Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Wydarzenia
Strona główna > Wydarzenia
1 czerwca 2019

Raport "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2019"

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) zapowiada przygotowanie VII edycji raportu "Rynek Fotowoltaiki w Polsce ’2019". Raport tworzony jest na podstawie analiz własnych IEO, danych zewnętrznych, np. Urzędu Regulacji Energetyki oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a także na podstawie bezpośredniego badania rynku fotowoltaiki na podstawie danych dostarczanych przez producentów i wykonawców instalacji PV. Patronat Honorowy nad raportem został objęty przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu S.A, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Związek Banków Polskich.

Obiecujące trendy

Dotychczas głównym segmentem rozwoju fotowoltaiki w Polsce był sektor prosumencki, jednak od momentu przeprowadzenia pierwszej aukcji OZE dla instalacji fotowoltaicznych w grudniu 2016 roku oraz kolejnych w latach 2017 i 2018, obraz branży PV się zmienił. Od 2017 roku znacząco wzrosło tempo przyrostu mocy w farmach fotowoltaicznych, które stało się znacznie wyższe, niż w już okrzepłym segmencie prosumenckim. Skutkiem tego będzie dominacja farm fotowoltaicznych realizowanych w systemie aukcyjnym już od 2019 roku (do czerwca 2019 roku powinny zostać zrealizowane projekty z II aukcji). Nie można jednak pominąć faktu, że instalacje prosumenckie stanowią bardzo ważny segment rynku, który do tej pory rozwijany był głównie dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym (RPO). W poprzednim raporcie "Rynek Fotowoltaiki  w Polsce ‘2018" IEO szacował, że w ramach RPO powstanie 189 MW nowych instalacji. Obok tradycyjnych prosumentów energii także coraz większe znaczenie mają prosumenci biznesowi, tzw. commercial. Biorąc pod uwagę wysokie ceny energii elektrycznej oraz prognozowany ciągły wzrost cen energii w szczególności dla sektora odbiorców na najdroższej taryfie C, jest to bardzo perspektywiczny rynek inwestycyjny.

IEO szacuje, że w efekcie trzech przeprowadzonych aukcji, w których łącznie wygrało 990 projektów, do II kw. 2020 roku powinny powstać instalacje o łącznej mocy prawie 0,9 GW. Powstaje także coraz więcej instalacji prosumenckich i autoproducenckich, które zbliżają się do progu 300 MW mocy zainstalowanej.

Wszystkie rozwojowe segmenty branży fotowoltaicznej w jednym raporcie

Biorąc pod uwagę potrzeby i zmiany na rynku, zakres merytoryczny tegorocznej edycji raportu skupi się głównie na rynku farm fotowoltaicznych (zasadniczo rynku aukcji OZE) oraz rynku prosumentów indywidulanych oraz prosumentów biznesowych (commercial), ale  także obejmie nieodłączny rynek technologii (producenci urządzeń), usług (wykonawcy instalacji, firmy instalacyjne i EPC) oraz finansowania (banki, fundusze).

Ubiegłoroczny raport: "Rynek Fotowoltaiki w Polsce ‘2018"

Link do strony: https://ieo.pl/pl/projekty/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2019Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij