Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
2 grudnia 2019

Spotkanie biznesowe w Moskwie polskich przedsiębiorców zrzeszonych w Łódzkiej Izbie Przemysłowo-Handlowej

Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Moskwie, 29 listopada 2019 r. w Izbie Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej zorganizowało spotkanie polskich przedsiębiorców województwa łódzkiego reprezentujących różne branże, z rosyjskimi podmiotami gospodarczymi.

Spotkanie biznesowe w Moskwie


Spotkanie prowadził kierownik Zagranicznego Biura Handlowego w Moskwie, Wojciech Kolignan.

W części oficjalnej Dmitrij Bystrow, główny ekspert Departamentu Stosunków Zewnętrznych i Współpracy z Radami Biznesowymi Izby Przemysłowo-Handlowej Federacji Rosyjskiej zabierając głos, podkreślił w swoim wystąpieniu, iż rosyjscy przedsiębiorcy z obwodu Kaliningradzkiego, Lipeckiego, Pskowskiego i innych obwodów FR aktywnie współpracują z polskimi partnerami. W 2018 r. delegacje biznesowe z Polski odwiedziły Daleki Wschód, Syberię i Tatarstan.

Leonid Iwanow, Prezydent Izby Przemysłowo-Handlowej Obwodu Iwanowskiego przedstawił region i jego gospodarkę, wymieniając branże, w których jego zdaniem istnieje duży potencjał współpracy polsko-rosyjskiej. W swoim wystąpieniu zaznaczył, iż przedsiębiorstwa Obwodu Iwanowskiego współdziałają z polskimi partnerami, chociaż, zgodnie z wzajemnym przekonaniem przedsiębiorców, wskaźniki mogą być wyższe i mogą rosnąć szybciej. W roku 2018 w porównaniu do 2017 r., wymiana handlowa z firmami polskimi wzrosła o 12%, a w bieżącym roku zauważalna jest również pozytywna dynamika.

Przewodniczący Rosyjsko-Polskiej Rady Biznesu funkcjonującej przy Izbie Handlowo-Przemysłowej Federacji Rosyjskiej pan Anatolij Leirikh przedstawił zebranym działalność Rad Biznesu działających przy Izbie Przemysłowo-Handlowej FR, w tym działalność Rosyjsko-Polskiej Rady Biznesu.


Spotkanie biznesowe w Moskwie


Działalność Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej omówił dyrektor generalny, pełnomocnik Zarządu Izby pan Rafał Ostrowski. Członkowie Izby, jest ich około 400, reprezentują wszystkie sektory gospodarki istniejące w województwie, a co dziesiąte przedsiębiorstwo aktywnie działa na rynkach zagranicznych, zaznaczył dyrektor generalny w swojej prezentacji.

Przedstawiciele Urzędu miasta Łodzi na czele z dyrektorem Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej panem Michałem Śmiechowiczem przedstawili zebranym historię m. Łodzi, unikatowy w skali europejskiej krajobraz architektoniczny miasta, podkreślili lokalizację miasta w sercu Europy i w centrum Polski, zaprezentowali potencjał gospodarczy i ludzki Łodzi.

Pan Maksym Konstantinowicz, członek Zarządu, dyrektor ds. rozwoju Stowarzyszenia Parków Przemysłowych Rosji, w swojej prezentacji omówił strategie wejścia na rynek w Rosji, w tym działalność stref przemysłowych w Rosji (200), które zapewniają przedsiębiorcom określone preferencje podatkowe i ulgi. Zaznaczył w swojej wypowiedzi, iż niestety wśród TOP 10-ciu zagranicznych firm funkcjonujących w tych strefach, brak jest firm polskich.

Jak chińscy przedsiębiorcy działają w Rosji, o jakich kwestiach należy pamiętać w trakcie działalności transgranicznej oraz formach i obowiązkach publicznych działalności na terenie Rosji przedstawił zebranym pan Paulik Aleksei z rosyjskiej firmy konsultingowej "Sinoruss".


Spotkanie biznesowe w Moskwie


Podczas spotkania podpisano memorandum o współpracy między Łódzką Izbą Przemysłowo-Handlową i Izbą Przemysłowo-Handlową Obwodu Iwanowskiego. Dokument został podpisany przez Prezydenta IPH regionu Iwanowskiego Leonida Iwanowa i Dyrektora Generalnego, Pełnomocnika Zarządu ŁIPH Rafała Ostrowskiego. Przedstawiciele obu Izb podkreślili, iż istnieje duży potencjał współpracy pomiędzy firmami zrzeszonymi w obu Izbach, biorąc pod uwagę również fakt, że oba regiony są historycznie krajowymi centrami przemysłu lekkiego.


Spotkanie biznesowe w Moskwie8_art800


Po części oficjalnej, w formacie B2B odbyły się spotkania biznesowe przedsiębiorców polskich z przedstawicielami rosyjskich podmiotów gospodarczych.


Spotkanie biznesowe w MoskwiePolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij