Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
8 kwietnia 2019

Polskie innowacje na podbój Emiratów i Kenii

40 innowatorów znad Wisły może z pomocą Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu zdobyć egzotyczne rynki ZEA i Kenii. Agencja do grantu z projektu Polskie Mosty Technologiczne rekomendowała m.in. fintechy, edu-techy, autorzy innowacyjnego systemu oświetlenia lotnisk czy rozwiązań dla telemedycyny.

Polskie Mosty Technologiczne to projekt wsparcia ekspansji polskiego sektora MŚP realizowany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Każdy przedsiębiorca, który przejdzie gęste sito oceny może otrzymać grant o maksymalnej wartości 200 tys. zł w formule pomocy de minimis. – Środki będzie mógł wykorzystać na opracowanie i wdrożenie strategii wejścia na nowe rynki. Jedna firma może wziąć udział w wielu naborach, grant może otrzymać również na więcej niż jeden kierunek. Barierą jest jedynie trzyletni limit wartości pomocy de minimis sięgający 200 tys. euro – wyjaśnia Joanna Manikowska z PAIH, kierowniczka projektu Polskie Mosty Technologiczne.

Przedstawicielka PAIH tłumaczy, że w pierwszym naborze, na rynki Ameryki Północnej, wsparcie otrzymało 31 firm. – Wszystkie mają już opracowane strategie wejścia na rynek i przygotowują się do etapu zagranicznego. Każda strategia zawiera analizę stanu przedsiębiorstwa i wskazuje cele ekspansji. Jedni grantobiorcy stawiają na sprzedaż, inni planują założenie spółki – tłumaczy Joanna Manikowska. Jak dodaje, już niebawem do grona beneficjentów projektu dołączą wnioskodawcy wyłonieni w drugiej, dalekowschodniej, rundzie projektu. – Na liście rankingowej znalazło się 50 firm. Liczymy, że umowy grantowe podpisze zdecydowana większość z nich – mówi.

Kierowniczka projektu informuje również, że rekrutację do trzeciej w kolejności rundy, na rynki ZEA i Kenii, pozytywnie przeszło 40 innowatorów znad Wisły. – Zarówno ZEA, jak i Kenia charakteryzują się szybkim rozwojem branży wysokich technologii stosowanych w bankowości, medycynie, czy edukacji. Dlatego też do wsparcia zarekomendowaliśmy m.in. polskie fintechy, edu-techy, autorów innowacyjnego systemu oświetlenia lotnisk czy rozwiązań dla telemedycyny. Oceniliśmy, że ich oferta bardzo dobrze odpowiada na trendy popytowe na wskazane we wnioskach rynki – zaznacza Joanna Manikowska z PAIH.

Przedstawicielka operatora projektu PMT przypomina, że oprócz zakończonego właśnie naboru, PAIH zorganizuje jeszcze w tym roku co najmniej trzy rundy konkursu. Już w połowie kwietnia przedsiębiorcy będą mogli  zaaplikować na rynek Norwegii, Ukrainy i Rosji, następnie w maju - RPA, Egiptu i Algierii. Runda dalekowschodnia (Indonezję, Koreę Południową i Singapur) odbędzie się w czerwcu.

Projekt Polskie Mosty Technologiczne jest realizowany w latach 2018-2023 i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach III Osi priorytetowej Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach, Działanie: 3.3. Wsparcie promocji oraz internacjonalizacji innowacyjnych przedsiębiorstw Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Łączna wartość wparcia dla firm wyniesie ponad 176,5 mln zł.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij