Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
24 października 2019

Track Tec wchodzi na Bałkany z pomocą PAIH

Polski producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej Track Tec właśnie wbudował rozjazd na jednej z kluczowych linii kolejowych w Bułgarii. Wsparcie w realizacji biznesowych planów na Bałkanach zapewnia spółce biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sofii.

Według raportu przygotowanego przez SpotData we współpracy z BGK „Perspektywy dla inwestycji infrastrukturalnych w Trójmorzu”, wartość projektów infrastrukturalnych w tym regionie ma wynieść do 2030 roku 290 mld euro. Autorzy opracowania wskazują, że infrastruktura kolejowa krajów Trójmorza jest wyraźnie niedoinwestowana. W efekcie aż 1/3 budżetu programu (100 mld euro) mają pochłonąć projekty kolejowe. Jednym z bardziej perspektywicznych rynków w regionie dla branży infrastrukturalnej jest Bułgaria.

Skuteczna ekspansja polskich przedsiębiorstw z branży kolejowej, m.in. na Bałkanach, których rynek ma duży potencjał, wymaga unifikacji systemów, notyfikacji i certyfikacji. Wsparcie w tym regionie oferuje biuro handlowe PAIH w Sofii, którego kierownik Krzysztof Przyłucki od 15 lat specjalizuje się w sektorze. Początkiem musi być jednak zbudowanie popytu w kraju i posiadanie dużego obrotu na rynku krajowym. To punkt wyjścia do obsługi rynków zagranicznych. Odwrotna kolejność w przemyśle ciężkim nie jest możliwa - mówi Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.

Przykładem udanego wejścia polskiej firmy na bałkański rynek jest producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej Track Tec. Spółka wbudowała w tym tygodniu rozjazd na linii kolejowej nr 2 Sofia - Warna w stacji Lakatnik w Bułgarii. Rozjazd o promieniu R300 został wyprodukowany w jej zakładzie w Zawadzkiem, na podrozjezdnicach strunobetonowych produkcji zakładu w Goczałkowie. Odpowiedzialny za rozwój spółki na bałkańskich rynkach Tomasz Balcerzak zaznacza, że tamtejszy region to perspektywiczny kierunek działań Track Tec.

Uważnie spoglądamy na Bałkany, gdzie intensywnie rośnie zainteresowanie modernizacją infrastruktury kolejowej. Bez wątpienia drogi żelazne wracają w tym regionie do łask i my chcemy w procesie ich rewitalizacji i rozbudowy uczestniczyć, korzystając z wiedzy i gościnności  biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sofii – mówi przedstawiciel Track Tec.

Wejście i rozwój polskiego producenta na Bałkanach wspiera biuro handlowe PAIH w Sofii.

Na prośbę Track Tec zrobiliśmy rekonesans lokalnego rynku i przygotowaliśmy raporty sektorowe. Zorganizowaliśmy również spotkanie z potencjalnymi partnerami z Bułgarii dla Grupy TrackTec w warszawskiej Centrali PAIH. Monitorujemy na bieżąco okazje biznesowe, dostarczamy informacji na temat projektów infrastrukturalnych oraz wskazujemy z jakich narzędzi wspierających rozwój biznesu w regionie mogą skorzystać polscy inwestorzy - mówi Krzysztof Przyłucki, kierownik biura handlowego PAIH w Sofii.

Grupa Track Tec to czołowy europejski producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej. Prawie połowę wszystkich podkładów kolejowych i co drugi rozjazd zabudowywany na polskiej sieci kolejowej wyprodukowano w zakładach Grupy.

* * *

Polska Agencja Inwestycji i Handlu to punkt pierwszego kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa na rzecz promocji Polski i polskiej gospodarki. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi oraz polską myśl technologiczną. Pomaga przedsiębiorcom w wyborze optymalnej ścieżki ekspansji za granicą. Wspiera również inwestycje bezpośrednie polskich i zagranicznych firm - ważny element zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij