Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
10 maja 2019

Groupe PSA rozpocznie w Gliwicach produkcję dużych samochodów dostawczych

Właściciel marek Opel i Vauxhall Groupe PSA rozpocznie produkcję dużych samochodów dostawczych w Gliwicach. Pierwsze auta zjadą z taśm w 2021 roku. To kolejny projekt inwestycyjny francuskiego koncernu, który w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wsparła Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

W Gliwicach Groupe PSA zamierza produkować duże samochody dostawcze zgodnie z najnowszą koncepcją koncernu, zwaną Excellent Plant Program (Fabryka Doskonała). Jak zadeklarował inwestor, program oznacza większą efektywność i wyższy stopnień automatyzacji produkcji, a w konsekwencji mniejszą energochłonność i lepsze wykorzystanie materiałów.

Ta dobra wiadomość dla Gliwic jest dowodem na to, że nasz program wzorcowego zakładu - Excellent Plant Program jest realizowany we wszystkich europejskich lokalizacjach z wykorzystaniem synergii i wydajności. Wydajność przemysłowa będzie czynnikiem decydującym dla realizacji naszych ambicji względem rynku samochodów dostawczych, gwarantując klientom najlepszą ofertę naszych wszystkich marek w tym segmencie – mówi Yann Vincent, wiceprezes ds. produkcji i łańcucha dostaw Groupe PSA.

Groupe PSA zadecydowała o zwiększeniu swojej obecności w Gliwicach, aby w pełni wykorzystać pozycję i konkurencyjność tej lokalizacji. Zakład zostanie przekształcony, aby ulokować w nim produkcję lekkich samochodów dostawczych i zaadaptować go do specjalnej platformy przeznaczonej dla dużych vanów. Przejście marek Opel/Vauxhall na współdzielone platformy dużych samochodów dostawczych będzie wymagało dodatkowych mocy produkcyjnych. Inwestycja ma na celu zapewnienie zdolności produkcyjnych zakładu, umożliwiających produkcję do 100 000 dużych samochodów dostawczych rocznie.

Wzrost mocy produkcyjnych w segmencie dużych samochodów dostawczych marek Peugeot, Citroën, Opel i Vauxhall, pozwoli Grupie zrealizować większą liczbę zamówień z końcem 2021 roku oraz wzmocni pozycję gliwickiej lokalizacji w perspektywie ponad dziesięciu lat.

Decyzja o uruchomieniu produkcji dużych samochodów dostawczych jest mocnym fundamentem dla przyszłości gliwickiej lokalizacji i jednocześnie dużym wyzwaniem, aby osiągnąć najwyższy poziom wydajności i jakości, który spełni oczekiwania naszych klientów biznesowych. Zademonstrujemy w najbliższych latach zdolność adaptacji naszych procesów do produkcji tego typu samochodów, potwierdzając tym samym pokładane w nas zaufanie – dodał Andrzej Korpak, dyrektor gliwickiego zakładu Groupe PSA.

Gliwicka inwestycja Groupe PSA wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, m.in. z racji na zastosowanie koncepcji przemysłu 4.0, ale także dzięki umocnieniu współpracy inwestora z poddostawcami oraz lokalnymi ośrodkami naukowymi, co przełoży się na dodatkowe zatrudnienie oraz transfer wiedzy – tłumaczy Krzysztof Senger, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. – To kolejny przykład, który potwierdza bardzo silną pozycję Polski, jako lokalizacji do produkcji samochód dostawczych, a także ambitne plany Groupe PSA w stosunku do Polski – mówi wiceszef Agencji. Przypomina m.in. o wspartej przez PAIH inwestycji Volkswagena, która została zrealizowana w Polsce w tym segmencie, a także o fabryce silników PureTech Groupe PSA w Tychach, uruchomionej w styczniu 2019 roku.

***

W 2018 roku w Polsce wyprodukowano 202,1 tys. samochodów ciężarowych, w tym dostawczych, co oznacza wzrost o blisko 20 proc. rok do roku.

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij