Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
31 maja 2019

PAIH przekonuje biznes z Chile do górnictwa podziemnego

Biuro Handlowe PAIH w Santiago de Chile zorganizowało misję sektora górniczego do Polski. Agencja chce zainteresować południowoamerykańskich partnerów nową metodą wydobycia kopalin i współpracą z polskimi producentami maszyn.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła biuro handlowe w stolicy Chile, Santiago, na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2018 roku. Jak wskazuje Adam Czerka, kierownik ZBH Santiago, do czasu powstania biura wszelkie inicjatywy związane z chilijskim rynkiem miały charakter indywidualny. „Sprowadzało się do pojedynczych wizyt delegacji bez większych wyników handlowych. Odległość między naszymi krajami wpływa negatywnie na świadomość o możliwościach eksportowych dla polskich producentów maszyn górniczych” - mówi szef ZBH w stolicy Chile.

Przedstawiciel PAIH podkreśla, że Chile jest światowym zagłębiem przemysłu wydobywczego. To właśnie tam zlokalizowanych jest 27% globalnych zasobów miedzi oraz wiele innych surowców mineralnych. Dzięki temu kraj odpowiada za 32% światowej produkcji miedzi, azotanów naturalnych (w 100%) oraz jodu (58%) i litu (45%). Jest również szóstym największym dostawcą srebra.
Chilijskie górnictwo to górnictwo odkrywkowe, z kolei Polska ma duże doświadczenie w pozyskiwaniu kopalin metodą głębinową. Chcemy przekonać tamtejszy biznes do technologicznej rewolucji w górnictwie i do współpracy z polskimi producentami maszyn - wyjaśnia kierownik ZBH Santiago.Dodaje, że w 2018 roku Polska wyeksportowała do Chile maszyny dla górnictwa i wydobywania za blisko 1,87 mln USD.

Od 27 maja do piątku 31 maja trwała misja przedstawicieli chilijskiego sektora górniczego, zorganizowana przez PAIH. Adam Czerka z ZBH Santiago informuje, że wzięło w niej udział 24 przedstawicieli chilijskich firm górniczych, a także inżynierowie oraz przedstawiciele Chilijsko-Polskiej Izby Handlowej. „Zwieńczeniem czterodniowego tournée po śląskich kopalniach będzie seminarium w Krakowie, na którym zaprezentują się wiodące przedsiębiorstwa polskiej branży górniczej, takie jak Tranztel, Famur, FTT Wolbrom, Sigma i DSI” - tłumaczy.
Polska ma ogromny potencjał w dziedzinie transportu lotniczego i produkcji maszyn górniczych, z którego chcemy skorzystać w przyszłości. Jesteśmy otwarci na współpracę z polskimi partnerami, zapewni to Chile portfolio konkurencyjnych firm oraz stałą współpracę biznesową między Polską a Chile - powiedział podczas seminarium Armando Olavarria, Dyrektor Komitetu Tuneli i Przestrzeni Podziemnych w Chile.

***

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Agencja wspiera w pokonywaniu procedur administracyjnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, wiarygodnych partnerów oraz dostawców. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij