Infolinia: 800 800 120
Aktualności
Strona główna > Aktualności
7 października 2019

PAIH organizuje Światową Konferencję Inwestycyjną

„Organizacja globalnego spotkania Agencji Promocji Inwestycji to wielki zaszczyt dla Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. To wydarzenie jest doskonałą szansą dla Polski, aby podzielić się najlepszymi praktykami w obsłudze inwestorów z całego świata ”- mówi o 24. Światowej Konferencji Inwestycyjnej WAIPA Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH. Dwudniowe wydarzenie rozpoczęło się dziś, 7 października w Warszawie.

WAIPA to organizacja pozarządowa działająca pod auspicjami Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Inwestycji. Zrzesza ponad 150 agencji promocji inwestycji z całego świata (IPA), w tym Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Jej celem jest współtworzenie globalnych standardów obsługi inwestycji, a także wymiana informacji i współpraca zrzeszonych IPA. Co roku, we współpracy z jedną z członkowskich agencji, WAIPA organizuje Światową Konferencję Inwestycyjną (World Investment Conference, WIC). Tegoroczna, 24. edycja odbywa się 7-8 października w Warszawie. Jej tematem są perspektywy i wyzwania w globalnym przepływie inwestycji zagranicznych oraz rola agencji promocji BIZ.

Arda Ermut, prezes WAIPA tłumaczy, że ponad 200 najważniejszych przedstawicieli IPA i globalnych instytucji gospodarczych, takich jak Bank Światowy, UNCTAD, czy OECD i UNIDO będzie dyskutować m.in. o „sposobach zapobiegania spadkowi inwestycji zagranicznych, wykorzystaniu rewolucji cyfrowej do pozyskiwania BIZ i nowym modelom ich realizacji, czy wzmacnianiu roli agencji inwestycyjno-promocyjnych w pozyskiwaniu zagranicznych inwestorów”.

Organizatorem wydarzenia jest PAIH, członek Komitetu Sterującego WAIPA i reprezentant Unii Europejskiej w tej organizacji.

Globalna, a szczególnie europejska gospodarka musi mierzyć się z nowymi wyzwaniami, które bezpośrednio wpływają na wielkość zagranicznych inwestycji w poszczególnych krajach. Z danych UNCTAD wynika, że napływ zagranicznych inwestycji do państw UE zmniejszył się w 2018 roku o 18,5 proc. r/r. To problem dla UE, ale także innych regionów, w których działają agencje inwestycyjne. Musimy wspólnie opracować rozwiązanie tych kwestii - zaznacza Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH. Jak wyjaśnia wiceszef Agencji, statystyki UNCTAD wskazują jednocześnie, że napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski zwiększył się w 2018 r. o ponad 25 proc. r/r. Z kolei, wydany we wrześniu tego roku raport IBM Global Location Trends klasyfikuje nasz kraj na 19. miejscu wśród państw, w których w efekcie bezpośrednich inwestycji zagranicznych powstało najwięcej miejsc pracy na milion mieszkańców.

Pierwszego dnia konferencji, tj. 7 października odbędą się wybory do Komitetu Sterującego WAIPA. Podczas pobytu w Warszawie delegaci agencji promocji inwestycji wezmą również udział w specjalistycznych warsztatach.

 

Partnerzy wydarzenia

1_LOT   1_Metroplan   1_PNA   Pszczolka_logo_art80

 

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij