Aktualności
Strona główna > Aktualności
26 lipca 2019

Serce nowej hybrydy Toyoty powstanie w Polsce

Długoletni klient PAIH, Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP), zrealizuje w Polsce kolejną reinwestycję. W wałbrzyskiej fabryce będzie produkować nową przekładnię do e-silników. Projekt Toyoty jest 13. z sektora elektromobilności w portfolio zakończonych inwestycji PAIH.

Nowa elektryczna przekładnia Toyoty, która będzie współpracować z silnikiem o pojemności 1,5l zacznie powstawać w 2021 r. w Wałbrzychu. Rok wcześniej, w Jelczu-Laskowicach koncern rozpocznie produkcję tego silnika. W ten sposób, jak zaznacza inwestor, oba zakłady będą tworzyć „jeden hybrydowy zespół napędowy”.

Nasza fabryka staje się europejskim centrum produkcyjnym elektrycznych komponentów do niskoemisyjnych napędów hybrydowych. Decyzja koncernu o przyznaniu nam produkcji kolejnego typu przekładni e-CVT stanowi uznanie naszych dotychczasowych osiągnięć oraz dowód na zaufanie, jakim władze koncernu darzą TMMP. Będziemy kontynuować rozwój naszej załogi o oparciu o nowoczesne, zautomatyzowane procesy, które będą wdrażane wraz z uruchomieniem u nas produkcji głównych komponentów elektrycznych. To kolejny kamień milowy na drodze do elektomobilności w Polsce i Europie – mówi Eiji Takeichi, Prezes TMM.Japoński koncern przez prawie dwie dekady zainwestował nad Wisłą 3 mld zł, zatrudniając 2 tys. osób. Realizacja wszystkich projektów związanych z rozwojem silników nowej technologii (TNGA – Toyota New Global Architecture) spowoduje wzrost poziomu inwestycji w obu polskich fabrykach do blisko 5 mld zł.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu wspiera TMMP od 20 lat, czyli od wejścia japońskiego giganta do Polski. Agencja odgrywała kluczową rolę w ściągnięciu inwestora nad Wisłę, wspierała go później w procesie decyzyjnym dotyczącym każdej reinwestycji. Podobnie było również w przypadku uruchomienia produkcji nowej przekładni do e-silników. Eksperci PAIH wielokrotnie spotykali się z przedstawicielami Toyoty zachęcając inwestora do ulokowania tego procesu w jednej z polskich fabryk.

Nowoczesne, zautomatyzowane procesy produkcyjne gwarantują wysokiej jakości miejsca pracy i transfer technologii. Wszystko to składa się na większy poziom innowacyjności naszego kraju, który nieustannie wspina się w łańcuchu wartości. PAIH od lat współpracuje z Toyotą, wspiera też jej poddostawców. Reinwestycja, i do tego w tak ważnym dla polskiej gospodarki sektorze, to dowód na ogromne zaufanie jakim darzą Polskę i polskich pracowników najwięksi inwestorzy na świecie – zaznacza Krzysztof Senger, Członek Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Od 2016 r. PAIH obsłużyła 13 projektów inwestycyjnych z obszaru e-mobilności. Ich realizacja zakłada stworzenie w Polsce ok. 3 tys. nowych miejsc pracy.

***

Polska Agencja Inwestycji i Handlu przyciąga nad Wisłę bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ). Są to projekty związane z budową nowych zakładów produkcyjnych lub lokowaniem nowoczesnych centrów usług dla biznesu. PAIH odpowiada za ok. 30% wszystkich inwestycji zagranicznych zrealizowanych w Polsce, przy tym za 80 proc. projektów strategicznych.

***


TMMP posiada dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Fabryka w Wałbrzychu produkuje elektryczne przekładnie do niskoemisyjnych samochodów hybrydowych współpracujących z silnikiem 1,8-litra, 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe 1,5 l, a także silniki Diesla o pojemnościach 1,4 l oraz 2,2 l. Po uruchomieniu linii produkcyjnych nowych silników o pojemności 2,0 l i 1,5 l zaprojektowanych w technologii TNGA, zdolności produkcyjne fabryki wyniosą 309 tysięcy jednostek napędowych rocznie. Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty oraz Grupy PSA i firmy Lotus prowadzone przez spółki europejskie: Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.

(TMMP/PAIH)Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij