Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
24 lipca 2019

Potencjał inwestycyjny Północnej Karoliny

Od jedenastu lat Karolina Północna zajmuje czołowe miejsce w rankingu Forbes plasując się na piątej pozycji w kategorii najlepszych stanów do prowadzenia biznesu w Stanach Zjednoczonych. Karolina Północna jest ceniona ze względu na atrakcyjną lokalizację, niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz umiarkowane koszty życia, siłę roboczą o wysokich kwalifikacjach i najniższy w Stanach Zjednoczonych podatek CIT na poziomie 2,5%. Wiodącymi sektorami gospodarki Karoliny Północnej są: biotechnologia, IT, lotnictwo, motoryzacja, przetwórstwo i produkcja żywności oraz produkcja mebli.

North Carolina


Karolina Północna jest dziewiątym największym stanem w USA pod względem zaludnienia. Od 2001 r. do 2017 r. liczba mieszkańców wzrosła o 25% i obecnie wynosi ponad 10 milionów osób. Ponad 464 tys. osób jest zatrudnionych w przemyśle produkcyjnym, co na przestrzeni ostatnich pięciu lat stanowi wzrost o 5%. Dzięki temu Karolina Północna ma najliczniejszą siłę roboczą w przemyśle produkcyjnym w całym południowo-wschodnim regionie Stanów Zjednoczonych. Stan posiada także wysoko wykwalifikowanych pracowników dzięki wspieraniu działań na rzecz badań i rozwoju, obecności licznych renomowanych uczelni, w tym North Carolina State University, Duke University oraz University of North Carolina at Chapel Hill. Każdego roku ponad 22,500 absolwentów kończy kierunki STEM (science, technology, engineering, and mathematics) i zasila innowacyjne firmy, których duża część zlokalizowana jest w Research Triangle Park - RTP. Firmy z Karoliny Północnej są liderem w dziedzinie innowacji w Stanach Zjednoczonych z 70-procentowym wzrost liczby patentów na przestrzeni ostatnich 10 lat. Ponadto stan posiada trzecią największą liczbę personelu wojskowego w USA, w tym około 20 tysięcy osób rocznie przechodzi po zakończeniu służby wojskowej na tamtejszy rynek pracy. Są to głównie, wykształceni przez wojsko, inżynierowie, ale również osoby z doświadczeniem w IT, opiece zdrowotnej, komunikacji oraz badaniach naukowych.

Stan może pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą, która znacznie ułatwia logistykę dla firm. Karolina Północna posiada cztery międzynarodowe porty lotnicze, dwa głębokowodne porty morskie i rozwinięty system kolei. Nowych inwestorów przyciągają również konkurencyjne koszty budowy obiektów przemysłowych, które są o 16% niższe od średniej krajowej oraz koszty energii elektrycznej niższe o 7% od pozostałych stanów. Ponadto o strategicznym położeniu stanu decyduje dostępność do 178 mln mieszkańców Stanów Zjednoczonych w odległości 1609 km.

Karolina Północna oferuje wsparcie dla zagranicznych inwestorów w postaci zachęt inwestycyjnych (Job Development Investment Grant - JDIG) i ulg podatkowych, których zakres jest ustalany w oparciu m.in. o wysokość inwestycji oraz liczbę stworzonych miejsc pracy. Więcej informacji dostępnych jest pod linkiem.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij