Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
10 kwietnia 2019

Już piąta polska firma w tym roku wchodzi na Węgry przy pomocy ZBH Budapeszt

Węgierscy konsumenci coraz bardziej cenią sobie polskie marki. Tylko w pierwszym kwartale 2019 roku pięć polskich firm wprowadziło swoje produkty na Węgry. W ekspansji nad Balaton pomogło im Biuro Handlowe PAIH w Budapeszcie, które w tym tygodniu promuje wyroby medyczne z Polski podczas największych targów sektorowych, Kongresu Węgierskiego Stowarzyszenia Szpitali w Eger.

ZBH Budapeszt

 

Polskie produkty od wielu lat cieszą się popularnością na rynku węgierskim. Szczególnym uznaniem i rozpoznawalnością cieszą się polskie artykuły spożywcze i budowlane – Polska kojarzy się Węgrom z dobrą jakością, co na pewno ułatwia nam wprowadzanie kolejnych polskich firm na ten rynek – tłumaczy Marcin Karaskiewicz, kierownik Biura PAIH w Budapeszcie.

O dobrej koniunkturze na polskie produkty nad Balatonem świadczą utrzymujące się od wielu lat na wysokim poziomie obroty handlowe pomiędzy Polską a Węgrami. W 2018 roku wyniosły one 9,5 miliona euro, dzięki czemu Polska utrzymała pozycję trzeciego największego eksportera na rynek węgierski (po Niemczech i Austrii).

Węgry są atrakcyjne dla polskich eksporterów z kilku powodów. Po pierwsze, z racji dobrego postrzegania polskich produktów przez węgierskich konsumentów, po drugie, ze względu na wzrastającą klasę średnią na Węgrzech (wynagrodzenia rosną średnio o 12% r/r.) To także atrakcyjne miejsce do prowadzenia biznesu ze względu na niski podatek CIT (9%) i PIT (15%) - wylicza Kierownik ZBH Budapeszt, Marcin Karaskiewicz. –  Ponadto, na rynku węgierskim wciąż trwa boom budowalny wynikający z obniżenia podatku VAT z 27% do 5% na nowe mieszkania. Wprowadzono liczne zachęty prorodzinne, pobudzające koniunkturę, z której skorzystać może wielu polskich dostawców materiałów budowlanych, akcesoriów domowych czy mebli – dodaje.

Korzystne warunki makroekonomiczne, liczne zachęty inwestycje i brak istotnych barier wejścia na rynek węgierski sprawiły, że od początku 2019 roku aż pięć polskich firm zdecydowało się na ekspansję na Węgry. Wśród nich są :  Ana-med Sp. z o.o. (elektryczne łóżka szpitalne, których  kontrakt opiewa na kwotę 1.300.000 USD), PCC Consumer Products Kosmet Sp. z o.o (z branży chemii gospodarczej), Z.P.H.U. Vangusto (producent słodyczy) oraz MILÓ (eksporter zlewów granitowych i armatury). Węgierski debiut tych firmy wsparło Biuro PAIH w Budapeszcie.

–  Dodatkowo, pod koniec marca udało nam się doprowadzić do podpisania umowy na zakup przez węgierską firmę CPM Hungary Kft, na  blisko 150 sztuk piętrowych łóżek od polskiego producenta TM Meble – mówi Marcin Karaskiewicz.

Do tej pory produkty naszej firmy były obecne tylko na rynkach Europy Zachodniej. Poszukiwaliśmy jednak nowych kierunków ekspansji i postanowiliśmy rozszerzyć zakres naszego portfolio o rynek węgierski – mówi Iwo Dymnicki, reprezentujący firmę TM Meble Sp. z o.o. – Skorzystaliśmy z usług ZBH Budapeszt, których jakość usług była znacznie powyżej standardów, z jakimi spotkaliśmy się do tej pory współpracując z firmami consultingowymi.

Potencjał kooperacji pomiędzy Polską a Węgrami widoczny jest także w branży z sektora sprzętu medycznego. Na Węgrzech realizowany jest obecnie program modernizacji i przebudowy szpitali na terenie komitatu Peszt wraz z Budapesztem, który ma zakończyć się do 2024 r. W ramach  programu, docelowo utworzonych ma zostać prawie nowych 200 sal operacyjnych. Gruntownie zmodernizowane zostaną także istniejące placówki – przede wszystkim w zakresie wyposażenia i sprzętu medycznego.

 

Węgry Targi 1200x600

Promocja polskiej branży sprzętu medyznego podczas Kongresu Węgierskiego Stowarzyszenia Szpitali w Eger

W celu promocji potencjału polskiej branży sprzętu medycznego ZBH Budapeszt organizuje polskie stoisko narodowe podczas Kongresu Węgierskiego Stowarzyszenia Szpitali w Eger, w dniach 10-12 kwietnia.

Jest to najważniejsza impreza organizowana dla branży medycznej, w której bezpośredni udział bierze kadra zarządzająca węgierskimi szpitalami, w szczególności osoby odpowiedzialne za zakup wyposażenia i urządzeń medycznych – mówi Marcin Karaskiewicz.  – Na naszym stoisku zaprezentujemy trzy polskie firmy: M2M Team, Ana-med, M4Medical, Formed oraz nasz węgierski partner – Vatner Kft – dodaje Karaskiewicz.

 Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij