Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
13 grudnia 2019

Prezentacja obwodu woroneskiego

13 grudnia 2019 r. pod hasłem "Rozumiemy biznes - zaskakujemy możliwościami" odbyła się prezentacja obwodu woroneskiego w siedzibie Rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Moskwie. W holu centrum kongresowego otwarto ekspozycję oraz zaprezentowano osiągnięcia regionu i najważniejsze projekty inwestycyjne.

Prezentacja obwodu woroneskiego


W wydarzeniu tym gościnnie uczestniczyli przedstawiciele Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Moskwie.

Prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej Siergiej Katyrin witając uczestników wydarzenia podkreślił, iż region woroneski to region o wspaniałej historii i wspaniałej przyszłości. Rozwija się on we wszystkich możliwych kierunkach, realizowane są nowe inwestycje (ok. 80 projektów inwestycyjnych o wartości kilkuset mld rubli).

Gubernator regionu woroneskiego Alexander Gusev, przedstawił zebranym region, w szczególności wskazując na główne obszary rozwoju regionu. Między innymi, rolnictwo jest dziedziną bardzo dobrze rozwiniętą w regionie (80% gleby to czarnoziemy). Obwód woroneski zajmuje trzecie miejsce w produkcji mleka w Rosji. W regionie rozwija się hodowla bydła i produkcja przetworów mlecznych. Jedno z głównych zadań do realizacji w kolejnych latach to przetwarzanie większej liczby produktów rolnych, w tym celu konieczne jest budowanie nowych zakładów przetwórczych. W latach dziewięćdziesiątych wiele przedsiębiorstw przemysłowych w regionie było na skraju bankructwa, jednakże przetrwały one ciężkie czasy i na dzień dzisiejszy rozwijają się. Bezrobocie w regionie wynosi 1%. W przemyśle nacisk kładziony jest przede wszystkim na przetwarzanie. Wielkość produkcji przemysłowej w 2018 r. wyniosła 500 mld rubli, a w 2019 r według szacunków wyniesie ponad 600 mld rubli. Branżą, która aktywnie rozwija się w regionie jest IT - działa ok. 1500 firm. Woroneż to miasto akademickie, w którym kształci się kilka tysięcy studentów.

Podczas prezentacji regionu, dyrektor Siemens Transformers LLC Igor Iwanow przedstawił zebranym wybudowany w parku przemysłowym "Masłowski" nowy zakład produkujący transformatory.

Potencjał przemysłowy regionu został przedstawiony uczestnikom prezentacji przez dyrektora Departamentu Przemysłu i Transportu rządu obwodu woroneskiego Aleksandra Desyatirikova, który podkreślił, że podstawą rozwoju gospodarki regionu jest rozwój przemysłu, a w szczególności rozwój przemysłu elektronicznego, rakietowego, rozwój lotnictwa, przemysłu kosmicznego, przemysłu chemicznego, produkcja maszyn i urządzeń dla przemysłu naftowego i gazowego. Produkty wytwarzane w zakładach obwodu woroneskiego mogą konkurować zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych. W regionie znajduje się ponad 3 tys. przedsiębiorstw przemysłowych zatrudniających 195 tys. wykwalifikowanych pracowników i ok. 50 tys. wysoko wykwalifikowanych pracowników.

Kompleks rolno-przemysłowy regionu został przedstawiony przez szefa Departamentu Polityki Rolnej rządu obwodu woroneskiego Aleksieja Sapronowa, a Sergey Lyashko, dyrektor handlowy EkoNiva-APK Holding LLC, omówił warunki rozwoju przetwórstwa produktów rolnych w regionie na przykładzie holdingu EkoNiva.

Wiceprzewodniczący rządu obwodu woroneskiego Artem Wierchowcew, przedstawił raport na temat potencjału zasobów regionu dla rozwoju gospodarki cyfrowej. Miasto Woroneż pod względem liczby firm informatycznych akredytowanych w Ministerstwie Komunikacji Federacji Rosyjskiej zajmuje 14. miejsce wśród miast w Rosji, a pod względem liczby programistów (ponad 5 tys. osób) 7. miejsce. W ciągu ostatnich pięciu lat udział osób zatrudnionych w sektorze IT w regionie w ogólnej liczbie zatrudnionych podwoił się, a rynek technologii informatycznych wzrósł trzykrotnie.

Potencjał turystyczny regionu przedstawił dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Handlu rządu obwodu woroneskiego Sergey Korchevnikov.

Po części oficjalnej przedstawiciele rządu obwodu woroneskiego odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia, a następnie odbyły się spotkania B2B.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij