Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
17 czerwca 2019

Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii w światowym centrum innowacji

IT/ ICT to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów krajowej gospodarki, a jednocześnie sektor, który odpowiada za największą wartość polskich inwestycji bezpośrednich w Stanach Zjednoczonych, wynoszącą 293,7 mln dolarów. Nie przypadkowo Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii poświęcone bilateralnej współpracy technologicznej odbyło się w samym sercu Doliny Krzemowej, w ramach oficjalnej wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. 17 czerwca podczas zorganizowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu wydarzenia krajowy biznes reprezentowały przede wszystkim firmy Blik, Asseco, Billon, Jet Propulsion Laboratory, a także Ownetic czy Booksy.

Andrzej Duda Forum Nowych Technologii USA


Uroczystego otwarcia konferencji w Menlo Park, które zgromadziło ponad 200 osób, dokonał gość honorowy wydarzenia, Prezydent Andrzej Duda, oraz p.o. prezes PAIH, Grażyna Ciurzyńska. Prezydent Duda przypomniał, że od 1989 roku Polska zmieniła się diametralnie, ale przez te wszystkie lata kraj niezmiennie obfitował w talenty:Mamy w Polsce kapitał, którego nigdy nam nie brakowało i liczę na to, że nigdy nie braknie, a mianowicie bardzo zdolnych ludzi, świetnie wyszkolonych, doskonałe kadry naukowe, przygotowujące pracowników branży IT nowych technologii, którzy śmiało mogą konkurować na całym świecie. Pomyślny rozwój przedsiębiorstw w Polsce, to rozwój całego kraju. Wierzę, że inwestowanie w ludzi w Polsce znakomicie się Państwu zwróci - powiedział prezydent Andrzej Duda.Jak dodała p.o. prezes PAIH, Grażyna Ciurzyńska, sektor innowacji rozwija się w Polsce bardzo szybko dzięki dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu kraju, dostępowi do kapitału, ale także dzięki ludziom:Polacy są zdeterminowani, kreatywni, a przede wszystkim przedsiębiorczy. Miejsce, w którym odbywa się dzisiejsze Forum jest dla Agencji szczególne, gdyż właśnie tu mamy swój oddział. Zależy nam na utrwalaniu długoterminowych relacji między polskimi i amerykańskimi firmami.

Dobra kondycja polskiej gospodarki, wysokie kwalifikacje kadr, a także oferta zachęt inwestycyjnych, promująca rozwój projektów innowacyjnych są doceniane przez stronę amerykańską. W ciągu ostatnich 15 latach wartość inwestycji amerykańskich w Polsce wyniosła 32,3 mld $. Skutkowało to utworzeniem na przestrzeni tych lat 191 tys. miejsc pracy. Firmy z USA realizują w Polsce coraz bardziej zaawansowane technologiczne projekty, z takich sektorów, jak badania i rozwój (B+R) czy nowoczesne usługi dla biznesu. Rodzimi programiści i informatycy należą do ścisłej światowej czołówki pod względem wiedzy i umiejętności. Wysoka jakość produktów oraz obsługi sprawia, że Polska jest coraz bardziej popularnym miejscem do outsourcingu usług IT przez technologicznych gigantów z USA. Swoje procesy biznesowe realizują w naszym kraju takie amerykańskie multi korporacje jak Facebook, Microsoft, Google, Oracle, IBM, Intel czy Symantec.

Amerykanie widzą także rosnący potencjał do współpracy z polskimi firmami technologicznymi, co wróży otwarcie nowego rozdziału współpracy handlowo – inwestycyjnej po obu stronach Atlantyku. Wiele, zwłaszcza dużych przedsiębiorstw informatycznych z Polski o ugruntowanej pozycji na świecie jest już obecnych w Stanach Zjednoczonych. Przenoszą się tam, stając się polskim inwestorem zagranicznym w USA, by być bliżej klientów oraz móc oferować usługi już jako amerykańska firma. 

Przykład Asseco pokazuje, że sukces polskiej firmy w USA jest możliwy. Działalność w Stanach Zjednoczonych rozpoczęliśmy w 2010 roku wraz z przejęciem izraelskiej Grupy Formula Systems. Już w tamtym czasie miała ona ugruntowaną pozycję na amerykańskim rynku, a w kolejnych latach umacniała ją przez kolejne akwizycje. Dziś nasze spółki są tam cenionymi dostawcami IT, m.in. dla sektora ubezpieczeniowego oraz finansowego. W 2018 r. Asseco wypracowało w USA ok. 1,5 mld zł przychodów, czyli o 14% więcej niż rok wcześniej. Teraz pracujemy nad tym, aby zacząć eksportować nasze oprogramowanie bezpośrednio z Polski za ocean - komentuje Artur Wiza, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland uczestniczący w Forum w Menlo Park.

Wydarzenie w Dolinie Krzemowej sprzyja pogłębieniu relacji i torowaniu drogi kolejnym, zwłaszcza mniejszym firmom technologicznym z naszego kraju. Polscy uczestnicy Forum w Menlo Park mieli wyjątkową szansę osobistego poznania amerykańskich środowisk inwestycyjnych oraz zweryfikowania swoich wyobrażeń o Dolinie Krzemowej. Wśród uczestników konferencji obok silnie reprezentowanego sektora fin-tech, czyli usług IT w obszarze transferów finansowych, są także twórcy technologii kosmicznych i satelitarnych. Obszary współpracy Polski i USA związanej z eksploracją kosmosu mogą obejmować m.in. pracę podmiotów naukowych i uniwersytetów prowadzących badania z zakresu technologii kosmicznych nad rozwojem wspólnych projektów.

Polska firma może mieć znaczący udział w kreowaniu rozwoju technologii satelitarnych na świecie. Jak zawsze podczas tego typu spotkań, chcemy nawiązać znajomości z podmiotami branży kosmicznej, z którymi będziemy mogli realizować nasz projekt konstelacji wysokorozdzielczych nanosatelitów obserwacyjnych Ziemi. Udział w FNT łączymy z wizytą w laboratorium NASA – Jet Propulsion Laboratory, gdzie razem z inżynierami i menadżerami z NASA będziemy omawiać możliwości współpracy w planowanych projektach - mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution. 

Podczas wydarzenia zaprezentowano również warunki do prowadzenia biznesu i realizacji inwestycji technologicznych po obu stronach Atlantyku. W Stanach Zjednoczonych aż 1,5% PKB generowane jest przez sektor IT/ ICT, a blisko 50% wydatków przeznacza na rozwój lub zakup oprogramowania i usługi teleinformatyczne. USA oferuje szereg programów wspierających firmy technologiczne, w tym tych, szukających początkowego finansowania, jak na przykład Pre-Seed Fund w Connectict, Iowa Innovation and Acceleration Fund, czy New Jersey CoVest Fund. Dodatkowo, każdy ze Stanów ma pakiety ulg inwestycyjnych, zwolnień podatkowych oraz preferencyjnych pożyczek dla firm planujących utworzenie nowego podmiotu gospodarczego i zatrudnienie pracowników. Stanowa agencja odpowiedzialna za programy biznesowe, GO-Biz, oferuje zwolnienia podatkowe rozpatrywane indywidualnie dla każdej kwalifikującej się firmy.

USA to mimo wszystko wymagający i zróżnicowany rynek ze zróżnicowanym prawem stanowym -  przypomina Maja Kieturakis, kierująca biurem PAIH w Dolinie Krzemowej.  Konkurencja jest bardzo duża, dlatego konieczna jest stała lub regularna obecność na miejscu. Trzeba naprawdę dobrze znać branże i wiedzieć jakie rozwiązania są potrzebne oraz co będzie stanowiło największą wartość dodaną dla klienta - tłumaczy ekspertka PAIH.

Ryzyka biznesowe wejścia na tak wymagający rynek USA mogą być rozpoznane i zniwelowanie dzięki lokalnym doradcom biznesowym, takim jak Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Dolinie Krzemowej. Jest ono ściśle wyspecjalizowane w obsłudze polskich firm technologicznych. To członek prestiżowych organizacji zrzeszających biznes Doliny Krzemowej, anioły biznesu i inwestorów. Biuro PAIH w San Francisco jest partnerem m.in. Kairetsu Forum czy San Francisco Chamber of Commerce.


Galeria zdjęć:Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij