Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
28 marca 2019

SK Innovation wybuduje fabrykę separatorów do baterii w Polsce

Wiodąca firma energetyczno - chemiczna Korei Południowej, SK Innovation wybuduje w Polsce fabrykę separatorów baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. To pierwsza inwestycja tej południowokoreańskiej firmy w Polsce. Szacunkowa wartość projektu, przy którym pracowała PAIH, wyniesie około 1,5 mld zł.

SK Innovation jest jedną z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno - chemicznego. Spółka zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty.

Ze względu na prężny rozwój rynku elektromobilności, SK Innovation zdecydowała się stworzyć globalną sieć produkcyjną separatorów do baterii elektrycznych i umiejscowić ją zarówno w Azji (Korea Południowa oraz Chiny), jak i w Europie.

Jak tłumaczy Krzysztof Senger wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w 2018 roku Polska była na tzw. „krótkiej liście” inwestora, ale firma nadal zastanawiała się nad wyborem miejsca. Inwestor zgłosił się do Agencji na początku zeszłego roku z prośbą o pomoc m.in. w doradztwie lokalizacyjnym. – Współpracę rozpoczęliśmy jeszcze na etapie wyboru kraju. W oparciu o preferencje inwestora, uwzględniając logistyczne wymagania projektu, zaprezentowaliśmy SK Innovation tereny inwestycyjne w trzech województwach południowej Polski – tłumaczy członek Zarządu PAIH.

Senger przypomina, że to kolejna w ostatnim czasie inwestycja przedsiębiorstwa o koreańskim rodowodzie, zakończona pomyślną dla Polski decyzją. Aktualnie agencja prowadzi 11 projektów inwestycyjnych z Korei Południowej o łącznej wartości ponad 2 mld euro. – Ten projekt pokazał, że polska strona - od szczebla centralnego do lokalnego - potrafi obsłużyć inwestycję w szybszym tempie i dużo sprawniej niż konkurencja w regionie. Wiceszef Agencji dodaje, że dla SK Innovation ważne było otwarte podejście władz lokalnych, zwłaszcza w zakresie uzbrojenia terenu inwestycyjnego pod projekt. – Odkąd zapadła decyzja, że inwestycja będzie realizowana w Polsce, projekt bardzo urósł. Moce przerobowe fabryki będą większe niż pierwotnie zakładał inwestor –mówi Senger.

Cieszę się, że kolejna firma doceniła potencjał inwestycyjny naszego kraju. Polska jest atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, szczególnie tych, którzy wykorzystują nowoczesne technologie i rozwijają przyszłościowe sektory gospodarki – powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński. – Stajemy się wiodącym państwem w Europie w sektorze elektromobilności, przede wszystkim jako producent baterii i jej składowych. Inwestycja ta jest potwierdzeniem pozytywnego klimatu dla inwestorów, pokazuje również, że potrafimy łączyć politykę ekonomiczna kraju z oczekiwaniami liczących się uczestników rynku – podsumował wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.

W zlokalizowanej w Polsce fabryce SK Innovation kwartalnie powstawać będzie 470 milionów metrów kwadratowych separatorów. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na koniec 2021 roku. Przy produkcji separatorów pracować ma co najmniej 300 osób. W uruchomienie fabryki południowokoreański gigant postanowił zainwestować blisko 1,5 mld zł (335 mln euro).

Obecnie produkujemy 360 milionów metrów kwadratowych separatorów litowo-jonowych w Jeungpyeong w Korei. Dzięki nowym inwestycjom w Chinach i Polsce, począwszy od czwartego kwartału 2021, moce produkcyjne naszej firmy wzrosną do 1,2 miliarda metrów kwadratowych rocznie – ujawnia Rho Jaesok reprezentujący SK Innovation.

Według prognoz spółki 68% produkcji zakładu SK Innovation przeznaczonych będzie na eksport, w przeważającej mierze na rynek europejski.Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij