniejszych miast i miasteczek – wskazuje Grzegorz Słomkowski, Członek Zarządu PAIH.Obsłużona przez PAIH amerykańska firma skorzysta ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Działka, na której stanie fabryka ma powierzchnię 21,02 ha i jest największą nieruchomością na terenach KSSE w Zabrzu. Weber planuje rozpocząć budowę zakładu jeszcze w 2020 roku, a produkcję uruchomić w 2021 roku. Szacowane nakłady inwestycyjne mają wynieść blisko 50 mln euro. W polskim zakładzie Weber zamierza zatrudnić ok. 250 osób, przy czym część personelu zajmie się obsługą klienta.
 
W związku z tym, że nasza działalność rozwija się w całej Europie, widzimy doskonałą okazję do produkcji w pobliżu obsługiwanych rynków – mówi Chris Scherzinger, dyrektor generalny Weber-Stephen Products LLC. – Wierzymy, że otwarcie fabryki w Zabrzu leży w najlepszym interesie naszych partnerów handlowych i pomoże nam lepiej służyć naszym użytkownikom końcowym: fanom grilla, którzy ufają Weberowi za wyjątkową jakość produktów i usług – dodaje.
 

***
 

Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciąga nad Wisłę bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Są to projekty związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem nowoczesnych centrów usług dla biznesu. PAIH odpowiada za ok. 30% wszystkich inwestycji zagranicznych zrealizowanych w Polsce, przy tym za 80% projektów strategicznych.  Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij