Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
8 listopada 2019

UE zatwierdziła umowę o wolnym handlu z Singapurem

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły porozumienie o wolnym handlu z Singapurem. Pierwsza dwustronna umowa handlowa Wspólnoty z krajem Azji Południowo-Wschodniej wejdzie w życie 21 listopada.

Przedstawiciele Unii Europejskiej i Singapuru podpisali porozumienia o wolnym handlu (EUSFTA) i ochronie inwestycji 19 października 2018 roku. Ponad rok później, 8 listopada 2019 roku, państwa członkowskie zdecydowały, że EUSFTA wejdzie w życie 21 listopada. Na ratyfikację przez członków UE czeka jeszcze umowa o ochronie inwestycji.
Singapur to dopiero piąty największy partner handlowy Polski wśród państw ASEAN, podczas gdy dla UE jest największym. Do tego od lat notujemy ujemne saldo. Jeśli polskie firmy dobrze wykorzystają zawarte w październiku porozumienie, mamy szansę nie tylko zwiększyć wartość wymiany, ale też zmienić bilans na naszą korzyść - mówi kierownik biura handlowego PAIH w Singapurze Magdalena Smolak.Jak wyjaśnia szefowa PAIH w Singapurze, umowa zniesie bariery taryfowe i pozataryfowe w handlu towarami i usługami. Tłumaczy, że głównym partnerem handlowym Polski wśród członków ASEAN jest Wietnam z saldem obrotów sięgającym 2,3 mld dol. w 2017 r. Z kolei wartość wymiany z Singapurem to zaledwie 816,5 mln dol., co daje mu piątą lokatę w tym zestawieniu. Dodaje, że import produktów z Półwyspu niemal dwukrotnie przewyższa polski eksport. - Jeśli polskie firmy dobrze wykorzystają zawarte w październiku porozumienie, mamy szansę nie tylko zwiększyć wartość wymiany, ale też zmienić bilans na naszą korzyść. Szefowa ZBH Singapur dodaje jednocześnie, że polskie przedsiębiorstwa mają ogromny apetyt na ekspansję do Singapuru, świadczy o tym liczba zapytań, która sięga kilkudziesięciu miesięcznie.

Magdalena Smolak podkreśla także, że zadaniem biura handlowego PAIH w Singapurze jest edukacja polskich firm w zakresie postanowień umowy - Przekonujemy polskich eksporterów, że porozumienie może zmienić oblicze naszych dwustronnych relacji gospodarczych. Oprócz standardowych zapisów o liberalizacji wymiany, znajdziemy w nim postanowienia o ochronie własności intelektualnej, zamówień publicznych, konkurencji, a nawet zrównoważonego rozwoju.

 

Skontaktuj się z namiPolska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij