Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
13 maja 2019

Polski producent pap dachowych wchodzi do Niemiec

W 2018 roku, przy wsparciu biura handlowego PAIH w Budapeszcie, polski producent pap dachowych Lemar wysłał pierwszą dostawę na Węgry. Teraz podpisuje umowę o współpracy z niemieckim dystrybutorem, także przy udziale Agencji.

 „W naszym zakładzie produkcyjnym wytwarzamy papy dachowe dostosowane do potrzeb różnych rynków. Dla jednych wymogiem jest cena, dla innych jakość. I to właśnie jakość doceniła firma TRUS i zdecydowała się dystrybuować nasze produkty na terenie Niemiec” – mówi Paweł Borgieł, Export Manager spółki Lemar. Przyznaje, że firma zna niemieckiego kontrahenta od kilku lat, ale przeszkodą do zawarcia regularnej współpracy były formalności. Wszystko zmieniło się w zeszłym roku. „Dzięki pomocy PAIH we Frankfurcie udało się uzyskać satysfakcjonujące odpowiedzi od niemieckiego odpowiednika Instytutu Techniki Budowlanej, który wystosował oficjalne pismo w naszej sprawie. To z kolei umożliwiło nam powrót do rozmów z TRUS w drugiej połowie 2018 roku” – tłumaczy Paweł Borgieł. Przedstawiciel polskiego producenta dodaje, że spółka Lemar umożliwiła TRUS samodzielne działanie na rynku niemieckim. W związku z tym aktywność firmy ma jak najmocniej wesprzeć sprzedaż. „Wiele działań wykonujemy sami, ale rozmawiamy również z PAIH o możliwościach promowania polskiej marki w Niemczech” – mówi przedstawiciel działu eksportu Lemar.

Zdradza, że zdobycie partnera w Niemczech było dla firmy celem strategicznym. „Niemcy, obok takich państw jak Wielka Brytania, Belgia, Czechy i Węgry dołączą do naszego portfolio partnerów. W tym roku planujemy zintensyfikować nasze działania w Skandynawii, Austrii i Chorwacji. W tej pierwszej zaprezentujemy nasze produkty na stoisku narodowym podczas norweskich targów branżowych Bygg Reis Deg” – wskazuje.

W 2018 roku polscy producenci sprzedali za Odrę produkty przemysłu budowlanego o łącznej wartości 143,6 mln zł. Jak zaznacza Paweł Borgieł, niemiecki rynek materiałów budowlanych jest niezwykle kuszący dla polskich firm. Jednakże, jak podkreśla jest również bardzo hermetyczny. „W tym samym czasie, w którym zdążyliśmy się wystawić na targach w Budapeszcie, przeprowadzić kilka rozmów, ustalić warunki i podpisać umowę o dystrybucji z Węgierską firmą, w Niemczech zdążyliśmy dowiedzieć się, czego tak naprawdę potrzebują klienci by w ogóle rozważać współpracę z nami. Jest to rynek niezwykle zamknięty i wymaga olbrzymiej dozy wytrwałości i cierpliwości. Mimo to podjęliśmy tą walkę i jesteśmy dumni z osiągniętych wyników” – tłumaczy przedstawiciel Lemar.

Biuro PAIH we Frankfurcie nad Menem działa od II połowy 2017 roku. Jak podkreśla jego szef, Łukasz Chrabański, od tamtej pory jego eksperci obsłużyli ponad 500 zapytań polskich i niemieckich firm z takich branż jak kosmetyczna, spożywcza, informatyczna, maszynowa i właśnie budowlana.  

Z firmą Lemar współpracujemy już od niemal roku. Jesteśmy pod wrażeniem jej determinacji na niełatwym rynku niemieckim i bardzo cieszymy się, że mogliśmy ją wesprzeć podczas procesu negocjacyjnego z lokalnym dystrybutorem TRUS. Jesteśmy gotowi na dalszą współpracę” – mówi kierownik biura handlowego PAIH we Frankfurcie Łukasz Chrabański.

Lemar_niemcy_zbh

Od lewej: Thomas Freese, Managing Director, TRUS i Paweł Borgieł, Export Manager, Lemar

***

Misją PAIH jest zwiększenie napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju oraz zasięgu i dynamiki internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Agencja wspiera w pokonywaniu procedur administracyjnych, znalezieniu odpowiedniej lokalizacji, wiarygodnych partnerów oraz dostawców. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij