Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
27 czerwca 2019

Producent tytoniu do fajki wodnej wchodzi do Polski

Pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich producent tytoniu do fajki wodnej, firma Al Fakher uruchamia w Grodzisku Mazowieckim koło Warszawy zakład produkcyjny. To pierwszy projekt inwestycyjny z ZEA, jaki obsługuje Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Otwarcie zakładu produkcyjnego Al Fakher

W związku z rosnącą popularnością rytuału sziszy, zwłaszcza w Europie, jeden z wiodących światowych producentów melasy aromatyzowanego tytoniu do tego rodzaju fajki wodnej - Al Fakher - postanowił zlokalizować produkcję na Starym Kontynencie. W procesie inwestycyjnym firma rozważała kilka lokalizacji, głównie w regionie Europy Środkowo - Wschodniej. Ostatecznie wybór padł na Polskę, z racji na jej silną pozycję w unijnym przemyśle spożywczym, a także rosnącą atrakcyjność kraju dla zagranicznych wytwórców tytoniu.


Polska Agencja Inwestycji i Handlu pomogła inwestorowi z Emiratów Arabskich wybrać optymalną ścieżkę inwestycyjną. Proces doradztwa strategicznego obejmował m.in. dopasowanie odpowiedniej lokalizacji do specyfiki projektu, czy pomoc w przejściu przez procedury administracyjne, zwłaszcza związane z prawem celnym w Polsce – tłumaczy Marcin Fabianowicz szef zespołu odpowiadającego za doradztwo lokalizacyjne.


Jednym z czynników, jakim kierowała się firma podejmując decyzję o wyborcze kraju, były przyjazne warunki do rozwoju biznesu.

Już na samym początku zostaliśmy bardzo dobrze przyjęci w Polsce. Jesteśmy zadowoleni z otwartości polskich instytucji, w szczególności urzędu celnego, który mocno zaangażował się w pomoc w realizacji tak szczególnego projektu – wyjaśnia prezes firmy Al-Fakher, Desmond Naughton.


Zakład wytwórczy firmy Al Fakher został umiejscowiony w Grodzisku Mazowieckim, koło Warszawy. Przy produkcji aromatyzowanego tytoniu pracować będzie docelowo 100 pracowników. Oficjalne otwarcie linii produkcyjnej nastąpiło 27 czerwca, ale firma rozpoczęła już działalność w kwietniu tego roku.Inwestycja Al Fakher jest pierwszym projektem realizowanym przez firmę pochodzącą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przy którym pracowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Spodziewamy się kolejnych inwestycji z ZEA oraz państw sąsiednich. Prowadzimy intensywne działania promujące Polskę poprzez Biuro Handlowe PAIH w ZEA. W przyszłym roku odbędzie się EXPO 2020 w Dubaju. To pierwsza wystawa światowa w tym regionie świata i świetna okazja do zwrócenia uwagi arabskich inwestorów na nasz kraj  – tłumaczy Marcin Fabianowicz z PAIH. 

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij