Specjalny serwis na czas pandemii dla przedsiębiorców PAIH24: 22 334 99 55
Aktualności
Strona główna > Aktualności
18 marca 2019

Polskie firmy z szansą na biznes w Południowym Kazachstanie

Zakończyła się misja polskiego sektora budowlanego i rolniczego do Południowego Kazachstanu zorganizowana przez Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Astanie. Polskie firmy poznały możliwości inwestycyjne i eksportowe w obwodzie turkiestańskim, spotkały się także z potencjalnymi kontrahentami.

- Kazachstan oferuje szereg zachęt i ulg podatkowych dla potencjalnych inwestorów z zagranicy. Za inwestowaniem na tamtejszym rynku przemawia również konkurencyjne położenie geograficzne i ogromny potencjał tras tranzytowych, a współpraca gospodarcza z Kazachstanem zapewnia dostęp do rynków Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG, tj.: Kazachstanu, Rosji, Białorusi, Kirgistanu i Armenii), Azji Centralnej oraz Zachodnich Chin. Szczególnie intersujące dla firm znad Wisły wydają się być inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych w południowej części kraju, na terenie Turkiestanu i Szymkentu - mówi Julia Horodecka, kierowniczka Zagranicznego Biura Handlowego w Astanie. Wyjaśnia, że Kazachstan, podobnie jak Polska, znalazł się na mapie chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. - Stwarza to dodatkowe możliwości do intensyfikacji dwustronnej współpracy gospodarczej - zaznacza.

Jednym z dynamiczniej rozwijających się obszarów kraju jest nowo wyodrębniony obwód turkiestańskim - Region słynie z produkcji świeżych warzyw i owoców. Jego stolica, Turkiestan w najbliższych latach ma stać się nowoczesną metropolią. Stąd też silne zapotrzebowanie na materiały budowlane oraz technologie - mówi szefowa ZBH Astana. Julia Horodecka zauważa, że rządowi Kazachstanu zależy na dywersyfikacji gospodarczej państwa, tak aby oprócz przemysłu wydobywczego rozwijały się również inne jej gałęzie. - Perspektywiczne dla współpracy są niemal wszystkie sektory związane z budową zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Dlatego też do udziału w misji biznesowej zrekrutowaliśmy firmy, które mają największe szanse odnieść sukces, zarówno w Południowym Kazachstanie, jak i w całym kraju - podkreśla. Szefowa ZBH Astana zauważa, że w ostatnich latach w Południowym Kazachstanie dynamicznie rozwija się sektor rolniczy - jego udział w PKB regionu wynosi blisko 28%. - Dlatego do współpracy poszukiwane są głównie firmy produkujące sprzęt, maszyny dla rolnictwa i ogrodnictwa, ale także te specjalizujące się w innowacyjnych technologiach - mówi. Przekonuje, że region powinien zachęcić do inwestycji także przedsiębiorców z branży turystycznej i przemysłowej.


misja_zbh_kazachstan_zaslepka


Kazachstańskie Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH zorganizowało dla uczestników misji seminarium inwestycyjno-eksportowe w Szymkencie oraz rozmowy B2B w Astanie. Z kolei podczas Polsko-Kazachstańskiego Forum Biznesowego w Turkiestanie, PAIH podpisała porozumienie o współpracy z agencją wsparcia inwestycji SPK "Turkistan" TURKISTAN INVEST.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest obecna w Kazachstanie od ponad roku. W tym czasie biuro w Astanie i punkt kontaktowy w Ałmaty obsłużyły ponad 600 zapytań polskich firm zainteresowanych wejściem na tamtejszy rynek. - Przedsiębiorcy odzywają się do nas codziennie. Branże jakie reprezentują to m.in. rolnictwo, ochrona zdrowia, budownictwo, meble, górnictwo, kosmetyki, logistyka, chemia gospodarcza i przemysł spożywczy - mówi Julia Horodecka.  Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

Biuletyn Informacji Publicznej PAIH internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij